Cinder

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky... Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120756/big_mesicni-kroniky-cinder-Uw8-120756.jpg 4.51888

Kniha Cinder

houdkic
dnes

Paaaaaani, tak tohle bylo neco! Do knihy jsem sla s prumernym ocekavanim, bala jsem se, ze uz jsem na takovy typ knih “stara”, ale tohle uplne predcilo moje ocekavani! Osobne to povazuju za jednu z nejlepsich knih, ktere jsem letos precetla.

Neuveritelne ctivy styl psani, napinavy dej plny skvelych zvratu a prekvapeni, je temer nemozne knihu odlozit. A ja doufam, ze budou ostatni dily minimalne tak skvely!

jmn7053
20. listopadu

Marissa Meyerová se mi vždycky čte dobře a ani tato kniha není výjimkou.
Retelling je zajímavá tvorba, i když mi přijde, že někdy autoři originální příběh používají jako pomocnou berličku, bez které by jinak nic nešlo. Tady to ovšem bylo naopak, až jsem chvílemi musela sobě i autorce připomínat "Marisso, Popelka!!!! Už jsi zase zapomněla?" :D
Ale ve vší vážnosti, příběh je zajímavý i přesto, že je velmi předvídatelný (osobně mi to nevadilo). S čím jsem však trochu bojovala byl čas a způsob představení zásadních informací čtenáři. Zde totiž docela zásadní info o Měsíci a spol. byl jen tak mezi řečí zmíněn a to až pozdě, někdy v třetině knihy. Nemám problém s tím rozvíjet příběh netradičně, ale tady to moc nevyšlo. Měli jsme vybudovaný příběh, atmosféru, svět, postavy a pak autorka dodala "jo a mimochodem taky existujou měsíčňani, jo a to tak trochu mění všechno, ha..." Měla jsem z toho pocit, jakoby někdo řekl - příběh není dost zajímavý, tak tam rychle něco připíšeme, ať se to nafoukne.
Každopádně kniha je skvělá, moc mě bavila a těším se na pokračování.
Pro fanoušky sci-fi a fantasy je to pohlazení po duši.

lenka7679

Možná je mé hodnocení zkreslené tragickým nedostatkem dobrých knih, ale mně se to líbilo.
Začátek čtenáře rovnou hodil do děje, nebyl zde žádný úvod a přiblížení situace, ve které jsme se ocitli. To mi trochu vadilo. Také jsem postrádala nějaký popis Cinder a androidů. Nedokázala jsem si je představit a autorka psala, jako bychom byli staří známí a už věděli, o co jde. Zároveň jsem postrádala i vysvětlení, co se vlastně se světem stalo. Těch otazníků tam bylo docela dost a ani ke konci se jich moc nepodařilo objasnit. Předpokládám, že vše se postupně dozvím z dalších dílů.
Příběh se četl lehce, dobře se do knihy začítá a plynule ubíhá. Spojení s Popelkou je nepřehlédnutelné a přesto neruší. Jsem zvědavá na druhý díl.

ŠTĚPÍNO

Originální a skvěle sepsáný příběh. Četl jsem celou sérii Regenátu a první díl měsíční kroniky Cider mě opět v táhl do světa pohádkové scifi kterou jsem měl problém odložit. Za mě skvělé a rozhodně se těším na další díl Scarlett.

slepÝVoko

Ač jsem o této sérii slyšela už pár let dozadu, dlouho jsem otálela s jejím čtením. Ani nevím proč, sice už nejsem cílová kategorie, tak YA čtu stále (je to ten nejlepší relax od každodenního stresu :) ). A musím uznat, že se ta kniha čte sama.
Dobře, asi toho moc nenabízí po nějakém hlubším prožitku... O to víc jsem si užila autorčin styl psaní, svižné tempo,.. lehká, místy předvídatelná zápletka (ještě aby ne, když Popelku známe všichni,že?:) ). Líbí se mi tento vymyšlený svět, jeho pravidla i to spojení klasické pohádky s technologií.
Příjemná večerní četba. Nemám co vytknout, moje očekávání bylo si odpočinout a to jsem dostala, dokonce jsem si Cinder oblíbila a jsem zvědavá na další díly.

Verča@

Do rukou se mi dostala další kniha z pera mé oblíbené autorky. Musím říct, že po Renegátech nastavila Marissa laďku vysoko. Sice první svazek Měsíčních Kronik nedosáhl úplné kvality superhrdinské série, vůbec to však nevadí, ještě mě čekají další 3 díly a k tomu další doplňkové knihy, tak ještě uvidíme... I když Cinder byla moc fajn, nebylo tam tolik akce. Spíš politikaření, intriky a tajemství. To však nic neznamená, Marissa Meyer dokázala, že umí napsat nejen akci, ale také skvěle vymyslet svět a postavy. Navíc tahle kniha mi pomohla v této době (koronaviru) si uvědomit, že na tom nejsme zase tak špatně. Kolik toho hlavní hrdinové ztratili a pořád museli být silní. Popravdě konec byl docela otevřený, takže jsem napjatá, co se s našimi postavami stane dál. Tak hurá na druhý svazek Měsíčních Kronik!
Rozhodně stojí za přečtení. 4,5/5⭐

yvett239

K téhle knize, vlastně k celé sérii, jsem se dostala vcelku náhodou. Z žánru YA už si vybírám pečlivěji, protože z cílovky jsem už odrostla. Ale tohle se mi tak líbilo!

Spojení sci-fi a pohádek, což mám obojí ráda, je perfektní nápad. Taky se řadím do skupiny lidí, co disneyovskou Popelku jako postavu tolik nemusejí, ale Cinder si mě získala. Princ mi bohužel přišel docela plochý. Ale bez mučení přiznám, že i jeho jsem si oblíbila. Dále bych vypíchla samozřejmě Iko, tu miluju. :D V mnohém mi připomněla mého nejoblíbenějšího robota Marvina ze Stopařova průvodce galaxií.
Jsem moc ráda, že jeden díl série je i o Levaně, to je postava s velkým potenciálem mít za sebou zajímavý příběh. Bude jako Maleficent?

Co bych ale knížce vytkla - na začátku mi velmi chybělo nějaké uvedení do toho světa. Proč jsou kyborgové bráni jako něco horšího než lidi, když by přitom měli díky svým vylepšením potenciál být naopak na výši. I proto mi úplný začátek nepřišel tak čtivý a chvíli jsem dokonce zvažovala, že bych knihu odložila.
Autorce odpouštím i to, že konec je strašně prvoplánově nutící ihned otevřít další díl. Kdyby to nebyla série, kde se Cindeřin příběh bude rozvíjet i nadále, s takto uspěchaným koncem-nekoncem bych měla velký problém.

No tak jdu začít číst Scarlet. Jsem zvědavá, kterou princeznu bude mít za předlohu ona. :)

Fallenyard

Zajímavá kniha, tomuhle retellingu klasické pohádky rozhodně nelze upřít originalitu. Přečetla jsem si ji na základě velmi pozitivních recenzí, ale musím konstatovat, že až tak moc mě nenadchla. Lehké pěkné originální čtení, posledních sto stran bylo dokonce tak napínavých, že jsem je hltala a nemohla přestat číst. Originální, napínavé, hlavní hrdinka velmi v pořádku. Ale něco mi tam chybělo :)