Temná hmota

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit… méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332128/temna-hmota-uTz-332128.jpg 4.3147

Dark Matter (2016)

Literatura světová, Horory, Thrillery
Vydáno:, Knižní klub

Anička.pa
dnes

Kniha se četla velmi dobře a svižně. Téma bylo skvělé, především mě bavila část, kdy cestovali mezi různými světy :-) Také by mě zajímalo jak skončila Amanda. Jen ten konec byl na mě trochu moc přetažený. Jinak knihu vřele doporučuji :-)

DoDidDone

Nemůžu si pomoct, ale připadá mi, jako bych četl Počátek... Viděl jsem tam spoustu podobností a ten konec mi připadal téměř totožný...
Ale i tak, já si to užíval a celou dobu byl v napětí, konec byl možná až příliš vyhrocený, ale pochopitelný. Filmové zpracování by mohlo dopadnout dobře. Zkuste a uvidíte. ;)

rodak

Také nedočteno.Ze začátku mne to chytlo,po 100 stranách odloženo.Asi jsem se při výběru knihy přehmátl.

geimz

Táto kniha, napriek všetkým chválospevom a päť-hviezdičkovým hodnoteniam, nie je žiaden mind-fuck. Pre človeka s aspoň nejakým zázemím v čítaní sci-fi literatúry a základnými znalosťami populárnych fyzických teórií (v podstate len dvoch - Schrodingerova mačka a paralelné vesmíry) táto kniha nemá čím ohúriť. Anotácia vyzerala lákavo, koncept príbehu sa mi pred prečítaním pozdával, no prevedenie je veľmi povrchné. Akoby autor len nedávno objavil spomenuté téorie a silou mocou ich chcel napasovať na príbeh, a to bez väčšej inovácie či originality. Nechápte ma zle, kniha je krátka , dej sa neustále ženie vpred a človek je v očakávaní, čo sa stane ďalej, no základná premisa je nedotiahnutá a potenciál hriešne nevyužitý. Skôr ako nálepkou "bestseller" by som knihu označil za "sci-fi light".

petrarka72

Slušně napsaný sci fi thriller.
Pro mne tři tématické části, každá hodná samostatné úvahy - první o volbách a rozhodnutích, která určují podobu světa; druhá o cestování mnohovesmírem a hledání ztraceného osobního světa; třetí o charakteru, podobách a rozdílech mezi jednotlivými typy Já. Přečteno na jeden zátah, trochu z toho "čouhaly dráty" (racionální konstrukt byl tu a tam příliš patrný), ale romantická ani detektivní část neiritovala a myslím, že tuto knihu si časem dám ještě jednou (nesnáším fyziku, ale tady jsou některé věci popsány stravitelně). Mimochodem, tleskám Amandě, která se uměla za daných okolností odpoutat...

cendar

Konečně kvalitně zpracované téma paralelních vesmírů. Vzpoměl jsem si u čtení na seriál Cesta do neznáma. Můžu jen doporučit a třeba s toho bude i zas něco natočené. Škoda, že od autora vyšlo jen pár knih a celkově ve výběru je málo podobných knih.

hruskovalucie93

Já nevím. Začátek mě hodně zaujal, ale když to nabralo sci-fi spád, začalo mě to hodně nudit. Příběh, který se odehrává v kdovíjaké kostce (nebo co to vlastně bylo) , mi přišel až přehnaně pohádkový. Už se mi ke knize nechce vracet, takže odkládám nedočtené.

michaela669

Ač bych si to nesmírně přála, nikdy jsem vědě a fyzice nerozuměla a nikdy nejspíš ani rozumět nebudu. Některé vysvětlení jevů jsem proto ani po třetím přečtení nechápala, ale i přesto se mi kniha velmi líbila.
Teorie mnohovesmíru je velmi zajímavá. Tato kniha vás donutí přemýšlet. Krásně a lehce napsaná. Doporučuji.

prestiggio

Kniha čitateľná, dej plynie rychlo. S niektorými časťami sa nestotožňujem. Ale to neubera na mojom celkovom pocite. Bohužial pri objednavani som si nepreverila či ide o tvrdu väzbu a prišiel paperback a to moj zážitok z čítania zhoršilo. Ale inak odporúčam.

bapi

Zábavná knížka, ale postavy trochu otravné a nedořešené plus ten konec mi taky zrovna nesedl.

anavi2009

Právě dočteno. Skvěla kniha. Myslím, že o něco takového se chtěl pokusit Pineiro v Pádu,ale moc se mu to nepovedlo. Byla jsem napnuta a asi 10 stránek před koncem jsem si říkala, že to přece není možné,že to nemůže zvládnout tak rychle ukončit.. Ale zvládl to se ctí,celkově se mi to líbilo a knihu mužu jedině doporučit.

Michaeles

Velmi dobře napsaná kniha o mnohavesmírech pro širší veřejnost. Kniha sice není psána úplně odborně, ale možná i proto bude čtenáře dosti bavit. I pro mě přinesla kniha mnoho zážitků a možná se k ní ještě někdy vrátím.

vendulanovotna

Velmi originální nápad, zajímavé téma, s nímž jsem se doposud nesetkala. Nejsem si jista, zda jsem vše pochopila na 100 % (některé fyzikální jevy), nicméně mi to pro vstřebání děje stačilo a navíc to dodalo knize na dramatičnosti. Dovedla bych si představit i jiný závěr, možná i vícero závěrů, jenž by mohly ještě zdůraznit závažnost a následky rozhodnutí. Rozhodně mě kniha podnítila k přemýšlení... 90 %.

Ajinka126

Nesmírně oceňuji tu lehkost celé knihy. Líbí se mi jednoduché a přitom úderné věty. Ne jednou se mi stalo, že jsem se při čtení zastavila a popřemýšlela si nad danou myšlenkou. Až teď, když píšu toto své hodnocení, umím plně docenit kvalitu celé knihy. Je to poměrně složité téma a přitom je podané tak snadno. Je to sci-fi a přitom je tam tolik něhy a touhy po životě. Díky za tu milou připomínku toho, na čem vlastně záleží. ZÁVĚREM: je to svižné, akční, motivační, jemné a temné. Doporučuji! :)

hajrys

Původně jsem si ji šetřila na dovolenou, ale to se bohužel nestane. Chtěla jsem se jenom navnadit pár stránkami a skončilo to čtením téměř na jeden zátah. Nejsem fyzik a teorii Schrödingerovy kočky znám jenom z jednoho nejmenovaného seriálu :-))))
Přesto jsem z této knihy nadšená. Již několikrát jsem se spálila nálepkou Světový bestseller, ale v tomto případě je oprávněná. Geniální, čtivé, napínavé až do poslední stránky. Doporučuji.

Eva2424

Zajímavé téma, ale poněkud překombinované a nedomyšlené. Spíše než sci-fi je to červená knihovna: úspěšný geniální pár, dokonalá manželka, milující manžel, který odolá veškerým pokušením.
Dvě hvězdičky za děj, který docela vtáhne, takže čtete, abyste se dozvěděli, jak to dopadne. Vědeckost, duchaplnost nebo dokonce hloubku bych v tomto románu nehledala.

Wargo

Veľmi zaujímavý námet, paralelné svety ma vždy zaujímali, obzvlášť tie, "čo ak by som to urobil inak..." Autor nezostal len pri zamyslení sa nad touto myšlienkou ale napísal o tom pútavý príbeh plný nápadov, napätia a zaujímavého rozuzlenia. Crouch napísal Temnú Hmotu, Andy Weir má Marťana, páni si môžu ruku podať.

zuzak07

Tohle byla neskutečně velká a dobrodružná jízda. Čtivé, chytré a díky skvělému závěru taky uvěřitelné. Vědecké pojmy byly dobře vysvětlené i pro laika a postavy byly reálně vykreslené. Prostě obyčejní lidé, kteří se perou o své místo ve světě, žádní hrdinové, kteří zachraňují svět, ale svůj zdravý rozum.

Dousabel

Kvantová fyzika je pro mě něco naprosto nepochopitelného, nevysvětlitelného a neuvěřitelného. Natož nějaké termíny superpozice nebo temná hmota :D Nic to ale nemění na tom, že tahle kniha mě vtáhla do sebe první stránkou, nebylo potřeba spoustu věcí chápat a bádat, zda je něco z toho možné, nebo není, čehož jsem se obávala. Stačilo jen běhat s Jasonem krychlí, putovat různými světy, kdyby to šlo, otevřela bych s ním klidně 200 dveří, abychom našli ty správné. Na konci už jsem byla napnutá jak kšandy a závěr byl podle mě zvolen nejlépe, jak mohl. Po dočtení už si tu jen dumám, na kolik mých životních rozcestích, se od mě odpoutalo mé další já, které si zvolilo odlišnou cestu a doufám, že se nikdy v budoucnosti nestřetneme :D

Belanna

Kniha mě vtáhla do děje hned prvními řádky a už mě nepustila. Jak bych se asi zachovala já na místě Jasona Dessena? Díky za tuto knihu.

koala

Docela zajímavý námět, také zajímavě podaný...z různých pohledů na jeden život, jedno manželství, jednu rodinu v různých světech... v důsledcích různých rozhodnutí. I když nereálné, hezké k zamyšlení. Oceňuji vřelý vztah hlavních hrdinů, přestože jim už dávno nebylo dvacet. Hvězdu ubírám za vraždu J.2. a za trochu jednodušší styl psaní.

katerina578

Knihu jsem četla anglicky, tak mi možná něco uniklo. Sice se jmenuje temná hmota, ale to je zcela jiný fyzikální problém, s temnou hmotou to nemělo nic společného. Četlo se to dobře, mám ráda fyziku, o různých teoriích paralelních světů jsem četla už od fyziků (Michio Kaku, Brian Greene). Zde použitá verze štěpení vesmírů při každém rozhodování mi už dřív připadala divná nejen fyzikálně, ale i morálně. Pokud se já rozhoduji správně, vzniká vždy paralelní vesmír, kde se rozhoduji špatně/nemorálně? Sice já tím pro sebe buduji stále lepší vesmír, kde se nedopouštím špatností, ale současně tím odsuzuji své alter ego ke konání spatných/zlých rozhodnutí. Navíc ne všechna rozhodnutí jsou ano/ne, ale dochází k superpozici pravděpodobností (tj. k některé volbě dojde s větší pravděpodobností než k jiné) a to tato teorie neřeší, aspoň pokud vím.
Fyzikálně je cestování mezi oddělenými vesmíry pravděpodobně nemožné, protože tyto vesmíry se dál vyvíjejí ortogonálně (člověk by se musel v čase vrátit k okamžiku rozdělení vesmírů a pak pokračovat jinou linií) , ale když to pomineme (je to přece sci-fi), tak množení Jasonů je celkem správný a logický důsledek všeho, co se dělo. Ovšem při tom vzniká problém se zachováním hmoty a energie :-).
Spíš se mi líbilo, že Jason (asi v každé své verzi) pochopil, že mezilidské vztahy/láska přinesou člověku větší uspokojení než úspěch. Nelíbilo se mi, že Jason1 taky vraždil, i když v sebeobraně.
Pro mě tedy přínosná kniha v tom, že mám jasno, že tato teorie multiversa pro mě není rozhodně přesvědčivá, kvantová fyzika si bude muset podle mě najít ještě nějaké lepší vysvětlení toho, co se děje při kolapsu vlnové funkce :-)

pepinzihulka

Knihu jsem hltal od první do poslední stany a přečetl ji prakticky jedním dechem. Děj je promyšlený a zvraty nečekané. Nemohu nic jiného než jen doporučit a těšit se na film - http://www.imdb.com/title/tt4244670/?ref_=nm_dev_3 :)

TheSarcasm

Nemohu jinak než se připojit k potlesku většiny recenzentů. Kniha se opravdu povedla a čte se neskutečným tempem. Některé drobnosti by se určitě příběhu daly vytknout, ale to nic nemění na faktu, že většina fanoušků žánru si "Temnou hmotu" užije stejně jako já. Koho baví sci-fi thrillery a nezalekne se ani drobného exkurzu do teorie kvantové fyziky, není proč váhat - jděte do toho.

pavel1997

Ohromující, znepokojující, mistrovské, vyjímečné, děsivé, skvělé! Konečně kniha, která si označení Světový bestseller opravdu zaslouží.

VeroGeek

Vyborna, skvela kniha. Jedinou nevyhodou byla rychlost jakou se cetla. Rozhodne doporucuji.

FillaSFC

Podle komentářů jsem očekával naprostou pecku, ale za mě průměrná, určitě ne nezajímavá kniha, přesto to nebyl úplně můj šálek kávy. Ale četla se dobře a rychle, to zase jo...

Fantasysvet

Hovorí sa, že vo dvojici sa cestuje lepšie. V prípade Jasona Dessena a Amandy to, žiaľ, neplatí. Paralelné svety sú totiž zdrojom ich spoločných rozhodnutí. Ampulky sa míňajú, realita sa vzďaľuje a paradox tvorí ďalší paradox, tak ako myšlienka tvorí svety...

Nemusíte sa báť, Blake Crouch je zručný autor a príbeh sa preto nezmení na žiadnu prehnane bláznivú paralel-road-movie. Práve naopak. Ku koncu dostanete skutočne atmosférický thriller a ukážka niektorých realít nebude ani zďaleka to jediné, čo vás prekvapí.

Temná hmota interpretujúca kvantovú mechaniku prostredníctvom románu Blaka Croucha sa dá považovať za bestseller hodný akejkoľvek reality a možno práve to je tajomstvom jej úspechu. Naskočte teda na vlak, čaká na vás jedno z mnohých nezabudnuteľných dobrodružstiev.

Steew

Čte se to dobře, čte se to rychle, rozhodně je to zajímavé... ale že by "ohromující" "znepokojující" "mistrovské"... to se mi fakt nezdá. Možná, že je to dané tím, že jsem nad multivesmírem již přemýšlel a viděl různé vize v různých seriálech.

Cipori

Čtivé a napínavé, leč za mne nedomyšlené.

alternativní vesmír

Blake Crouch