Ales.BD Ales.BD komentáře u knih

Naslouchač Naslouchač Petra Stehlíková

Něco jako fanouškovská fikce napsaná snaživou gymnazistkou. Příběh ujde a obsahuje některé dobré nápady. Ale jinak je to hrozně nedospělé, bez literárního stylu, přímočaré, předvídatelné, místy nelogické i klišovité. Hrozné postavy. Nejvíc mě rozčilovalo infantilní chování členů pětadvacítky a někdy i nekonzistentní blbnutí hlavní postavy. Pokud jste četli něco složitějšího než Harry Potter, nemůžete nedostatky přehlédnout. Ke špičce žánru se bohužel ani nepřibližuje.

16.08.2019 2 z 5

Hana Hana Alena Mornštajnová

Dobře vystavěný příběh nikoliv o válce a holokaustu, ale o životě s vědomím viny. Ocenil jsem střízlivý popis válečných zkušeností bez jednoznačných soudů a utloukání čtenáře emocionálními popisy hrůz. Konec podle mě neodpovídá kvalitě předchozího textu, vyšel do ztracena a mohl být lepší.

10.12.2018 4 z 5

Tajný život stromů Tajný život stromů Peter Wohlleben

Skvělá kniha plná zajímavých informací. Má o to větší cenu, že autor žije kousek za německou hranicí, takže je platná i pro naši situaci. Doporučuji přečíst 2x s krátkým časovým odstupem. S pozdějšími poznatky je začátek zajímavější. Povedená je i audioverze kterou načetl Aleš Procházka. Kniha samozřejmě není pro ty, kteří se nezajímají o přírodu a zvlášť stromy a lesy.

02.09.2018 5 z 5

Kořist Kořist Darcy Coates

Na obálce upoutává nápis "HOROR". Asi zbožné přání spisovatelky nebo vydavatele. Je to spíš dobrodružná, nelogická a nepravděpodobná vyprávěnka pro teenagery s "tajemnou" zápletkou, jejíž řešení je postavené na hlavu. Plus pár nechutných popisů mrtvol. Ani čtoucí Jana Stryková s tím nic nepořídila a to už je co říct. V papírové formě bych odložil dlouho před koncem.

30.05.2023 2 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Tak tohle tedy nejsou žádné pohádky ze Sputniku.

Práce profesora Snydera by měly být povinnou četbou každého politika. A samozřejmě i silně doporučenou pro každého obyvatele střední a východní Evropy. Pak bychom všichni vespolek nebyli tak nějak trapně liberálně-demokraticky zaskočeni.

Zaskočeni tím, že Rusové s osudovou samozřejmostí ve 21. století vedou skutečnou horkou válku proti sousední Ukrajině a s nevinným úsměvem zabíjejí každého, kdo jim přijde do cesty. Věděli bychom, že - ořezáno na holou podstatu věci - ruský fašista křičí "bijte fašisty!".

16.04.2022 5 z 5

Oběť 2117 Oběť 2117 Jussi Adler-Olsen

Co je moc, je moc. Kdyby se Asadovi a jeho rodině tohle všechno stalo, skončili by komplet ve cvokárně. Zbytečně překombinované, zdlouhavé. A postavě schopného a zábavného imigranta to spíš uškodilo. Kdyby u toho qčkaři aspoň okrajově nestihli pořešit narušeného pařana s katanou, snad by to nebylo ani na 2 hvězdy.

11.03.2020 2 z 5

Hrůzostrašný, vědecky vyčerpávající účet, na jehož konci je číslo 14 milionů mrtvých. Vystavený těm, kdo se v oblasti Polska, Ukrajiny a Běloruska dopouštěli záměrného masového vyvražďování civilního obyvatelstva přibližně v letech 1932 - 45. Přitom jde jen o úzce vymezené téma. Malou část vražedného šílenství před, během a po 2. světové válce. A počty jsou záměrně sníženy na dokazatelnou mez, čili nižší než důvodně předpokládaná skutečnost. Šokující i pro toho, kdo se domníval, že už o tom dost ví.

V podstatě odpovídá na otázku, jestli a jak můžeme srovnávat zločiny fašismu a komunismu. Obyvatelé těchto míst zažili obojí, bez možnosti volby. Zároveň varuje před vnímáním obrovského počtu mrtvých jako bezrozměrné masy, nikoliv skutečných lidských osudů i před trpitelským přeháněním a cynickým podceňováním.

Pro čtenáře není jednoduché tu hrůzu vzít na vědomí v její úplnosti a musí nutně dojít k závěru, že něco podobného se už nikdy nesmí opakovat. Také je nasnadě myšlenka, že ve srovnání s tím vším jsou naše vlastní národní traumata jen málo významná.

Doufám, že se Stalin s Hitlerem a jejich následovníci pomalu smaží v pekle. Čtení této knihy jsem trestuhodně dlouho odkládal a pohnula mě až válka na Ukrajině v roce 2022. Takže nelze nedodat, že poblíž obou vraždících diktátorů se snad už vaří voda na toho, kdo nám ve 21. století do Evropy další zabíjení přinesl.

24.03.2022 5 z 5

Duna Duna Frank Herbert

K Duně jsem se vrátil po mnoha letech díky novému filmu. A shledal jsem, že velmi pozitivní dojem z prvního čtení byl zcela opodstatněný. Příběh je nadčasový, obsahuje silné myšlenky a má pořád co říct. Obdivuhodná je hlavně samozřejmost s jakou se popisované události jakoby skládají na správná místa, do složitého světa, který tady byl prostě odjakživa.

05.01.2022

Prvok, Šampón, Tečka a Karel Prvok, Šampón, Tečka a Karel Patrik Hartl

Bylo mi řečeno, že to není zas až taková sláva. Ale ona je. Sice místy lehce nereálná, ale jinak zábavná jízda. Myslím, že lepší než třeba Okamžiky štěstí. Excelentní audiokniha, kterou načetl filmový Karel, Martin Hofmann. Film jsem zatím neviděl, ale určitě na něj mrknu.

19.12.2021 4 z 5

Zlodějka knih Zlodějka knih Markus Zusak

Hromadu kudos autorovi za to, jak přesně se mu podařilo nadávkovat poměr cynismu a jakoby nechtěné účasti vypravěčky. Myslím, že právě to a nic jiného dělá z této knihy knihu výjimečně dobrou.

13.07.2020 5 z 5

Nadace Nadace Isaac Asimov

Navnaděn krásným vizuálem a hereckým obsazením jsem se pustil do nového seriálu z roku 2021. Ale netrvalo dlouho a říkám: cože? Za nějakou dobu pak: Cože?? A po chvíli opět: COŽE??? Takže... buď mám závažný případ ztráty paměti, nebo filmaři svou licenci pojali hodně svérázně, až svévolně! Co teď? Četl jsem to hrozně dávno, nemám zrovna čas hrabat v zatuchlém regálu a hledat staromódní svazek vyrobený z jakési namleté přírodní celulózy. Nezbylo než zainvestovat do nalezení pravdy o reputaci páně Asimova a zakoupit knihu mluvící. Vyslechl jsem, co mi vyprávěla a nyní opět uklidněn, a na nějakou dobu bez obav z návštěvy dr. Alzheimera, můžu ponechat 5 hvězdiček. To proto, že základní kámen sci-fi literatury časem neutrpěl žádné úhony, jak je ostatně v přirozenosti kamenů obecně a těch základních zvlášť.

16.02.2022 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Není to žádná oddechovka, není to humorné, nedá se to číst nepozorně a není to o tom jací jsou vesničani. Je to důmyslně sestavený popis lidských povah takových, jaké opravdu jsou a všechna čest autorce za to, že se jí to povedlo poutavě a srozumitelně na obyčejných příbězích obyčejných lidí.

19.04.2020 5 z 5

Chirurg Chirurg Petra Dvořáková

Asi nejlepší ženou napsaná mužská postava, jakou jsem zatím viděl. Trochu to drhne jen místy. Jinak velmi dobře odpozorováno ze života. Výborná audiokniha načtená Pavlem Baťkem.

09.03.2020 4 z 5

Poslední přání Poslední přání Andrzej Sapkowski

Knihy o zaklínači jsou nejlepší slovanská fantasy a možná, že nejlepší fantasy vůbec. Kdysi jsem četl původní povídky vydané ve 3 knihách, později román, pak znovu povídky ve dvoudílné sérii s malými přídavky, dále nové povídky v Bouřkové sezóně a nakonec jsem s velkým potěšením přeposlouchal audioverze od toho všeho. Velmi si cením skvělých postav a nepřítomnosti těžkého patosu a velikáštví, kterými se vyznačuje anglosaská fantasy. Další přednosti nemá smysl vyjmenovávat. Nejvyšší kvalita.

01.11.2018 5 z 5

Nulorožec Nulorožec Petr Stančík

Superschopnost Petra Stančíka spočívající v dovedném smíchávání přehršle zajímavých informací a fabulací takovým způsobem, že vznikne zábavný a poutavý příběh, nezná mezí. "Napadlo mě, že trhaviny by bylo možno použít ke hloubení hrobů místo namáhavého kopání. Ale tu myšlenku jsem pohřbil."

01.05.2023 5 z 5

Listopád Listopád Alena Mornštajnová

Asi to není kniha pro pamětníky reálného socialismu. Nejdřív nebere na vědomí stav sovětského impéria na konci osmdesátých let, kdy se, zjednodušeně řečeno, soudruzi sami porazili a dál to prostě nešlo. Potom následuje popis více-méně standardních totalitních represí, zlí muži, trpící ženy, atd. Bohužel odloženo asi v první čtvrtině.

01.03.2022 1 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Více politiky a "mužských" záležitostí, což je pravděpodobně důvodem nižších hodnocení. Pro mě je ale kvalita pořád stejná (jako u Hany a Tichých roků), to jest velmi dobrá.

08.10.2019 4 z 5

Padesát odstínů šedi Padesát odstínů šedi E. L. James (p)

O jednadvacetileté panenské popelce a bohatém princi s bičíkem. Nejhorší kniha, jakou jsem četl, se započítáním jízdního řádu a vyhlášky o silničním provozu.

18.09.2018 odpad!

Levhart Levhart Jo Nesbø

Tento díl je od Nesbøho tak trochu opíjením se vlastní dokonalostí. Ze začátku to vypadalo celkem nadějně. Ale jak se postupně ukazovalo, že všechno je jinak a ještě jinak a pak znovu jinak a potom zase nějak jinak, unavilo mě to a už jsem jenom trpně čekal na konec. Exotické lokace, raritní vražedné zbraně, zbytečná brutalita a boj s vnitřními démony spíš zvyšují zmatek, než by to nějak přispělo k atraktivitě příběhu. Detektivkový segment je hrozně přecpaný a tohle na nadprůměr nestačí.

24.07.2022 3 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Kniha proti Trumpovi, který už šel od válu, určená americkému publiku. Záměrně stručná a vynechávající kontext. Ale obsahuje velmi důležité myšlenky a zdůrazňuje osobní odpovědnost každého člověka za to, co se v jeho zemi děje. V podstatě říká "nebuďte tak hloupí jako mnozí před vámi a nenechte se zblbnout". S tím se dá jedině souhlasit.

18.03.2022 4 z 5