Ales.BD

Neobyvatelná ZeměNeobyvatelná ZeměDavid Wallace-Wells

Autor je Američan, takže zaměřeno na tamní individualistické egocentriky. Až příliš intelektuální a všeobecné. Zbytečně řeší všechno možné včetně literatury, filmů a psychologie, občas napadá oponenty. Nejhorší je, že vícekrát připouští úmyslné přehánění. Něco jako "tak zlé to asi nebude, ale chci vás vystrašit". To je myslím zcela kontraproduktivní. Tak závažné a důležité téma by zasluhovalo mnohem věcnější přístup.

včera

Anansiho chlapciAnansiho chlapciNeil Gaiman

Lepší než Bohové. A vůbec, nazývat to druhým dílem je téměř neoprávněné. Oba příběhy spojuje vlastně jenom jeden ztuhlík. V tomto je méně fantaskního chaosu a více vtipu. Další pochvala za audio interpretaci, tentokrát pro Michala Isteníka.

Američtí bohovéAmeričtí bohovéNeil Gaiman

Válka bohů, jejich závislost na věřících a výlučná role božího syna, je mnohokrát obehraná písnička. I to, že nadpřirozené bytosti žijí skrytě mezi námi. Příliš dlouhé, čekal jsem něco lepšího. Snad si to víc užije Američan kvůli domácímu zeměpisu. Pochvalu zaslouží Kajetán Písařovic za výborné načtení pro audioknihu.

Jiný T.G.MJiný T.G.MPavel Kosatík

Skvělý životopis. Ničemu se nevyhýbá a umožňuje za legendou uvidět člověka. V podstatě snímá zakladatele našeho státu z podstavce, aby si ho tam čtenář sám a dobrovolně mohl zase vrátit.

Věk nenávistiVěk nenávistiPavel Renčín

Pavel Renčín odkrývá obrovský fantasy potenciál naší země. Je výborný vypravěč, má neobvyklé zábavné nápady. Za celou trilogii jsem se nenudil, odchodu některých postav upřímně litoval a zůstal dojem, že by toho mohlo být mnohem víc.

Zlatý křížZlatý křížPavel Renčín

Lepší než Les Mytág, Řeky Londýna a Nikdykde dohromady.

Kulový bleskKulový bleskLiou Cch'-sin

Hlavně divoké nápady kolem kvantové fyziky. Hodně Sci podobně jako první díl Vzpomínky na Zemi. Kulturní odlišnost je znát a místy jsou motivy a chování postav i společnosti těžko pochopitelné. Také by mohlo být kratší. Během závěrečného vysvětlování co se vlastně stalo (to by asi v dobré knize být nemělo), jsem si pořád říkal, že už by mohl být konec.

Volání vlkaVolání vlkaAnthony Ryan

Po neslavné Královně ohně opatrný optimismus. Postava Vélina Al Sorny rozhodně má co říct, ale pan spisovatel to zas nesmí zvorat zavlečením děje do nudného politicko-vojenského chaosu, jak se mu to stalo posledně.

Mrtvé komando (Robert de Bohême)Mrtvé komando (Robert de Bohême)Jaroslav Šikl

Nečekané příjemné překvapení. Hlavní hrdina by se klidně mohl jmenovat James Bond. Dokonce dostanete i padoucha, který si nemůže pomoct a před Robertovou konečnou likvidací objasní celý svůj ďábelský plán. Atraktivní prostředí, krásné ženy, spousta akce, zvraty, správné tempo.

Tulák po hvězdáchTulák po hvězdáchJack London

Klidně si mě popravte, stejně budu žít dál. Odsouzenec na smrt zahání strach tím, že si namlouvá vzpomínky na minulé životy. Vymýšlí si naději, že konec není konec, před utrpením se schovává do sebe. Několik závažných myšlenek, ale jinak prostě jen pár volně spojených povídek. Možná, že působivé v roce 1915, dnes už ale ne.

Ruku na srdce, náhody neexistujíRuku na srdce, náhody neexistujíPetr Rajchert

Od všeho trochu, nic pořádně. Nepřehledné časové skoky, splývání postav (kdy jde o kreativce a kdy o korporátního psychopata?), nefunkční mysticismus bez následků, volné konce, které nikam nevedou, nadbytečné postavy a nelogické chování postav, násilné zvraty, nevyrovnané tempo. Celkově mimo realitu, jako když jednou za 5 minut přepnete televizi. Pár dobrých postřehů ze života, ale jinak bohužel zklamání.

Karneval paměťových buněkKarneval paměťových buněkKarel Šíp

Audioforma. Čteno autorem to docela jde. Pár vzpomínek, pár úvah, nic zvláštního. Občas se trefí, občas se trochu mýlí, když si něco vykládá po svém. Otřesný je hudební doprovod. Jak předěly, tak celé písně. V televizi mu to jde líp.

Úzkosti a jejich lidéÚzkosti a jejich lidéFredrik Backman

Z počátku hezky rozehraná motanice, kde nic nedává smysl, aby se později ukázalo, že všechno souvisí se vším. Zajímavé charaktery, naděje na zábavu a vtip. Postupně ale zase upadá do obvyklého Backmanského melodramatického sentimentu a bylo po naději. Pomohlo by, kdyby byla výrazně kratší.

Mé cesty do hlubin mozkuMé cesty do hlubin mozkuMartin Moravec

Pan doktor má určitý ustálený soubor odpovědí a historek, které používá v rozhovorech a na přednáškách, takže pokud jste už něco z toho viděli, příliš nového se nedozvíte. Jinak je rozhovor přiměřeně vedený, autor nechává dost prostoru, dobře se ptá a usměrňuje, jen když je třeba.

Labyrint pohybuLabyrint pohybuPavel Kolář

Zajímavý člověk, zajímavé názory, zajímavé informace. Značná část knihy se týká ošetřování vrcholových sportovců, tzn. lidí, kteří za peníze svoje zdraví prodávají. To bylo naopak únavné, podobně jako historky o prezidentech. Asi snaha o zvýšení prodejnosti. Kvůli tomu se možná nevešly důležitější věci a potenciál rozhovoru zůstal nevyužitý.

Myšlenky za volantemMyšlenky za volantemMarek Eben

Významná část sice spadá do kategorie "jak to bylo dřív, jak je to teď", případně "dřív to bylo lepší", ale dá se to vydržet díky pěknému stylu vyprávění. Asi nejzábavnější mi přišly příběhy o zahrádce a přibraných kilech po vánocích. Výborná audiokniha čtená samotným autorem.

Poutník z Mohameda - Alláhův hněvPoutník z Mohameda - Alláhův hněvF. Kotleta (pseudonym)

Zajímavý nápad tak nějak extrapolovat situaci na naší planetě do vesmíru. Gene Roddenberry by asi dostal infarkt. Tahle vojenská sci-fi poloha bez nadpřirozených úkazů myslím panu Kotletovi svědčí zatím nejlépe.

Devět dníDevět dníZuzana Strachotová

Antiutopický (dystopický) standard pro mladé čtenáře. Bohužel další česká autorka bez odvahy a samá anglická nebo jakože latinská jména. Škoda. Dobrá audiokniha čtená Pavlem Soukupem.

29.12.2020

Můj tajný životMůj tajný životLucie Hříšná

Povrchní sobecká vypočítavá děvka, která bezdůvodně pohrdá svou rodinou i prostředím, ze kterého vzešla, napsala knihu o tom, že ona je lepší, chytřejší a krásnější než všichni ostatní.

26.12.2020odpad!

Všechno je v pr**liVšechno je v pr**liMark Manson

Název a zhrublý jazyk jsou jen prostředky jak připoutat pozornost k docela obsáhlému serióznímu pojednání o lidské psychice.

23.12.2020

ČaropisciČaropisciRobert Jackson Bennett

Na konci to začalo vypadat, že se jedná o velmi dobrý úvod k něčemu velkému a ještě lepšímu. Asi určeno pro skorodospělé (YA), ale tento nový kousek překvapivě docela pobavil i starého psa.

21.12.2020

SestrySestryBernard Minier

Tentokrát bez Hirtmanna, což je jedině dobře. Skoro jsem litoval, když děj přeskočil do současnosti. Jinak celkem nadprůměrná detektivka.

12.12.2020

MrzoutMrzoutTuomas Kyrö

Pro muže středního a vyššího věku, kteří budou rozumět. Škoda, že není delší.

07.12.2020

Kluk spolkne vesmírKluk spolkne vesmírTrent Dalton

Náročné na čtenářovu trpělivost. Nebýt velmi podařené audioknihy, odložil bych dřív, než to začalo dávat smysl. Pak (nemaje papírovou orientaci) jsem byl lehce překvapen, že pokračuje za happyend, následovala nejistota co je realita a co ne a nakonec trochu divočina, ale docela spokojenost. Jestli nic jiného, tak rozhodně zajímavé.

01.12.2020

Prodloužená jízdaProdloužená jízdaVáclav Kopta

Banální, občas lehce úsměvné rodinné historky vyprávěné obyčejným nezajímavým nestylem. Autor v doslovu uvádí, že ho psaní zaujalo a rád by vydal něco dalšího. Asi by bylo lepší, kdyby si to ještě rozmyslel.

10.11.2020

ÚstavÚstavKamil Vondrášek

Ulítlá podivnost. Závěrečné katarze jsem se nedožil. Odloženo přibližně po první třetině z důvodu nenalezení slibovaného vytříbeného humoru ani ironického, či jiného zrcadla.

10.11.2020

Ve stínu slunceVe stínu slunceJakub Mařík

Výborně. Tohle by měli koupit neschopní scénaristi nového Star Treku: Discovery. Na začátku roku 2021přesně podle plánu vyšel druhý díl.

04.11.2020

Hry bez hranicHry bez hranicMichal Kašpárek

Chvíli jsem myslel, že to bude příběh cynického líného příživníka, který se napraví, když se střetne s tvrdou pravdou skutečného života. Ale je to mnohem reálnější. Dobře napsáno, řekl bych, že daleko závažnější, než se na první pohled zdá.

04.11.2020

Les mytágLes mytágRobert Holdstock

Dobrý nápad a slušný začátek. Pak to upadá do zdlouhavého pomalého poněkud stereotypního vyprávění odtažitých mystických dobrodružství. Je znát, že se jedná o rozpracovanou povídku. A že námět nakonec vystačil na 7 knih si moc nedovedu představit.

17.10.2020

SamurajSamurajŠúsaku Endó

Otázka za tři body: proč se to jmenuje Samuraj a ne třeba Zuřivý misionář. Hasekura je vedlejší postava a většinu pozornosti na sebe strhává španělský kněz Velasco. Kromě nekonečného náboženského mudrování je kniha naplněna zdlouhavým líčením marného snažení, ke kterému ještě většinou dochází všudemožně jinde, než v Japonsku.

10.10.2020