Temná hmota

„Temná hmota je jedna z nejlepších knih jakéhokoli roku… a jakékoli reality.“ Book Reporter „Jsi v životě šťastný?“ To byla jedna z posledních slov, která Jason Dessen slyšel, než po útoku maskovaného muže upadl do bezvědomí. Než se probudil připoutaný na lůžku a obklopený cizími lidmi v ochranných oblecích. Než se na něj člověk, jehož nikdy neviděl, usmál a řekl: „Vítej zpátky.“ Ve světě, kde se probral, není Jasonův život ten, který zná. Jeho žena není jeho žena. Jeho syn se nikdy nenarodil. A Jason není průměrný profesor fyziky, ale proslulý génius, jenž dokázal něco pozoruhodného. Něco nemožného. Který svět je skutečný a o kterém se mu jen zdá? A pokud je skutečný ten z jeho vzpomínek, jak se do něj lze vrátit? Cesta zpět však bude úžasnější a zároveň děsivější, než si kdy dokázal představit…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/33_/332128/temna-hmota-uTz-332128.jpg 4.3359

Dark Matter (2016)

Literatura světová, Thrillery, Fantasy
Vydáno:, Knižní klub

iwosh

Úplně mě pohltila, ... :)

Alizon

Vyborne pocteni. Kniha me vtahla od prvni stranky a bavila me az do konce. A ta zivotni rozcesti :) - kdo z nas uz se v zivote nezamyslel nad tim, kde by dnes byl, kdyby se kdysi rozhodl jinak? Takze krome napeti i hodne prostoru k zamysleni + me kniha navnadila k tomu precist si neco z fyziky - v "zabavnejsi" forme nez jak nam byla predkladana ve skole. Dala bych tak 4,5 hvezdicky - coz nejde - takze davam 4 (5 hvezdicek si setrim pro "srdcovky"), ale treba hodnocenim casem zvysim, protoze kniha me pomerne nadchla - tak uvidime jak uzraje casem.

gad

Dokonalá schíza, kterou bych nechtěl prožít ani ve špatném snu. Perfektně napsáno. Četl jsem a četl, protože jsem chtěl vědět, které dveře budou ty pravé. Doporučuji.

Jolča1

Skvělá knížka, přečtena za jeden den. Úplně si dovedu představit film. Jen těch J ... To už jsem nepobrala ... ale i tak ... Super. Za mě pět hvězd :-) :-) :-)

lindavido

Kniha vás absolutně dostane. Dokázala jsem se u toho naštvat, vyděsit i slzu uronit s pocitem úplné beznaděje a bolestného soucitu. Každopádně doporučuju.

mladkovazuzana

Tak ta byla hustá....

doriska
31.12.2017

Kniha, která mi bude dlouho ležet v hlavě. Jsem příznivec sci-fi a obecně všech šílených a bláznivých teorií co se vesmíru a našeho světa týče. Kniha mě chytla už od první kapitoly a tak to bylo až do konce. Při odhalení šílené pravdy jsem stejně jako hl. hrdina řekla jen ,,do prdele,, a zůstala sedět s otevřenou pusou. Prostě naprosto uchvacující kniha, která vám nedá spát.

ČmeldaPepa
30.12.2017

Téma, o kterém úplně stejně přemýšlím od dětství (až na tu krychli, ale nějak to autor pospojovat musel). Na každé životní křižovatce mě vždycky napadne, co by bylo, kdyby... ? Kniha mě chňapla a nepustila. I teď, když je dočtená, se mě stále drží. Za mě plný počet bodů. Závěr je možná trochu uchvátaný, až odfláknutý, zhruba posledních asi 100 stran jsem ho předvídal úplně stejný.

agatha2
29.12.2017

Nejsem běžný čtenář tohoto žánru, pravdou je, že se mi kniha hodila do čtenářské výzvy a obecně byla hodnocena kladně. A mohu říci, že i já knihu hodnotím kladně. Bylo to po čertech dobré počtení.

gubesh
29.12.2017

Za prvé musím přiznat že jsem docela ''antifandou'' Sci-fi románů. Ale tahle kniha mě absolutně pohltila. Všechno dávalo smysl. Nebylo to žádné (pro mě) nesmyslné Sci-fi kde by např. lodě lítaly nadsvětelnou rychlostí...
A to se mi na knize asi líbilo nejvíce. Že všechny užité mechanismy dávaly dokonale smysl. Navíc kniha prezentovala, některé existující vědecké teorie. Na druhou stranu, to bylo místy poněkud jednoduché. Nevím jestli to byl záměr, ale některé věci mně zkrátka docházely prostě dříve než měly.
Příběh, i přes to, ale byl napínavý až do konce - protože člověk nikdy nevěděl, pro co se hlavní hrdina nakonec rozhodne a jak bude jednat (sám jsem si chvílemi přál, aby se rozhodl jinak :) ).
Celkově se mi kniha velice líbila, přečetl jsem ji skoro na jeden zátah. A to souvisí s maličkostmi, které jí musím vytknout, občas zbytečná jednoduchost a vzhledem k houževnatému tématu, poněkud malý počet stran.
Za to strhávám jednu hvězdičku, ale i tak knihu, jako strhující příběh o ohromné lásce a kvantové mechanice:) - doporučuji!

Alena_S
29.12.2017

Tak, a mám o čem přemýšlet :)

Morgause
28.12.2017

Nápad dokonale rezonoval se superstrunami mého myšlení. Ještě před tím, než jsem slyšela o konceptu kočky mrtvé i živé zároveň, vlastně ještě jako dítě jsem tak nějak uvažovala o konceptu multivesmíru (i když jsem to tak samozřejmě nebyla schopná nazvat). Chápala jsem, že nekonečno je dostatečně velké na to, že někde, možná i docela blízko, mohou být jiné verze mě, mých rodičů, mých přátel. Nyní si opět kladu otázku, co by se stalo, kdybych se rozhodla jinak? Kdybych se rovnou rozhodla studovat fyziku a nešaškovala s ilustrací? Nebo naopak při studiu ilustrace zůstala? Odpověď je možná až překvapivě blízko, ale jsem docela ráda, že ji nemám šanci poznat a že (doufám) zůstane pouze v rovině "kdyby byly..." I když byl příběh Temné hmoty poměrně jednoduchý a předvítatelný (aspoň pro mě), četlo se to skvěle, postavám i jejich jednání se dalo porozumět, občasné zmínky o drobných detailech prostředí nepřekážely, ale naopak vtahovaly více do děje. Bohužel jsem ale z knihy cítila obrovskou snahu se zalíbit, fyzika byla navíc vysvětlena poměrně naivně a laicky, působilo to na mě trošku nedospěle (nebo nevyspěle?). Musím tedy uznat, že například vtipnější verze multivesmíru z animovaného seriálu Rick a Morty mě zaujala více.

rd4ever
28.12.2017

Průměrné. Pro zkušenější scifaře to je ohraná písnička, kam autor nepřináší nic nového. navíc pro fanoušky červeného trpaslíka je eso rimmer stále nejvíc:) Závěr totálně odbytý a urychlený. Zklamání.

Lucindael
28.12.2017

Skvěle napsaná kniha, která přetéká napětím. Konec naprosto neuvěřitelný. Ale 5* si zaslouží...

zahadum
28.12.2017

Kniha ktorá sa dočíta skôr ako si k nej stihnete pohodlne sadnúť alebo ľahnúť. Chytí už na prvých stránkach a nepustí až do finále ktoré....Temná hmota je parádny thriller v ktorom sa udeje všetko čo sa udiať má...veľa sa nedá písať o deji ale v skratke je to o mužovi ktorý v boji o svoju lásku a syna musí pretrpieť neskutočné šialenstvo....nedá sa to ináč nazvať ako desivá, šialená nočná mora...a pri tom má reálne základy...kvantová mechanika nám hovorí jasné,že všetko sa sa má stať sa aj stane..stalo sa..alebo sa udeje...pre tých čo sa o takéto veci zaujímajú dávam teraz nasledujúci link kde sa dozviete dosť o paralelných vesmírov a multi-vesmíre:

Calinda
28.12.2017

Fantasy knihy normálně nečtu, tady jsem se nechala zlákat anotací a udělala jsem dobře, kniha se mi moc líbila.

martina.culik
27.12.2017

Kniha mě velmi rychle začala bavit a trnula jsem spolu s Jasonem, co bude za dalšími dveřmi. Zajímavý pohled na (nejen) náš svět a na to, jak nás naše rozhodnutí utvářejí.

Mahuleno
26.12.2017

Thriller? Sci-fi? Podle mne velmi dobře namíchaný koktejl. Knihu jsem našel pod stromečkem, na Štěpána jsem do ní nahlédl a večer zavřel! Četl jsem nedávno Černé lekníny s jejich překvapivými časovými propletenci, ale Temná hmota je nechala daleko za sebou. Problémy kvantové mechaniky, do kterých je čtenář "zatahován" jsou nepochybně složité, ale myslím, že míra jejich zmiňování je v knize přiměřená a snesitelná. Navíc i neznalému čtenáři jsou, aspoň pro děj románu, částečně přiblíženy analogií s rybníčkem, kaprem a hyperprostorem.
Jak jsem napsal, kniha mě udržela ve sváteční den, dokud jsem ji nepřečetl.
Z Jásonova memoranda: "Co když ve skutečnosti žijeme v mnohovesmíru, ale naše mozky se vyvinuly tak, že nás vybavily jakýmsi firewallem, který to, co můžeme vnímat, omezuje na jediný vesmír? Je to logické, nezvládli bychom sledovat všechny možné reality najednou!"
"To je...děsivé!" říká Ryan při jiné příležitosti, ale já si to vypůjčím pro komentář k předešlému....
Naštěstí to není možné...anebo???...

PavlínaAlžběta
21.12.2017

Knihu jsem měla půjčenou a vím jistě, že si ji musím zakoupit. Zaujala mě hlavně anotace, z recenzí jsem se příliš nedozvěděla. Věděla jsem, že kniha bude v žánru jakéhosi sci-fi a to není můj žánr, přesto jsem zkusila a byla jsem naprosto spokojená a překvapená. Opravdu kniha s perfektním námětem, poutavé zajímavé čtení, od kterého se neodtrhnete. Něco tak originálního na téma paralelních světů, což je tématem věčným a má mnoho příznivců i odpůrců. Za mě skvěle napsané a velmi doporučuji jak fanouškům žánru, tak i čtenářům, kteří chtějí okusit něco absolutně nového a velmi zajímavého.

orson
20.12.2017

Zpočátku mi to přišlo takové průměrné, bylo dosti zřejmé, jak se bude příběh vyvíjet, ale závěr mě mile překvapil.

Marllo
16.12.2017

Plná Palba. Netušil bych, že po tak silném čtení v tomto roce jako bylo například To, Prach či Ohniví muž budu právě nejvíce nadšený z Temné hmoty. Knihy která si mne získala jak originálním obalem i tématem ( které jsem si ale neměl zjišťovat..k tomu později ) a v neposlední řadě i autorem Wayward Pines jež jsem viděl jen v seriálové podobě a byl jsem upřímně spokojen s touto verzí Twin Peaks pro 21 století.Prvně začnu stylem psaní který bych ohodnotil doslova jako filmový. Spád, konverzace, popis, akce a v neposlední řadě emoce..vše na mne působilo jako luxusní přepis filmu. A na mne tento styl funguje. Doslova jsem hltal každé písmeno a měl jsem nutkání i přeskakovat odstavce či dokonce stránky abych už věděl jak to dopadlo. A to se mi vážně dlouho nepřihodilo. Teď bych se rád ale dostal ke kamenu úrazu a tím je jaká koliv informace o příběhu. Dokonce i krátký úryvek z knihy na přebalu Vám prozradí děj a to je chyba. Tím pádem jsem byl připraven o nečekaná odhalení dobře do odhadem 70 strany knihy. Proto bych všem doporučil si absolutně nic nezjišťovat o této peckové knize. Neříkám že by Vás pak nečekal nějaký jiný zvrat. To ne. Je jich tam i tak plno. Ale na co se ochuzovat o plnohodnotný zážitek, ne? :) Určitě bych vyzdvihl charakter Johna který si projde zajímavou proměnou/ami... a nejde jen tak o klasického hrdinu a doufám , že se nějaký schopný producent všimne Blakeovi knihy a hodí jí na plátno v té nejlepší podobě. Upřímně závidím těm co ještě nečetli. A hlavně si nic nezjišťovat !!!! Ale já vím že Vám to nedá :D :D

Daduška
13.12.2017

Strhující, zajímavé. Přinutilo mě to hodně přemýšlet nad "skutečnou" realitou, co je pravda a nad tím, že neexistuje objektivní skutečnost. Být Danielou, tak uteču od všech Jasonů. Oceňuji odvahu autora docela složitý problém paralelních světů vysvětlovat formou thrilleru. Temná hmota stojí za přečtení, i když Sheldon Cooper by se tomu vysmál ;-).

bookcase
03.12.2017

Výborné. Skvěle napsané, myšlenka, že existují různé světy, je zajímavá a hlavně děsivá, myslím si já. Nebo já? Já teda určitě.

helena8550
01.12.2017

Zajímavé téma, zajímavě psané. Ubrala bych rozebírání krychle z vědeckého pohledu + další Jasonové už mi přišli jako přestřel, ale přesto si 4* zaslouží.

papajapa
30.11.2017

Kniha se mi libila do chvile nez se tam zacali objevovat dalsi Jasonove. To mi prislo uz dost ujete a jde 1* dolu. Kazdopadne zajimavy namet, rozhodne k zamysleni.

Helimadoe
25.11.2017

Výborný nápad a velmi dobré zpracování. Knihu jsem si moc užíval, obzvláště na začátku. Kniha se tváří navenek jako scífko, ale především jde o téma silného rodinného pouta jen okořeněného mnohovrstvým vesmírem.

Pigface
20.11.2017

Na rovinu: Fyzika nikdy nepatřila k mým oblíbeným oborům. Ani ve škole. Což teprve, když se k ní nachomýtne Schödingerova kočka a jiné paradoxy. Naštěstí kniha o fyzice až tak není. Zato je jak dobře umístěná past - chytí a nepustí a až konec vás vysvobodí. Je to žánrová polévka (ta od babičky - ta co vám tak chutnala) a každý si v ní může nabrat velké sousto toho, co mu nejvíc chutná. Občas, tedy vlastně často se s tou polévkou zamíchá a tak autor výborně zvládá okamžiky, kdy příběh může sklouznout do opakující se nudy. Nevím jak vy, ale já jsem se najedl dosytosti a s chutí a to i přes to, že polévky zpravidla vynechávám.
Dávám 4 hvězdy, přidejte si za mně ještě půlku páté.
Nakonec - kniha si přímo říká o zfilmování a já doufám a věřím, že tentokrát to vyjde lépe než předchozí autorovo dílo, protože Městečko Pines (jak knižní předloha, tak seriál) vyznělo poněkud tristně.

Lindulinek
20.11.2017

Knihu jsem dostala darem a rozhodla se ji přečít, i když nejsem fanoušek tohoto druhu literatury. Každopádně se mi kniha moc líbila a byla zajímavá. Trošku dokonce přemýšlím nad tím......co když :-). Doporučuji.

Vojtos
19.11.2017

SKVĚLÝ!!

Teclaireddy
13.11.2017

Zajímavý námět, čtivé, vyvážená kompozice bez hluchých míst. Přesto to na mě působilo spíš jako film, u kterého sice ani nedýcháte, ale za týden si na něj nevzpomenete. Neříkám, že tam nebyly hluboké myšlenky, ale autor je mohl rozvést trochu více, stejně tak psychologii postav. Celou dobu jsem se dobře bavila, proto také dávám docela vysoké hodnocení. Ale po dočtení mám pocit, že tam prostě něco chybělo, celá kniha by se dala shrnout do pár vět, nic moc víc mi bohužel nedala.