Pokání

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Je to svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každý okamžikem do útoku? Ian McEwan tuto myšlenku dovedl k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba pomoci. S fantastickou úporností pubescenta a fantazií, rozvinutou až do krajnosti, dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla po zbytek života činit pokání. V roce 2007 byl dle knihy natočen film Pokání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/587/big_pokani-VHJ-587.jpg 4.31157
Žánr:
Literatura světová, Romány

Vydáno: , Odeon
Originální název:

Atonement, 2001


více info...
Nahrávám...

Komentáře (229)

Kniha Pokání

Ales.BD
19. května

Nejsem si jist, jestli by...
...v roce 1940 úřady přikládaly takovou důležitost svědectví desetiletého dítěte,
...postižení dospělí později nebyli schopni pochopit, že dítě plně nerozumí důsledkům svého jednání,
...popisů válečných hrůz nemělo být méně.

Ale je to rozhodně působivý, dobře napsaný příběh, který zaujme. Škoda překladatelských chyb: např. "2 biliony lidí na světě", "kabina v lesích", apod.

+Jedna hvězda navíc za excelentní interpretaci Taťjany Medvecké pro audioknihu.

alef
27. dubna

Každý si skládáme svůj příběh, svou verzi reality, z toho, co vidíme ...
... souhry okolností jsou nevyzpytatelné ...
"Ano, viděla jsem ho, viděla jsem ho na vlastní oči."
... přepsaná skutečnost ... upravený osud ... kde je hranice - viny a nevinnosti -
"... s nepříjemným pocitem okolo žaludku si uvědomila, že to, co ví, není vysloveně, nebo alespoň ne jenom, založeno na tom, co bylo vidět. Nebylo to jednoduše tak, že jí pravdu sdělily její oči."
... a tak se události rychle rozeběhly a vymkly kontrole ...
"...celá dychtivá, chtěla vyhovět ... a tak narušila proces ... už věděli, co chtěli ... utvořili si vlastní názor"
... jenže tohle, Briony, není fiktivní příběh, ale život svázaný paradoxy
... až mnohem později, realitou života nalezené významy, si vyžádají odpuštění ...

Od prvopočátku nepříjemně dráždící atmosférou zašlé slávy let minulých protkaný příběh, který vás donutí v nevyřčené předtuše, opakujícími se scénami, jež mění pozorovatele, a tedy úhel pohledu, na úplném konci (při zpětné perspektivě) vidět vše v úplně jiném světle ... iluze zmizí ... ale stejně si nejste úplně jistí, zda vidíte správně ...

Svou nepřístupnou, mně až nepříjemně úzkostnou, atmosférou, mi Ian McEvan připomínal Kazuo Ishigura a jeho příběhy (Neopouštěj mě), však taky hlubiny svědomí (ta místa, kde přemítáte o důsledcích svých činů a rozhodnutí) jsou dost tíživým tématem, ale ještě něčím mi ho připomněl, taky tím, jak jsou stejně literárně krásně napsané, a tak tento komentář ukončím "šťastně" ...

"štěstí to jsou ty prchavé okamžiky osobního neklidu, který se dá rozptýlit jenom tak, že se poddá radosti a vzrušení"

... i když se jedná "jen" o štěstí vytržené z kontextu ... nezapomeňte totiž, že záleží na tom, kdo se dívá a co vidí ...


Kopta
23. února

Vzdávám to po pár stránkách. Nepamatuji se, kdy naposledy jsem byl takto zmatený při čtení. Dějově jsem se nechytil na jediném odstavci.

linhi22
30. ledna

Patrně bude na vině i překlad, ale styl byl značně rozvleklý a kostrbatý, souvětí divně postavená a leckdy na první přečtení nejasná. Příběh se taky táhl, až ve druhé polovině se začal zřetelněji odvíjet... Nepomohla ani redakční práce, která si zejména s interpunkcí hlavu nedělala a sázela čárky (a někdy i uvozovky) podle aktuální nálady, někde nechávala slova, která zjevně měla být vymazána, z Grayovy anatomie se najednou stala Graysonova atd. Škoda. Od Odeonu, navíc u takhle proslulého díla, bych čekal o dost víc. Neříkám to často, ale u mě v tomhle případě vede film.

kalinkacz
26.12.2022

Tak jsem si konečně přečetla Pokání od mého oblíbeného Iana McEwana.
A ano, byla to síla! Autor zvolil důležité téma a zasadil ho do válečného prostředí…
Postavy byly zajímavé. Jen tedy první polovina na mě byla dost popisná, druhá byla lepší, ale trošku mě zklamal konec.
Od autora u mě proto stále vede Betonová zahrada.

wiix
09.12.2022

Nekonečne dlho mám túto knihu v knižnici. Už som aj videla film a musela počkať, kým naň zabudnem. Úspešne. Dosť dobré to bolo! Ba až veľmi. Mňa to chytilo hneď odzačiatku. Zvláštny podmanivý štýl rozprávačky a zápletka - veľká veľká vina, ktorá hádam ani nejde odpustiť. Sttašne to bolo silné, dlho budem nad tým premýšľať.

Denisa.KC
05.11.2022

Robbie by do té války najisto musel jít i bez Briony a jejího udání. Kolik takových tragických osudů se za války odehrálo, bolí srdce jen pomyslet.
Příběh je krásný, vášnivý, brutální, morbidně detailní, ovšem zároveň líbezný. Autor se na můj vkus zabývá popisem velmi nezáživných detailů, které čtení trochu brzdí. Přiznám se, že jsem chvílemi přeskočila i několik stránek, abych se pohla z místa. Filmové zpracování je skvělé!

karol.cadex
06.10.2022

Poslední dobou mě děsně nebaví psát komentáře ke knihám. Přitom bych o nich tolik chtěla říct, doplnit hodnocení a případně si pro sebe uchovat, jaké pocity jsem z knihy měla. Jasně, taky si klidně můžu psát doma čtenářskej deník, ale tady je to jaksi jednodušší.
Pokání bylo mou nejoblíbenější knihou na střední a tak nějak jsem najednou měla tendenci si ji přečíst znovu. A ano, furt je skvělá. Furt je asi má nejoblíbenější. Je v ní vše - křehké rodinné vztahy, propast mezi bohatými a chudými, velmi velmi pevná láska, strašná válka a její hrůzy a dopady, odpuštění. McEwan se tu rozjel a v knize se objevuje obrovské množství krásných metafor, což někomu může přijít protivné. Na knihu je opravdu třeba se dobře naladit. Pak chytne a nepustí. Akorát Briony mě srala pořád stejně.

1 ...