Ales.BD

Přečtené 223Neobyvatelná Země
? - květen 2021
Neobyvatelná Země 2020, David Wallace-Wells

Autor je Američan, takže zaměřeno na tamní individualistické egocentriky. Až příliš intelektuální a všeobecné. Zbytečně řeší všechno možné včetně literatury, filmů a psychologie, občas napadá oponenty. Nejhorší je, že vícekrát připouští úmyslné přehánění. Něco jako "tak zlé to asi nebude, ale chci vás vystrašit". To je myslím zcela kontraproduktivní. Tak závažné a důležité téma by zasluhovalo mnohem věcnější přístup.


Anansiho chlapci
? - květen 2021
Anansiho chlapci 2006, Neil Gaiman

Lepší než Bohové. A vůbec, nazývat to druhým dílem je téměř neoprávněné. Oba příběhy spojuje vlastně jenom jeden ztuhlík. V tomto je méně fantaskního chaosu a více vtipu. Další pochvala za audio interpretaci, tentokrát pro Michala Isteníka.


Američtí bohové
? - květen 2021
Američtí bohové 2001, Neil Gaiman

Válka bohů, jejich závislost na věřících a výlučná role božího syna, je mnohokrát obehraná písnička. I to, že nadpřirozené bytosti žijí skrytě mezi námi. Příliš dlouhé, čekal jsem něco lepšího. Snad si to víc užije Američan kvůli domácímu zeměpisu. Pochvalu zaslouží Kajetán Písařovic za výborné načtení pro audioknihu.


V ledovém sevření
? - duben 2021
V ledovém sevření 2021, Jakub Mařík


Věk nenávisti
? - duben 2021
Věk nenávisti 2012, Pavel Renčín

Pavel Renčín odkrývá obrovský fantasy potenciál naší země. Je výborný vypravěč, má neobvyklé zábavné nápady. Za celou trilogii jsem se nenudil, odchodu některých postav upřímně litoval a zůstal dojem, že by toho mohlo být mnohem víc.


Zlatý kříž
? - duben 2021
Zlatý kříž 2011, Pavel Renčín

Lepší než Les Mytág, Řeky Londýna a Nikdykde dohromady.


Runový meč
? - duben 2021
Runový meč 2009, Pavel Renčín


Kulový blesk
? - březen 2021
Kulový blesk 2019, Liou Cch'-sin

Hlavně divoké nápady kolem kvantové fyziky. Hodně Sci podobně jako první díl Vzpomínky na Zemi. Kulturní odlišnost je znát a místy jsou motivy a chování postav i společnosti těžko pochopitelné. Také by mohlo být kratší. Během závěrečného vysvětlování co se vlastně stalo (to by asi v dobré knize být nemělo), jsem si pořád říkal, že už by mohl být konec.


Volání vlka
? - březen 2021
Volání vlka 2020, Anthony Ryan

Po neslavné Královně ohně opatrný optimismus. Postava Vélina Al Sorny rozhodně má co říct, ale pan spisovatel to zas nesmí zvorat zavlečením děje do nudného politicko-vojenského chaosu, jak se mu to stalo posledně.


Mrtvé komando (Robert de Bohême)
? - březen 2021
Mrtvé komando (Robert de Bohême) 1977, Jaroslav Šikl

Nečekané příjemné překvapení. Hlavní hrdina by se klidně mohl jmenovat James Bond. Dokonce dostanete i padoucha, který si nemůže pomoct a před Robertovou konečnou likvidací objasní celý svůj ďábelský plán. Atraktivní prostředí, krásné ženy, spousta akce, zvraty, správné tempo.


Sladká jak krev
? - březen 2021
Sladká jak krev 2007, Petra Neomillnerová


Hleď, prázdnota
? - únor 2021
Hleď, prázdnota 2018, Philip Fracassi


Tulák po hvězdách
? - únor 2021
Tulák po hvězdách 2001, Jack London

Klidně si mě popravte, stejně budu žít dál. Odsouzenec na smrt zahání strach tím, že si namlouvá vzpomínky na minulé životy. Vymýšlí si naději, že konec není konec, před utrpením se schovává do sebe. Několik závažných myšlenek, ale jinak prostě jen pár volně spojených povídek. Možná, že působivé v roce 1915, dnes už ale ne.


Ruku na srdce, náhody neexistují
? - únor 2021
Ruku na srdce, náhody neexistují 2015, Petr Rajchert

Od všeho trochu, nic pořádně. Nepřehledné časové skoky, splývání postav (kdy jde o kreativce a kdy o korporátního psychopata?), nefunkční mysticismus bez následků, volné konce, které nikam nevedou, nadbytečné postavy a nelogické chování postav, násilné zvraty, nevyrovnané tempo. Celkově mimo realitu, jako když jednou za 5 minut přepnete televizi. Pár dobrých postřehů ze života, ale jinak bohužel zklamání.


Karneval paměťových buněk
? - únor 2021
Karneval paměťových buněk 2018, Karel Šíp

Audioforma. Čteno autorem to docela jde. Pár vzpomínek, pár úvah, nic zvláštního. Občas se trefí, občas se trochu mýlí, když si něco vykládá po svém. Otřesný je hudební doprovod. Jak předěly, tak celé písně. V televizi mu to jde líp.


Úzkosti a jejich lidé
? - únor 2021
Úzkosti a jejich lidé 2020, Fredrik Backman

Z počátku hezky rozehraná motanice, kde nic nedává smysl, aby se později ukázalo, že všechno souvisí se vším. Zajímavé charaktery, naděje na zábavu a vtip. Postupně ale zase upadá do obvyklého Backmanského melodramatického sentimentu a bylo po naději. Pomohlo by, kdyby byla výrazně kratší.


Mé cesty do hlubin mozku
? - únor 2021
Mé cesty do hlubin mozku 2019, Martin Moravec

Pan doktor má určitý ustálený soubor odpovědí a historek, které používá v rozhovorech a na přednáškách, takže pokud jste už něco z toho viděli, příliš nového se nedozvíte. Jinak je rozhovor přiměřeně vedený, autor nechává dost prostoru, dobře se ptá a usměrňuje, jen když je třeba.


Operace Thümmel
? - únor 2021
Operace Thümmel 2020, F. Kotleta (pseudonym)


Purpurové řeky
? - leden 2021
Purpurové řeky 2001, Jean Christophe Grangé


Labyrint pohybu
? - leden 2021
Labyrint pohybu 2018, Pavel Kolář

Zajímavý člověk, zajímavé názory, zajímavé informace. Značná část knihy se týká ošetřování vrcholových sportovců, tzn. lidí, kteří za peníze svoje zdraví prodávají. To bylo naopak únavné, podobně jako historky o prezidentech. Asi snaha o zvýšení prodejnosti. Kvůli tomu se možná nevešly důležitější věci a potenciál rozhovoru zůstal nevyužitý.


Smrt nosí rudé škorně
? - leden 2021
Smrt nosí rudé škorně 2012, Pavel Hrdlička


Myšlenky za volantem
? - leden 2021
Myšlenky za volantem 2020, Marek Eben

Významná část sice spadá do kategorie "jak to bylo dřív, jak je to teď", případně "dřív to bylo lepší", ale dá se to vydržet díky pěknému stylu vyprávění. Asi nejzábavnější mi přišly příběhy o zahrádce a přibraných kilech po vánocích. Výborná audiokniha čtená samotným autorem.


Nejvzdálenější pobřeží
? - leden 2021
Nejvzdálenější pobřeží 2005, Ursula K. Le Guin


Poutník z Mohameda - Alláhův hněv
? - leden 2021
Poutník z Mohameda - Alláhův hněv 2019, F. Kotleta (pseudonym)

Zajímavý nápad tak nějak extrapolovat situaci na naší planetě do vesmíru. Gene Roddenberry by asi dostal infarkt. Tahle vojenská sci-fi poloha bez nadpřirozených úkazů myslím panu Kotletovi svědčí zatím nejlépe.


Praskliny
? - leden 2021
Praskliny 2020, Klára Vlasáková


Cevakrk neboli Krkavec
? - leden 2021
Cevakrk neboli Krkavec 2019, Milan Valenta


Elementární částice
? - leden 2021
Elementární částice 2013, Michel Houellebecq


Devět dní
? - prosinec 2020
Devět dní 2017, Zuzana Strachotová

Antiutopický (dystopický) standard pro mladé čtenáře. Bohužel další česká autorka bez odvahy a samá anglická nebo jakože latinská jména. Škoda. Dobrá audiokniha čtená Pavlem Soukupem.


Můj tajný život
? - prosinec 2020
Můj tajný život 2020, Lucie Hříšná

odpad!

Povrchní sobecká vypočítavá děvka, která bezdůvodně pohrdá svou rodinou i prostředím, ze kterého vzešla, napsala knihu o tom, že ona je lepší, chytřejší a krásnější než všichni ostatní.


Všechno je v pr**li
? - prosinec 2020
Všechno je v pr**li 2020, Mark Manson

Název a zhrublý jazyk jsou jen prostředky jak připoutat pozornost k docela obsáhlému serióznímu pojednání o lidské psychice.


Aristokratka u královského dvora
? - prosinec 2020
Aristokratka u královského dvora 2020, Evžen Boček


Čaropisci
? - prosinec 2020
Čaropisci 2020, Robert Jackson Bennett

Na konci to začalo vypadat, že se jedná o velmi dobrý úvod k něčemu velkému a ještě lepšímu. Asi určeno pro skorodospělé (YA), ale tento nový kousek překvapivě docela pobavil i starého psa.


Sestry
? - prosinec 2020
Sestry 2019, Bernard Minier

Tentokrát bez Hirtmanna, což je jedině dobře. Skoro jsem litoval, když děj přeskočil do současnosti. Jinak celkem nadprůměrná detektivka.


Mrzout
? - prosinec 2020
Mrzout 2017, Tuomas Kyrö

Pro muže středního a vyššího věku, kteří budou rozumět. Škoda, že není delší.


Kluk spolkne vesmír
? - prosinec 2020
Kluk spolkne vesmír 2019, Trent Dalton

Náročné na čtenářovu trpělivost. Nebýt velmi podařené audioknihy, odložil bych dřív, než to začalo dávat smysl. Pak (nemaje papírovou orientaci) jsem byl lehce překvapen, že pokračuje za happyend, následovala nejistota co je realita a co ne a nakonec trochu divočina, ale docela spokojenost. Jestli nic jiného, tak rozhodně zajímavé.


Ostravská mystéria
? - listopad 2020
Ostravská mystéria 2019, Marek Skřipský


Prodloužená jízda
? - listopad 2020
Prodloužená jízda 2019, Václav Kopta

Banální, občas lehce úsměvné rodinné historky vyprávěné obyčejným nezajímavým nestylem. Autor v doslovu uvádí, že ho psaní zaujalo a rád by vydal něco dalšího. Asi by bylo lepší, kdyby si to ještě rozmyslel.


Ústav
? - listopad 2020
Ústav 2007, Kamil Vondrášek

Ulítlá podivnost. Závěrečné katarze jsem se nedožil. Odloženo přibližně po první třetině z důvodu nenalezení slibovaného vytříbeného humoru ani ironického, či jiného zrcadla.


Orel v písku
? - listopad 2020
Orel v písku 2013, Simon Scarrow


Centurion
? - listopad 2020
Centurion 2013, Simon Scarrow


1