Rambo I (První krev)

Rambo jakožto vietnamský válečný veterán se 6 měsíců po návratu do vlasti potuluje a následně se střetává s policejním šerifem Willem Teaslem, který se mu snaží vnutit svou vůli. Vznikne konflikt, který se záhy překlopí do osobní roviny, kdy oba muži touží po eliminaci toho druhého. V románu je dějová linie proložena retrospektivami z prostředí Vietnamu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34263/rambo-i-prvni-krev-kir-34263.jpg 4.3247

Rambo 1.

Literatura světová, Dobrodružné
Vydáno, Riosport-press

First Blood, 1972

Kniha Rambo I (První krev)

TwoFace

Kniha dodá filmu úplně jiný náboj. Rambo je srdcovka, pokud seženete, určitě si dejte i druhý díl. Ten třetí...no, ten už tak nutný není :)

čef

Oproti filmu není v knize vše tak přímočaré. Šerif zde má také svojí pravdu a bojuje statečně. Film i kniha se mi však líbí stejně, mám rád takovéto záležitosti, kde se bojuje o přežití a využívá se všech schopností a znalostí. Budu samozřejmě pokračovat dalšími díly, které neměl autor původně ani v plánu a už jsem viděl i filmy. Pořádných akcí však není nikdy dost.

petulik330

Kniha nebyla špatná, ale chvílemi se mi táhla. Nedokázala jsem se do ní dostat.
Co se mi na této knize líbilo bylo to, že nakonec šerif se Rambovi nechtěl pomstít, ale zadržet ho a postavit před soud.
Chvílemi jsem měla problém s Traumanem. Nemohla jsem se rozhodnout jestli je tam aby Rambovi pomohl nebo naopak.
Konec byl překvapení.

ufak
13.04.2020

Jako vždy, kniha je lepší a je v ní víc vnitřku postav, motivace, pohnutek, vzpomínek. Člověk je více chápe a více se ptá. Film holt musí byt hodne action, aby se na něj někdo díval.

Tclaw
24.12.2019

Film mám moc rád a až po mnoha letech od prvního shlédnutí jsem si přečetl tuto knihu. Je tak stejná a přesto i tak jiná. Chvílemi jsem se skoro sžíval s hlavními hrdiny a trpěl a nimi. Musím uznat, že jsem jednodušše nemohl přestat číst.

lynxir
08.10.2019

Mnohem syrovější, surovější, zároveň uvěřitelnější než filmová verze. Psychologie hrdinů, jejich pohnutky a důvody jejich činů jsou do detailu popsány, což bohužel film nahrazuje nakašírovanými a efektnějšími akcemi. Policejní šéf Teasle má v knize mnohem více prostoru; zdaleka nepůsobí tak nadutě a nabubřele, jeho vztah k vlastnímu mužstvu, ke starému rodinnému příteli Orvalovi, připoutanost k vlastní ženě, která ho opustila, to vše z něj dělá úplně jinou osobu než ve filmu, svým způsobem sympatičtější. Rambo je drsnější, bezohlednější. Jeho pobyt v lesích je koncentrovanou příručkou pro přežití. Obě hlavní postavy jsou v podstatě obětmi systému, podmínek, které jim byly nastaveny, a svých rolí, pro které jsou vybrány. Ani jeden z nich se s nimi nedokáže zcela vyrovnat. Nakonec příběh nemá vítěze, jen mrtvé a poražené. Originální anglické vydání naštěstí nemá tu brakovou obálku českého vydání, tiskové chyby ani avizované nedokonalosti překladu rovněž nehrozí. Doporučuji.

HonzaT
08.05.2019

Není kladného hrdiny. Nektere kapitoly nadmerne a zamerne zkráceny. Podivam se asi po xx letech na film, dvojku si asi neprectu...

Tamten
11.04.2019

O něco reálnější než film, Rambo tu není takový "Rambo" a nebýt filmu, tak si knihy asi nikdo nikdy nevšimne. Rozhodně je tu více psychologie a duševních pochodů lidí než ve filmu, přesto základní vyznění zůstává obdobné.