Temná hmota

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332128/temna-hmota-uTz-332128.jpg 4.3457

Dark Matter (2016)

Literatura světová, Thrillery, Sci-fi
Vydáno:, Knižní klub

salamandrina

V rámci žánru fajn. Napínavý a ne blbý, bude z toho dobrej film. Kdyby se režie ujal Christopher Nolan, tak ideal

spdb

Ketaminove vize co jdou az na dno. Syrove, drsne, ale se špetkou naděje ve svetlo na konci tunelu. Cool like hell.

Bílá paní

Hned na začátek je třeba uvést - možná zbytečně, protože nevěřím, že se těma hláškama na obálce někdo řídí, ale i tak - vážně se nejedná o jednu z nejlepších knih téhle, ani jiné reality. Na druhou stranu není ani nejhorší. Autorovi musím gratulovat, že se mu povedlo bez znalostí a hlavně pochopení tématu, o kterém píše (aspoň to je můj odhad), napsat knihu, která nevyznívá naprosto za vlasy přitaženě. Jen v docela únosné míře. Některé nakumulované dějové zvraty jsou hnané do takových extrémů, že už na mě působily až úsměvně (bez spoilerů, scéna někdy ke konci knihy, chatová místnost s trochu netradičním osazenstvem. Já si připadám někdy trochu zvláštně, když se vykecávám se Siri, ale tohle je úplně jiný level), ale kniha překvapivě nesklouzává k úplné frašce. Další překvapivá věc, tentokrát negativní, je autorova schopnost vytvořit takhle... mnohovrstevné postavy mnoha tváří (v tomhle případě vážně téměř doslova :D), které mají ke komplexnosti zoufale daleko. Stejně tak mi bylo líto, že žánr a tematické zakotvení, které úplně křičí po nějakém otevřeném konci, který čtenáře zanechá v naprostém “???” stavu a zpochybní úplně všechno, zůstalo nevyužito a autor v podstatě zvolil tu nejbezpečnější, ale bohužel taky nejnudnější cestu. No, třeba se v nějaké jiné realitě rozhodl jinak, ha.
Kniha mě zklamala, ale v podstatě jen proto, že jsem čekala víc. Jinak je to zábavné a hodně čtivé sci-fi, které (tu frázi nesnáším, ale tady to sedí) vás vážně aspoň na chvíli donutí přemýšlet, co by kdyby.

aktak1203

Mě tedy kniha moc neohromila. Čekala jsem bombu na základě reklamy a recenzí. Řekla bych, že se jedná o takový zamilovaný román vsazený do zajímavého sci-fi příběhu. Nic pro mě. Nápad dobrý, ale jsem ráda, že mám knihu přečtenou.

jaroiva

Hustý, tak takhle přicházím o cenné hodiny spánku. Půl druhé, ale to se prostě nedalo odložit na ráno nebo snad dokonce až na zítřejší odpoledne. Tahle kniha prostě chtěla být přečtena jedním dechem. Kromě zajímavé sci-fi zápletky nabízí možnost popřemýšlet o vlastním vnímání osobního štěstí a úspěchu. A tak bych ji doporučila i jako knihu osobnostního rozvoje.

Radana44

Tenhle žánr nevyhledávám,ale musím přiznat,že jsem ji taky přečetla na dvakrát.
Otevřený konec,možná pokračování!

kopretitinka

Přečetla jsem ji na 2 tahy. Motto
"Každému, kdo kdy přemýšlel o tom, jak by asi vypadal jeho život na konci cesty, kterou se nevydal" dokonale vystihlo podstatu.
Není asi co dodat... Kéž by se mi brzo podařilo narazit na podobně psanou, čtivou a napínavou knížku.Po dočtení jsem ještě pár dní přemýšlela o všech hypotézách - časových rovinách, vesmírech a paralelních světech... Bylo to fajn

Ivetxx

Skvělé téma! Doporučuji

arram

Přiznám se, že teorii mnohovesmíru jsem úplně nepochopil, ale i tak jsem si knihu užil, protože se jedná o čtivou knihu se zajímavým nápadem, jejíž nosnou linií je láska a její osudovost. Konec knihy nebyl úplně podle mého gusta, ale mělo to tak být.

danielrusnok

Skvělé, skvělé, skvělé.. 50 bodů pro nebelvir!

tonysojka

Výborný thriller na téma alternativních vesmírů.Teorie o nich uspokojivě vysvětlena.Některé mé Já v jiných vesmírech ji určitě pochopily.

Nelly

S touto knihou to je jako s onou známou kočkou v zavřené krabici - dokud ji nepřečtete, nebudete vědět, jaká já - mně osobně se velmi líbila - zajímavý námět a velká čtivost. Musím se ale přiznat, že jedna stěžejní teorie v této knize mi přijde pro můj mozek neuchopitelná - ale je to jistý druh sci-fi, takže mozek nechám spát a já si mohu užívat...

Jupijow

Zajímavá kniha z žándru, ve kterém nejsem moc zběhlá. Jason mě jako postava moc nebavil, ale bylo zajímavé sledovat, kam se děj bude ubírat. Závěr byl troche odbytý. 3.5*

lenkaBajza

Jako scifi žánr s detektivní zápletkou naprosto super. Také se to velice rychle a dobře četlo.
Líbila se mi postava Amandy, jenže jak rychle přišla, tak rychle zmizela - čekala jsem, že se v závěru knihy ještě objeví a sehraje nějakou roli:-) (nejedná se o výtku, jen nenaplněný odhad:D).
Bohužel celkový dojem kazí to, že jsem nejspíš nepochopila počátek toho všeho, kdy a proč to vzniklo.
Ale pokud toužíte po změně žánru, doporučuji:-)

freddy18

Tato kniha mě neskutečně nadchla. Skvělé čtení, a zajimavé téma, které je mi prostě blízké. Kniha pro mě byla napínavá a strhující, a to tak, že jsem ji přečetl na jeden zátah. Bezmoc, kterou jsem pociťoval skrze hlavního hrdinu byla vážně silná, a nenechávala mě chladným. Když po přečtení začnete přemýšlet o paralelních vesmírech, rozhodně se vám pomalu začne kouřit z hlavy nad všemi možnostmi těhle realit. Silnější zážitek z knihy určitě budou mít lidé, kteří se těmito teoriemi zabývají a nevyvracejí si možnost existence dalších vesmírů, ale rozhodně doporučuji všem!

tlllk

ešte že bol fyzik, lebo ak v niektorom z paralelných vesmírov robil detektíva zomrel tam hladom. Myslím že väčšine bolo od začiatku jasné to čo autor slávnostne odhalil asi v polovici knihy. Ale potom to dostalo spád a tým koncom mi celkom poplietol hlavu, to som si užíval. Len škoda že elegantnejšie nevysporiadal ten záver, tá stovka klonov tam zostala visieť ako neznáma v kvadratickej rovnici...

marcolka

Tuto knihu jsem si vybrala do tématu Čtenářské výzvy jako "Knihu žánru, který běžně nečtu". Ne, sci-fi a fantasy opravdu normálně nečtu, ale toto je třetí kniha sci-fi, kterou mám na základě výzvy přečtenou, z toho druhá od Blakea Crouche a výsledek? Je úžasná. Strhující, fascinující. Nikdy jsem nevěřila, že tohle o nějakém sci-fi řeknu, ale je to tak. Rychle a lehce se četla, což je u tématu fyziky, astronomie a podobných věd co říci. Spisovatel skvěle vysvětlil o co se jedná. Téma nekonečné chodby a mnoha dveří s nekonečně mnoha variantami života je fascinující, lákavá, ale i dost klaustrofobická. I přes určitou lákavou představu neuvěřitelně mnoha možností žití, bych určitě být na hrdinově místě nechtěla. I když to dopadlo, jak nejlíp za daných okolností mohlo. Autorova Temná hmota a i kniha Městečko Pines se mi moc zamlouvají.

Arsi007

Cte se rychle, na sychravy vikend idealni volba. Zvrat ke konci dodal celemu pribehu grady, ovsem s odstupem casu mi po precteni zacaly dochazet jiste nesrovnalosti a ani ten uplny zaver (kdo otevrel posledni dvere) by dle logiky a metafyziky nedokazal vse urovnat. Naopak by se to jeste mnohem vic zkomplikovalo. Nicmene velmi ocenuji, ze kniha nema o sto stran vic a ze ji autor zbytecne nevycpaval kvuli tloustce. Bylo zde jen to podstatne. Pokud tedy nejste fyzik a nebudete nad cestovani casem a paradoxy z toho vychazejicimi zbytecne premyslet tak doporucuji.

dagmar.rub

Napínavý sci fi thriller od začátku do konce. A zjištění, že v každém světě člověk bojuje nejvíce sám se sebou. Skvělá jízda, tahle Temná hmota.

deirdre

Počiatočné nadšenie vystriedalo mierne sklamanie. Knihu som síce dočítala, pretože je napísaná tak pútavo, že rozbehnutý príbeh nešlo odložiť len tak ľahko. O paralelné vesmíry sa zaujímam už nejakú dobu, a aj keď fyzika nie je mojou silnou stránkou, uvítala by som menej povrchné informácie z kvantovej mechaniky a ich hodnovernejšie aplikovanie v príbehu. Druhá polovica knihy už bola úplne "ujetá" podľa mňa. Z témy sa dalo vyťažiť oveľa oveľa viac.

Aneth.com

Knížku jsem doslova zhltala za den. Napínavá byla od samého začátku až do konce. Myslím si, že je právem označována jako bestseller.

raidmnoid

Knihu jsem si opravdu užil. To, že každý čin, rozhodnutí, ... vytváří vlastní linii, te je známé (alespoň někteří se k tomuto mnohovesmíru upínají), ale co když všechny postavy se mohou setkat v jedné časové linii je úžasné.

kiwi88

Sci- fi mám ráda u seriálů, knihy moc nečtu, tohle byla asi výjimka.
Rozhodně budu ale dlouho přemýšlet. O tom, co by, kdy by... A co asi dělají jiná já. Možná někde existuje verze mě, která tomu všemu, po té vědecké stránce, úplně rozumí. :D

Já bych v kůži Jasona tedy být nechtěla. Konec trochu moc drastický, ale asi to jinak nešlo...

KatulakT

Během čtení téhle knihy jsem byla neskutečně nadšená! Chvíli jsem si připadala opravdu inteligentně, protože jsem chápala všechny souvislosti, které se zprvu tvářily jako tajemný jazyk jen pro zasvěcené. Kniha je určena pro ty, kteří u čtení alespoň trochu přemýšlejí a dávají pozor.
Ale s odstupem doby euforie poněkud opadla. Najednou jsem viděla v příběhu drobné nedostatky nebo nesrovnalosti. Nicméně ani to mi nepokazilo kladný dojem z příběhu, skvěle vykreslených postav a vůbec knihy celkově.
A upřímně ruku na srdce, kdo nikdy nepřemýšlel o alternativní realitě a svém dalším já? Asi všichni. Takže doufám, že ta bohatá, úspěšná a krásná Katka v jiném vesmíru se má fajn!
Celkové hodnocení 95 %

sebemi

Scifi moc nemusím, ale četlo se to dobře. Na konci jsem se trochu motala se všemi J. a překvapilo mě, že to manželka vzala tak v klidu, to se mi moc nezdá :D. Kniha putuje do výzvy a letos mám scifi za sebou ;)

loudomar

Scifi nepatří do mého oblíbeného žánru, ale byla jsem zvědavá jak bude tak dobře hodnocená kniha vypadat. Pro mě zajímavé počtení, kniha měla spád a jednotlivé situace byly někdy dechberoucí. Na můj vkus v závěru knihy zbytečně mnoho krvavých scén ale asi to bylo nutné.

iwosh

Úplně mě pohltila, ... :)

Alizon

Vyborne pocteni. Kniha me vtahla od prvni stranky a bavila me az do konce. A ta zivotni rozcesti :) - kdo z nas uz se v zivote nezamyslel nad tim, kde by dnes byl, kdyby se kdysi rozhodl jinak? Takze krome napeti i hodne prostoru k zamysleni + me kniha navnadila k tomu precist si neco z fyziky - v "zabavnejsi" forme nez jak nam byla predkladana ve skole. Dala bych tak 4,5 hvezdicky - coz nejde - takze davam 4 (5 hvezdicek si setrim pro "srdcovky"), ale treba hodnocenim casem zvysim, protoze kniha me pomerne nadchla - tak uvidime jak uzraje casem.

gad

Dokonalá schíza, kterou bych nechtěl prožít ani ve špatném snu. Perfektně napsáno. Četl jsem a četl, protože jsem chtěl vědět, které dveře budou ty pravé. Doporučuji.

Jolča1

Skvělá knížka, přečtena za jeden den. Úplně si dovedu představit film. Jen těch J ... To už jsem nepobrala ... ale i tak ... Super. Za mě pět hvězd :-) :-) :-)