Ales.BD Ales.BD komentáře u knih

Rambo I (První krev) Rambo I (První krev) David Morrell

Když si odmyslíme růžovou mlhu vzpomínek na mládí, jak jsme čučeli na Ramba na zrnitém VHS videu z finského satelitu s amatérským dabingem přes vrch a blaženě chrochtali, že jsme sehnali americkej biják... musíme si přiznat, že film není žádná sláva. A kniha na tom bohužel není o nic líp. Psychicky narušený vietnamský veterán narazí na jiného veterána, začnou poměřovat, kdo má větší trauma a mnoho nevinných lidí přijde zbytečně o život. Ke kvalitě nepřispívá ani mizerný překlad, kde hlas zní "familiárně", ve městě se pobíhá "alejemi", atd. Aspoň, že to není moc dlouhé.

26.02.2023 2 z 5

Vzpomínka zvaná říše Vzpomínka zvaná říše Arkady Martine (p)

Skutečná space opera, přesně jak slibuje anotace. V tomto žánru se nic moc nového vymyslet nedá, ale provedení je nadprůměrné, udrží pozornost. Obecně román "od ženy pro ženy" s důrazem na vztahy, nicméně příběhu to nepřekáží. V závěru trochu ztrácí dech, ale motivace ke čtení dalšího dílu se najde. Poklona překladateli za výbornou práci.

21.02.2023 3 z 5

Rekonstrukce Rekonstrukce Viktorie Hanišová

Zpočátku zajímavé. Ale postupně přibývají nelogické slepé uličky a výplňová vata. Přibližně od poloviny začíná narůstat podezření, že z toho nic nebude. To se následně potvrdí, když se na konci otevřou dveře a za nimi prázdno. Celkově amatérská práce. Nedomyšlené, nevyrovnané tempo, nedostatečný spád, bez závěru. Asi chápu, čím kniha měla být, ale nepovedlo se. Zůstal pocit, že mě paní spisovatelka podvedla a zbytečně připravila o čas.

08.02.2023 1 z 5

Opona Opona Ondřej Hübl

Nápadité, zajímavé, zábavné, upřímné, dobře vymyšlené. Vůbec bych se nesoustředil na karikaturu komunistického režimu. To je jen rekvizita k vyprávění příběhu. Ale ten konec... kde je?

26.10.2022 4 z 5

Píseň oceli Píseň oceli Michaela Merglová

Příjemné překvapení. Jestli jste trochu naštvaní na Sapkowskiho, že se fláká a nepíše, tady si spravíte chuť. Centrální dvojka jsou dobrý týpci. Příhody jsou zábavné, vtip se taky často najde a pozoruhodné jsou popisy Marigoldových, pardon, Minangarových milostných dobrodružství. Trochu dětinské znázornění soubojů lze snadno odpustit. Výborná audiokniha, kde se musíte usmát pokaždé, když bard řekne "Cu?".

23.09.2022 4 z 5

Brigády duchů Brigády duchů John Scalzi

Pokračování je skutečně jen volné. Dá se číst a je to "kvalitní scifíčko". Ale chyběl mi sympatický dědek John Perry. Tak jdu na trojku, kde by se, podle tajné zprávy KOSu, mohl opět vyskytovat.

23.09.2022 3 z 5

Válka starého muže Válka starého muže John Scalzi

Vojenská sci-fi jak má být. Nápad s vojáky velmi starými a velmi mladými je dobrý a dobře využitý. Rychlý spád, akce, životní postřehy i humor. Dá se postavit vedle Hvězdné pěchoty, aniž by se tato snažila opustit poličku nebo použít blaster.

12.09.2022 4 z 5

Svědectví o životě v KLDR Svědectví o životě v KLDR Nina Špitálníková

I mně se chvílemi zdálo, že si to snad někdo musel vymyslet. Bohužel rozhovor často nejde dost do hloubky. Nevím, jestli krátká životní zkušenost (=nezatíženost) autorky je výhoda, nebo by bylo lepší, kdyby to dělal někdo, kdo už má něco odžito. Samořejmě jen teoreticky, protože dát dohromady to dokázala ona a nikdo jiný, což si zaslouží respekt. V každém případě toto svědectví je velmi důležité, jsem rád, že vzniklo a přeju si další.

31.08.2022 4 z 5

Levhart Levhart Jo Nesbø

Tento díl je od Nesbøho tak trochu opíjením se vlastní dokonalostí. Ze začátku to vypadalo celkem nadějně. Ale jak se postupně ukazovalo, že všechno je jinak a ještě jinak a pak znovu jinak a potom zase nějak jinak, unavilo mě to a už jsem jenom trpně čekal na konec. Exotické lokace, raritní vražedné zbraně, zbytečná brutalita a boj s vnitřními démony spíš zvyšují zmatek, než by to nějak přispělo k atraktivitě příběhu. Detektivkový segment je hrozně přecpaný a tohle na nadprůměr nestačí.

24.07.2022 3 z 5

Všichni mají pravdu Všichni mají pravdu Paolo Sorrentino

Tony Pagoda je flákač, smažka, lehkoživka, cynický hajzlík a možná něco ještě mnohem horšího. Mně k srdci nepřirostl a kdyby to Jiří Vyorálek tak pěkně nenačetl pro rozhlas, moc daleko bych se v knize nedostal. Nicméně oceňuju vypulírovaný styl a popisované příhody jsou místy zábavné. Při poslechu se mi z nějakého důvodu vybavovalo Murakamiho Tancuj.

18.07.2022 3 z 5

Planeta opic Planeta opic Pierre Boulle

Předloha je vlastně úplně jiná a zároveň stejná jako slavný film z r. 1968 (který jako jediný ze série za něco stojí). Nápad je výborný. Ale když spisovatel potřebuje nějak odhalit, co se na planetě v dávné minulosti stalo, použije fakt divnou věc. Jedna z lidských postav vám prostě strčí pod nos tzv. "vzpomínky z druhové paměti" a fertig. Nemůžu se zbavit dojmu, že pan Boulle byl líný vymyslet něco lepšího.

15.07.2022 3 z 5

Děti Duny Děti Duny Frank Herbert

Prostředí a rekvizity zůstávají, příběh absentuje. Pozvolný začátek u knihy z roku 1976 nepřekvapí. Ale ono se to moc nelepší ani dál. Místo vývoje, otáčení v kruhu. Návraty těch, kterých se už čtenář s uspokojením zbavil. Atreidové se ztrácejí v zuřivé písečné bouři intrik na Duně a přitom "nějak" vládnou celému impériu. Další podivnosti kolem chudáka naklonovaného Duncana. Pro Arrakis je najednou nejlepší, aby práce celých generací byla zapomenuta. Nakonec hodně divoká proměna Leta II. a začátek dalšího kruhu, tentokrát s výhledem tisíců let.

28.06.2022 2 z 5

Studené světlo hvězd Studené světlo hvězd Pavel Fritz

Velice pěkné. Jedna hvězda navíc za poslední "Kam plují harmy". Ta se mi zdála nejlepší.

19.06.2022 4 z 5

Smrtka Smrtka Neal Shusterman

I když samotná myšlenka na níž je to celé založeno je nepravděpodobná a mně osobně nepříjemná, román samotný je překvapivě dobrý. Od knihy pro dospívající se bohužel často nedá čekat nic moc, ale to není tento případ. Celkem promyšlené, komplikované, dobré postavy, nečekané zvraty, pobaví i toho kdo si z přečtených knih může postavit Eifelovku ve skutečné velikosti.

13.06.2022 3 z 5

Tři podvodníci Tři podvodníci Arthur Machen

Lehce tajemné zábavné historky ze staré Anglie konce 19. století. Středostavovským Londýňanům při nich v duchu tehdy módního okultismu asi mrazilo. Moc to nedrží pohromadě a horor to není ani náhodou, ale je třeba mít na paměti rok vydání 1895.

06.06.2022 3 z 5

Spát v moři hvězd. Kniha I. Spát v moři hvězd. Kniha I. Christopher Paolini

Solidní sci-fi. Od autora dračích historek pro děti vysloveně nečekaná. Všechno funguje dobře, jen ty "předěly" mezi akčními pasážemi (někam se letí, tak se věnujeme mudrování a vhledům do minulosti a nitra postav) jsou trochu suché. Jinak pohoda, důvod číst dál.

28.05.2022 3 z 5

La Loba La Loba Alan Russell

Kráska a zvíře, resp. princezna a neandrtálec a dále mstitelka a psychopat. Další z "thrillerů" pro ženy s nelogickým škobrtavým dějem, hromadou zbytečných vycpávek, nereálnými postavami a křečovitými jakože-zvraty. Atraktivní prostředí Aljašky to samo o sobě rozhodně nezachrání.

08.05.2022 2 z 5

Cesta k nesvobodě Cesta k nesvobodě Timothy Snyder

Tak tohle tedy nejsou žádné pohádky ze Sputniku.

Práce profesora Snydera by měly být povinnou četbou každého politika. A samozřejmě i silně doporučenou pro každého obyvatele střední a východní Evropy. Pak bychom všichni vespolek nebyli tak nějak trapně liberálně-demokraticky zaskočeni.

Zaskočeni tím, že Rusové s osudovou samozřejmostí ve 21. století vedou skutečnou horkou válku proti sousední Ukrajině a s nevinným úsměvem zabíjejí každého, kdo jim přijde do cesty. Věděli bychom, že - ořezáno na holou podstatu věci - ruský fašista křičí "bijte fašisty!".

16.04.2022 5 z 5

Hrůzostrašný, vědecky vyčerpávající účet, na jehož konci je číslo 14 milionů mrtvých. Vystavený těm, kdo se v oblasti Polska, Ukrajiny a Běloruska dopouštěli záměrného masového vyvražďování civilního obyvatelstva přibližně v letech 1932 - 45. Přitom jde jen o úzce vymezené téma. Malou část vražedného šílenství před, během a po 2. světové válce. A počty jsou záměrně sníženy na dokazatelnou mez, čili nižší než důvodně předpokládaná skutečnost. Šokující i pro toho, kdo se domníval, že už o tom dost ví.

V podstatě odpovídá na otázku, jestli a jak můžeme srovnávat zločiny fašismu a komunismu. Obyvatelé těchto míst zažili obojí, bez možnosti volby. Zároveň varuje před vnímáním obrovského počtu mrtvých jako bezrozměrné masy, nikoliv skutečných lidských osudů i před trpitelským přeháněním a cynickým podceňováním.

Pro čtenáře není jednoduché tu hrůzu vzít na vědomí v její úplnosti a musí nutně dojít k závěru, že něco podobného se už nikdy nesmí opakovat. Také je nasnadě myšlenka, že ve srovnání s tím vším jsou naše vlastní národní traumata jen málo významná.

Doufám, že se Stalin s Hitlerem a jejich následovníci pomalu smaží v pekle. Čtení této knihy jsem trestuhodně dlouho odkládal a pohnula mě až válka na Ukrajině v roce 2022. Takže nelze nedodat, že poblíž obou vraždících diktátorů se snad už vaří voda na toho, kdo nám ve 21. století do Evropy další zabíjení přinesl.

24.03.2022 5 z 5

Tyranie: 20 lekcí z 20. století Tyranie: 20 lekcí z 20. století Timothy Snyder

Kniha proti Trumpovi, který už šel od válu, určená americkému publiku. Záměrně stručná a vynechávající kontext. Ale obsahuje velmi důležité myšlenky a zdůrazňuje osobní odpovědnost každého člověka za to, co se v jeho zemi děje. V podstatě říká "nebuďte tak hloupí jako mnozí před vámi a nenechte se zblbnout". S tím se dá jedině souhlasit.

18.03.2022 4 z 5