Cinder

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky... Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/12_/120756/mesicni-kroniky-cinder-Uw8-120756.jpg 4.51140

Měsíční kroniky (1.)

Cinder (2012)

Literatura světová, Sci-fi, Pro děti a mládež
Vydáno:, Egmont (ČR)

Jane007

Knížku mi s velkým nadšením zapůjčila sestra. Dějově je to trochu podobné Popelce s prvky scifi. Každopádně nic zázračného se nedělo a místy to bylo velmi předvídatelné. Každopádně knížka se dobře četla a místy mě i rozesmála. Takže ji úplně nezavrhuji a dám šanci i dalšímu dílu.

xSimaix

S klidným srdcem mohu říci, že jsem doposud nečetla žádnou knihu, která by se v nejmenším podobala Cinder - ve více než dobrém slova smyslu.

Kniha byla nesmírně:
- zajímavá, čtivá, poutavá, originální, skvěle napsaná, zábavná a mohla bych pokračovat
- vážně zajímavá a krásná byla i po estetické stránce (jak obal, tak design stránek)

Jak už jsem řekla, byla i nesmírně originální, ale tento bod budu muset rozvést: Moc se mi líbilo místo/svět, do kterého byl příběh zasazen. Bylo to vážně osvěžující, konečně vstoupit do vážně jiného a nového světa, v němž je vše jiné, futuristické a moderní - androidi, vznášedla, kyborgové, čipy, jiný letopočet, obyvatelé na Měsíci - a opět bych mohla pokračovat. Vážně jsem si připadala jako bych byla přenesena do vzdálené budoucnosti.

Kniha byla nesmírně poutavá a čtivá, proto jsem ji přečetla vážně jedním dechem.
Již Cinder se mi nesmírně líbila a slyšela jsem, že série Měsíčních Kronik má pouze stoupavou tendenci...No mohu říci, že už teď se nemohu dočkat na další knihy této nesmírně slibné série. :)

Doporučuji!

mišule5

Tak tohle je velmi originální příběh. Hned od začátku mě děj pohltil! Knížka sice byla velmi předvídatelná, ale i tak se mi velmi líbila.
A ta obálka!! Úžasná :-o

Viky007

Popelka, která si umí odšroubovat nohu? Paráda! Musím říct, že jsem si to moc užila. Kniha byla sice dost předvídatelná, ale přece jen se stále jedná o pohádku. Rozhodně jsem zvědavá, jakým směrem se to vyvine :-).

XenasChakram

Tuto knihu jsem zvolila ke čtenářské výzvě na téma žánr, který normálně nečtu. A tím je Sci-fi. Jelikož jsem na tuhle knihu četla kladné hodnocení, tak jsem si říkala, že to zkusím... A ono je to dobrý :)). Tak asi zkusím celou sérii.Těším se na další díly....

Irsaf

Sice to bylo předvídatelný, přesto se to četlo dobře a rychle.

wildXchos

Opravdu zajímavý nápad a velmi se mi líbil příběh, jen mi úplně nevyhovuje osobnost Cinder.

Alena_S

Dřív by mě překvapilo, už kdyby mi něco řekl, že ve třiceti dobrovolně znova přečtu pohádku o Popelce, v níž je ale ona (pozor malý spoiler!) kyborg a mimozemský vetřelec. Natož že z ní budu upřímně nadšená daleko víc než z původní Popelky a nebudeš se moct dočkat dalších dílů :-) Skvěle využitý nápad, navíc se zdá, že autorka ví, co dělá, a bude pokračovat ve stejném duchu. Napínavé, ne přeslazené. Jediné klišé žánru (pozor, spoiler dvě): Hrdinka je zas jednou budoucí zachránkyně světa. Ale co už, někdo to dělat musí, jedeme dál.

kaca3606

většinu knihy jsem si říkala ,že je fakt dobrá. zkazil mi to konec. zase jedna...
!!! pozor možný spoiler !!!
ztracená princezna ,ktera má vsechny zachránit . jasně že si přečtu další díl

Audrina

Upřímně musím říct, že retellingy pohádek nemám ráda. Často jsou uměle naroubované na příběh a nepřináší nic nového. Cinder je oproti klasice výborně napsaná a samotný příběh a myšlenka knihy je nesmírně povedená.

miska331

Taková futuristická pohádka vzdáleně připomínající Popelku. Vlastně, kdyby se to tady tak neopakovalo, ta paralela by nebyla tak zřetelná.

Kyta

Na čtení Cinder jsem se připravovala opravdu dlouho. Přiznám se, že se mi do ní moc nechtělo, jelikož žánr sci-fi obvykle nečtu a ani mě takové knihy příliš nelákají. Na Cinder jsem však všude slyšela výborné ohlasy, tak jsem se do ní, ač s trochou nedůvěry, pustila. A výsledek? Opravdu to stálo za to a nechápu, jak jsem mohla tak dlouho otálet!

Cinder patří mezi ty knihy, které máte v klidu přečtené během jednoho dne, jelikož se od ní přibližně od padesáté stránky prakticky nedá odtrhnout. Zaujme vás svou originalitou, čtivostí a lehkostí, s jakou se čte. Svět androidů, kyborgů a měsíčňanů vás rozhodně nezklame! Autorka nádherně oživila všem dobře známý příběh Popelky, která se v tomto přepracování jeví jako uznávaná mechanička a navíc jako kyborg. V knize díkybohu nechyběla ani romantická zápletka, která všechno krásně oživovala.
Děj knihy je v jistém směru předvídatelný, jelikož se vlastně odvíjí od Popelky. Přesto v určitém ohledu není přesně jasné, jak to dopadne, protože od té klasické předlohy to má daleko. Nápad s obydleným Měsícem, mesíčňany a jejich vzácným měsíčním darem se mi opravdu moc líbil. Myslím, že je od začátku jasné, kdo ta ztracená princezna Selene z Měsíce je, skoro to přímo bije do očí a jestli autorka zamýšlela, že nás tím neprozrazením bude napínat až do konce, tak se nemohla mýllit víc. K originalitě knihy také přispívá nápad se smrtící pandemií, která sužuje Zemi a na níž vědci nemůžou nalézt protilék. Samozřejmě v příběhu nechybí ani pořádná dávka zla, intrik a nebezpečí.
Hlavní postavy jsou sympatické, především hlavní hrdinka Cinder - kyborg a mechanička, nenáviděna svou opatrovnicí a jednou z nevlastních sester. Androidku Iko si nejde nezamilovat, protože je opravdu správná a vtipná. Princ Kai je zkrátka klasický neodolatelný a oblíbený princ, po jehož přízni touží všechny dívky. Scény s ním jsem si opravdu užívala, líbily se mi kapitoly vyprávěné z jeho pohledu. Postavy jsou velmi rozmanité, každý čtenář si určitě najde svého favorita.

Kniha je opravdu vydařená, na plných 5* to ale podle mě není. Upřímně se moc těším na čtení dalšího dílu ze série Měsíčních kronik - Scarlet. Otevřený konec přímo nabádá k okamžitému otevření druhého dílu!

Shira27
27.12.2017

Hodnotím slabými pěti hvězdami.
Kniha se četla velmi dobře, u čtení jsem se nikdy nenudila, ale vadila mi častá předvídatelnost.

Pozor SPOILER (i když na něj přijdete v prvních padesáti stránkách knihy :D)
Že Cinder je ta ztracená princezna Selena, na to jsem přišla hned, protože za 1) je ten náznak už v anotaci, za 2) vždycky je hlavní hrdinka u YA knih něčím výjimečná a za 3) prostě to tam bylo hned poznat! Autorka nás chce napínat, ale u mě se to bohužel nepovedlo a celé jsem to prokoukla. Dojem z celé knihy mě to tak bohužel zkazilo.

KONEC SPOILERU

Ale i tak jsem si čtení užila a těším se na další díly! :)

julythreemosen
18.12.2017

Tak jo, konečně jsem se odhodlala přečíst si všemi opěvované Měsíční kroniky. A výsledek? 4*, protože to vůbec nebylo špatné, jen mě strašně štvalo neskutečné protahování nevyhnutelného. Než jsem se prokousala k jádru každé scény, tak mě to neskutečně ubíjelo. Napsáno to bylo ale čtivě a samozřejmě mě konec podle očekávání nalákal na další díl, jen doufám, že děj v dalších dílech bude nabírat obrátky trošku rychleji.

Leanis
07.12.2017

Jak jsem mohla bez této knihy tak dlouho žít? :D Paráda! Nikdy by mě nenapadlo, že by měl někdo odvahu udělat z jedné z nejznámějších princezen cyborga. Ale výsledek stál za to! Cinder je postava, kterou si brzy oblíbíte, budete s ní soucítit a při jejích poznámkách se budete smát nahlas. A kdo by si nezamiloval prince Kaie nebo malou sarkastickou androidku Iko? Za mě rozhodně 5*! :)

BarkaS
29.11.2017

Ani mi nevadila vykradená Popelka a další pohádky. Zajímavý námět i příběh, zábavně sepsané. Jen několik logických lapsů, které mírně kazí dojem.

185Sera
23.11.2017

Ok, dobrý,
i když se v té knize nedozvím, ani jestli nakonec utekla.

Jordyz
23.11.2017

Dobrá odpočinková četba, nic moc náročného... Z mého pohledu to je asi úžasná kniha pro mladé. Jsem trochu náročnější a chybí mi větší hloubka knihy a větší propracování postav.
Každopádně super odpočinková nenáročná četba.

Christianne.K
17.11.2017

U této knížky jsem se, i rozbrečela (což je asi jedna z pěti knih). Bylo to šíleně čtivé a zajímavé. Asi prvních deset stran mě to nebavilo (nebo jsem to spíš nepochopila), ale pak jak se to rozjelo, jsem nemohla přestat číst.

Koláček11
16.11.2017

Cinder byla asi opravdu silná, já bych už v první situaci omdlela :)

ja17
07.11.2017

Knihu jsem četla již podruhé a můžu jen chválit. Je to ten typ knihy, která vám vrátí náladu do čtení. Už se nemůžu dočkat až si přečtu i další díly.

dom.ini
07.11.2017

Super! Byla jsem dost skeptická, ale říkala jsem si, že tak oblíbené knížce musím dát šanci a rozhodně nelituju! neuvěřitelně promyšlené, čtivé, bez hluchých míst a napínavé od začátku do konce. Jdu se hned vrhnout na další díl.

Apoška
07.11.2017

Knížka nebyla špatná, oddechove čtení.

NicaCola
02.11.2017

Na knihu jsem se těšila a opravdu mě nezklamala. Úžasně zpracované nové pojetí Popelky, které mě hrozně bavilo číst! Hlavní hrdinka mi byla sympatická, stejně tak Kai:) Rozhodně se chystám kupovat další díly:)

IvetaMkd
29.10.2017

Dlouho jsem zvazovala koupi teto knizky...začala jsem ji cist na mobilu v aute a na to ze scifi nemusim (roboty, androidy a ruzne epidemie) tak dnes uz mam doma celou serii i s doplňujícími dily...Cinder je sympaticka a jeji plechova kamradka Iko je super ... no proste skvela knizka doufam ze dalsi díly budou drzet stejnou latku .....

Mozkovna
22.10.2017

OBSAHUJE SPOILERY
To bylo něco, to vám teda povim.
Nejdřív se mi do ruky dostala kniha 'Nejkrásnější', takže jsem si přečetla nejprve úplný začátek toho všeho. Už jsem tedy o pár věcech věděla, a hrozně jsem se těšila, až mi jednotlivé kousky začnou zapadat do sebe. A zapadly perfektně.
Královnička Levana mě teda pěkně naštvala. V 'Nejkrásnější' jsem ji litovala a chápala, ale to jsem ještě netušila, co se z ní vyklube za mrchu. Prince Kaie je mi opravdu moc líto, možná bych i zvažovala vést válku než se s ní oženit. No, na druhou stranu chápu, že je asi snazší obětovat sebe pro dobro lidu, než lid pro dobro moje.
Ale abych nepředbíhala. Cinder byla moc sympatická a asi ještě větší chudinka než královna Levana. Jak se k ní Adri chovala, to fakt nebylo pěkný. Kdybych nejela zrovna vlakem, brečela bych u Pivončiny smrti jako želva. Stejně tak když Adri rozebrala Iko. Jak jen mohla...?! Nicméně si myslím, že se s oběma ještě někdy setkám, jelikož si Cinder tak střeží jejich čipy.
To, že se z ní vyklubala princezna Selene, to podle mě moc překvapivé nebylo. Alespoň já jsem to tušila už od doby, co o ní v laboratoři prohlásili, že je speciální a velmi cenná. Navíc tomu napomáhal i fakt, že po ní Kai tak usilovně pátral.
Konec byl celkem otevřený, ale jelikož na mě doma čeká 'Scarlet', vůbec mi to nevadilo. Neměla jsem ani problém se do knihy začíst - nejspíš proto, že jsem předtím četla 'Nejkrásnější'. No nic, ráda bych pokračovala v recenzi, ale čeká na mě pokračování Měsíčních kronik, a jsem opravdu zvědavá, jak se to bude vyvýjet.

Melcrovka
15.10.2017

Nejprve jsem ji chtěla po pár úvadních kapitolách odložit, protože to začalo jako jednoduchá kýčovitá romantika ve sci-fi hávu. Pak jsem ale pokračovala ve čtení a příběh se trochu zamotal a začal být zajímavější. Nicméně z žánru sci-fi pro mladé bych volila spíš sérii Divergence od Veronicy Roth. Toto byl slabý odvar co do příběhu i psychologie postav. Ta byla opravdu velice povrchní.

Lenka.Vílka
09.10.2017

Knihu jsem měla z knihovny půjčenou už jednou (možná dvakrát, teď si nejsem jistá) a neprokousala jsem se začátkem (ale tentokrát jsem se nenechala odradit začátkem, který mě moc nebavil stejně dnes jako předtím). Mám ráda pohádky tak všeobecně, to mi z dětství zůstalo. Proto oceňuji dobré převyprávění a jsem ráda, že to teď letí a podobných titulů vychází opravdu hodně (a snad všechny vyjdou postupně i u nás). Problém je v tom, že Popelka není postava, kterou mám ráda. Jenže v téhle verzi mě bavila. Přesto nebudu lhát. Těším se na další díly mnohem víc než jsem se těšila na Cinder. Hodnotím pozitivně, ale zůstává to vlažné. Autorka píše krásně a mě je jasné, že další díly asi budu hodnotit lépe.

HančaŠ
07.10.2017

Nové pojetí Popelky.
Velmi originální zpracování a moc čtivá kniha. Přečetla jsem ji jedním dechem až mě mrzelo, že to nemá víc stránek. Moc se těším na pokračování.

martina1199
30.09.2017

Bezva nápad, jak přepracovat známý pohádkový námět, čtivě napsaný, se zajímavě vykreslenými hlavními postavami a světem, do nějž je příběh zasazen. Jen mě zklamal tolik otevřený konec příběhu. Na druhou stranu to člověka nutí sáhnout co nejdříve po dalším díle :-)