Pokání

Je to svědomí, co nutí člověka stále znovu a znovu zpytovat duši, anebo existuje cosi mnohem hlubšího, kam obyčejný smrtelník nedosáhne, ale o čem jen tuší, že číhá vyrazit každý okamžikem do útoku? Ian McEwan tuto myšlenku dovedl k dokonalosti. Třináctiletá Briony odvíjí svůj život v jistých představách, které ji mají neomylně dovést ke konkrétnímu, jasně vytyčenému cíli. Těmto snům přizpůsobuje vše, co přizpůsobit lze. Co nelze, tomu je třeba pomoci. S fantastickou úporností pubescenta a fantazií, rozvinutou až do krajnosti, dohání protagonisty své soukromé hry na život k tragédii, za kterou by měla po zbytek života činit pokání. V roce 2007 byl dle knihy natočen film Pokání....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/58_/587/big_pokani-VHJ-587.jpg 4.31069

Vydáno: , Odeon

Atonement, 2001

Kniha Pokání

Ence

Byť jsou jednotlivé části knihy jedinečné, každá další, bohužel, ztrácí na kvalitě. Mistrovsky vystavěný psychologický román se mění ve velmi působivou živou válečnou prózu, kterou následuje tak nějak okleštěný, strohý popis potácejícího se vyhořelého člověka, který se snaží vykoupit v ubíjejícím shonu. Závěr pak tvoří sentimentální konfrontace s nemocí a minulého s přítomným a vcelku zajímavý, byť ne úplně ohromující plot twist.

Jak psalo několik předřečníků přede mnou, je škoda, že nezůstalo u stylu první části a že se mistrovsky vystavěné postavy a popisy děje z více perspektiv s přibývajícími stránkami zcela vytratily.

Kerberos

Velmi smutný příběh o tom jak vlastní nerozvážností zničit několika lidem život. Pozdní je lítost v době ,kdy už nejde nic napravit. Při čtení knihy jsem si uvědomila, že už jsem viděla film, který se mi zdál velmi zdlouhavý.

Evaho73

Pokánie je ľútosť nad spáchaným skutkom so snahou ho odčiniť, ale i veľmi výstižný názov tejto knihy.
Zatiaľ je to pre mňa najlepšia kniha od tohto autora, z troch doteraz prečítaných.
Príbeh pozostávajúci zo štyroch častí sa oproti iným dielam odlišuje atypickým literárnym prevedením, ktoré je u tohto autora charakteristické. Ani jedná z postáv si úplne nezískala moje sympatie, ale oceňujem ich dokonalú charakteristiku.
Rovnako ma pohltila atmosféra... hlavne opisy vojenskej ošetrovne so zranenými vojakmi, vo mne silne evokovali nezmyselnosť vojny.
Čerešničkou na torte bol pre mňa záver, ktorý vo mne zanechal ten pomyselný wow efekt...
Odporúčam skôr náročnejším čitateľom, ktorí dokážu dielo oceniť z viacerých perspektív.

Kiks

Po první přečtené knize Na Chesilské pláži a také s ohledem na popularitu titulu jsem čekala o dost víc. Styl vyprávění stále na výbornou, ale žádná z postav si mě nezískala na svou stranu a potenciál příběhu mi nepřišel stoprocentně využitý. Ačkoliv jsem citlivější povahy, tímhle dílem mě autor nijak nedostal, stále jsem čekala silnější emoci, na to nepopsatelné "něco". Nebo mi prostě jenom "něco" uniklo. Jsem zvědavá na filmovou adaptaci. Slabší 4 *.

MilaJ

Nádherný příběh. Tuto knihu není možné jen tak "zhltnout", McEwanův spisovatelský styl to ani neumožní. Četla jsem ji dost dlouho, ale vůbec mi to nevadilo, naopak užívala jsem si ji.

Potolu
20.12.2021

Horko těžko se mi ze začátku četlo. A dlouhé popisy, odstavce sahající přes celou stránku, tomu moc nepomáhaly. Námět jako takový je fakt vydařený, postavy dobře zpracované po psychologické stránce, ale fakt to není můj šálek kávy.

vendysantos
22.09.2021

I přesto, že jsem knihu nepřečetla na jeden zátah a občas se děj „táhl“, bavila mě, mám ráda romány, téma lásky, a také válečnou tématiku. Hned po přečtení knihy Pokání jsem zhlédla filmové zpracování. Musím říct, že na konci filmu jsem byla překvapená, přestože jsem věděla, jak to skončí. Nevím, čím to bylo, ale ve filmu byly některé věci asi lépe vyobrazené. Ale je to jen můj pocit. Většinou zastávám názor, že kniha je, a musí být, lepší než následné filmové zpracování, ale v tomto případě bych více doporučila film než knihu.

miska98
01.09.2021

Na téhle knize vás jako první zaujme jazyk a forma vyprávění. Bohatá slovní zásoba, barvité popisy, odbíhání od dějové linky, které ale neruší celkový dojem (naopak je to součást kouzla). Minimálně první část je až rozkošně poetická - právě tak akorát, aby z toho nebyl kýč. Trochu zvláštní, až možná lehce rušivé, je členění do dloooouhých odstavců, osobně by mi vyhovovalo rozsekání na menší, už jen kvůli orientaci v textu.

Co se děje týká, samotný příběh je součástí něčeho, co si naplno uvědomíte až v poslední (čtvrté) části knihy, ale probublává to pod povrchem celou dobu. Nechci vyloženě spoilerovat, ale po přečtení komentářů mi to nedá, abych alespoň nepodotkla to, co mi po dočtení přišlo zřejmé. To, že je první část psaná z různých úhlů pohledu, má svůj důvod. Vlastně všechno, co v té knize je, je součást brilantního záměru autora. Mohu jen doporučit.