Šedý muž

Bestseller, podle kterého Netflix chystá film s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem v hlavních rolích, vychází česky! Court Gentry je bývalý agent CIA a má pověst nejlepšího nájemného vraha na světě. Přezdívá se mu Šedý muž a kolují o něm legendy. Je to samotář bez rodiny, přátel i domova. Přijímá pouze zakázky, kdy má zlikvidovat zločince. Pohybuje se jako stín, splní nemožné a pak zmizí. A vždy zasáhne svůj cíl. Vždy. Jenže na světě existují síly smrtelnější než Gentry. Peníze. Moc. A lidé, pro které nic jiného hodnotu nemá. Pro ně je Šedý muž problém. A tak musí Gentry prokázat, že umí zabíjet nejen pro peníze, ale i proto, aby zůstal naživu......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470231/big_sedy-muz-3YG-470231.png 4.241

Šedý muž 1.

Literatura světová, Thrillery

Vydáno: , Kalibr

The Gray Man, 2009

Kniha Šedý muž

spencer

Šedý muž je vskutku zabijákem, kterého nejde zastavit. I když jsem od tohoto akcí nabitého thrilleru čekala víc, bavila jsem se. Od první stránky jste vhozeni do děje, který se ve stejném tempu pohybuje až do poslední kapitoly. Court Gentry byl zajímavou postavou, která mě rozhodně zaujala svou schopností přežít vše, co na něj jeho nepřátelé nastraží. To je ovšem i jedním z mínusů, jelikož mi ta jeho "nesmrtelnost" přišla po nějakém čase nereálná. Líbil se mi ale styl jeho přemýšlení i to, že čtenáře při svém útěku vzal na různá místa po celé zeměkouli.
Titul rozhodně nebude pro každého, jelikož chvíli trvá dostat se do autorova stylu psaní a hlavně vám může brzy začít připadat, že je to dokola to samé. Gentry utíká - bojuje - zraní se - uteče. Jestli vás ovšem baví špionážní thrillery, kde opravdu nevíte komu věřit, mohl by vás i tento zaujmout.

Ticiana

Na zacatku jsem si rikala, ze Gentry je takovej John Wick, McGyver a Ethana Hunta z Mission Impossible. Cim dele jsem cetla, tim vic se mi Gentry libil. Kniha je nerealni, tohle by neprezil nikdo, ale zas je to akcni fikce a myslim ze skvela predloha na film. Pobavila jsem se hlaskami, LLoyd byl zmetek, Riegel mi byl sympaticky, ale nejvice me dostal Maurice. Tesim se na pokracovani.

Zrzavá_Tereza

Ač to nemá s realitou moc nic společnýho, i tak mě tenhle akčňák bavil jako hrom! Jízda od začátku do konce.

Jenny46

Tato kniha mi dala přesně to co jsem očekávala hodně akční, špionážní zápletka moc mě kniha potěšila.
I když je to nájemný vrah stejně si ho zamilujete, je trochu jiný jak známe superhrdiny.
Těším se na filmové zpracování...

Kytiii

No jak bych to... je to jízda, těším se na filmové zpracování. A přijdou tomu na chuť i čtenáři, kterým je Bond proti srsti, a to i když se analogie s tímto britským nesmrtelným hrdinou nabízí. Gentry krvácí (hodně), vraždí (ještě víc), ovládá bojová umění i všechny zbraně světa (včetně svojí hlavy a těla)... ale spolu s ním si vyšlápnete Alpy ve Švýcarsku, prohlédnete Prahu, Budapešť i Paříž... a jak už tu bylo zmíněno, je super, že nikdo není černo-bílý. Závěr s Němcem mě potěšil. Hvězdičku dolů za občasné klopýtnutí ve slohu...

MrsDarcy

Tuhle knížku rozhodně neotvírejte, pokud před sebou nemáte volné odpoledne. Je to jedna velká jízda, která se nedá odložit, ani kdyby vám za oknem vybuchovaly granáty a po střeše pobíhalo hejno nájemných zabijáků.

Víceméně je zbytečné blíž popisovat děj, tam se nic světoborného opravdu nestane. Zase jeden naštvaný muž si to jde rozdat s celým světem a být tam o pár nadávek a šťavnatějších přirovnání více, skoro si začnu myslet, že pana Kulhánka unesli Američané a drží ho pod sedativy ve sklepě s psacím strojem. Spíš bych ráda vypíchla pár bodů, díky kterým jsem si tuhle cestu přes půl Evropy opravdu užila.

V první řadě Court Gentry nemá žádnou temnou minulost, žádná traumata, na která si musí cestou něžně foukat. Nechlastá, se svým netradičním povoláním je srozuměný a nevrhá dlouhé významné pohledy na spokojené rodinky za okny nudných příměstských domků. Už jen za tohle jsem si ho okamžitě zamilovala.

Za druhé se ani nekoná žádná bondovská romantická linka, kterou se většina autorů snaží nacpat prakticky kamkoliv, kde se vyskytují postavy opačného pohlaví a aspoň přiměřeného věku.

A za třetí se autor šikovně vyhnul šablonovitým postavám a snad až na jednu výjimku nenajdeme ani podlé a za všech okolností zlé záporáky, ani vyložené rytíře v lesklé zbroji. Všichni jsou příjemně šedí, víceméně logičtí ve svých rolích a když přimhouříme oči nad očividnou nesmrtelností hlavního hrdiny, vcelku uvěřitelní.

Rozhodně se ráda s panem Gentrym setkám znovu.

___michal_

Trošku mě vyděsily kritické komentáře, ale zbytečně. Prvně si třeba ujasnit, že tohle není čtení pro většinu dam. Je to prostě čistě akční a jde to hodně do taktických detailů. Chápu, že pro někoho, kdo neví rozdíl mezi pistolí Walther a Colt911 tyto podrobnosti spíše obtěžuji. Naopak nadšence do zbraní a bojových taktik kniha potěší. Když tomu trošku "odpustíte" nesmrtelnost hlavního hrdiny, jak už to u takových příběhů bývá, dokážete se u toho fakt bavit. Jednu hvězdičku jsem ubral za "supermanství" a přežití šílených zranění, jinak bych dal plný počet.

Babouš

Někdo bude Šedému muži stoprocentně vyčítat, že je to nerealistický. Jo, je. Ale mně to neva. Pokud si budu chtít okusovat nehty u něčeho realistickýho, přečtu si zprávy. Tenhle literární žánr prostě nikdy realistickej nebude, protože koho by bavilo číst o týpkovi, kterýho zabijou hned ve třetí kapitole? Šedý muž je nenáročná, filmovýma střihama napsaná kniha ve stylu Johna Wicka, Jacka Reachera a dalších osamělých bojovníků, která vás protáhne Prahou, Budapeští, Curychem i Paříží. Hlavní hrdina třikrát málem umře, ale stejně čtete dál, protože je to skvěle napsaný a chcete vědět, jak dopadne jeho pomsta na zloduších. Potěšila mě Praha (i když zastávku autobusu u Karlova mostu teda neznám) a mám tušení, že ten film s Ryanem Goslingem bude velký labůžo!