Mechanický pomeranč

Mechanický pomeranč

Mechanický pomeranč patří k jedné z nejlepších knih, které byly kdy napsány. Už před více než třiceti lety, kdy poprvé vyšla, se stala „klasikou“. A stejnojmenný film, který byl podle ní v režii Stanley Kubricka natočen, se zakrátko proměnil v „kultovní“. Příběh je situován do londýnské nepříliš vzdálené budoucnosti. Hlavní postava, Alex, je vůdcem čtyřčlenné skupiny teenagerů, která se dopouští nejrůznějších násilností. Avšak Alex je chycen a dostává se do vězení, kde jej čeká hrůzný trest a řada nezamýšlených důsledků… Burgessův Mechanický pomeranč naprosto porušuje obvyklou literární strukturu a stavbu. V knize dochází k několika naprosto neočekávaným zvratům a přečíst ji až do konce znamená nikdy na ni nezapomenout....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/1951/mechanicky-pomeranc-1951.jpg 4.41358

A Clockwork Orange (1962)

Vydáno:, Volvox Globator, Odeon

nai.ivka
05. listopadu

Bavil mě jazyk, smekám před panem překladatelem. Smála jsem se až do první scény násilí, pak mi úsměv zmrznul až do půlky knížky. Kdybych si ji nedala jako bod čtenářské výzvy asi bych ji nedočetla. Je drsná a ten konec, no nechce se mi věřit, že takhle zvrácené dítě vyroste v normálního dospělého.

Majkrofon
05. listopadu

Ja neviem, na túto knihu som sa veľmi tešil a v konečnom dôsledku som as do čítania musel nútiť, nesedel mi autorov štýl, slang, možno preklad.

boruvka23

Naprosto dokonalá kniha! Trvalo mi dvě tři stránky, než jsem si zvykla na teenovskou mluvu, pak už to šlo samo. Příběh mě naprosto pohltil a Alexe jsem si oblíbila, i když to rozhodně nebyl žádný svatoušek. Knížku si určitě přečtu brzy znovu.

mitsucz

Kniha plná násilí, vulgarit a Mozarta. Kritika násilí ve společnosti, temná vize chování mládeže a "humánních" nápravných metod. Kniha kterou budu rozdýchávat hodně dlouho...

ales1191

Knížka, která Vás chytne a nepustí. Ať už je to těmi výrazy, které jsou celkem těžké na přelouskání ba i dokonce příběhem. Určitě doporučuji :)

HDosoudilová

Po této knize jsem koukala už dlouho ale bohužel mě vůbec nezaujala. Dost těžce se mi četla právě kvůli slangu (nebýt slovníku vzadu, spoustě výrazům bych nerozuměla, nebo bych spíš nechápala kontext), díky tomu jsem tak útlou knihu četla celkem dlouho. A děj jako takový mě bavil jen chvíli ke konci knihy. Nevím, jestli to třeba není věkem, ale opravdu jsem ráda, že už mám knihu přečtenou.

PabloBrkaso

Kniha se mi velmi líbila, ale co me na ni nejvic baví je prace s jazykem (jazyky). V anglickém originálu jsou slangové výrazy vycházející z ruštiny v anglickem textu a český překlad pracuje na obráceným principu, používá slangové výrazy vycházející z angličtiny v českém textu. Český překlad je velmi povedený ale originál je o poznání zajímavější.

roman5388

Tema docela zajimave, ale jazyk, kterym je kniha napsana je dost tezky na pochopeni.

Shashlick

Poprvé jsem se o Pomeranč pokoušel ještě na gymnáziu, kde jsme jej měli zařazen do povinné četby. Navíc jsem v té době viděl film v rámci série Kubrickova díla na ČT2. Knihu jsem ale tenkrát absolutně nedal, nemohl jsem se srovnat s její týnovskou mluvou.
Tentokrát už mi to ale netrvalo ani pět stran a do slovníčku na konci knihy jsem zabrousil jen párkrát.
To co, kniha popisuje, zažila v určitém věku většina z nás, i když samozřejmě jsme se neuchylovali k supernásilí. Jde o dospívání a uvědomění si, že to co pro nás bylo náplní života je dnes již téměř nepochopitelná dětinskost. I když myslím, že pokud je někdo tak extrémně za hranou, jako Alex, je možné, že ten okamžik dospění nepřijde nikdy.
Navíc zatímco v době vydání knihy byla hranice 18 let, dnes je to možná i o desetilwtí později.

Jediná věc mě zklamala - výchovný poradce P.R.Deltoid se tam jmenuje i v originále. Čekal jsem něco jako A.S.Sholein :)

Nestorkea

Interesantní kniha, moji milí bratři. Místy gražná, místy gud, místy až fírová. Rozhodně nutí jednoho hjumaníka zaměstnat brejn v gulliverovi. Ještě mi bitkově potrvá, než to zpracuju. A to divný tolkování mi dalo bolšácky zabrat.

syskas

Kniha, ktorá núti rozmýľať. A presne také mám rada. Len som očakávala nejaký iný koniec. Ale to nevadí. A okrem iného aj skvelý preklad.

jesuswlasac

Skvelá sonda do duše mladého človeka - tiež som bol mladý a robil som hlúposti takže som si knihu naozaj užíval. Táto kniha by podľa mňa mala byť zaradená ako povinná literatúra pre stredoškolákov.
Plus veľká vďaka Ladislavovi Šenkýřovi ako sa popasoval s prekladom - keď sa zlepším v ANJ tak si knihu určite prečítam aj v originály.
Film som nechcel pozerať pred dočítaním knihy lae popravde už teraz sa naň teším.

Nataliee

Alex jakožto ukázkový příklad antihrdiny vám prostě přiroste k srdci. Chvíli trvá, než si zvyknete na slangové vyjadřování týnů. Je to ale kniha, respektive překlad, který si zaslouží o to víc pozornosti. Zjednodušeně řečeno je to dost promyšlená práce, a proto má překladatel (L. Šenkyřík) můj obdiv.
Je dost neuvěřitelné, že byl Alex schopen ve svém věku se svými frendíky páchat to, co páchal. Dovolím si zmínit něco, co už někdo psal níže – sice na Alexovi páchali opravdová zvěrstva, nerozumím ale tomu, že se takřka z ničeho nic napravil jen tím, že dospěl. Zkrátka se ale při čtení zasmějete, popřemýšlíte si a trochu budete žasnout nad tím, jak se lidi dokáží chovat (a to nejen Alex, Pítrs, Jiřík a Tupoun, ale i ostatní postavy).

RHorse

Musím říct, že o knížce jsem slyšela už dávno, ale až teď jsem si ji přečetla. Nic jsem o ní nevěděla, jen tak v podvědomí jsem měla, že je o drogách. Četla se mi docela těžko, jednak proto, že je v hantecu, a jednak proto, že se dosti těžko člověk může stotožnit s nějakou postavou. Rozhodně je to knížka, kterou by si každý měl přečíst, protože v sobě ukrývá poselství a mnoho myšlenek, ale znovu si ji již nepřečtu.

blazniva7983

Ten slang jsem nějak nedokázala překousnout. Chvíli mi přišlo čtení zdlouhavé, pak jsem zjistila, že přeskakuji slova, později celé řádky.
Násilí dnes nikoho nedojme, protože ve zprávách je toho denně dvakrát tolik
a děj jsem předtím již znala... takže za mě se žádné nadšení nekoná.

hs777

Podle komentářů jsem očekávala, že jazyk bude víc než osobitý. Netušila jsem ale, že bez slovníčku, který jsem naštěstí brzy objevila na konci, se neobejdu. Chvilku jsem si zvykala, ale nakonec se dalo číst relativně normálním tempem. A co napsat k obsahu? V své době bezesporu dílo zásadní a jedinečné, v dnešní době tolik šokovat nebude, přestože otázka řešení násilí a kriminality je ještě aktuálnější. Nicméně si myslím, že stojí za přečtení i přes záplavu moderních rádoby bestsellerů.
Čtenářská výzva 2017 - kniha, jejíž první věta je otázkou.

Kaaatka1999

Absolutně mě to chytlo, kniha je mnohem lepší než film, i když ten je taky dokonalý.

shmaic

Naproto skvělá kniha. Kdysi jsem viděl film, který jsem asi vůbec nepobral, ale vybavuji si, že od knížky se dost lišil. Shodou okolností jsem tento týden četl report jedné ze dvou skupin hooliganů, kteří se šli pobít, přišlo mi to takové nějaké povědomé..

Lenna75

Rozhodně uznávám, že je to kniha velice zajímavá, už jen díky samotnému začátku, kdy pozorujete Alexe a jeho partičku při jejich vlastní "zábavě". Alex je ještě trošku teen a my s ním v podstatě prožijeme pár let jeho života, jeho vcelku komplikované dospívání. Pozn.: nejlepší je Alexova mluva, ta Vás dostane.
Rozhodně stojí za přečtení.

Katranis

Chápu, že námět byl v té době přelomový. Filmové zpracování proslavilo knihu.

zanetkov77

"Co teda jako bude, he?"
Bylo to skvělý, zase něco úplně jinýho, než je člověk zvyklý. Miluju knížky, který mají svůj originální způsob vyjadřování, takže za mě jazyk super. Celkově příběh je velmi zajímavý, drsný a postupem času se nad hlavní myšlenkou sami musíte zamyslet.
"Dobrota vychází zevnitř, dobrotu si volíme. Pokud člověk ztratí možnost volby, přestává být člověkem."

SIGI656

Zatím nejúchylnější a nejbizarnější kniha,kterou jsem četl.Hlavní postavu Alexe ze začátku nesnášíte ale zároven vás jeho postava fascinuje.Samotný děj v knize je skvělý.Abych řekl pravdu nebyla tak napínavá ale popisování ultranásilí a znásilnění to nahradilo.

AriArenka

Musím přiznat, že když jsem tuto knihu začínala číst věděla jsem do čeho jdu... Přesto mě překvapila a to ne špatně. Myslím si, že je zapotřebí, aby si to každý alepoň jednou přečetl, i když je to velmi těžké a náročné čtení, na které se musí člověk soustředit a chvilku nad tím i popřemýšlet. Když nad tím tak přemejšlím tak to, co páchal Alex je šílené, zvláště když si uvědomím jeho věk, ale sebrat člověku svobodnou vůli a možnost se rozhodovat, tak to také není žádné vítězství...

Lumíček

Puvodne jsem si rikala, co jsem to zase zacala cist. Jako by toho nasili bylo malo ve vecernich zpravach. Pak prislo ale vezeni a "polepsovna", to bylo zajimave. Ani trochu mi ho nebylo lito. Co me zklamalo byl zaver, nevim proc jsem si ho predstavovala uplne jinak. Ve finale to vyznelo, ze to, co delal byly klukoviny a z tech najednou, z niceho nic, vyrostl....??? To se mi nezda.

amaenium

Naprosto úctyhodná kniha.
Ze začátku mi chvíli trvalo než jsem si zvykla na jazyk, ale nic, co by mě od knihy odrazovalo. Ke knížce mě jinak dostal film, jinak také velmi povedený, a hlavně ze začátku mi pomohl se zorientovat.
Za to, že se mi kniha dostala do mojí sbírky jsem nesmírně ráda, protože si myslím, že se jedná o velmi originální a osobitý kousek. Vlastním vydání od Odeonu, kde se mimo jiné nachází dodatečné texty, které knize dodají specifičtější zařazení nejen do literatury, ale i současného světa.

p_bre

K této knize mě dovedl hlavně Stanley Kubrick a jeho filmové zpracování, trochu jsem se bála, že budu po přečtení knihy s filmem, jako takovým nespokojená, nakonec jsem ale byla velice mile překvapena.

Po prodrání se pár prvníma kapitolama, se knížka stává lingvinistickým nebem. Příběh je originální a kniha se dokáže opravdu s tím vším hnusáctvím dostat čtenáři pod kůži.

Moc zajímavé čtení a určitě doporučuji shlédnout i film.

MH.

Jinak dobrá kniha do čtenářské výzvy 2017, kniha, která začíná otázkou.
"Co teda jako bude, he?"

Mejsha

Príma, prím.

MH.

Za mě jazyk super! Moc mě bavilo hledat si cestu zpět k původu toho a toho slova a přemýšlet na překladem apod... I když možná někde bylo toho opakování slov až dost.

Co se týče příběhu, je pravda že takový popis násilí už dneska nikoho nedojme, natož aby ho šokoval, ale.. dějová linka rozhodně není špatná, myšlenka vyhánění násilí násilím apod. to vše je podle mě skvělý spisovatelský kousek. Knížku jsem si užil.

A věřím, že před pár lety, ještě jako puberťák, bych se v ní i mockrát nacházel. :)

Shannon

Ze začátku se mi vůbec nelíbilo, jakým jazykem je kniha psána. Dokonce jsem myslela, že ji ani nedočtu. Ale vytrvala jsem a po pár kapitolách mi to přestalo vadit, ba dokonce mi ten slang zalíbil.

Další část příspěvku obsahuje spoilery, pokud jste knihu nečetli nepokračujte.

Kniha je ze začátku plná násilí a jen čekáte jestli se tam vůbec bude dít ještě něco jiného. Bude! Musím říct, že při druhé polovině mě napadalo několik otázek na zamyšlení. Jaký trest je správný a opravdu pomůže k nápravě delikventa ? Jak zacházet s lidmi, kterým násilí dělá dobře, je vůbec možné je napravit ? Na kolik je správné si dobro vynutit trestem, který z člověka udělá trosku neschopnou vlastního rozhodování ? ...
A podle mě každá kniha, která člověka nutí k zamyšlení, je velkým přínosem. Takže ji hodnotím kladně.

Jenom mám výhrady ke konci. Nelíbilo se mi, že se Alex nakonec tak snadno změnil, v podstatě stačilo jen dospět. Zní to jako kdyby dělal nějaké neškodné puberťácké vylomeniny, ale on přece týral, znásilňoval a zabíjel lidi. To když dělá člověk v mladí, tak z toho prostě vyroste ? To se mi moc nezdá.