Kořist

Kořist
https://www.databazeknih.cz/img/books/45_/458306/bmid_korist-jrO-458306.png 4 1323 1323

Ve svém novém, samostatném románu servíruje oblíbená hororová autorka Darcy Coates svým čtenářkám a čtenářům mrazivý příběh dvaadvacetileté dívky jménem Eileen, která se ztratí během pěšího výletu v odlehlém lese Ashlough. O pět dní později je na břehu blízké řeky nalezen její fotoaparát obsahující podivné snímky, které byly vyfoceny až po jejím zmizení. Eileenin bratr Chris chce věřit tomu, že je jeho sestra stále naživu, a tak se krátce poté, co se policie rozhodne ukončit vyšetřování, domluví se svými čtyřmi kamarády a společně utvoří pátrací tým, jehož cílem je pročesat tajuplný les i jeho okolí a ztracenou dívku najít. Avšak čím víc se vzdalují od frekventovaných turistických stezek, tím podivnější stopy nacházejí. Postupně si začnou uvědomovat, že v lese nejsou sami… a že Eileenino zmizení nebyla jen nešťastná náhoda. V tu chvíli je však na útěk už příliš pozdě…... celý text

Literatura světová Horory Thrillery
Vydáno: , Fobos
Originální název:

Hunted , 2018


více info...

Přidat komentář

lexikon_tf
předevčírem 5 z 5

Tak trochu (pro mě) jiná kniha od autorky, oproti domům s duchy (které mám ráda) byla tohle velice příjemná změna.

Mladá dívka Eileen se sama vydává za dobrodružstvím do divočiny. Záhy se však ztratí ve spletitém lese přírodní rezervace, když sejde z vyznačené stezky. Proč se schovávala v noci ve křoví? A co to bylo za zvuky?

Jejího zmizení si všimne kamarád z party, ale ostatní přátelé mu nevěnují moc pozornosti, myslí si, že se na Eileen moc upnul a nezdravě ji stíhá. Mladíkovi se to nezdá a vypraví se po kamarádce pátrat na vlastní pěst.

Mezitím se už vyburcovala i rodina zmizelé a její bratr s dalšími třema přáteli se ji také vydávají hledat, nezávisle na policejních složkách.

Policie totiž zatím objevila jeden důkaz - fotoaparát, který patřil Eileen. A v něm prapodivné fotky lesa. Proč je Eileen vyfotila? Čeho se obávala?

Moc pěkně vystavěný příběh, ve kterém jsem čekala příšeru na každém rohu. A moc daleko od pravdy jsem nebyla, avšak rozuzlení uklidnilo moji racionální stránku a o to víc jsem byla z knihy nadšená. Mrazení v zádech a hltání stran si zde užije každý hororový fanoušek. Moc doporučuji!

Galadwen
25.06.2024 audiokniha 3 z 5

Audiokniha. Příběh mi připadal většinu doby napínavý i dost strašidelný, i když v určitých okamžicích na můj vkus až moc nechutný a naturalistický. Místy bych naopak malinko škrtala a popostrčila děj kupředu rychleji. Nad nelogickým počínáním hrdinů mi často zůstával rozum stát. Vraha jsem poměrně brzy odhalila - myslím, že to není tak složité, náznaků v ději je hodně. Jenom nechápu, jak někdo dokáže celé noci pobíhat po lese a přes den přitom fungovat, aniž by si toho někdo všiml. Ale upřímně, na příběhu toho nechápu víc, absurdita se objevila nejedna.
Naopak docela potěšilo, že na rozdíl od strašidelných domů (četla jsem tři) se autorka nebojí nechávat za sebou mrtvé. K žánru to prostě patří. Pravda, z té otravné mládeže mohla odpravit někoho jiného než osobu, která mi bylo mezi nimi jediná docela sympatická, ale člověk nemůže chtít všechno.
Poslouchala jsem při mechanické práci, což bylo příjemné možná i díky velmi dobrému přednesu rétorky - nejsem si docela jistá, jestli bych vydržela i u papírové knihy.


p.stranska
18.06.2024 4 z 5

Bezvadná detektivka trošičku pošimraná hororovými prvky. Napínavá od první kapitoly až do konce, navíc ten konec je naprosto nepředvídatelný a hodně dobrý.

SáraR.
16.06.2024 5 z 5

No tak tohle byla pecka! Darcy Coates mám hrozně ráda a četla jsem už několik jejích knih ze série Strašidelné domy, ale tohle bylo jiný kafe. Knihu jsem hltala a nemohla přestat! Celý nápad mi přišel genialní. Skoro až do konce jsem přemýšlela, jestli je to opravdu nějaká příšera, nebo jen člověk v masce. Ten konec mě naprosto dostal, ale vlastně to bylo logické a nechápu, že mi to došlo až pár vteřin před odhalením. Opravdovost příběhu dodávalo vyprávění z různých úhlů pohledu a autorčino umění líčení. Jsou autoři, kteří píšou strašidelné příběhy, ale člověk se do nich tak úplně nevžije, jako kdyby byl jen tichý pozorovatel. Ale pak je tu Darcy, u které máte pocit, že děj přímo prožíváte. Jako byste tam opravdu byli a něco vás honilo... že vy jste ta kořist.

Gibis
12.06.2024 5 z 5

Kořistí jsem nakonec mile překvapena. Vzhledem k tomu, že sérii Strašidelných domů od Darcy považuji tak trochu za pohádky pro děti s dobrým koncem, čekala jsem něco podobného i od tohoto příběhu. Ale je to psáno v jiném duchu a mě to bavilo, byla jsem napjatá a celou dobu jsem si říkala, že to bude na pěkné čtyři hvězdy. Ale konec mě přesvědčil k přidání i té páté, protože to jak situaci Carla vyřešila, mě dost překvapilo, nečekala jsem to. Takže fajn počtení to bylo :)

Knihomolkapaja4
07.06.2024 5 z 5

Mám přečtenou většinu knih od Darcy a tohle bylo přeci jen trochu něco jiného než strašidelné domy. Za mě to bylo skvělé a napínavé čtení! Nemohla jsem se od knihy odtrhnout a záporáka jsem neuhodla, o to víc mě kniha bavila. A podle mě k hororu to má daleko, za mě je to spíše směska krimi a thrilleru. :-)

Burák
06.06.2024 3 z 5

(SPOILER) Nechala jsem se nalákat vysokým hodnocením nejen tu na Databázi, ale třeba i na Goodreads. No, nebyla jsem zrovna nadšená. Je to sice čtivý, děj hezky odsýpá. Líbilo se mi prostředí do kterého to bylo zasazeno a byla mi i sympatická postava policejní vyšetřovatelky. Jako o hororu bych o tom nemluvila, minimálně já žádný strach nepociťovala (i když věřím, že kdybych to četla jako teenager, bát se asi budu) a jako detektivní thriller to taky moc nefunguje, pachatel se dá snadno odhalit prakticky ve chvíli kdy se o něm poprvé autorka zmíní.

Ještě dám Darcy Coates šanci v nějaké její duchařině, ale jinak to úplně doporučit nemůžu.

karel6734
02.06.2024 3 z 5

(SPOILER) Tato kniha je čtivá thrillerová detektivka s hororovými prvky ( převážně v první třetině) pro nenáročné čtenáře a nebo i pro ty náročné, co jen chtějí na chvíli vypadnout ze své komfortní zóny.
Kniha sleduje případ zmizení mladé dívky, kdy neschopná policie sama nic nezmůže a proto se ji vydávají hledat její přátelé a bratr, do surového, hustého lesa, kde řádí monstrum.
Do určité chvíle sem si přál aby monstrum byl opravdu netvor a ne jen nějakej paňáca v obleku a zelených brýlích, kterýmu zřejmě hučelo v klacku, když zrovna děsil lidi v lese. (nebojte motiv je mnohem absurdnější)
Příběh sleduje dvě dějové linky a to partu dvacetiletých, která se vydá do lesa a pohled ze strany detektivky Carly Delagové.
Zatímco Chris a jeho přátelé za honbě k nalezení Eileen bojují o holý život, Carla se snaží rozlousknout případ a to i přes její počáteční laxní přístup.
Chris a přátelé dělají totálně nelogické věci, jejich rodiče jsou absolutně mimo.
Carla a její osobní story je uvěřitelná, chápu že se z ní stala alkoholička.
Na pachatele jsem přišel až opravdu s Carlou a ne dlouho předtím jako někteří z vás :) nicméně kniha mi přišla jako opis nějakého béčkového filmu s metráží 70 min . Napětí za mne tam bylo od začátku až do konce a více se mi líbila detektivní fáze(zřejmě protože mi přišlo že s detektivkou často soucítím), než li putování lesem. Konec byl dechberoucí a rozuzlení bylo velmi přitažené za vlasy, ale co už v takovým městečku vám to projde asi. Po morální stránce hl. (anti)hrdinky jsem byl maličko zklamaný . Jako eknižka to stojí za přečtení ale svoji dřevěnou knihovnu bych tímto dílem neobdaroval 3\5

yaoiyuri
02.06.2024 3 z 5

Bohužel kniha nedokáže vytěžit (z nijak extra originálního) námětu víc, než slibný začátek a pár povedených scén v lese. Navíc se snaží tvářit „chytřeji“, než je ve skutečnosti napsaná. Jako audio k úklidu či vaření se to snese, ale večer pod lampu už ne, uspalo by vás to rychleji, než byste chtěli.

„Horor“ je to asi takový jako knihy z brakové edice Stopy Hrůzy, takže vůbec, a literárně je to na podobné úrovni, jen stránkově objemnější. Autorka se zjevně inspirovala v případu skutečného zmizení / úmrtí dívek Kris Kremers a Lisanne Froon v Panamě (nalezený fotoaparát, záhadné noční fotky, kost vyplavená v řece) – ať už je to inspirace přiznaná nebo ne. Lesní pasáže mají místy feel Kingovy Holčičky, která měla ráda Toma Gordona a postavy motivačně (a několikrát!) parafrázují hlášku z prvního Predátora "If it can bleed, we can kill it."

Jinak je to frustrující směska impulzivního jednání více či méně (ne)sympatických (ne)hrdinů, jejich špatných a ještě horších rozhodnutí, přičemž korunu tomu nasazuje naprosto nekompetentní policie (což na jednu stranu má své opodstatnění, na druhou je to podle mě už na hraně míry uvěřitelnosti). Z naprostého (pod)průměru to vyzdvihuje provokativní plot twist na konci, ale celkově to na můj vkus stejně končí příliš cukrkandlově.

Andrée
10.05.2024 5 z 5

Darcy nezklamala! Tohle bylo prostě skvělé. Odhalit záporáka sice nebylo vůbec těžké, ale celkově wow! Já se nemohla odtrhnout.

lalela
07.05.2024 5 z 5

Že já nikdy neuhodnu, kdo je ten záporák, ale zase je to lepší, že jsem vždycky tak moc překvapená, když knížku dočtu a říkám si, jak toto mohl někdo vymyslet? Nádherná strašidelná kniha, skvěle popsané detaily, všechno krásně vysvětlené a to se mi moc líbí.

megamysl1901
05.05.2024 5 z 5

První kniha od Darcy Coates a byla to fakt jízda. Napínavé, mrazivé, děsivé a hlavně vás nutí číst pořád dál. Konečně zase skvělá kniha. Určitě zkusím její strašidelné domy.

vladimirah
05.05.2024 4 z 5

Jako audiokniha TOP!
Doporučuji!

Veveruška320
02.05.2024 5 z 5

Audio-No tak za mě teda opravdu božíííí,když jsem knihu poslouchala,nebyla jsem schopná nic dělat a jen jsem vnímala hlas Jany Strykové...za mě to mělo napětí a upřímně jsem se bála jít kamkoliv sama...

Zuzíček77
02.05.2024 5 z 5

(SPOILER) Od Darcy Jsem přečetla skoro všechny její strašidelné domy. Některé se mi líbily více a některé méně ale toto bylo úplně něco jiného. Zhodnotila bych to spíše jako thriller než horror, ale kniha se mi moc líbila chvilkami tam opravdu byl i ten strach. Hltala jsem každou stránku a říkala jsem si u toho, že obdivuji hlavní postavy za jejich odvahu. Napětí se dalo opravdu krájet, hlavně když v knize přišla noc. Byla jsem napnutá jako kšandy a musím říct, že konec mě tedy překvapil. Ani chvilku jsem netušila kdo by mohl být ten netvor, který dokáže dělat tak geniální pasti. Kniha je opravdu skvěle napsaná a jsem ráda, že jsem si ji mohla přečíst, bylo to super a předem říkám, že tomu lesu bych se vyhýbala obloukem.

LaniLepus153
01.05.2024

(SPOILER) Panebože... Tak tohle byl opravdu horor.
Normálně nejsou Darcyiny knihy úplně hororové, ale u této knihy jsem se upřímně bála. Když jsem knihu začala číst, přeskakovala jsem části s Carlou Delagovou, ale pak jsem se k nim vrátila, protože jsem si uvědomila, že jsou velmi důležité - tedy, nepřeskakujte je! Moc se mi u knihy líbilo několik částí z pohledů od různých postav. Velmi mě děsil postup vraha - lákání do pastí, děsivé názvy na stromech - UTÍKEJ, ZTRACENÁ, UMŘI...
Byla jsem tak hloupá, že jsem si myslela, že mohu knihu, jako ostatní knihy od Darcy Coates číst večer.
Mýlila jsem se.
Když jsem četla knihu večer, postupně se mě zmocňoval děs, a strach, a když jsem knihu odložila, byla jsem až přehnaně paranoidní. Děsila mě i má oblíbená tma, dveře, jakýkoliv neznámý zvuk. A to se mi obyčejně nestává.
Kniha byla naprosto úžasná, promyšlená, a postupně vás celá kniha začíná víc a víc děsit. Postupná zranění, úmrtí, šílenost, a nečekané poznání - to všechno mě zahnalo do kouta. U knihy budete nadskakovat strachem. Úžasné též bylo, že na konci každé kapitoly byla věta, která vás pohání k tomu, aby jste knihu v žádném případě neodkládali, a ta věta třeba mě vždycky tak vyděsila, že jsem si musela oddechnout, než jsem mohla pokračovat. Vrah byl nekonečně vynalézavý... Umři. Utíkej. Ztracená. Mrtvá...
V příběhu se můžete těšit na mrtvoly, hnilobu, neznámou příšeru - člověka? a další děsivosti a hnusoty...

klarence
27.04.2024 3 z 5

Moje první audio kniha a musím říct, že přednes byl výborný a dával knize větší šmrnc. Na začátku jsem, ale čekala krapet něco jiného a místy se mi to zdálo zdlouhavé. Musím přiznat, že mi to nakonec bavilo, kdy si autorka hraje s myslí. Také přiznám,že rozuzlení jsem nečekala, jen vím, že do toho lesa nikdy nevkročím :-)

keiko33
20.04.2024 4 z 5

Počúvané ako audio kniha. Táto kniha je taká hororová hra s mysľou. V lese Ashlough sa strácajú osamelí turisti. Práve sa stratila aj Eileen, ktorú sa rozhodnú jej brat Chris a jeho kamaráti na vlastnú päsť hľadať. Autorka sa s vami pohráva. Kto za tým stojí? Tajomná príšera, psychopatický vrah, alebo sa turisti v nekonečnom lese po tme zbláznia? Postavy boli ok. Tak trochu mi partia pripomínala Scooby doo. Múdra Anna, ako Velma. Hlúpučka Hailey, ako Daphne, Flint ako Fred. Idú riešiť záhadu. Aj keď výsledok nedopadne úplne bez obetí. Po celý čas som mala zimomriavky a to je pri takejto knihe najdôležitejšie a samozrejme konečne odhalenie. Musím sa priznať, že ku koncu, už mi bolo jasné kto to má na svedomí. Takže mi trochu chýbal ten wau efekt odhalenie. Trochu ma sklamal celkový dôvod. Už sa vám stalo, že kniha je po celý čas úžasná a posledných pár strán to pokazí? Koniec nebol zlý, ale ani ma nedostal. Preto len 4*. Páčilo sa mi, že najväčšia hlavička je ženská postava a to policajtka Carla.

Magrata15
14.04.2024 4 z 5

Nebyl to úplně horor, spíš detektivka. Místy trošku zdlouhavá, ale jinak se svižně střídaly kapitoly.
Závěr byl překvapující.

Ospalý_Táta
10.04.2024 4 z 5

Ale jo, napětí dobré. Nemuselo to být tak dlouhé, některé pasáže vyloženě zdržovaly. Konec slabší. "No ty vole" efekt se nekonal. Ale celkově se to četlo dobře. První kniha od autorky a asi ne poslední.