Pokání

Je to svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každý okamžikem do útoku? Ian McEwan tuto myšlenku dovedl k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba pomoci. S fantastickou úporností pubescenta a fantazií, rozvinutou až do krajnosti, dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla po zbytek života činit pokání. V roce 2007 byl dle knihy natočen film Pokání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/587/pokani-587.jpg 4.3722

Atonement (2001)

Vydáno:, Odeon

dia.riedl
včera

Popudem k přečtení byl film, který miluju. Dostala jsem se do poloviny knihy, je to hodně těžké čtení, věty jsou dlouhé a krkolomné, autor má hodně jedinečný styl psaní, ale pro mě to je bohužel příliš náročné. Přesto je to ale výborný příběh, tak alespoň film stojí za zhlédnutí!

swon
11. listopadu

Mne osobne velmi pomohlo, ze jsem film videla driv, nez se mi do rukou dostala kniha. Nektere pasaze jsou zdlouhave, souveti rozvlekla a tok slov narocny. Presto povazuji za ctenarsky zazitek tohoto roku. To, jak autor pracuje s pocitem viny, odplaty a snahou vsechno odcinit, vam nedovoli prestat cist.

dalia1769

V rámci autorových knih mi tato přišla trochu netradiční. První část svým stylem velmi připomínala Virginii Woolfovou, následující líčení válečných událostí představuje výrazný kontrast. Závěr staví události opět do nového světla. Výborný čtenářský zážitek. Bryonina vina mi ovšem osobně nepřipadala tak zásadní, jednak skutečným viníkem byl Marshall, jednak Bryony byla ještě dítě a i samotný Robbie se do potíží dostal primárně svou hloupostí (záměna dopisů se může snadno stát, ale proč vůbec onen "skandální" psal?). I když samozřejmě tato hloupost vedla k neúměrně závažným následkům. Bryony mi bylo i celkem líto.

Alíša236

Brilantní kniha, můj druhý McEwan a stejně skvělý jako první. Naprosto skvělé věty, jazyk, myšlenky, propracovaná psychologie. Za knihou je vidět obrovská autorova práce, ale tím nechci říct, že se čte kniha těžkopádně, naopak.
Mimochodem, viděla jsem i film a četla jsem tady, že je skvělý a věrně zobrazující knihu - ano skvělý je a režisér zfilmoval to co z knihy zfilmovat šlo, ale ta kniha jako taková je nezfilmovatelná, to prostě nejde. Všechny ty myšlenkové pochody, úvahy atd. Tahle kniha se prostě musí přečíst, protože nejde jen o příběh, ale o to jak je sepsán!

Navaya

Již nějakou dobu u sebe pozoruji, že mě beletrie nevtáhne tak snadno, jako dřív; a je pro mě obtížnější děj autorovi uvěřit. Ian McEwan mě ale pro mé ohromné potěšení přesvědčil, že když padne do rukou správná kniha, stále mám schopnost prosedět u knihy celý den. Pokání je nádherný a mistrně vyprávěný příběh, sestávající z několika prolínajících se časových linií, který mi hned po několika prvních stranách učaroval. Vytříbenost jazyka, podrobná (ale zároveň záživná) popisnost všech postav, dění, prostředí... a především neustále gradující napětí, budící čtenářovu zvědavost; to všechno vytváří lehkou uvěřitelnost díla. Opravdu netuším, jakou spisovatelskou magii McEwan ovládá, ale i postava vystupující v knize na pouhých pár stranách pro mě byla tak skutečná; a její bol byl mým bolem. Jsem nesmírně ráda, že se mi kniha dostala do ruky a nemůžu se dočkat, až probádám další kout autorovy tvorby.

"Jak může spisovatelka dosáhnout pokání, když má absolutní moc rozhodnout, jak co dopadne? Je rovněž Bohem? Neexistuje nikdo, žádná vyšší bytost, na niž by se mohla obrátit, která by ji mohla přijmout zpět, nebo která by jí mohla odpustit. Mimo ni neexistuje nic. Ve své představivosti stanovila hranice a podmínky. Žádné vykoupení pro Boha nebo spisovatele, dokonce ani když jsou ateisté. Vždycky to byl nesplnitelný úkol, a přesně v tom to vězelo. Pokusit se o to, víc se nedalo."

Lieska

Vynikajúci počin. Jediné, čo ma mrzí je, že som nemala možnosť si túto knihu prečítať súvisle... Vyzdvijujem najmä rozprávača a perfektný jazykový štýl. Niektoré pasáže som si s pôžitkom čítala viac krát.

Aríka

Tato kniha je o svědomí, o svědomí hlavní pubertální hrdinky, která si ke svým cílům dopomůže vším, čím může bezohledu na následky. Kniha je obrazem uplynulého století a jsou v něm nastíněny otázky, na které není jednotná odpověď. Jednoznačný není ani závěr knihy, stejně tak není černý či bílí život kohokoliv z nás. Příběh pokání, který se na první pohled vztahuje pouze k hlavní hrdince se dotkne každého čtenáře.

katerina.l.

Nádherný a smutný příběh o tom, co všechno může znamenat špatné porozumění a jaké může mít nedozírné následky. Styl psaní.. No, já bych popis zredukovala na polovinu - několikrát jsem se vracela zpátky, protože jsem zjistila, že nevím, co čtu. To mi docela kazilo celkový dojem.

Hanka_Bohmova

Také si "dosníváte" sny? Ty tíživé, jimž je nutno dodat smysluplné zakončení, aby člověk vůbec dokázal vylézt z postele a začít nový den? Také rekonstruujete své vnímání minulých bolestí, ničících vaši současnost? Ale co neštěstí, které jsme způsobili druhým - lze mu dát smysl? Nebo zbývá jen svévole, sebeklam namísto vykoupení? A do jaké míry jsme schopni poznat svou skutečnou zodpovědnost a změřit vinu?

Konečně jeden McEwan, u něhož si při hodnocení nemusím příliš lámat hlavu a zvažovat pro a proti. Současně snad jediný případ, kdy jsem ještě před knihou viděla film. Nechala jsem si dlouhých devět let na "zapomenutí", marně, scény i pocity z nich zůstaly v mých myšlenkách zřetelné, jako čerstvé. Kupodivu to při čtení nijak nerušilo, optika knihy je maličko posunutá. Úchvatně vyprávěný příběh o příběhu.

Anilka13

Po jazykové a stylistické stránce je kniha skvěle napsaná. Děj pokulhává. Jedná se o velmi silný příběh, v knize však převažuje plno zbytečných situací, kterým se věnuje příliš velká pozornost, příliš dlouhé popisy, kvůli čemu pak skutečný příběh stojí jako by někde v pozadí.

alsae

Krásná knížka, na kterou musím myslet ještě dlouho po tom co jsem ji přečetla. Ze začátku možná trvá trošku déle zvyknout si na styl, kterým je napsaná, ale příběh je perfektní. Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla, rozhodně to stojí za to.

Eorin

Další z řady bravurně zpracovaných dramat válečné doby. Knihu jsem od první stránky doslova hltala a nebyla schopna ji odložit. Osudovost činů, domněnek, slov.. to všechno do mě vyrylo velmi hlubokou stopu a mohu říci, že dodnes (poprvé jsem knihu vzala do rukou na střední škole) si živě vybavuji jednotlivé "nespravedlnosti" a nedorozumění a jak jsem na to všechno reagovala a dlouho po přečtení nad tím vším uvažovala. Osobně knihu dávám na poličku ke Zlodějce knih a Světlům, která nevidíme - tedy ke knihám, které mohu všem vřele doporučit a které měly hluboký dopad na utváření nejen mé osobnosti a názorů.
BTW, filmové zpracování se velmi zdařilo a nečtenářům může poskytnout velmi dobře zachycenou napjatě-tíživou atmosféru celého příběhu.

Aingeal

K přečtení knihy mě přimělo skvělé filmové zpracování příběhu, tak jsem byla zvědavá, jestli kniha naplní moje očekávání. A podařilo se to na jedničku! McEwanův styl psaní (stejné situace z úhlu pohledu různých postav, originální popisy prostředí...) mi opravdu sedl. Knihu jsem přečetla během týdne a bylo moc těžké se od ní odtrhnout, hlavně v první části, která byla nejvíc napínavá, postavená na pozvolné gradaci událostí. Potom už byl příběh takový hořký, ale i tak se četl dobře až do silného konce...

Odehnalka

Ani mě se kniha nečetla zrovna nejlépe. Někdy se mi to zdálo zdlouhavé a písmo v knize mi taky moc nepomohlo.
Nejdříve jsem viděla film, až pak jsem vzala do ruky knihu. Musím říci, že v tomto případě je film velmi povedený, knihy se velmi držely a možná by někomu stačil pouze film.

SelenaDemi428

Zprvu mě kniha moc nebavila, byly tam příliš popisné části a těch já moc fanoušek nejsem. Ale poté se mi dokonce i tyto části začaly zamlouvat, což bylo doopravdy neobvyklé. Líbilo se mi, jak se nad příběhem musel i čtenář zamýšlet a ne jenom pasivně přijímat, co se děje. Ocenila jsem i tu samou situaci napsanou třeba z pohledu někoho jiného. Co musím ale říct je, že poslední dvě stránky mě překvapily a změnily mi pohled na celý příběh. Jsem ráda, že jsem na tuto knížku narazila.

Finn69

Moje první seznámení s Ianem McEwanem a musím říct že, jsem si to užil. Asi nevidím žádné slabé stránky; ani ve stylu psaní, ani v příběhu.
O čem to je? Docela hezky je to popsáno v anotaci, tak jen stručně:
Třináctiletá Briony, která žije hlavně svou představou o spisovatelské kariéře a svými fantaziemi, vtáhne do svého vidění světa celé své okolí a jen tak mimochodem u toho zničí celou rodinu. Jen pomalu si sama přiznává, co vlastně způsobila, a přestože se celý život pokouší získat odpuštění těch, kterým nenapravitelně zkazila život, zůstává otázkou, jestli je vůbec možné něco napravit...
Asi se podívám i na film, který má docela dobré recenze.

Jedna z nejlepších knih co jsem četla! Také jsem nejdřív viděla film a trochu jsem se bála, jestli mě kniha nezklame ale překonala má očekávání. I úvahové a popisné pasáže se mi dobře četly a bylo mi až do pláče když Robbie myslel na to, jak se musí vrátit, celou tu cestu, k malému chlapci, uctít jeho památku...

Cashmere.Cat

Kniha se poměrně špatně četla,příběh byl sice vymyšlen dobře ale.....pro mě hodně zbytečných pasáží,vysvětlování,atd...konec překvapil ale radši se kouknu na film než abych to znovu četla

mariebalova

Nejlepsi kniha meho zivota opravdu nic ji jeste neprekonalo skvele zaznamenane myslenkove pochody skvely pribeh a dejove linie priznam se ze prvni sem videla film a velmi me zaujal casto takhle ctu knihy ale kniha to prekonala nespocetnekrat. Je pravda ze to neni pro kazdeho muj pritel u ni usnul :D ja ji nedala z ruky nedokazu ted cist jinou knihu protoze se porad vracim k tomuto pribehu ctu ji stale a stale dokola 100% doporucuji milovnikum psychologicke prozy....casti kdy McEwan popisuje Robieho horecku a stav ve kterem je myslenkove pochody jsem byla do deje tak vtazena ze jsem mela pocit ze me vlastni vnimani okoli je rozostrene ze me myslenky nejsou jasne ze se chci vratit zoet v case. Byl to nepopsatwlny zazitek. Z ma 1****!!!

beveron
30.12.2016

Jsou knihy, které dočtu a téměř hned muzu cist další. Pak jsou tituly, po kterých si musím dat malou pauzu a vstřebat je. Ovsem Pokani je pro mne kniha, po které jsem několik dlouhých tydnu nemohla absolutně nic. Pro me kniha cislo 1 celeho meho zivota. Prolinani časových rovin, nádherný jazyk, morální hodnoty jednotlivých postav, vse naprosto dokonale. Touha male Briony psát, jeji pokusy o drahu spisovatelky, touha po pozornosti, myslenkove pochody: ohne se driv prst a mozek to prijme, nebo nejdriv mozek řekne at se prst ohne a prst to udělá..., jeji chyba, lez a cely život zasveceny pokusu o odpusteni, sebetryzna, valka.. Neskutecne poutava kniha. Film jsem viděla taky, mam rada Mcavoye, takze se mi i film líbil, ale knihu opakuju častěji. Necte se to uplne lehce, ale to vůbec neni na závadu.

bibliophile
13.11.2016

Kniha se mi poměrně špatně četla, pořád jsem od ní odbíhala a je to jeden z mála případů, kdy mě film zaujal víc.

JamesF29
02.11.2016

Kniha mi byla kamarádem vychválena do nebes, takže jsem měl celkem velká očekávání, která byla jednoznačně zklamána. Kniha byla prostě jedna velká okázalá nuda, což by ještě nemuselo být na škodu (u Kafky se taky často nudívám, Kafka má však oproti Pokání něco, co vás zaručeně od čtení jen tak neodtrhne, a musíte na knihu myslet dnem i nocí). Pokání ne. Velmi dopodrobna rozváděné myšlenkové pochody postav, popis jejich citů, důraz na popis prostředí a některých dobových reálií. Co se týče samotného námětu knihy, tedy hříchu a pokání - nechtěl bych jej zde vyloženě ponižovat, ale přijde mi, že snad v mnoha jiných situacích by mohl být daleko více oslovující než v této konkrétní podobě. I vzhledem k dosti kladným hodnocením ostatních mě trochu mrzí, že já nemohu knihu popsat jinak než prostě nanicovatá; jak to nakonec dopadne, bylo celkem předvídatelné, nechápu, jak to pro někoho může být překvapením.

Janek
26.09.2016

Ostrá sonda do lidského nitra, knížka, ze které během čtení i dlouho po něm běhá mráz po zádech.

Maanna
05.09.2016

Není to kniha, která se lehce čte - tedy minimálně její první třetina mi dala jako poměrně pomalému čtenáři zabrat. Ale bez první třetiny by ztratily smysl ty dvě zbývající. Je to kniha, která se mi dostala pod kůži a jsem si jistá, že se pro mě tím zdlouhavějším úvodem opět někdy ráda prokoušu. Vyprávění je strhující a otázky, jak může člověk svou chybou zničit život druhému a jestli jde vždy takovou chybu napravit, nepřestanou být nikdy aktuální.

janyska13
04.09.2016odpad!

Přečetla jsem 4 kapitoly a strašně mě to nebavilo... Nevím proč tomu tak bylo, ale odkládám ji.

5holek
03.09.2016

Jak už někdo přede mnou ohodnotil, úvaha nad tím, co ještě odpustit lze a co už ne. Předčasně vyspělé dítě, které zničí život lidem kolem sebe a sobě do té míry, že nějakou katarzi očekávat ani nelze. Briony jsem upřímně nenáviděla asi tolik, jako mi jí bylo líto.

adelinka
06.08.2016

Veľmi zaujímavý príbeh. Briony je malé dievča, s veľkou fantáziou a s touto jej fantáziou zničí život svojej sestre. Príbehy boli tak opísané, že ja sama som sa strácala medzi realitou a fantáziou. Priznám, že som si aj poplakala....

kristyna6532
06.08.2016

Knížku jsem objevila prostřednictvím úžasného stejnojmenného filmu, z kterého jsem byla naprosto unešená. A ani samotná kniha mě nezklamala, ba dokonce byla ještě lepší. Popisné pasáže, jež nevyhovují úplně všem, jsem si užívala. No a ten příběh je prostě tak silný, je až neskutečné, že jedno nedorozumění může všechno tak moc pokazit. Celou dobu jsem Cecilii a Robbiemu fandila a stali se mými nejoblíbenějšími hrdiny. Na konci jsem bulela jak želva, a i když jsem z filmu věděla, jak to dopadne, byla jsem stejně zdracená tou strašnou nespravedlností života.
Jinak je v knize spousta hezkých myšlenek a některé pasáže přinutí člověka zamyslet se nad nejrůznějšími otázkami. Pan Ian McEwan se dostal do hledáčku mého zájmu a plánuji si přečíst nějaké další jeho knihy.
Toto dílo jednoduše stojí za přečtení a všem ho vřele doporučuji.

anntine
30.07.2016

Knížku jsem začala číst hlavně kvůli doporučením přátel, kteří ji velmi chválili. Ze začátku jsem byla trošku rozpačitá, vyprávění a popisy se mi zdály příliš zdlouhavé. Jakmile jsem se ale začetla, příběh mě nadchl. Velmi se mi líbily jednotlivé části, nejdříve osudný den vyprávěný z několika stran, poté příběh Robbieho a scény z války a nakonec to nádherné zakončení. Jsem ráda, že autor si vybral zakončit příběh právě vyprávěním hlavní hrdinky Briony. Epilog z roku 1999 tam teoreticky být nemusel, ačkoli příběh byl díky němu dobře ukončen, oceňuji zejména ten mlhavý závěr, kdy se čtenář nedozvídá skoro nic o dalších osudech Cecilie a Robbieho.

blonde_elis
11.07.2016

Když jsem se do tohoto čtení pouštěla, vlastně jsem ani nevěděla, co od knihy očekávat. O to více jsem ale byla příjemně překvapena.
Začátek knihy je pozvolný a klidný, někdo by ho jistě mohl s přehledem označit jako nudný, já jsem se však nenudila. Navíc až později jsem zjistila, že každá i zdánlivě bezvýznamná a zbytečná vsuvka měla svůj význam a důležitost pro pochopení celého příběhu.
Námět jako takový považuji za velice zajímavý a jeho zpracování je brilantní. Velmi mě oslovil způsob, kterým nám autor předkládá události z pohledů různých postav.
Kniha mě nutila zamýšlet se nad některými pasážemi a otázkami, které kladla. Ještě teď je mi trochu smutno z toho, jak nespravedlivý osud měli Cecilia a Robbie. Oba dva (hlavně ale Robbieho) jsem si velmi oblíbila a o to více mi z toho bylo smutno.
Musím vyzdvihnout ještě jednu věc a tou je věrné líčení válečných poměrů a hrůz. Celkově na mě kniha zapůsobila skutečně silným dojmem a myslím si, že se k Pokání v budoucnu ještě někdy s chutí vrátím.