O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem

Proč má vesmír maximální povolenou rychlost? Co (nebo kdo) útočí na zemi malinkatými superrychlými částicemi? Co je temná hmota a proč si nás nevšímá? Lidské porozumění fyzickému světu má značné mezery. A to je ještě kulantně řečeno, protože ve skutečnosti naše základní představy o fungování světa obsahují obří zející díry. Autor PhD Comicsu Jorge Cham spojil síly s částicovým fyzikem Danielem Whitesonem, aby zmapovali všechno, co o našem vesmíru ještě nevíme. Pomocí osobitých infografik, ilustrací a zábavných názorných vysvětlení přinášejí nejlepší dostupné odpovědi na otázky, které vědce nepřestávají trápit ani dnes. Tento bohatě ilustrovaný úvod do největších záhad ze světa fyziky zároveň objasňuje i různé zapeklitosti, o kterých už toho víme celkem dost, od kvarků přes gravitační vlny až po vybuchující černé díry. Cham a Whiteson vyváženým dávkováním humoru a informací ukazují, že vesmír je velké neprobádané území, které stále čeká na své objevitele. „Tato chytrá kniha odhaluje, jak málo toho o vesmíru ve skutečnosti víme, a doplňuje to nápaditými vysvětleními toho, co už se nám podařilo zjistit.“ Carlo Rovelli, autor knihy Sedm krátkých přednášek o fyzice...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/420309/big_o-cem-vime-prd-pruvodce-neznamym-ve-wX9-420309.jpg 4.551
Literatura naučná, Přírodní vědy, Matematika a logika

Vydáno: , Práh

We Have No Idea: A Guide to the Unknown Universe, 2017

Kniha O čem víme prd: Průvodce neznámým vesmírem

gladya

Pro mě zajímavé, i když znám Okna vesmíru dokořán i třeba Stručnou historii času. Odlehčení a vtípek může být u takovéto knížky příjemné, ale všeho moc škodí. V tom se přidávám k většině komentujících. A "překlad "názvu tomu dává korunu.
Jistě, je to populární text a číst ho dává smysl. Pro mírně poučeného laika jako jsem já ( v mém případě opravdu jen velmi mírně) je to určitě zajímavé čtení, připomněla jsem si, kolik toho o vesmíru nevíme, jak je to se "zbytečnými" částicemi", a "třetinovými náboji".

EliskaD
16.08.2022

Možná mi uniklo, že se jedná o knihu pro mládež. Nebo ne? V každém případě je psaná takovým tím super cool stylem, který dost odváděl mou pozornost od obsahu. Mnohá témata jsem po pár stránkách přeskočila, protože pro mě byl způsob prezentace zkrátka nestravitelný.

Dejvid
13.06.2022

Kniha o tématech, o kterých když budete přemýšlet, hrozí vybuchnutí hlavy :-) Celkově se mi to líbilo, vysvětlování je opravdu názorné (přesto zdaleka nemůžu tvrdit, že jsem vše pochopil). Přidávám se ale ke zdejší většině a vtípky považuji za rušivé a je jich zbytečně moc.

Hyaenodon
17.10.2021

Už to za mě napsali jiní; samotné informace o fyzice jsou podávány dostatečně blbovzdorně, takže jsem je pobral i já. Naprosto na sílu vkládané "vtipy" mi v 99 % případů přišly trapné. Za mě Okna vesmíru dokořán stále vedou. :)

nicandra
26.09.2021

Není to špatné, ale občas mi to až moc připomínalo Poseroutku...

vlkcz
09.07.2021

Taková Okna vesmíru dokořán (pamětníci vědí) podaná pro dnešní dobu. Nevyžaduje žádné hluboké předběžné znalosti, co je třeba, vysvětlí autoři rychle, vcelku srozumitelně a relativně vtipně (přiznávám, že občas vtípky ruší, na druhou stranu v mnoha případech jsem se upřímně zasmál).
Kdybych byl cílová skupina (předpokládám teenageři, případně lidé, kteří se s fyzikou a matematikou víceméně míjejí), asi bych neváhal s 5*, osobně mi ale přeci jen konvenují spíš knihy jdoucí trochu víc do hloubky (Hawkingova Stručná historie času nebo Greenův Elegantní vesmír).

los
19.06.2021

holt už jsem starej jezevec, ale podobně jako tu píše Aeon, i mně styl této popularizační knihy spíš rušil, místy i vyloženě štval: problém české mutace (pravděpodobně jakéhokoliv překladu) je nepřeložitelnost většiny jazykových hříček, mnohdy navíc ve spojitosti s ilustracemi (doslovnost, homonyma, homofony, homografy), nebo vtip založený na u nás neznámých reáliích atp., takže vysvětlovat kvantovou fyziku pomocí nepřeložitelného vtipu, který je třeba taky vysvětlit, je trochu jako se drbat levou nohou za pravým uchem (např. vizte na obálce tzv. "koláčový" graf - koláč: angl. pie /čti pí/ - krájení koláče - Ludolfovo číslo pí, matematická konstanta = s obrázky to prostě nepřeložíte)

na druhou stranu je ale fajn, že vědci hledají cesty, jak teorii přiblížit mladým, když to nejde jinak, musí k nim promlouvat jejich komunikačním kódem, tedy obrázky a pubertálními fórky (např. vysvětlovat rozředění gravitační síly v zakřivených prostorech analogií s šířením smradu po uprdnutí si v chodbě je vskutku originální!)

Chytuš
21.05.2021

Uchokniha. A parádní! Já až doteď nevěděla, že vědci v oboru fyziky jsou tak vtipní (jasně, Teorii velkého třesku opomíjím) a umí tak zaujmout, že skoro nedýcháte. Tím, že jsem knížku poslouchala, jsem se pravděpodobně připravila o spoustu pěkných grafů, takže hned, jak ní někde uvidím tištěnou si jí minimálně znovu prolistuji a připomenu si všechny ty fretky, lamy, pravěké vědce a vesmírná koťátka :-) Vůbec se mi nechtělo končit s nekonečnými otázkami o životě, vesmíru a vůbec - neboť jak sami autoři v závěru přiznávají, pokud čekáte knihu odpovědí, budete pravděpodobně poněkud zklamaní :-) Ale má to výhodu pro všechny další vědce - stále je co objevovat. Protože o vesmíru víme z 95% prd a o těch zbývajících 5% se rozhodně nedá říct, že je máme plně prozkoumané :-)