O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem

O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420309/bmid_o-cem-vime-prd-pruvodce-neznamym-ve-wX9-420309.jpg 4 59 17

Proč má vesmír maximální povolenou rychlost? Co (nebo kdo) útočí na zemi malinkatými superrychlými částicemi? Co je temná hmota a proč si nás nevšímá? Lidské porozumění fyzickému světu má značné mezery. A to je ještě kulantně řečeno, protože ve skutečnosti naše základní představy o fungování světa obsahují obří zející díry. Autor PhD Comicsu Jorge Cham spojil síly s částicovým fyzikem Danielem Whitesonem, aby zmapovali všechno, co o našem vesmíru ještě nevíme. Pomocí osobitých infografik, ilustrací a zábavných názorných vysvětlení přinášejí nejlepší dostupné odpovědi na otázky, které vědce nepřestávají trápit ani dnes. Tento bohatě ilustrovaný úvod do největších záhad ze světa fyziky zároveň objasňuje i různé zapeklitosti, o kterých už toho víme celkem dost, od kvarků přes gravitační vlny až po vybuchující černé díry. Cham a Whiteson vyváženým dávkováním humoru a informací ukazují, že vesmír je velké neprobádané území, které stále čeká na své objevitele. „Tato chytrá kniha odhaluje, jak málo toho o vesmíru ve skutečnosti víme, a doplňuje to nápaditými vysvětleními toho, co už se nám podařilo zjistit.“ Carlo Rovelli, autor knihy Sedm krátkých přednášek o fyzice... celý text

Žánr:
Literatura naučná , Přírodní vědy , Matematika a logika

Vydáno: , Práh
Originální název:

We Have No Idea: A Guide to the Unknown Universe , 2017


více info...

Komentáře (17)


Ales.BD
Ales.BD
04.07.2023 4 z 5

Jde o popularizaci vědy, takže se nic nového nedozvíte, ale je to hezky uspořádáno. Jak to v těchto případech bývá, jedna analogie stíhá druhou. Některé jsou povedené, jiné méně. Pro mě je toho "odlehčování" (= šaškování) místy až příliš a bez papájonů, růžových koťátek, fretek a paviánů bych se obešel. Jinak ale rozhodně dobrá kniha pro mladší čtenáře, pro které je třeba Hawkingova Ilustrovaná teorie všeho zase až příliš stará a suchopárná.

gladya
gladya
09.01.2023 4 z 5

Pro mě zajímavé, i když znám Okna vesmíru dokořán i třeba Stručnou historii času. Odlehčení a vtípek může být u takovéto knížky příjemné, ale všeho moc škodí. V tom se přidávám k většině komentujících. A "překlad "názvu tomu dává korunu.
Jistě, je to populární text a číst ho dává smysl. Pro mírně poučeného laika jako jsem já ( v mém případě opravdu jen velmi mírně) je to určitě zajímavé čtení, připomněla jsem si, kolik toho o vesmíru nevíme, jak je to se "zbytečnými" částicemi", a "třetinovými náboji".


EliskaD
EliskaD
16.08.2022 2 z 5

Možná mi uniklo, že se jedná o knihu pro mládež. Nebo ne? V každém případě je psaná takovým tím super cool stylem, který dost odváděl mou pozornost od obsahu. Mnohá témata jsem po pár stránkách přeskočila, protože pro mě byl způsob prezentace zkrátka nestravitelný.

Dejvid
Dejvid
13.06.2022 4 z 5

Kniha o tématech, o kterých když budete přemýšlet, hrozí vybuchnutí hlavy :-) Celkově se mi to líbilo, vysvětlování je opravdu názorné (přesto zdaleka nemůžu tvrdit, že jsem vše pochopil). Přidávám se ale ke zdejší většině a vtípky považuji za rušivé a je jich zbytečně moc.

Hyaenodon
Hyaenodon
17.10.2021 3 z 5

Už to za mě napsali jiní; samotné informace o fyzice jsou podávány dostatečně blbovzdorně, takže jsem je pobral i já. Naprosto na sílu vkládané "vtipy" mi v 99 % případů přišly trapné. Za mě Okna vesmíru dokořán stále vedou. :)

nicandra
nicandra
26.09.2021 4 z 5

Není to špatné, ale občas mi to až moc připomínalo Poseroutku...

vlkcz
vlkcz
09.07.2021 4 z 5

Taková Okna vesmíru dokořán (pamětníci vědí) podaná pro dnešní dobu. Nevyžaduje žádné hluboké předběžné znalosti, co je třeba, vysvětlí autoři rychle, vcelku srozumitelně a relativně vtipně (přiznávám, že občas vtípky ruší, na druhou stranu v mnoha případech jsem se upřímně zasmál).
Kdybych byl cílová skupina (předpokládám teenageři, případně lidé, kteří se s fyzikou a matematikou víceméně míjejí), asi bych neváhal s 5*, osobně mi ale přeci jen konvenují spíš knihy jdoucí trochu víc do hloubky (Hawkingova Stručná historie času nebo Greenův Elegantní vesmír).

los
los
19.06.2021 3 z 5

holt už jsem starej jezevec, ale podobně jako tu píše Aeon, i mně styl této popularizační knihy spíš rušil, místy i vyloženě štval: problém české mutace (pravděpodobně jakéhokoliv překladu) je nepřeložitelnost většiny jazykových hříček, mnohdy navíc ve spojitosti s ilustracemi (doslovnost, homonyma, homofony, homografy), nebo vtip založený na u nás neznámých reáliích atp., takže vysvětlovat kvantovou fyziku pomocí nepřeložitelného vtipu, který je třeba taky vysvětlit, je trochu jako se drbat levou nohou za pravým uchem (např. vizte na obálce tzv. "koláčový" graf - koláč: angl. pie /čti pí/ - krájení koláče - Ludolfovo číslo pí, matematická konstanta = s obrázky to prostě nepřeložíte)

na druhou stranu je ale fajn, že vědci hledají cesty, jak teorii přiblížit mladým, když to nejde jinak, musí k nim promlouvat jejich komunikačním kódem, tedy obrázky a pubertálními fórky (např. vysvětlovat rozředění gravitační síly v zakřivených prostorech analogií s šířením smradu po uprdnutí si v chodbě je vskutku originální!)

Chytuš
Chytuš
21.05.2021 5 z 5

Uchokniha. A parádní! Já až doteď nevěděla, že vědci v oboru fyziky jsou tak vtipní (jasně, Teorii velkého třesku opomíjím) a umí tak zaujmout, že skoro nedýcháte. Tím, že jsem knížku poslouchala, jsem se pravděpodobně připravila o spoustu pěkných grafů, takže hned, jak ní někde uvidím tištěnou si jí minimálně znovu prolistuji a připomenu si všechny ty fretky, lamy, pravěké vědce a vesmírná koťátka :-) Vůbec se mi nechtělo končit s nekonečnými otázkami o životě, vesmíru a vůbec - neboť jak sami autoři v závěru přiznávají, pokud čekáte knihu odpovědí, budete pravděpodobně poněkud zklamaní :-) Ale má to výhodu pro všechny další vědce - stále je co objevovat. Protože o vesmíru víme z 95% prd a o těch zbývajících 5% se rozhodně nedá říct, že je máme plně prozkoumané :-)

Aeon
Aeon
03.05.2021 4 z 5

dobra kniha, ale trocha ma iritovala ta detskost, s ktorou bola napisana (ano, viem, neni to zrovna cista vedecka literatura, ktora mi sedi omnoho viac). ale slusne :)

radimch
radimch
20.04.2021 5 z 5

Naprostá paráda.

VlaMal
VlaMal
19.03.2021 5 z 5

Autoři vtipně, ale nanejvýš erudovaně rozebírají základní pojmy fyziky a kosmologie - hmota, prostor, čas, temná energie, gravitace atd. Je to opravdu zábavné, krásný příklad popularizace složitých témat. Z knihy jsem si odnesla poznatek, že o světě kolem nás víme skutečně prd, ale že to vlastně nevadí, aspoň máme stále co objevovat.

tanyny
tanyny
29.12.2020 5 z 5

Knížka je skvělá, když jsem dočetla, bylo mi smutno, což se mi snad u populárně naučné knihy nikdy nestalo. Smutno z toho, že už končí, nikoliv z toho, že by končila smutně. Rozhodně doporučuji. :-)

anticlovek
anticlovek
10.08.2020 5 z 5

perfektní a velmi čtivě napsaná populárně naučná knížka

Elsinor024
Elsinor024
30.07.2020 5 z 5

Tak jsem knihu po pár týdnech dočetla a bude se mi stýskat. Za tu dobu jsem si zvykla na vtípky o lamách, křečcích a paviánech. A jiné legrácky těchhle sympaťáků.
Četla jsem dlouho, protože jsem si chtěla vychutnat veselé povídání o "vlnových excitacích kvantových polí s inherentně náhodnými vlastnostmi" :)
Ale všechno je to polopatické, zábavné a čtivé

Víme toho žalostně málo. Netušíme, jak funguje 95 % (někteří fyzikové se domnívají, že dokonce 96 % ) vesmíru. O tom zbytku, pokud se podíváme dostatečně podrobně, také nevíme nic moc. A to nám k sobě ještě nepasují obecná relativita a kvantová teorie. (Vzpomněla jsem si na Einsteina, jak říkal, že čím víc toho ví, tím víc ví, že nic neví:)
V těch 5 % jsme objevili 12 částic hmoty a nemáme ponětí, k čemu jich většina vůbec je. Nám známá hmota se skládá jen z prvních tří. K nejmenším stavebním dílkům existence máme ještě obrovský kus cesty. Asi tak 10 na 15. úrovní dolů...
Umíme celkem slušně předpovědět souhrnné chování částic celku, jako je třeba skákající míček, ale co to vlastně je ve skutečnosti na nejzákladnější úrovni, "víme prd".
A i když by se nám v budoucnu podařilo kvarky a elektrony rozebrat, je tu dnes už dost pravděpodobná možnost, že ten nejmenší díleček je "nic", jen nepatrně vibrující možnost prostoru.

Kniha mne přivedla k přednáškám jaderného fyzika Jana Raka, který je o tom přesvědčený a s úsměvem vykládá, že na nejhlubší úrovni vlastně vůbec neexistujeme :o)

bacouch
bacouch
20.02.2020 5 z 5

Skvělá kniha pro lidi, kteří s fyzikou teprve začínají a chtějí se dozvědět něco o základních kamenech této vědy. Kniha velice zábavně podává témata, kterými se zabývá současná fyzika a kosmologie. S hromadou komixových obrázků a různých odkazů na pop kulturu se popasujeme s tématy jako je temná hmota, temná energie, čas jako čtvrtý rozměr, entropie , teorie strun a další. Zní to hrozně, ale je to opravdu hrozně zajímavé a velmi vtipné.

Pištec
Pištec
15.01.2020 4 z 5

A to jsem si myslel, že vím, jak funguje gravitace. Věděl jsem o tom prd ????. Zábavné, poučné.

Štítky knihy

vesmír fyzika přírodní vědy matematika populární věda

Autoři knihy

Jorge Cham
panamská, 1976
Daniel Whiteson
americká, 1975

Kniha O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem je v

Právě čtených9x
Přečtených81x
Čtenářské výzvě3x
Doporučených8x
Knihotéce41x
Chystám se číst80x
Chci si koupit27x
dalších seznamech1x