Na Chesilské pláži přehled

Na Chesilské pláži
https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3153/bmid_na-chesilske-plazi-3153.jpg 4 664 664

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví... Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky.... celý text

Literatura světová Novely
Vydáno: , Odeon
Originální název:

On Chesil Beach , 2007


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Na Chesilské pláži. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (142)

michaela.97
08.06.2024 3 z 5

Tuhle knížku lze přečíst na jeden zátah nebo si ji dávkovat. Já si ji dávkovala podle chuti. Je to totiž knížka krapet bez děje - bez velké akce. Je o pocitech, o emocích, o nevyřčených slovech. A tak jsem se bála, že mě bude nudit, ale ne. Bylo to příjemné čtení a nahlédnutí do doby, kdy "milování bylo ještě symbolem lásky".

Oba hrdiny jsem svým způsobem chápala. Oba jsem si uměla živě představit. Svým způsobem jsem se i dokázala vžít do toho, co zrovna řešili, protože i když to máme v dnešní době jinak, pořád ne úplně a myslím, že každý se v knížce v některém z momentů najde. Více či méně.

Jsem zvědavá na film.

andrii24
10.05.2024

(SPOILER) Místo, které nezaplaší, nespláchne vlny mysli. Nepoloží je na vyhřáté oblázky. Vyloží úklon, zkamenění, těžiště tíhy. Lad, který nezažili. Jen malé zašumění blízkosti, a pak vyschnuté šampaňské první noci. To, na čem záleží každé dvojici. Zasáhne vina loží. Nevynaloží dostatečné pochopení se. Pomalu v moll po molu odchází, "prší" na dva ostrůvky, dvě bytůstky, schoulené do sebe. Tak bolí rezervované polibky.


kosátkoo
21.03.2024 5 z 5

Podle mě kniha výborně vykresluje vztahy mezi lidmi. My se dnes tváříme, že jsme otevření, ale moc se to od té doby nezměnilo (40. léta).
Vztah dvou hlavních postav se mi zdál uvěřitelný. Výborně napsané s přeložené.

všechny komentáře

Související novinky (0)

Zatím zde není žádná související novinka.


Citáty z knihy (0)

Zatím zde není žádný citát z knihy.


Ocenění knihy (1)

2008 - British Book Awards (Book of the Year)


Kniha Na Chesilské pláži v seznamech

v Právě čtených3x
v Přečtených883x
ve Čtenářské výzvě132x
v Doporučených38x
v Knihotéce258x
v Chystám se číst201x
v Chci si koupit28x
v dalších seznamech5x