Na Chesilské pláži

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví... Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3153/na-chesilske-plazi-3153.jpg 3.8478
Literatura světová, Novely
Vydáno, Odeon

On Chesil Beach, 2007

Kniha Na Chesilské pláži

KáťaM.
08. listopadu

Zase jsem se utvrdila v tom, že mi tento autor zkrátka sedí. V tomto roce se objevilo spoustu negativních recenzí na jeho díla, ale já jsem opět sáhla po jedné z těch jeho lepších knih. Tato vypráví o manželské noci jednoho páru. Jejich život odpovídá konvencím Anglie šedesátých let, kdy jediný správný život je v manželství. Co když se ale vezmou dva naprosto odlišní lidi a zjistí to až ve svatební noc. Kniha mi přinesla spoustu podnětů k zamyšlení, přesně to od "odeonek" očekávám. Obzvlášť nosný mi přišel výrok: "Právě tak se může změnit celý běh života - tím, že člověk něco neudělá." To je tak pravdivě děsivé. Ještě o chlup víc doporučuji od tohoto autora Myslete na děti!, ale na tahle kniha je rozhodně také skvělá volba!

ddkk

Jediný okamžik někdy stačí k tomu, aby změnil celý život. A přesně to se stalo Edwardovi a Florence na Chesilské pláži.

Tolik jim držíte palce, aby dokázali překonat rozdílné společenské a rodinné zázemí, zkušenosti, soudobé předsudky, způsob myšlení a hlavně ty trapnosti, které je (zcela nepřipravené) potkaly při prvním neúspěšném sexu. Aby se dokázali přenést přes všechny překážky a zbytečně nezahodili vzájemnou lásku, která je už nikdy nepotká. Zkostnatělou britskou společnost, elitářství, prudérnost a nedostatek empatie, nepochopení, to všechno jsem ve skvělé McEwanově novele našla. Tak moc oba chtěli, a tak banálně to ztratili...
A chybělo jen pár let, kdy se všechno obrátilo naruby, přišli Beatles, volná láska, svoboda, otevřenost... pro oba pozdě.

Moc se mi to líbilo. Dávám za pět a doporučuji.

P.S. A líbil se mi i stejnojmenný film.

florentinas

Krásná kniha o jedné manželské noci.

tittanie

Knihu jsem přečetla a asi nepochopila. Nevím, možná jsem ji četla v nějakém divném období, nějak mi to nesedlo.

Teckovana

Souhlasím s tím, že lehké proškrtání zbytečných odboček by z této novely mohlo udělat vynikající povídku. Takle je to jen průměr, i když celkem dobře napsaný.

_Michelle_

Chladný a přímočarý příběh o nenaplněných očekáváních čerstvého manželství, o dlouho nevyslovené pravdě a o životech, které mohly být úplně jiné. Někdy budoucí cesty neovlivní jen to, co člověk udělá, ale ovlivní je právě činy, které se nikdy neuskuteční, či příležitosti, které bez povšimnutí proplují kolem. Autorův styl psaní byl na můj vkus odtažitý a čtenářsky nepřívětivý. Z tohoto důvodu knihu spíše nedoporučuji. Musím však uznat, že námět byl neotřelý a bylo nad čím přemítat.

Knihomolka97

Kniha je to opravdu zvláštní, alespoň pro mě, protože tenhle žánr nečtu. Knihu jsem si přečetla hlavně z důvodu, že byl podle ní natočen film, na který se chci podívat.
Zajímavý styl psaní, dlouhá souvětí, hodně popisů a odboček v čase.

veriszv

Na první pohled obyčejný námět, vlastně o ničem, ale svým zpracováním velice neobyčejný.
Určitě to není příběh pro ty, kteří vyhledávají jednu akci za druhou. Tady jde spíš o jazyk, popis atmosféry, detailně propracovanou psychologii postav a hloubku emocí.
Dva lidé se milují celou svou duší, ale i tak to nestačí. Skvělé zobrazení toho, jak na totožnou situaci mohou lidé, i tak blízcí jako Edward a Florenc, nahlížet naprosto odlišně.
Autor nic nehodnotí a nepřikládá žádné soudy, prostě předloží příběh a je na čtenáři, jak tenhle příběh o lásce, hrdosti a nepochopení, zhodnotí.

Zvířecí farma
Zvířecí farma