Rambo I (První krev)

Rambo jakožto vietnamský válečný veterán se 6 měsíců po návratu do vlasti potuluje a následně se střetává s policejním šerifem Willem Teaslem, který se mu snaží vnutit svou vůli. Vznikne konflikt, který se záhy překlopí do osobní roviny, kdy oba muži touží po eliminaci toho druhého. V románu je dějová linie proložena retrospektivami z prostředí Vietnamu....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34263/big_rambo-i-prvni-krev-kir-34263.jpg 4.3260

Rambo 1.

Literatura světová, Dobrodružné

Vydáno: , Riosport-press

First Blood, 1972

Kniha Rambo I (První krev)

Mijagi

V telce jsem viděl Ramba jedničku několikrát, od knižní předlohy jsem tedy čekal jen odpočinkové připomenutí. No a on je to úplně jiný příběh. Kdo je vlastně kladná postava? Navrátilec z války ve Vietnamu John Rambo nebo šerif Will Teasle? Až do poslední stránky nechává David Morrell rozhodnutí na čtenáři. Každý z nich má své vlastní motivace, každý z nich má dobré a špatné vlastnosti. Musím přiznat, že popisné pasáže z nahánění se v horách mi přišly občas unavující, ale většinou dokázal autor v pravou chvíli zlomit děj a upoutat pozornost. Povinnost pro fanouška béčkových akčních filmů.

CountNosferatu

Filmová verze se Stallonem je dobrá, ale kniha je ve svém popisu ještě víc drsná. A autor parádně popisuje i Rambovo uvažování. Pořídil jsem si audioverzi výtečně načtenou panem Jiřím Schwarzem a doufám, že se dočkám i pokračování, protože to stálo za to.

Pasadenka

Rambo jednička je dobrý film i dobrá kniha. Výhodou je rozdílné pojetí, kdy si čtenář i divák může vybrat, kterou verzi Ramba bude přijímat jako tu „pravou“. Ostatní Rambové už nejsou ono. Z původního příběhu veterána trpící PTP se následně stane bezduchá mašina na zabíjení.

Knížka využívá možnosti vnitřního světa dvou protagonistů. Rambo je víc přímočaří, víc jednoduchý, víc nelítostný. Ztrácí zábrany, je ublížený a vpřed ho žene zášť snad na celý svět.

Filmový Rambo je víc uhlazený. Víc fér, víc citlivý a díky otcovské figuře je snadnější s ním soucitit. Rambo I je dobrý příběh. :)

soupik2012

Zajímalo mě, jak moc se liší filmové zpracování od knižní předlohy. A tak jsem sáhla po této knize více méně ze zvědavosti. Věděla jsem, že se kniha oproti filmu opravdu hodně liší a tak jsem očekávala nějakou psychologickou sondu, proč k tomu všemu muselo dojít. Ano, náznak tady byl, ale místo rozvíjení této pro knihu vždy zajímavější možnosti. Tedy to co nelze na plátně zprostředkovat. Myšlenky a pocity. Jsem dostala ještě krvavější a brutálnější zabíjení. To jsem opravdu v této době nepotřebovala. Když budu knihu hodnotit bez emocí čistě jako řemeslné dílo, tak se jedná o mírně nadprůměrnou knihu. Ničím vyloženě nenadchne, ale ani v ní nejsou nějaké nelogické a hloupé pasáže. Neurazí, nenadchne. Audioknihu načetl opravdu velice dobře pan Jiří Schwarz.

Crozz
10.12.2021

Dost dobrý, úplně jiný než film. Masakr.

hanak_v_exilu
02.11.2021

Není divu že se děj filmu a knihy liší. Rambo je v předloze téměř záporná postava a šerif naopak téměř kladná. Sylvester Stallone se nechtěl zaškatulkovat jako bezcitný vraždící stroj, a nechal si scénář přepracovat do komornější, psychologičtější a méně krvavé verze příběhu. Kdybych je měl porovnat, vyzdvihl bych oba. Knihu pro nekompromisní děj, film pro určitý přesah, v předloze sotva naznačený.

Hotovson
01.11.2021

(+ SPOILER) Film jsem viděl x-krát, a vůbec netušil, že je to podle knížky. Každopádně, jsou tu jistý odlišnosti, ta knížka je totiž naprostej masakr. Tam kde ve filmu Rambo svoje pronásledovatele jenom "polechtá" a nechá je na živu, defakto pro výstrahu, co by kdyby..., tak tady je nekompromisně kosí, až se kill count zastaví na dvoucifernym čísle. Jinak příčina celýho průseru je stejná - debilní šerif, nesmyslně si honící svoje triko a eskalující situaci, až prostě vytočí Ramba do vývrtky. Pak už to jde ráz na ráz a knižní konec je vynikající, lepší než film bych řek, tam už to je prostě Rambovo válka a na následky se nehledí.

TwoFace
20.03.2021

Kniha dodá filmu úplně jiný náboj. Rambo je srdcovka, pokud seženete, určitě si dejte i druhý díl. Ten třetí...no, ten už tak nutný není :)