Šedý muž

Šedý muž https://www.databazeknih.cz/img/books/47_/470231/bmid_sedy-muz-3YG-470231.png 4 351 102

Šedý muž série

Bestseller, podle kterého Netflix chystá film s Ryanem Goslingem a Chrisem Evansem v hlavních rolích, vychází česky! Court Gentry je bývalý agent CIA a má pověst nejlepšího nájemného vraha na světě. Přezdívá se mu Šedý muž a kolují o něm legendy. Je to samotář bez rodiny, přátel i domova. Přijímá pouze zakázky, kdy má zlikvidovat zločince. Pohybuje se jako stín, splní nemožné a pak zmizí. A vždy zasáhne svůj cíl. Vždy. Jenže na světě existují síly smrtelnější než Gentry. Peníze. Moc. A lidé, pro které nic jiného hodnotu nemá. Pro ně je Šedý muž problém. A tak musí Gentry prokázat, že umí zabíjet nejen pro peníze, ale i proto, aby zůstal naživu...... celý text

Literatura světová Thrillery
Vydáno: , Kalibr

The Gray Man , 2009

Metroušek
01.11.2021 3 z 5

Tak tohle bylo opravdu dobrodružné čtení... Začal jsem natěšeně na pěti hvězdičkách, celý nadšený, že konečně zase další autor akčních thrillerů umí psát. Chápu, že hrdina série musí přežít za každou cenu, a očekávám, že si to uvědomuje i autor, a tudíž mu do cesty staví překážky, které může bez znásilnění čtenářovy mysli jakž takž překonat. Pan Greaney si to bohužel neuvědomoval, a tak mé hodnocení klesalo postupně na čtyři a pak na tři hvězdičky, na nichž se posléze s bídou udrželo, protože s každým filmově detailně popsaným soubojem má trpělivost s každou větou vyprchávala. Další díly série raději vynechám, ale na film se podívám. Tam mám o něco více hroší kůži než při čtení. Škoda, pořád věřím, že Greaney by zvládl i náročnější žánr než je akční thriller. (PS: Tak ani film za to nestojí. Škoda času a peněz.)

jan37
31.10.2021 2 z 5

Teda to bylo něco. Mix Jamese Bonda, Johna Ramba a filmu Komando. Strašně přehnaný, chvílema k smichu ale na pláži v Egyptě se to dalo zvládnout :) . Sem zvědavý na film

Crozz
28.10.2021 5 z 5

Jedním slovem - BOMBA!

milanříský
17.10.2021 2 z 5

Špionážním thrillerům nesahá ani po kotníky, noblesu a vražednou eleganci Jamese Bonda zcela postrádá a jeho protivníci jsou totální neschopní bezmozci. Přesto je dvanáct let stará kniha Marka Greaneyho, vycházející poprvé česky, hitem. A má devět dalších pokračování.

Pravda, našinec bude mít patrně pro cokoliv spojeného s Šedým mužem slabost, vždyť natáčení stejnojmenného filmu v produkci Netflixu přitáhlo do Prahy hvězdy Ryana Goslinga a Chrise Evanse a naše hlavní město bude mít ve snímku svou nezastupitelnou roli. V knize se sice Praha mihne opravdu jen na minimu stranách, scény, které zde filmaři točili, autor původně zasadil úplně jinam, ale pokud je kniha v něčem dobrá, pak právě jako scénář k frenetickému bezmyšlenkovitému akčnímu spektáklu.

Přestřelka totiž střídá přestřelku, absolutně plochý hlavní hrdina kosí jedno vražedné komando za druhým, jeho útěky jsou skoro jak kouzelnické triky a přežil by snad i výbuch atomové bomby. Paradoxně nejvíc funguje zákulisní tahání za nitky, přemítání nad cenou jednoho lidského života a síť intrik, která se splétá v pozadí. Autor vedle toho kupí jednu akční scénu za druhou, v závěru už úmorně, a velkolepé finále skončí skoro dříve, než začne. Číst Šedého muže sice trochu zábava je, ale látka je spíš vhodná na filmová plátna nebo do počítačových her. Protože chvílemi jsem měl pocit, jako by někdo přepsal na papír několik misí z Call Of Duty.

Merlin_CZ
15.10.2021 5 z 5

Výborná kniha z prostředí špionů, tajných služeb a nájemných vražd :)
čte se to dobře, není to rozvláčné, ale naopak pěkně akční.
Rozhodně doporučuji :)

Zdenas5
11.10.2021 4 z 5

Velmi akční a velmi neuvěřitelné, přesto napínavé, těžko se odkládá. Určitě si přečtu i pokračování.

adevr
04.10.2021 5 z 5

Nebýt manévrů amerických filmařů v Praze, při natáčení filmu podle téhle knížky, asi bych ji minul bez povšimnutí. A byla by to škoda. Je to totiž napínavá a akční jízda od prvních stránek. Prostě paráda.

Pampalini
26.09.2021 4 z 5

Akce s nápadem. Silné a v několika případech i originální čtení. Šedý muž je nesmrtelný, ale značně trpí, až si člověk řekne, že lepší by bylo všechno skončit. Obdobná zarputilost je neobvyklá. Styl psaní je přiměřeně popisní s pestrou paletou charakterů a motivů. Nejlepší škola pana Clancyho. Těším se na film.

ydnac
23.09.2021 4 z 5

JE LEGENDA.

Je silný, chytrý, rychlý, vytrvalý, trpělivý, skvěle vycvičený, nezlomný a samozřejmě téměř nesmrtelný :-)
Takový je ŠEDÝ MUŽ.
Musí být, protože jinak by nemohl přežít lov, který je na něj uspořádán...
Skupiny elitních zabijáků z různých zemí mu jdou po krku a on musí nejen přežít, ale také zachránit uvězněnou rodinu svého šéfa.
Akční, napínavé, neuvěřitelné a skvělé čtení :-)
Court je velký sympaťák i když je zabiják :-)
Moc se těším na další díly :-)

spencer
10.09.2021 4 z 5

Šedý muž je vskutku zabijákem, kterého nejde zastavit. I když jsem od tohoto akcí nabitého thrilleru čekala víc, bavila jsem se. Od první stránky jste vhozeni do děje, který se ve stejném tempu pohybuje až do poslední kapitoly. Court Gentry byl zajímavou postavou, která mě rozhodně zaujala svou schopností přežít vše, co na něj jeho nepřátelé nastraží. To je ovšem i jedním z mínusů, jelikož mi ta jeho "nesmrtelnost" přišla po nějakém čase nereálná. Líbil se mi ale styl jeho přemýšlení i to, že čtenáře při svém útěku vzal na různá místa po celé zeměkouli.
Titul rozhodně nebude pro každého, jelikož chvíli trvá dostat se do autorova stylu psaní a hlavně vám může brzy začít připadat, že je to dokola to samé. Gentry utíká - bojuje - zraní se - uteče. Jestli vás ovšem baví špionážní thrillery, kde opravdu nevíte komu věřit, mohl by vás i tento zaujmout.

Ticiana
25.08.2021 5 z 5

Na zacatku jsem si rikala, ze Gentry je takovej John Wick, McGyver a Ethana Hunta z Mission Impossible. Cim dele jsem cetla, tim vic se mi Gentry libil. Kniha je nerealni, tohle by neprezil nikdo, ale zas je to akcni fikce a myslim ze skvela predloha na film. Pobavila jsem se hlaskami, LLoyd byl zmetek, Riegel mi byl sympaticky, ale nejvice me dostal Maurice. Tesim se na pokracovani.

Zrzavá_Tereza
18.08.2021 4 z 5

Ač to nemá s realitou moc nic společnýho, i tak mě tenhle akčňák bavil jako hrom! Jízda od začátku do konce.

Jenny46
14.08.2021 4 z 5

Tato kniha mi dala přesně to co jsem očekávala hodně akční, špionážní zápletka moc mě kniha potěšila.
I když je to nájemný vrah stejně si ho zamilujete, je trochu jiný jak známe superhrdiny.
Těším se na filmové zpracování...

Kytiii
10.08.2021 4 z 5

No jak bych to... je to jízda, těším se na filmové zpracování. A přijdou tomu na chuť i čtenáři, kterým je Bond proti srsti, a to i když se analogie s tímto britským nesmrtelným hrdinou nabízí. Gentry krvácí (hodně), vraždí (ještě víc), ovládá bojová umění i všechny zbraně světa (včetně svojí hlavy a těla)... ale spolu s ním si vyšlápnete Alpy ve Švýcarsku, prohlédnete Prahu, Budapešť i Paříž... a jak už tu bylo zmíněno, je super, že nikdo není černo-bílý. Závěr s Němcem mě potěšil. Hvězdičku dolů za občasné klopýtnutí ve slohu...

MrsDarcy
30.07.2021 5 z 5

Tuhle knížku rozhodně neotvírejte, pokud před sebou nemáte volné odpoledne. Je to jedna velká jízda, která se nedá odložit, ani kdyby vám za oknem vybuchovaly granáty a po střeše pobíhalo hejno nájemných zabijáků.

Víceméně je zbytečné blíž popisovat děj, tam se nic světoborného opravdu nestane. Zase jeden naštvaný muž si to jde rozdat s celým světem a být tam o pár nadávek a šťavnatějších přirovnání více, skoro si začnu myslet, že pana Kulhánka unesli Američané a drží ho pod sedativy ve sklepě s psacím strojem. Spíš bych ráda vypíchla pár bodů, díky kterým jsem si tuhle cestu přes půl Evropy opravdu užila.

V první řadě Court Gentry nemá žádnou temnou minulost, žádná traumata, na která si musí cestou něžně foukat. Nechlastá, se svým netradičním povoláním je srozuměný a nevrhá dlouhé významné pohledy na spokojené rodinky za okny nudných příměstských domků. Už jen za tohle jsem si ho okamžitě zamilovala.

Za druhé se ani nekoná žádná bondovská romantická linka, kterou se většina autorů snaží nacpat prakticky kamkoliv, kde se vyskytují postavy opačného pohlaví a aspoň přiměřeného věku.

A za třetí se autor šikovně vyhnul šablonovitým postavám a snad až na jednu výjimku nenajdeme ani podlé a za všech okolností zlé záporáky, ani vyložené rytíře v lesklé zbroji. Všichni jsou příjemně šedí, víceméně logičtí ve svých rolích a když přimhouříme oči nad očividnou nesmrtelností hlavního hrdiny, vcelku uvěřitelní.

Rozhodně se ráda s panem Gentrym setkám znovu.

___michal_
26.07.2021 4 z 5

Trošku mě vyděsily kritické komentáře, ale zbytečně. Prvně si třeba ujasnit, že tohle není čtení pro většinu dam. Je to prostě čistě akční a jde to hodně do taktických detailů. Chápu, že pro někoho, kdo neví rozdíl mezi pistolí Walther a Colt911 tyto podrobnosti spíše obtěžuji. Naopak nadšence do zbraní a bojových taktik kniha potěší. Když tomu trošku "odpustíte" nesmrtelnost hlavního hrdiny, jak už to u takových příběhů bývá, dokážete se u toho fakt bavit. Jednu hvězdičku jsem ubral za "supermanství" a přežití šílených zranění, jinak bych dal plný počet.

Babouš
21.07.2021 5 z 5

Někdo bude Šedému muži stoprocentně vyčítat, že je to nerealistický. Jo, je. Ale mně to neva. Pokud si budu chtít okusovat nehty u něčeho realistickýho, přečtu si zprávy. Tenhle literární žánr prostě nikdy realistickej nebude, protože koho by bavilo číst o týpkovi, kterýho zabijou hned ve třetí kapitole? Šedý muž je nenáročná, filmovýma střihama napsaná kniha ve stylu Johna Wicka, Jacka Reachera a dalších osamělých bojovníků, která vás protáhne Prahou, Budapeští, Curychem i Paříží. Hlavní hrdina třikrát málem umře, ale stejně čtete dál, protože je to skvěle napsaný a chcete vědět, jak dopadne jeho pomsta na zloduších. Potěšila mě Praha (i když zastávku autobusu u Karlova mostu teda neznám) a mám tušení, že ten film s Ryanem Goslingem bude velký labůžo!

ellescorpio
17.07.2021 2 z 5

Čekala jsem naprostou pecku. Prý druhý Já, Poutník. No tak to ani omylem. Většině špionážních thrillerů nesahá ani po kotníky a je to, ale naprosto neuvěřitelnej béčkovej brak.

soukroma
16.07.2021 2 z 5

Na knihu jsem se těšila, dlouho čekala a ... je to úplně něco jiného, než jsem očekávala. Drsné, divoké, chlapácké, bojovné, krvavé, velmi akční (tj. i velmi filmové, jak upozorňuje i vydavatel).
Nekončící honička po všech koutech světa za legendárním zabijákem, loajálním, leč zanechávajícím za sebou nepočítaně mrtvol, kterým nevěnuje sebemenší pohled a myšlenku. Akční honička (i přes Prahu), zabijácké pasti a předvídatelná úspěšnost boje jednoho proti všem mne nikdy moc nebaví, ale tady mi neseděl ani ten příběh na pozadí.
Navíc mi extrémně vadí opakování téhož v nové kapitole, o pár stránek později, v další části - zde např. opakovaně se "dozvídáme", co je za zkratkou GS. Vídám to občas i u jiných amerických autorů a dle mého je to vlastně pohrdání čtenáři: ti jsou v očích autora tak hloupí, že si informace podrží v hlavě asi tak dlouho jako pověstná rybka Dory, a je třeba jim ji servírovat zas a znova, pokud možno úplně stejnými slovy, až do zblbnutí. Nemyslím, že by američtí čtenáři na tom byli s pamětí, porozuměním a pochopením až tak bledě (zejména u thrilleru, u něhož se předpokládá čtení bez odkládání, tudíž bez prostoru pro zapomínání), abychom i my museli trpět.
Takže odkládám v půli. Ale nemám pochyb, že zejména pánům se to líbit bude (takového Clancyho jsem taky nikdy nedočetla).

veruptackova
03.07.2021 5 z 5

4,5*
Prvních několik desítek stran jsem si říkala, tohle nebude pro mě. Poušť,odstřelovači a hlavně specifičnost a techničnost s jakou autor vyjmenovávala popisoval použité zbraně a dopravní prostředky ve mně budila dojem, že tohlebude jednoznačně čtení pro muže. Stačilo by mi přečíst, že použil samopal,přesný typ už mi nic moc neřekne, ale fanoušci zbraní a techniky si pravděpodobně přijdou nasvé.

Naštěstí po několika stranách spustila napínavá akční jízda, která nepřestalaaž do konce. Hon mě opravdu bavil ahlavní hrdina nebyl jen bezcharakterní zabiják, ale zásadový muž, kterého sičtenář snadno oblíbí. Minimálně v mém případě tomu tak bylo.Oceňuji, že autor děj zasadil do Evropy, díky čemuž jsem si děj uměla velmi dobře představit a připadala jsem si, že nečtuknihu, ale sleduji americký akční film.

Šedý muž byl pro mě vystoupením z komfortní zóny, protože to je sice příběh, na který bych se podívala v televizi, ale běžně takové knihy nečtu. A vlastně ani nevím proč?! Rozhodně se však pustím ido dalších dílů.