Cinder

Cinder https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/120756/bmid_mesicni-kroniky-cinder-Uw8-120756.jpg 4 2132 478

Rušné ulice Nového Pekingu se hemží lidmi a androidy. Populaci devastuje smrtící nákaza. Z vesmíru tomu přihlížejí krutí měsíční lidé, kteří čekají na správný okamžik. Nikdo netuší, že osud Země spočívá v rukou jediné dívky... Šestnáctiletou Cinder považuje většina lidské společnosti za nepovedenou hříčku techniky a její macecha za neúnosné břemeno. Být kyborg ale má i své výhody – mozkové rozhraní poskytuje Cinder nevšední schopnost opravovat věci (roboty, vznášedla, své vlastní nefungující součástky), díky čemuž se stane nejvyhlášenější mechaničkou v Novém Pekingu. Právě tato pověst přivede k jejímu stánku prince Kaie, který potřebuje před výročním bálem opravit porouchaného androida. Princ opravu v legraci nazve otázkou národní bezpečnosti, ale Cinder má podezření, že věc je mnohem vážnější, než jí je princ ochoten prozradit. Cinder touží udělat na prince co nejlepší dojem, ale se všemi plány je konec, když se její mladší nevlastní sestra a jediná lidská přítelkyně nakazí smrtelným morem, který sužuje Zemi už celé desetiletí. Macecha obviní z dceřiny nemoci Cinder a nabídne její tělo pro výzkum moru, což je „pocta“, kterou dosud nikdo nepřežil. Ale netrvá dlouho a vědci zjistí, že jejich nové pokusné morče je zvláštní. Chirurgové, kteří proměnili Cinder v kyborga, něco skrývali. Něco cenného. Něco, kvůli čemu jsou někteří lidé ochotní zabíjet…... celý text

Literatura světová Sci-fi Pro děti a mládež
Vydáno: , Egmont (ČR)

Cinder , 2012

TeodoraBooks
22.02.2021

Krása, můžu doporučit

Alíša236
15.02.2021 2 z 5

Předem se omlouvám všem milovníkům, ale dle mého to byla děsná blbost. Spoustu nelogičností, zkratkovitosti, nepravděpodobného chování většiny postav a že by mě spisovatelka dokázala vtáhnout do děje abych nadšeně četla a byla zvědavá co se stane dál, to také ne. Moc ráda si občas u YA odpočinu, ale tohle opravdu ne. Ve srovnání s knihami Kerstin Gier nebo Sarah J. Maas je tato hluboce pod průměrem.

Vixiene
24.01.2021 4 z 5

Zprvu vysoká očekávání, která jsem vůči Měsíčním kronikám měla jsem raději snížila. Nicméně, ačkoli je děj hodně předvídatelný a řekla bych že skoro nic vás tam nemůže překvapit nebo vyrazit dech, čtení jsem si užila a můžu říct, že chápu vysoké hodnocení knihy.

Hlavní hrdinka Cinder, která je kyborg a zároveň vyhlášená mechanička se setkává s princem Kaiem, který potřebuje opravit svého androida. Celou zemi zároveň trápí smrtelný mor a královští vědci se snaží najít lék na tuto nemoc. Na povrch ale začnou vyplouvat věci, které pro celou zemi nevěstí nic dobrého.

Celou anotaci knihy bych si úplně nečetla, řekla bych, že je v ní řečeno až moc :-)

Cinder je napsána velice čtivě a díky formátu knihy (velké mezery mezi řádky a velká písmena) čtení doslova fičí. :-) Líbí se mi zakomponování robotů do příběhu i lidstvo sužované nevyléčitelnou nemocí. Galantní princ Kai a zároveň utlačovaná a macechou nenáviděná Cinder je právě to, co dodává příběhu pohádkovost.

Nečekala jsem kdovíjaký dechberoucí čtenářský zážitek, i vzhledem k tomu, že je tato série cílená na mladší čtenáře, tak jsem se bála, aby mi to sedlo, nicméně se mi dostalo oddechového a originálního převyprávění Popelky, kdy děj nestagnoval a já byla i přes předvídatelnost a klišoidní scény vcelku spokojená :-) Na další díly se po čase určitě vrhnu a obzvláště se těším na Scarlet, protože Červenou Karkulku mám opravdu ráda! :-D

Keyance
20.01.2021 4 z 5

Na knihu jsem narazila náhodou a docela mě uchvátila. Některé věci mi sice přišly naprosto předvídatelné, ale pro tu zábavu jsem to knize odpustila. Hlavní hrdinka je sympatická, romantická linka ujde a celkově jde o dobrou oddechovku. Na spravení nálady ideální :)
8/10

PapySknihou
20.01.2021 5 z 5

Cinder-co o ní mám řict puvodně jsem nechtěla vubec čist ale nakonec jsem šanci dala a bum od začatku do konce jsem ji hltala a tesim se na další dil :) za me doporučuju♥️

josef4551
31.12.2020 5 z 5

Dlouho jsem Cinder odkládal i přes četná doporučení. A dělal jsem chybu. Cinder je jednoduše dokonalá. Ta kombinace retellingu Popelky a scifi světa budoucnosti, promyšlené do posledního detailu i v návaznosti na další díly série. Už teď se na ně těším. A doporučuji i audioknihu v podání Terezie Taberyové. Dlouho jsem si žádnou audioknihu neužil tak, jako tuhle. Bravo!

Tamten
21.12.2020 5 z 5

Originální zpracování tradičního námětů, pěkně propojený pohádkový námět se sci-fi a k tomu čtivě napsané.

vaskajiras
09.12.2020 5 z 5

Ach ty milované i proklínané Měsíční kroniky! Kdo trochu sleduje YA sci-fi/fantasy scénu, určitě o nich už slyšel. Já se jim dlouho vyhýbala, ale nakonec jsem neodolala a také si je přečetla. A podlehla jsem. Ano, série má své mouchy, ale přesto mě neskutečně baví a jsem jí veškeré nelogičnosti a klišé schopna odpustit. Je to prostě taková moje guilty pleasure.

Co se týče první knihy. Má to spád, napínavé chvilky i vtipné dialogy, ale přece jen je to víc než nabušená scifárna spíš romantická pohádka ve sci-fi oblečku. To však knize vůbec nemám za zlé, je to milá, troufám si tvrdit celkem originálně pojatá oddechovka, víc samozřejmě pro holky než pro kluky.

Cinder je sympatická hrdinka, vedle ní mnohé také určitě zaujme výřečná androidka Iko, které je více prostoru věnováno v pozdějších dílech a také v samostatné komiksové knize (ale psst, nepředbíhejme). No a samozřejmě princ Kai, idol obyvatelek Východního společenství stejně jako fanynek této série.

Mimo jiné se mi líbí také nápad s citáty z pohádek bratří Grimmů. Pěkně to navnadí na novou část a je zábavně hledat v příběhu paralely s pohádkou (v tomto případě Popelkou), jež mu byla inspirací.

ElikaS
04.12.2020 5 z 5

Knížku jsem poslouchala jako audioknihu namluvenou Terezií Taberyovou. A moc se mi líbila, hlas interpretky se mi do příběhu moc hodil a pěkně doplnil atmosféru knihy.

Tuhle knížku jsem poměrně dlouho odkládala, asi proto, že nemám ráda scifi. A za normálních okolností je nečtu. Jenže v té knížce se prvek scifi mísí s fantazy a pohádkou, a to zase ráda mám, takže jsem se do ní nakonec pustila. Jak již název napovídá, knížka se nese v duchu Popelky. Právě prvky této pohádky nás provází celým dějem.

Musím říct, že na začátku jsem měla s knížkou trošku problém. Tím jak sci-fi nemám ráda, bojovala jsem s tím, jak si Cinder vůbec představit, celý autorkou vytvořený svět mi přišel tak nějak nepředstavitelný. Postupně jsem se ale zaposlouchala a byla jsem hrozně zvědavá, jak vše dopadne.

Když jsem knížku začínala číst, věděla jsem, že jde o sérii, ale dle názvu knížek jsem si trochu myslela, že každý díl bude sám o sobě ucelený příběh, a tak jsem čekala na konci knížky rozuzlení, kterého se mi ale nedostalo, takže jsem neskutečně zvědavá, jak to vlastně dopadne a pustím se hned do další knížky.

Cinder byla sympatická a rychle jsem si ji oblíbila, chvílemi mi jí bylo líto, ale líbilo se mi na ní, že se z ničeho nehroutila a stále bojovala. Kaie jsem si zamilovala, na to jak byl mladý, byl rozumný a myslím, že své zemi bude dobrým panovníkem.

Knížku rozhodně doporučuji a jsem zvědavá, jak bude příběh Měsíčních kronik pokračovat.

Alnima
07.11.2020 5 z 5

Oh, Popelku můžu téměř v každém vydání. Trochu jsem se bála, že to bude až moc, ale vlastně mi to vůbec nevadilo. Bylo to naprosto originální a nápadité.

lucakuca
28.10.2020 5 z 5

Sci-fi Popelka :-). Že to fakt jde a je to fakt supr čtení, to mě dostalo. DĚJ lze předvídat však nevadí, jako když si před vás chlap klekne a vy víte co přijde a přesto se těšíte (že vás konečně naučí vázat uzlík na střevíci). :-)

Fortuna7
25.10.2020 5 z 5

Dokonalost!!! Cinder jako postava je sympatická a brzy si ji zamilujete... můžu jedině doporučit

uarda
21.10.2020 5 z 5

Po knížkách jsem se už dlouho dívala hlavně mě zaujal obal Scarlet a musím říct, že je knížka úžasná. Jsem moc mile překvapena, perfektně napsaná, má spád a i děj rychle ubíhá. Doporučuji :-)

bookworm_girl
20.10.2020 5 z 5

Podobný žánr - tedy scifi vůbec nečtu, i přesto mě ale Cinder nezklamala a naopak, příjemně mě překvapila.
Děj totiž rychle ubíhal, stránky mi mizely před očima a od čtení jsem se nemohla odtrhnout. Přišlo i několik zvratů, které jsem vážně nečekala a které příběh dělaly jen zajímavějším a napínavějším. Nejvíc mě ale odrovnalo zjištění pár stran před koncem, které jsem vůbec nečekala a lituji toho, že u sebe nemám další díl, protože bych se do něj nejradši hned ponořila abych zjistila, co bude dál.
Cinder - hlavní hrdinka - mi byla moc sympatická, líbilo se mi, že si stála za svým, byla odvážná a dokázala jsem se do ní vcítit.
Celkově mě knížka strašně bavila, bylo to úplně něco jiného než co normálně čtu a rozhodně nelituji, že jsem se do Měsíčních kronik pustila. Jediné co mě na Cinder lehce zarazilo bylo, že na to že má tento příběh být retellingem na Popelku, vůbec mi to tak nepřišlo, ale to je drobnost.
Váhala jsem, jestli Cinder dát 4 nebo 5 hvězdiček, nakonec si ale podle mě zaslouží pět. Moc doporučuju!
95% a 5/5 ❤

temna.vila
01.10.2020 3 z 5

Cinder se četla příjemně, děj plynul bez větších zádrhelů, líbil se mi motiv vyprávění. Rozhodně tuto knihu řadím mezi ty lepší retellingy, se kterými se v posledních letech roztrhl pytel. Ani tak mě ale kniha nenadchla natolik, abych hned sáhla po dalších dílech a bojím se, že ani do budoucna už se k sérii nevrátím. Možná jsem jen měla zbytečně vysoká očekávání, ale to všeobecné nadšení kolem autorky mě bohužel nestrhlo.

KatieWolfLover
28.09.2020 5 z 5

Knížku jsem přečetla za jeden den, neboť jsem se jednoduše nemohla odtrhnout. Příběh byl čtivý a rukopis autorky je skvělý. Při konci jsem si říkala woow, tak to jsem nečekala, a musela jsem nad knížkou ještě nějakou dobu přemýšlet. Těším se na druhý díl, který očekávám stejně kvalitní jako ten první

Kasana
28.09.2020 3 z 5

Tak jo, trochu lituji, že jsem to četla až nyní, po osmi letech, kdy to poprvé vyšlo. Kdybych to četla tehdy, když mi bylo patnáct, byla bych z toho více nadšená než teď. Zase na druhou stranu je vidět, že i dospělý člověk může milovat autorčiny knihy.

Nechápejte mě špatně. Sice jsem tomu dala tři hvězdy, ale vůbec si nemyslím, že je to špatná knížka. To bych dala méně hvězd. Naopak, výborně se čte a Marissa je jediná autorka, od které čtu sci-fi. Líbí se mi, že v každé sérii se zaměřuje na nějaký velký problém, zadívá se na to celosvětově a kupodivu, o mnohém bych i věřila, že se jednou objeví. Vzhledem ke koroně, ta pandemie v knize vypadá dost reálně.
Postavy jsou v celku normální, a i když si člověk myslí, že se nějaká postava chová podivně, později se ukáže důvod chování, což se mi hrozně líbí. Taky takové maličkosti, jako fankluby, hry na síti, androidi ... hrozně zajímavý.

Problém jsem měla více se světem a příběhem. Proč jsou kyborgové tak diskriminováni? Proč je Měsíc považován ze planetu? Jak funguje ta jejich společnost? Jak moc zasahují další státy? Já vím, že bych to asi neměla chtít po YA knize, ale na druhou stranu, proč by to tam být nemělo?
Taky ten příběh. Vidím tu spojitost s Popelkou, ale tak nějak ... ten příběh je poloviční. Vím, že je to první díl, jenže tak nějak nevím, o čem to přesně mělo být. O tom světě? O vztahu mezi Cinder a Kaiem? Nebo jenom o Cinder? Prosím, že chápete, kam tím mířím, protože se bojím, že to špatně popisuji.

Zcela rozumím, proč se to lidem líbí. I mně se to líbí a budu pokračovat v dalších dílech. Ale upřímně, Renegáti se mi líbili o dost víc a jsem ráda, že Marissa pracuje na zlepšení svých spisovatelských dovednostech.

aquaver
14.09.2020 5 z 5

Tak tato kniha byla naprosto úžasná. Ne jen že to je převyprávění na popelku, což už jen ten námět mám ráda, ale to zpracování... to spojení sci-fi s pohádkou... opravdu úžasné. Z nějakého, ale mě neznámého, důvodu jsem se nějakou dobu této knize vyhýbala. A to byla chyba. Ale pořád lepší později než nikdy :) Měla jsem to předčteno během jednoho dne, vůbec jsem tu knihu nemohla odložit. Napsáno velmi čtivě a napínavě. A ten závěr... ta část na plese, a pak ten úplný konec, i když tedy byl dost předvídatelný. Dost postav jsem si zamilovala. Ať už samotnou Cinder, Pivoňku, Kaie a samozřejmě Iko :D Rozhodně doporučuji.

ydnac
31.08.2020 5 z 5

Pohádky, že jsou pro děti? Tak tahle je rozhodně pro všechny :-) Krásné, zajímavé, napínavé, trošku jinak popelka (kyborg):-) Moc se mi to líbilo a paní Meyer se zařadila mezi mé oblíbené autorky.

tadobra
26.08.2020 4 z 5

prvnich 150 stran jsem si rikala, ze musim cist neco absolutne jineho, nez ostatni. jsem ale vdecna za svuj zvyk docitat knihy, protoze najednou jakoby knihu psal nekdo uplne jiny. moje prvni setkani se scifi, ale jsem naprosto nadsena.
4 hvezdicky proto, ze verim, ze dalsi dily budou o malicko lepsi, takze nechavam misto.
cetla jsem pred tydnem, ale stale nad knihou premyslim a nehorazne me stve, ze je druhy dil tezko dostupny.
snad mi kazdou chvili konecne padne do rukou.
knihu doporucuju, akorat ma takovy vleklejsi zacatek a jak jsem jiz psala, mam dojem, ze dalsi dily budou jeste zdarilejsi.

roboti kouzla smrt Měsíc technika nákaza kyborgové

Marissa Meyer
americká, 1984