Na Chesilské pláži

Příběh svatební noci z počátku 60. let, zasazený na pobřeží Anglie, nabízí zamyšlení nad dobovou podmíněností lidského chování, citů i vztahů. Rezonují tu naděje nadcházejícího svobodomyslného desetiletí i první písně Beatles, proslýchá se cosi o vynálezu antikoncepční pilulky, ale společnost ještě žije v zajetí tradiční morálky. On a ona v novele jsou "mladí, vzdělaní" a bez předsudků, jejich vztah doba silně podmiňuje. Hořkosladká rekapitulace po letech podává výmluvné svědectví... Milostný příběh, ač jímavý a tklivý, má daleko k červené knihovně, je vrcholem McEwanova vyzrálého umění. Autor už nepotřebuje šokovat jako v jiných svých dílech. Na malém půdorysu obyčejné svatební noci dvou obyčejných lidí nám podává se svrchovaným literárním mistrovstvím zprávu o druhé polovině 20. století i o "nezničitelnosti" a síle lásky....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/3153/big_na-chesilske-plazi-3153.jpg 3.8572
Literatura světová, Novely

Vydáno: , Odeon

On Chesil Beach, 2007

Kniha Na Chesilské pláži

jiri2737

Neuvěřitelně hluboký psychologický ponor a plastické detailní popisy nálad a situací.

opic 12

Jsou to trápení.Někdy to zatraceně bolí.A dlouho.
Stalo se to yesterday.Na pláži ve vzduchu get back.
V dáli se lámou vlny o periskop yellow submarine.
Oba volali do dáli help !!!
Tak tohle všechno se mělo teprve stát.Nikdo v té době nic ještě podobného neslyšel.
Jsme na začátku na počátku bujných dekoltů let šedesátých.Uvolnování je na obzoru.Katedrály osvěty se otřásají v základech.God save the queen je,ale přeci jenom ještě vesmírně daleko.Tou bude dekáda příští.Zatím vládne zdánlivě puritánctví.Mnam.
Přitom se to nemusí odehrávat až tak doslovně jenom v šedesátkách.
Cožpak už nemáme ani dnes na pořadu dne první milostné dobrodružství ? Bylo to někdy vlastně jinak ? Ty chvíle očekávání.Obav.Zklamání.
Trápení.Přitom tak přirozené a lidské.
A tak ty dva se sešli kdesi na trati.Kéž dojedou až na konečnou,kéž na trati se neztratí...
O tom co je sere.Jenže vo tom nemluvěj.A když mluvěj tak dělaj,že je to nesere.Je v tom problém.Voni se milujouuuuuuuu.Vždyt ono je to tak jednoduchý a vlastně neníííííííííííííí.
Tak takhle by to nešlo vážení !
Poněvadž tu máme pár zásadních věcí.Pár takových chutovek až malicherností.
Rodina je základ státu.Ta vás vede a učí.To si nesete od plenek.Jak vás nastavěj.
Taková berlička do života.Spíše koulička.Kříčíme k obloze s koulí na noze.Prostředí.Výchova.Předsudky.Nedorozumění.Formování osobnosti.Dětství.Stud.Nevyřčené otázky.Zakalené odpovědi.Nevhodné chování doby (je snad nevhodné vůbec žít).Třídní původ.Náboženské dogma.
Samé lahůdky o kterých se lidé rádi baví a rádo je pitvá :) A nebo je to jinak ?
Ostatně jsou to především věci kterým by,jsme v jednadvacátém století snad ani nerozuměli.Poněvadž nejsme přeci žádné ovce !?
Takové nechutnosti přeci vymizely.Pravda,šedesátky ted nejsou.Hurá.
Vzhůru na pláže,tam se všechno ukáže.
Žádná plážovka se ovšem nekoná.Romantika nebude.Zlé a bojím se říct a jakoby nehezká věc.McEwan nastavuje lupu a zvětšuje mikro vztahovku v řádnou kvalitní psychošku o jednom rozkladu aneb-neměli si co říct a možná žijou až dodnes.
Pro některé je postava Florence méně sympatická ? Přesto.Ona ho milovala.Doslova.
Naše motto je: žádná budoucnost.Čus příště Iane.
Doufám,že bude s tebou zase veselo :)

Nikkiproch

Smutná novela pojednávající především o nepochopení se dvou mladých lidí, kteří kvůli nevyslovenému přišli o to nejdůležitější.

KatyM.

Krátká knížka popisující svatební noc mladých novomanželů, místy až příliš detailně. Hlavní myšlenka je zajímavá a najdete zde situace k zamyšlení, nicméně místy mě to moc nebavilo, zejména popis života hlavních hrdinů, podle mého až příliš podrobný.

lencin

Kniha se mi líbila,ale pořád jsem měla pocit, že se odehrává v jiné, starší době. Zaujalo mě,jak detailně byly popisované pocity a prožitky obou hlavních hrdinů.

Kiks

První kniha, kterou jsem od McEwana četla, a okamžitě si mě získal svými vypravěčskými schopnostmi. Uplynulých pár minut, hodin děje, rozepsaných na sto stran. A bylo v nich tak moc, jako čtenář někdy nenajde ani na pěti stech. Ačkoliv mi postavy nebyly úplně sympatické, příběh je to krásný a má svou myšlenku. Závěr bych ale uvítala o něco propracovanější vzhledem k tomu, jak vysokou laťku sám sobě autor v průběhu knihy nastavil. Lepší 4 *.

Jana.Kuc
11.10.2021

Hezké čtení. Jen jsem celou dobu měla pocit, že se příběh odehrává v jiné době a ne v 60. letech.

Humr
25.09.2021

Snad nejsem sám, komu se tato novela zdá úžasná. Přečetl jsem od McEwana dost knih, ale tahle se mi doslova zaryla pod kůži a když se mi nevrátila od někoho z přátel, koupil jsem si jí znovu. Je to skvělý příběh a nádherně napsaný. Filmová adaptace se nejen nepovedla, ale má jiné vyznění, takže buď se zdálo složité nebo vsadili na jiný výklad. Každopádně z mého pohledu docala plytký.