Rambo I (První krev) zajímavosti

kniha od:

Rambo I (První krev) https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/34263/bmid_rambo-i-prvni-krev-kir-34263.jpg 4.2 302

Rambo série

< 1. díl >

Rambo jakožto vietnamský válečný veterán se 6 měsíců po návratu do vlasti potuluje a následně se střetává s policejním šerifem Willem Teaslem, který se mu snaží vnutit svou vůli. Vznikne konflikt, který se záhy překlopí do osobní roviny, kdy oba muži touží po eliminaci toho druhého. V románu je dějová linie proložena retrospektivami z prostředí Vietnamu.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Dobrodružné

Vydáno: , Riosport-press
Originální název:

First Blood , 1972


více info...

Zajímavosti (8)

Vyšlo v nezkrácené podobě i v audio verzi, načetl Jiří Schwarz. (lioncel)


Filmová práva prodal autor společnosti Columbia Pictures v roce 1972. Za 10 let, než se podařila realizace filmu, prošel námět 3 filmovými společnostmi, 18 verzemi scénáře, rukama režisérů jako Richard Brooks, Martin Ritt, Sydney Pollack, John Frankenheimer. Pro roli Ramba se uvažovalo se jmény jako Paul Newman, Al Pacino, Steve McQueen, Clint Eastwood, Robert De Niro, Nick Nolte, Michael Douglas. Jedním z důvodů váhání byla celková atmosféra v USA v 70. letech, kdy přetrvávala hořkost z války ve Vietnamu. Teprve v osmdesátých letech se situace poněkud uvolnila. (lynxir)


Oproti knize došlo ve filmu k některým zásadním změnám. Lokace se z Kentucky přesunula na severozápadní pobřeží, aby se štáb vyhnul příliš drsnému zimnímu počasí. (lynxir)


Autor poměrně dlouho zvažoval pomenování titulní postavy. V hodině francouzštiny ve škole četli Rimbauda a autora zaujal rozdíl mezi napsaným jménem a jeho výslovností. Později se vrátila jeho žena z nákupu s tím, že koupila nějaká jablka nové odrůdy: Rambo. Autorovi se to propojilo. (lynxir)


Pro film dostal Rambo křestní jméno John, v odkazu na písňový hit When Johnny Comes Marching Home. (lynxir)


První verze filmu končila sebevraždou Ramba. Při zkušebním promítání byl závěr zavržen jako příliš depresivní. Filmový štáb se vrátil do Kanady a závěr je takový, jaký je. Tím – vlastně ne zcela úmyslně – bylo umožněno další pokračování. (lynxir)


Na motivy knihy byl v roce 1982 natočen stejnojmenný film, se Sylvestrem Stallonem v hlavní roli. (Faraon)


Morrell nechal Ramba ve své knize umřít. Avšak na popud čtenářů, kteří si Ramba velmi oblíbili, autor závěr přepracoval a posléze s tímto hrdinou vydal další dvě pokračování. (Minas)