Pokání

Je to svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každý okamžikem do útoku? Ian McEwan tuto myšlenku dovedl k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba pomoci. S fantastickou úporností pubescenta a fantazií, rozvinutou až do krajnosti, dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla po zbytek života činit pokání. V roce 2007 byl dle knihy natočen film Pokání....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/58_/587/pokani-587.jpg 4.3788

Atonement (2001)

Vydáno:, Odeon

reader4ever

Nudila jsem se úplně celou dobu. Ani konec nebyl zajímavý. JEdiná trochu světlá chvilka byla, když byla popisována Brionina učednická léta, o tom jak ji trápili. Jinak nic.
Přišlo mi komické, že když se Briony prosadit svá díla v časopisech vytkli jí přesně to, co bych vytkla celé knize. Roztahanost, příliš mnoho popisů, žádná zápletka.

lilyjane2

Skvělý román, který vás vtáhne a nepustí až do konce. Ty výlečné paáže mě pravda bavily trochu míň, ale stále mě ještě bavily. :-) Jedna z nejlepších knih McEwana - četla jsem od něj téměř vše, ale tohle je prostě výjimečná věc (navíc velmi dobře zfimovaná). :-)

VercaMaj

Velmi čtivá kniha

los

příběh křivého obvinění, které zničilo osud jednotlivce/rodin, umocněný bezprávím spáchaným na lidstvu v bojích i zázemí za světové války

StefFišerová

Po dlouhé době knížka, která mě dokázala naprosto pohltit. Vzhledem k tomu, že jsem dřív znala film a tudíž jsem věděla jak se děj bude ubírat dál, myslela jsem při četbě na jediné, a to aby to tentokrát dopadlo odlišně. Představa pár slov které dokážou zničit život tolika lidem je děsivá...

Kizi

Prvně jsem viděla film, který do slova miluji. Knížka se mi dostala do rukou náhodou, když jsem byla v knihovně. Ani jsem neotálela a vypůjčila jsem si ji. Upřímně pro mě bylo asi prvních 70 stránek utrpení. Nebavilo mě to, málem jsem knihu odložila. Ale kolem té sté stránky kniha začala mít mírné grády. Asi poprvé musím uznat, že film se mi líbil daleko více než kniha. i přes to všechno však nelituji těch pět dní, které jsem nad knížkou strávila :)

hana6090

Ikdyž se mi líbí příběh a zápletka, tak kniha sama o sobě není moc čtivá. Četla jsem ji asi měsíc stylem "teď si přečtu pár stránek", ale nikdy mě to nevtáhlo do děje.

PeťkaW.

Je mi jasné, že se svým názorem a hodnocením budu vybočovat od zbytku oslavných chórů na tuhle knihu... ale pro mě to vážně takové terno nebylo. Film je má srdcovka a myslím, že v tomhle případě jde o vzácnou výjimku, kdy bylo filmové zpracování schopné mnohem lépe vyjádřit zamýšlenou pointu a hlavní myšlenku díla. Bohužel knize se to tak dobře nepodařilo. První polovina je navíc hodně lyrická a obsahuje neskutečné množství metafor, přirovnání, myšlenek... což mi obvykle nevadí, ale tady se to vleklo a složité slovní obraty zmáhaly. Na druhou stranu tu bylo právě krásně vidět, jak může být jedna událost viděná z mnoha pohledů a jak málo stačí k jejímu nepochopení. Dějověji bohatší druhá polovina je o poznání čtivější a záživnější, ale i tak výsledná myšlenka pokání vyzněla tak nějak do prázdna. Věřila jsem všem (Cecilii a Robbiemu jejich lásku, Lole a Marshlovi jejich pokrytectví, dvojčatům jejich úzkost)... ale u Briony jsem jejímu sebeobviňování a snaze o vykoupení uvěřit nedokázala. Film mě zkrátka (možná i díky skvělému obsazení) strhl emočně mnohem víc. I tak ale kniha rozhodně stojí za přečtení.

Hyaenodon

Horko, dusno jednoho léta roku 1935. Příběh pomalinku graduje do "večerních událostí". Následují desítky stránek příběhu, který smrdí happy-endem, ale pak dojde k nečekanému zvratu a všechno je jinak. U mě nejlepší autorova kniha.

Melic

Ve výsledku pěkná kniha, která mě nebavila na začátku, ale postupně gradovala.

tonysojka

Je to mé první setkání s Mc Ewanem.Kladu si otázku zda jsou jeho ostatní knihy stejně dobré nebo ještě lepší než tato.protože jestli ne,tak do nich nejdu,Pokání je pro mne jeden z literárních zážitků mého života,je v něm přesně nadávkováno vše:vášeň,láska, zrada,osudovost i ironie života,podáno precizním literárním stylem,vybroušené jako klenot.Ale také jsem pro to musel vyzrát,poprvé jsem si to půjčil před 10 lety a po pár stránkách odložil.A teď nechápu jak jsem to vůbec mohl udělat.

fa.sci.ko

Fantastický román!! Ke přečtení jsem se odhodlala až po shlédnutí filmu, který patří mezi mé oblíbené, a musím říct, že jsem opravdu nadšená. Mé vysoké očekávání bylo překonáno a knihu všem vřele DOPORUČUJI.

Nomia

Pokání rozhodně není bezchybné, ale pro mě je to jedna z knih, která mě opravdu dostala. Škála emocí, které se u mě během čtení střídaly - naštvání, pohrdání, radost, soucit, smutek - byla to opravdu neuvěřitelná jízda, kterou nám McEwan naservíroval.
Krásně vykreslený vývoj postav a jejich chování, smutný milostný příběh a to všechno na pozadí strašlivé války.
Rozhodně se mi tahle kniha dostala pod kůži.

aetos

Naprosto úchvatných prvních sto stran knihy! Autor se soustřeďuje na popis hlavních postav, jejich myšlenkových pochodů a dává nám nahlédnout snad skoro do všech zákoutí jejich mysli, aby jsme pochopili odkud a kam jdou a jaké jsou jejich motivy. Z první části knihy jsem unesen. Kdyby po sto stranách kniha skončila, deset z deseti a potlesk. Kniha ovšem pokračuje. Autor se přestane soustřeďovat na popis duševních pochodů a začne líčit děj a okolí. Změní styl psaní a bohužel zbývající část knihy až na pár malých částí je pro mě utrpení a velké zklamání. Možná se někdy vrátím k přečtení těch prvních sto stran. Takže první část 5* a zbytek 2*. PS divím se, že mnozí zde to vidí opačně. První část je psychologická povídka a zbytek je velmi prostě líčený příběh zasazený do historického pozadí, které onen příběh často i upozaďuje.

Malachime

Musela jsem přetrpět prvních asi sto stran, aby potom přišla odměna formou druhé poloviny knihy. Trochu náročněji napsáno, ale jazyk je krásný a hlavní pointa hodna zamyšlení. Krásná kniha.

rusalka123

Není to špatná kniha. Ale je psána jakoby s odstupem, který zřejmě někomu vyhovoval (dle komentářů), mně však opravdu ne. Asi stejný odstup jsem si totiž ke knize vytvořila od prvních stránek i já a zůstalo to tak až do konce. Nevím, možná že byl problém i někde jinde, každopádně bohužel musím říct, že jsem málokdy pronikla k onomu hlubšímu pochopení postav, které vás zasadí přímo do centra dění a mění vás tu na Briony, tu na Robbieho či Cecilii a tak ve vás budí silně prožívaný soucit. Jedinou asi opravdu silnou emocí u mě byla v první části knihy snad přímo nenávist vůči Briony, když jsem si po každé druhé větě říkala "Káča jedna pitomá". Tenhle silný pocit ale časem vyprchal a žádný další ho už nenahradil. A tak jsem knihu dočetla vcelku se zájmem, ale bez onoho pocitu, že ve mně něčím pohnula natolik, aby měla šanci, že neskončí v dalších měsících a letech (polo)zapomenuta...

PavlínaAlžběta
03.12.2017

Před knihou jsem prvně zhlédla film, který mě do slova nalákal na koupi knihy a nelituji. Čtení krásné, které vás od počátku vtáhne do děje, prožíváte vše s hrdiny, vnímáte prostředí jako zúčastnění celého románu. Kniha se čte opravdu jedním dechem a spisovatel si dal záležet na všem.. napětí, popis několika časových linií, a ten styl psaní...pro mě skvost! Doporučuji

Malíček
25.11.2017

Naprostá bomba! Kniha se mi opravdu líbila, situace byly dobře popsány, takže si člověk snadno představí, co a jak se děje. Jen v jeden moment jsem se v knize maličko zamotala.
Hlavní postavy byly dobře vykreslené a knihu jsem zhltla během pár dní, i když jsem ji četla hlavně kvůli povinné četbě k maturitě. Poté jsem viděla ještě filmové zpracování a vše mi do sebe zapadlo ještě víc. Za tuhle knížku palec nahoru.

dia.riedl
23.11.2017

Popudem k přečtení byl film, který miluju. Dostala jsem se do poloviny knihy, je to hodně těžké čtení, věty jsou dlouhé a krkolomné, autor má hodně jedinečný styl psaní, ale pro mě to je bohužel příliš náročné. Přesto je to ale nádherný příběh, tak alespoň film stojí za zhlédnutí!

swon
11.11.2017

Mne osobne velmi pomohlo, ze jsem film videla driv, nez se mi do rukou dostala kniha. Nektere pasaze jsou zdlouhave, souveti rozvlekla a tok slov narocny. Presto povazuji za ctenarsky zazitek tohoto roku. To, jak autor pracuje s pocitem viny, odplaty a snahou vsechno odcinit, vam nedovoli prestat cist.

dalia1769
21.10.2017

V rámci autorových knih mi tato přišla trochu netradiční. První část svým stylem velmi připomínala Virginii Woolfovou, následující líčení válečných událostí představuje výrazný kontrast. Závěr staví události opět do nového světla. Výborný čtenářský zážitek. Bryonina vina mi ovšem osobně nepřipadala tak zásadní, jednak skutečným viníkem byl Marshall, jednak Bryony byla ještě dítě a i samotný Robbie se do potíží dostal primárně svou hloupostí (záměna dopisů se může snadno stát, ale proč vůbec onen "skandální" psal?). I když samozřejmě tato hloupost vedla k neúměrně závažným následkům. Bryony mi bylo i celkem líto.

Alíša236
11.10.2017

Brilantní kniha, můj druhý McEwan a stejně skvělý jako první. Naprosto skvělé věty, jazyk, myšlenky, propracovaná psychologie. Za knihou je vidět obrovská autorova práce, ale tím nechci říct, že se čte kniha těžkopádně, naopak.
Mimochodem, viděla jsem i film a četla jsem tady, že je skvělý a věrně zobrazující knihu - ano skvělý je a režisér zfilmoval to co z knihy zfilmovat šlo, ale ta kniha jako taková je nezfilmovatelná, to prostě nejde. Všechny ty myšlenkové pochody, úvahy atd. Tahle kniha se prostě musí přečíst, protože nejde jen o příběh, ale o to jak je sepsán!

Navaya
18.09.2017

Již nějakou dobu u sebe pozoruji, že mě beletrie nevtáhne tak snadno, jako dřív; a je pro mě obtížnější děj autorovi uvěřit. Ian McEwan mě ale pro mé ohromné potěšení přesvědčil, že když padne do rukou správná kniha, stále mám schopnost prosedět u knihy celý den. Pokání je nádherný a mistrně vyprávěný příběh, sestávající z několika prolínajících se časových linií, který mi hned po několika prvních stranách učaroval. Vytříbenost jazyka, podrobná (ale zároveň záživná) popisnost všech postav, dění, prostředí... a především neustále gradující napětí, budící čtenářovu zvědavost; to všechno vytváří lehkou uvěřitelnost díla. Opravdu netuším, jakou spisovatelskou magii McEwan ovládá, ale i postava vystupující v knize na pouhých pár stranách pro mě byla tak skutečná; a její bol byl mým bolem. Jsem nesmírně ráda, že se mi kniha dostala do ruky a nemůžu se dočkat, až probádám další kout autorovy tvorby.

"Jak může spisovatelka dosáhnout pokání, když má absolutní moc rozhodnout, jak co dopadne? Je rovněž Bohem? Neexistuje nikdo, žádná vyšší bytost, na niž by se mohla obrátit, která by ji mohla přijmout zpět, nebo která by jí mohla odpustit. Mimo ni neexistuje nic. Ve své představivosti stanovila hranice a podmínky. Žádné vykoupení pro Boha nebo spisovatele, dokonce ani když jsou ateisté. Vždycky to byl nesplnitelný úkol, a přesně v tom to vězelo. Pokusit se o to, víc se nedalo."

Lieska
06.08.2017

Vynikajúci počin. Jediné, čo ma mrzí je, že som nemala možnosť si túto knihu prečítať súvisle... Vyzdvijujem najmä rozprávača a perfektný jazykový štýl. Niektoré pasáže som si s pôžitkom čítala viac krát.

Aríka
19.07.2017

Tato kniha je o svědomí, o svědomí hlavní pubertální hrdinky, která si ke svým cílům dopomůže vším, čím může bezohledu na následky. Kniha je obrazem uplynulého století a jsou v něm nastíněny otázky, na které není jednotná odpověď. Jednoznačný není ani závěr knihy, stejně tak není černý či bílí život kohokoliv z nás. Příběh pokání, který se na první pohled vztahuje pouze k hlavní hrdince se dotkne každého čtenáře.

katerina.l.
20.06.2017

Nádherný a smutný příběh o tom, co všechno může znamenat špatné porozumění a jaké může mít nedozírné následky. Styl psaní.. No, já bych popis zredukovala na polovinu - několikrát jsem se vracela zpátky, protože jsem zjistila, že nevím, co čtu. To mi docela kazilo celkový dojem.

Hanka_Bohmova
08.05.2017

Také si "dosníváte" sny? Ty tíživé, jimž je nutno dodat smysluplné zakončení, aby člověk vůbec dokázal vylézt z postele a začít nový den? Také rekonstruujete své vnímání minulých bolestí, ničících vaši současnost? Ale co neštěstí, které jsme způsobili druhým - lze mu dát smysl? Nebo zbývá jen svévole, sebeklam namísto vykoupení? A do jaké míry jsme schopni poznat svou skutečnou zodpovědnost a změřit vinu?

Konečně jeden McEwan, u něhož si při hodnocení nemusím příliš lámat hlavu a zvažovat pro a proti. Současně snad jediný případ, kdy jsem ještě před knihou viděla film. Nechala jsem si dlouhých devět let na "zapomenutí", marně, scény i pocity z nich zůstaly v mých myšlenkách zřetelné, jako čerstvé. Kupodivu to při čtení nijak nerušilo, optika knihy je maličko posunutá. Úchvatně vyprávěný příběh o příběhu.

Anilka13
08.05.2017

Po jazykové a stylistické stránce je kniha skvěle napsaná. Děj pokulhává. Jedná se o velmi silný příběh, v knize však převažuje plno zbytečných situací, kterým se věnuje příliš velká pozornost, příliš dlouhé popisy, kvůli čemu pak skutečný příběh stojí jako by někde v pozadí.

alsae
18.04.2017

Krásná knížka, na kterou musím myslet ještě dlouho po tom co jsem ji přečetla. Ze začátku možná trvá trošku déle zvyknout si na styl, kterým je napsaná, ale příběh je perfektní. Jsem moc ráda, že jsem si ji přečetla, rozhodně to stojí za to.

Eorin
04.04.2017

Další z řady bravurně zpracovaných dramat válečné doby. Knihu jsem od první stránky doslova hltala a nebyla schopna ji odložit. Osudovost činů, domněnek, slov.. to všechno do mě vyrylo velmi hlubokou stopu a mohu říci, že dodnes (poprvé jsem knihu vzala do rukou na střední škole) si živě vybavuji jednotlivé "nespravedlnosti" a nedorozumění a jak jsem na to všechno reagovala a dlouho po přečtení nad tím vším uvažovala. Osobně knihu dávám na poličku ke Zlodějce knih a Světlům, která nevidíme - tedy ke knihám, které mohu všem vřele doporučit a které měly hluboký dopad na utváření nejen mé osobnosti a názorů.
BTW, filmové zpracování se velmi zdařilo a nečtenářům může poskytnout velmi dobře zachycenou napjatě-tíživou atmosféru celého příběhu.