Na Chesilské pláži

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví... Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/31_/3153/na-chesilske-plazi-3153.jpg 3.9391
Literatura světová, Novely
Vydáno:, Odeon

On Chesil Beach (2007)

Kniha Na Chesilské pláži

yogaboy

Nevim jestli dat 3* nebo 4* .. ale vlastne to je jedno. Po pravde... toto je druhá kniha od McEwan co jsem četl a čtu ji po Alene Mornštajnové. Takže to jen pro dokreslení co me ovlivňuje v hězdičkování.
Prvná strana dobrá... pak překvapení .. what .. co je to za teenagerský sexy románek.. pak 90 stran nudy a pak 20 stran co dají smysl těm 90 předchozím a dělají tuhle knihu "classics literature".
Ptáte se proč tedy jen 3-4*? No protože díky databazeknih.cz jsem četl knihy které nepotřebují nudné pasáže a čtete je se zatajeným dechem od první strany do posledni.
Upřít se však nedá této knize, že bych ji s klidem doporučil teenagerum k tomu aby si nastudovali, že vztah a manželství zvlášt je "práce" a láska ať je až rádoby jak obrovská a za hrob společný život ve 2 nedělá.

ANDY28

ach jo, nevím proč nejvyšší ocenění získávají knížky co se nedají číst

charlizee

Jsou autoři, kteří jsou sázkou na jistotu. Ian McEwan je jedním z nich.
Obdivuji, s jakou hloubkou popisuje všední věci. A jak dokonale dokáže popsat svět z perspektivy muže, ale také z perspektivy ženy; jak se dokáže vcítit do myšlení žen. Člověku se nechce věřit, že to napsal sám... Po přečtení této knihy mě zase mrazí. On prostě dokáže definovat ty nejhloupější chyby, které děláme. Jako třeba když něco nějak cítíme, ale nahlas to řekneme úplně jinak, nejlépe opačně, jen kvůli hloupé hrdosti. A ačkoliv si tisíckrát předsevzeme, že už se nám to nestane, uděláme to s plným vědomím zase. A někdy to má nesmyslné, leč fatální následky.

Já u něj vždycky najdu tolik myšlenek (i tady na těch pár stránkách), že si s nimi na dlouho vystačím. A proto miluju čtení!

eva7194

První kniha, kterou jsem četla po letech. Vcelku poutavá, místy jsem ale dost ztrácela přehled díky neustálým retrospektivním skokům, které mě ve finále už docela štvaly. Některé pasáže byly zdlouhavé, ale celkově se mi kniha četla vcelku dobře. Pěkně vykreslená atmosféra.

klaudia2722

Nebolo to vôbec také zlé, ako tu niektorí píšu. Proste príbeh mladej ženy, ktorá sa zľakla svojho prvého sexu a jej manžela, ktorý sa nemohol prejsť cez svoju zranenú pýchu. Možno sa mi zdá až zbytočne rozpitvaný ich život pred onou nocou... Chápem, že najmä Florence veľmi ovplyvnilo, že bola dievčaťom z bohatej rodiny s prísnou konzervatívnou výchovou a Edward z chudobnej rodiny z vidieka... Ale niektoré pasaže, ako keď sa Edward bavil s budúcou svokrou o nejakých filozofických kravinách, to už bolo moc :-D
Naopak mi dosť chýbal pohľad Flo na celý príbeh, zaujímalo by ma, ako táto nepríjemná skúsenosť ovplyvnila jej život.

mi-380

Šedesátá léta – doba, kdy se mladí zbavovali konvencí a radovali se z přicházejících změn. Ti na západě směřovali doleva, lidé na východě doufali v posun doprava. Autor důkladně nahlíží do pocitů mladého anglického novomanželského páru s důrazem na traumata sexuální nezkušenosti v kombinaci s jejich labouristickým politickým přesvědčením.
Přitom nás zahlcuje podrobným a otevřeným rozborem trapností při prvních sexuálních zážitcích a stejně podrobným popisem obrovské vzdálenosti mezi rodinnými zkušenostmi dvou lidí stejné národnosti.
V novele vidím varovnou otázku: Jak můžeme pochopit partnera z jiné země, jiné kultury, jiné civilizace, když nedokáže porozumět ani Angličan z venkova Angličance z města?
90% (381 hodnotících je pro mě na nepochopitelně nízkém průměru 77%).

… Sebevědomě potrhlí univerzitní studenti, připomínka toho, jak strašně toužila odtud odejít. Dokonce už jako žačky pokládaly s kamarádkami vysokoškolské studenty za ostudu, za dětinské vetřelce v jejich rodném městě. (Jde o Oxford:).

Brambor16
18. květnaodpad!

Pardon ale hrůza!! Dočetla jsem to jen proto, abych zjistila, že to skončí takhle?! Ani kdybych si to přečetla podruhé tak by to nic nezachránilo.

zdenka4808

V mém věku už by to jasné bylo. Ale v jejich, a v jejich době? Moc jsem jim fandila...

anglická literatura zfilmováno

Ian McEwan