Planeta opic

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Planeta opic je vyprávěním o osudech člověka, který v daleké budoucnosti přistál na planetě obří hvězdy Betelgeuze a setkává se s civilizací a kulturou 60.–70. let 20. století, kterou zde rozvíjejí a ubíjejí myslící tvorové – opice. Střetnutí homo sapiens – pána pozemského tvorstva, s myslící opicí dovoluje autorovi rozehrát bohatou škálu humoru, ironie, škodolibosti, kousavosti i alegorie a zároveň nevybočit z rámce dobrého, napínavého dobrodružného vyprávění. Nejde však jen o čtivou, dobrou vědecko-fantasticou utopii, ale o mnohem víc, snad filosofickou povídku či „fable“ z rodu Lafontainových bajek. A možná je to příběh člověka před zrcadlem....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/15_/15783/planeta-opic-Mus-15783.jpg 4.4337
Žánr
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno · Československý spisovatel
Orig. název

La Planète des singes · 1963

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (52)

Kniha Planeta opic

Přidat komentář
Slůník
31. července

Vím, že je to klasika, ale k hrdinům nelze cítit sympatie - snad jen k chudince Nově.

Hobo
18. července

Výborně napsaná kniha, kterou následná filmová série důkladně devalvovala na pokleslý komiks.

Mikky01
22. března

Skvěle napsaná kniha. Příběh pojednává o nadvládě opic na dosud neobjevené planetě v soustavě hvězdy Betelgeuze. Lidé zde jsou pouhá zvířata a světu vládnou opice, které jsou rozřazené do kast, což je velice pravděpodobné, jelikož lidstvo se samo žene do záhuby. Bože, ten konec byl opravdu nečekaný, posledních pár stránek jsem hltal s otevřenou pusou.

jfialova
18. března

Výborná kniha, ke které jsem se dostala vlastně náhodou, protože byla vydána spolu s románem Most přes řeku Kwai, který jsem si chtěla původně přečíst. Ač filmové zpracování je nejspíš známější, kniha určitě stojí za přečtení.

shrek12
14. března

Kniha stejně jako většina filmů byla skvělá

Gumallines
12. března

Četl jsem kdysi k maturitě, kdy jsem si knihu vydupal na seznam. Po přečtení jsem se jen modlil abych si ji nevytáhl. Časové linky a vůbec celé tohle dílo bych nikdy rozebírat nechtěl. jinak za mě slušné Scifi

intelektuálka
19. února

Po letech návrat k Planetě opic - k postavě Ulyxe - vypravěče o cestě na kosmickou cestu na superhvězdu Betelgeuze ...

A znovu znepokojení - byl by možný takový evoluční vývoj ???

Líbil se mi projev na opičím plénu : Spojme své snahy ! Spojme se se Zemí !
Nechť opice a lidé kráčejí společně, ruku v ruce, a žádná moc, žádné tajemství vesmíru nám neodolá !

Ovšem ten závěr - ten závěr :
"Rozumní lidé ? Lidé nadaní moudrostí ? Lidé, kteří mají ducha ?
Ne, to není možné ...

Tato kniha je velmi k zamyšlení - a já ji doporučím, neztratila nic ze své hodnoty.

OdvaznyMladyMuz
28. ledna

Nezatížen filmovou adaptací jsem se pustil do klasiky sci-fi žánru. A po přečtení můžu s klidným srdcem pronést, že se stala klasikou zcela po právu. Příběh, s kterým nehnul ani zub času měl rychlý spád a četl se naprosto sám. Z Mostu přes řeku Kwai jsem měl jasno, že Boulleho styl psaní mi neskutečně sedí. Tady se to jen potvrdilo a stejně jako slavný příběh z 2. světové války, jsem i toto dílko přečetl téměř na posezení. Ačkoliv spolu (krom zajetí) nemají pranic společného.
Celou knihou se nese myšlenka úzkého spojení řeči a ducha. Vytrácí-li se z člověka schopnost vyjádřit se slovy, ztrácí tak svou civilizovanost a postupně i duši. Je zde také patrná určitá kritika společnosti, čili to není bezduché science fiction bez žánrového přesahu. Příběh je to notoricky známý, hojně citovaný a já si jej můžu spokojeně odškrtnout a dát mezi oblíbené.