Cress

Cress https://www.databazeknih.cz/img/books/20_/202363/bmid_mesicni-kroniky-cress-Whs-202363.jpg 5 1483 272

Měsíční kroniky / Mesačné kroniky série

< 3. díl >

Cress od dětství vyrůstala sama uvězněná v umělém satelitu. Jedinou společnost jí zde dělají počítačové obrazovky. Díky času strávenému s počítači se Cress vypracuje ve špičkovou hackerku. Naneštěstí je však přinucena pracovat pro královnu Levanu a právě dostala rozkazy vystopovat Cinder a jejího pohledného průvodce. Cinder a kapitán Thorne jsou na útěku. Společně se Scarlet a Vlkem plánují svrhnout královnu Levanu a zabránit její armádě v invazi na Zemi. Právě Cress může Cinder a jejím společníkům pomoct. Odvážný pokus zachránit ji se však nezdaří a celá skupina se rozdělí. Cress má konečně svou svobodu, ale musí za ni zaplatit vyšší cenu, než si dovedla představit. A královna Levana nehodlá připustit, aby se někdo postavil do cesty její svatbě s císařem Kaiem. I když se Cress, Scarlet ani Cinder necítí být povolány k záchraně světa, zdá se, že jsou jedinou nadějí, kterou svět má.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Sci-fi , Pro děti a mládež

Vydáno: , Egmont (ČR)
Originální název:

Cress , 2014


více info...

Komentáře (272)


kedlis
kedlis
03.02.2024 3 z 5

(SPOILER) 3,5 hvězdiček, jelikož to nebylo tak skvělé jako předchozí díly, ale stále jsem to žrala. Cress je oproti předchozím dílům o dost delší, už se nám tu začínají vysvětlovat jisté věci, osudy postav se prolínají a celý příběh je svým způsobem dramatičtější, ale zároveň i trochu přeplácaný. Cress jako hlavní postava mě až tolik nebavila, je svým způsobem roztomilá, ale strašlivě naivní (to ale samozřejmě dává smysl, vzhledem k tomu jak žila) což v kombinaci s párováním k Thornovi docela vyniká a nejsem moc fanoušek tohoto páru. Kdo mi strašlivě chyběl byla Scarlet, svým způsobem neměla dost prostoru pro pořádný růst ani ve své vlastní knize a tady v podstatě vůbec není a Vlk tu sice je, ale je z něj jenom figurka. Každopádně kapitola kde se ukázala Winter mě zaujala a Jacin je skvělý, je pro mě asi jako Thorne pro většinu čtenářů této série, jsem zvědavá co nabídne poslední díl.

Vjeerus
Vjeerus
23.01.2024 5 z 5

Další z naprosto perfektních retellingových knih od Meyer. I když jsem se z počátku bála té délky, protože ta naskakuje s každým dílem měsíčních kronik neskutečným tempem, ale při začtení to člověku ani nepřijde, protože tu přeci jen máme i linky hrdinek z předchozích knih.
Cress mě jako postava úplně nechytla, ale jsem naprosto spokojená s tím, jak autorka její příběh uchopila a tím se její někdy až moc pohádkové a naivní představy snadno pochopí a akceptují.
Tahounem série je ale rozhodně náš kapitán z předchozího dílu. Dostal se hodně do popředí a postaral se o notnou dávku vtipu a zároveň dost střízlivého myšlení pro běžného smrtelníka. Má můj obdiv za popasování se se svým handicapem, protože jsem spíš čekala přerod na trosku a ne na tak velkého hrdinu.
Po dějové stránce se spousta věcí hodně, ale opravdu hodně komplikuje, ale aspoň se hlavním hrdinům povedl zásadní bod v jejich plánech a ten popelčin příběh znova dostává to romantické kouzlo.
Závěr knihy je přesně ve stylu, že člověk chce okamžitě další díl, jelikož to autorka utnula těsně před válkou, která nad světem visí už pěkně dlouho. Jen co se mi do rukou dostane Winter, hodlám ji slupnout za pár večerů jako Cress.


jitka_dankova
jitka_dankova
14.12.2023 5 z 5

Třetí díl jednoho z nejúchvatnějších retellingů klasických děsivých grimmovských pohádek. Od pohádky o Popelce a Červené Karkulce se dostáváme k fantastickému zpracování Lociky a do děje se plynule přidá další zajímavá hrdinka. Kniha krásně zpracovává téma věže, dlouhých vlasů i slepoty, které jsou typické pro původní verzi bratří Grimmů. Zároveň ale autorka dostala do příběhu krásné drobnosti, které se dle mne odkazovaly spíše na filmové zpracování "Na vlásku" (minimálně já viděla krásné paralely na některé scénky) a postavou kapitána Thorneho se do příběhu vkradlo konečně trochu veselí, vtípků a tíživá atmosféra se trochu odlehčila. A scéna, ve které se znovu setká Popelka se svým princem? Ach, ta byla taaak báječná! Hlavní hrdinku jsem si tím velmi zamilovala.

Tesset
Tesset
21.08.2023 4 z 5

Trošku slabší než předchozí díly, ale akce tam bylo dost, příběh pokračoval dále a rozvíjel se, takže za mě spokojenost. Ještě pořád chybí několik nezodpovězených otázek, takže jsem zvědavá, jak to celé dopadne.

Jaehyun
Jaehyun
11.08.2023 4 z 5

V tomto díle se toho moc nedělo a první půlka se trochu táhla. Hlavní hrdinové se poměrně rychle rozdělí a nějakou dobu musí přežít na vlastní pěst. Velké wow pak přijde v poslední části. Dost to ale táhnul Thorne, který je za mě skvělou postavou už od druhého dílu a Cinder. Cress mi na druhou stranu moc nesedla, ale co chtít od někoho, kdo byl 7 let zavřený ve vesmírné družici a povídal si sám se sebou. Četla jsem to docela dlouho ale i tak mě to bavilo. Líbí se mi na tom ten 2012 - 2015 vibe.

TaLu
TaLu
24.07.2023 5 z 5

Jak já nerada opouštím hrdiny! A u této série nemusím. To bylo největším překvapením, že se všechny postavy plynule zapojují do dalšího vývoje příběhu. A pokud jde o mě, tento autorčin záměr je v této sérii tím nejlepším. Dalším bonusem je propojení s pohádkami. Tentokrát s vlasatou, naivní Locikou. Jenže zkuste být "v obraze" když jste sedm let vězněm ve vesmírné stanici. Cress spřádá romantické sny, a když se už zachránce konečně objeví, tak to žádný hrdina není, spíše kriminálník, se kterým nejen ztroskotá, ale ještě ke všemu na poušti, kde půjde o všechno, nejen o vlasy, ale také o oči a srdce. Rozdělení přátelé se zoufale snaží o záchranu všech. Finále plné bojů a touhy vysvobodit z neřešitelné situace prince i celý pozemský svět. Doktor je opravdu rozporuplná postava, na jeho osudu čtenář vidí, jak těžké je rozlišovat dobro a zlo. Černá, bílá, nebo spíše mnoho odstínů šedé? Počet stránek mi ani trochu nevadí. Mě ne, jsem s touhle tlupou přátel moc ráda. A nesmím zapomenou na jeden konkrétní polibek, ten tedy neměl chybu. Vždyť zemřít nepolíbená - to by nebylo ono.

petulkapeta
petulkapeta
07.07.2023 5 z 5

Tak..přibyla nám další postava a vše do sebe začíná zapadat čím dal vic...i když Cress je mila a stydliva divka,dotáže věci jako malokdo i kdyz je jen skořápkou...

Thalin
Thalin
08.03.2023 3 z 5

Třetí díl už nemá takový náboj, jako předešlé dva. Pro mě je zatím rozhodně nejlepší první. Cress je dobře napsaná, ale na mě už lehce překombinovaná. Zbytečně moc linek, postav a skákání z místa na místo. Někdy je méně více.
A samotná Cress mě zrovna dvakrát nezaujala, pořád jsem ji vnímala jako malou holčičku a nezískala si mě. Sice se mi tu líbí ta myšlenka princezny z věže a že je tu dokonce z originální pohádky převzaté to oslepení ( i když samozřejmě jiným způsobem), ale už jsem to celé nečetla s takovým nadšením, jako ty předešlé. Uvidím, co nabídne další díl, ale upřímně bych ocenila, kdyby to nebylo tak roztahané. Některé pasáže jsou totiž natáhnuté zbytečně moc.

Fidibus
Fidibus
06.03.2023 3 z 5

(SPOILER) tenhle díl už mi přišel slabší. Myšlenka Cress jako princezny zavřené ve věži dobrá, zachránci přijíždí, respektive přilétají, ale nic není tak snadné a skupina je rozdělena. Záchranným kruhem se stává Afrika a doktor, který zjišťuje, že nemoc sem byla zavlečena schválně, a zároveň se těsně před smrtí na ni setkává s dcerou. Většina knihy mi přišla čekáním na závěrečnou bitvu o prince, kterého Cinder zachrání únosem.
Kapitán a robotka jsou děj osvěžující postavy, Scarlet je bohužel zajata a setkává se s hrdinkou posledního dílu, Winter.
Za mne mínusem délka knihy a vzhledem k tomu, že poslední díl je ještě delší, bude to ještě náročné. Vlastní námět knihy dobrý.

adorjas
adorjas
29.01.2023 2 z 5

Fajn, ale Scarlet sa mi páčila viac. Inak dobré oddychové čítanie a číta sa samo.

Karciina
Karciina
15.01.2023 5 z 5

Cress je pro mě tou nejoblíbenější knížkou ze série Měsíční kroniky. Další originální zpracování pohádek, tentokrát Lociky, navíc má dle mě nejlepší romantickou linku. Setkáváme se i s postavami z předchozích dílů, každá má svůj dostatečný prostor, a vše graduje k pěknému finále. V knize se pořád něco děje, akce na vás čeká v různých dějových linkách, které se různě proplétají. Napětí vám nedovolí knížku odložit, ale čte se rychle. Co tu také nechybí, je spousta humoru. Takže neváhejte, a jděte do téhle série.

alischka
alischka
19.12.2022 4 z 5

Ten nápad je fakt skvělý a originální, moc se mi série líbí a doporučuji.

Ale musím říct, že už jsem trochu alergická, jak tam postavy polykají naprázdno. Ta věta je tam pořád. :-D

tami1
tami1
25.11.2022 5 z 5

Paráda! Tuhle sérii vážně žeru!
Díl od dílu lepší. Hodně mě baví neobvyklá inspirace klasickými pohádkami, vtip a romantika v sci-fi hávu.
Doporučuji!

karel.kral
karel.kral
07.09.2022 3 z 5

Přečetl jsem celou sérii, se smíšenými pocity. Byla to taková vesmírná pohádka, technické detaily jsou dost nevěrohodné, psychologie postav byla na úrovni třináctileté dívky. Přesto mě to místy bavilo - a dost často nebavilo.

Miladad
Miladad
07.08.2022 5 z 5

tak napínavý, že vůbec nejde odložit. tahle série se opravdu povedla! těším se na Winter

Carol1122
Carol1122
19.07.2022 5 z 5

Každý díl z této série je lepší a lepší. Nemůžu si pomoct, za mě byl tento díl zatím úplně nejlepší. Nedá mi to a hned se vrhnu i na poslední dil nebo pribeh o Levaně. Nechybělo napětí, dobrodružství, láska, akce, humor, šok...prostě vše! Pořád vrtím hlavou, jak to autorka udělala, že vše do sebe krásně zapadá a navíc se tak lehce příběh čte, že máte pocit, že vám na něm vzniká závislost. Parádní díl a ještě je všemu vyzdvihuji i obálky. Dle mého názoru jsou ze sekce YA fantasy jedny z nejkrásnějších.

Vlci.Sestra
Vlci.Sestra
08.07.2022 5 z 5

(SPOILER) Páni. Já snad ani nemám slov.
To. Bylo. Úžasné.
Že by ta kniha spadla z nebe? Někdo stejnojmenný z tama totiž spadl. Hodně se mi líbilo, jak se všechno zamotalo (vztahy i děj), ale nejlepší zase stejně byly Carswelovy hlášky. A v těch posledních kapitolách si Cinder taky vedla dobře. :-)
Jen mi přijde škoda, že bylo málo kapitol se Scarlet. Naštěstí se tam objevila Winter. A ta mi přišla super. Možná trochu originální, ale co.

MarkétaI.
MarkétaI.
06.05.2022 5 z 5

Tak to bylo parádní čtení!
Uvidíme co poslední díl, ale zatím se mi nejvíc líbil tento. Cress a Thorna jsem si zamilovala. Akce, napětí, romantika, ale člověk se i zasmál.. jsem moc spokojená.
Kniha má něco málo přes 600 stran, ale čtení uběhlo neskutečně rychle.
A teď už jsem zvědavá na pokračování.

Reniee
Reniee
24.04.2022 5 z 5

Cress moje asi nejvíc oblíbená z celé série. Jako předchozí dva díly od počátku do konce napínavé a skvělé.

Pollbooks
Pollbooks
03.03.2022 4 z 5

Nadšení z prvních dvou dílů mě po pár stránkách celkem přešlo. Cress mi byla od začátku dost nesympatická, sice chápu že byla dost dlouho odstřihnutá, ale i tak mi její chování místy trhalo žíly.
Naštěstí to vyrovnal Thorne, který byl naprosto boží. Lociku jako pohádku ( Na vlásku ať si rozumíme ) je jedna z mých nejoblíbenějších pohádek a Flynn (Evžen) je Thorne jak vyšitý ,.

Znovu se nám tam objeví padouch aka Levana, která je ještě lepší než v předchozích dílech. Asi mám prostě slabost pro padouchy
Autorčino psaní je zase naprosto famózní, tomu nemám vůbec co vytknout a myslím si že by si to měl přečíst každý milovník fantasy.

Líbí se mi zase střídání pohledů a pak i to jak se znovu všechny postavy setkají. Epický!
Znovu objevení některých postav z Cinder mě potěšilo, nebudu však říkat kterých protože by to byl těžký spoiler.
Hlavně to jedno zjištění mě totálně odrovnalo

Prosím přečtěte si to všichni protože pak sami uznáte že je to top fantasy série all the time ️

Štítky knihy

roboti kouzla Měsíc romance kyborgové

Autorovy další knížky

Marissa Meyer
americká, 1984
2012  89%Cinder
2018  85%Renegáti
2014  93%Cress
2013  91%Scarlet
2016  92%Winter

Kniha Cress je v

Právě čtených21x
Přečtených2 025x
Čtenářské výzvě183x
Doporučených241x
Knihotéce649x
Chystám se číst501x
Chci si koupit212x
dalších seznamech30x