Tajný život stromů

Tajný život stromů obálka knihy
Mé hodnocení:

Německý bestseller Tajný život stromů se již druhým rokem drží na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Jen v Německu se za rok od vydání prodalo na 500 000 kusů a práva na překlad byla dosud prodána do 27 zemí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318560/tajny-zivot-stromu-FBu-318560.png 4.5621
Literatura naučná, Příroda, zvířata, Přírodní vědy
Vydáno, Kazda

Das geheime Leben der Bäume, 2015

Kniha Tajný život stromů

pankaplan

Do lesa chodím rád prakticky od mala. Lásce k přírodě mě vedl člověk, který dovedl hodiny vyprávět o tom, jak je les důležitý, kdo všechno v něm žije a na co může člověk narazit. Je to už dlouho, co ten člověk nežije a je to vlastně už přes dvacet let, co jsme spolu naposledy vyšli do lesa. Ale teprve teď chápu, co všechno tím myslel. A to díky knize Tajný život stromů německého lesníka Petera Wohllebena.

Odpusťte mi patetický úvod. Chtěl jsem tuto recenzi uvést původně docela jinak. Chtěl jsem psát o tom, jak v době, která přeje spíš chrámům konzumu než chrámům přírody je každá podobná kniha důležitá. Wohlleben ale nehoruje (minimálně ne v této knize) za větší návštěvnost lesů. On chce jenom ukázat, jaký to je svět, jak komplikovaný, komplexní a vlastně překvapivý.

A daří se mu to teda skvěle. Když jsem četl tuto knihu, po každé kapitole jsem běžel za svou ženou. „Věděla jsi, že...?“ zahrnoval jsem jí každým novým poznatkem, stejně jako na procházkách lesem: „Víš, proč mají stromy korunu nahoře???“ Wohlleben před čtenářem odkrývá nový vesmír. Vypráví o tom, jak stromy dovedou vzájemně kooperovat a jak využívají podhoubí pro přenos živin. Vypráví o tom, jaká tvoří společenství – rodiny, skupiny... Jak spolu komunikují, jak dávají najevo bolest a radost.

Ta kniha je místy dojemná, místy úsměvná – ale ve všem tom je plná lásky a obdivu. Napsat, že už nikdy neuvidím les stejnýma očima je hrozně laciné a povrchní. Ale až zase půjdu do lesa (a ruku na srdce, kam jinam se teď dá chodit), pochopím co jsem dosud nechápal. Uvidím to, co mám celý život před očima, ale nikdy jsem tomu nerozuměl.

Kromě nesporné odborné erudice je kniha Tajný život stromů psaná příjemným, čtivým jazykem. Neříkám, že je to vrchol stylistiky, její styl je vlastně strohý a věcný. Ale tím, jak vám neustále předkládá nové a nové fascinující informace se kniha skutečně nedá odložit.

Do češtiny ji přeložila Magdalena Havlová.

Dija

Při čtení této knihy jsem se utvrdila v tom, že není důmyslnějšího a propracovanějšího systému než přírody. Měli bychom si jí vážit více. Těším se na další autorovy knihy.

daza.dt

Jedním slovem úžasné. Když mi knížka přišla do ruky, říkala jsem si: " Ok, o čem ten chlap tam může asi tak psát. Co je v lese, stromy, houba, pařez a víc už tam není - to bude nuda."
Jak jsem se jen mýlila - knížka je sice o lese a stromech, ale je napsaná tak úžasně a čtivě, že se nebudete moci odtrhnout. Čím víc jsem četla, tím víc jsem kroutila hlavou.
Po přečtení se rozhodně budete koukat na stromy jinak. Otevřou se vám oči do jiného světa. Rozhodně doporučuji a klobouk dolů pžed autorem.

Monačte

Peter Wohlleben touto knihou vzdal hold lesu a mimoděk napsal učebnici lásky k přírodě. Až tuhle knihu přečtete, už se na ulámané větve stromů nebudete nikdy koukat stejně. A pokud bydlíte v okolí kůrovcové kalamity, nečtěte si ji radši vůbec. Budete pak spát klidněji.

Duspic

Toto by měl být učební text (samozřejmě nejen toto) pro studenty lesnictví a vůbec pro všechny lesníky. Když jsem jednou v TV slyšel pána co učí na ČZU na Lesnické fakultě co povídal o těžbě po kůrovcové kalamitě v NP Šumava před lety, nevěřícně jsem koukal a zároveň jsem si uvědomoval, že ten člověk připravuje na povolání budoucí lesníky - snad je to jen výjimka. Asi bychom se měli nad naším hospodařením zamyslet, protože si myslím, že tak jak je to dnes, tak to prostě nefunguje a důkazy toho jsou všude kolem nás.

Kate72

Knížku jsem četla o něco déle něž obvykle a to hlavně proto, že jsem se snažila vstřebávat všechny ty nové informace. Už jsem slyšela o tom, že stromy dokáží mezi sebou komunikovat a pomáhat si navzájem. Ale takových nových informací, kterých se mi dostalo v této knize, o tom se mi ani nezdálo. Knížku mám půjčenou z knihovny, ale určitě si ji zakoupím domů. Loni jsme si vsadili doubek na kraj pozemku, který jsme si přivezli od Rožumberka . Z pěti žaludů nám vyklíčily tři, jeden je vsazený, zbylé dva čekají na vhodné místo. Tak teď už vím, kam je dám, samozřejmě, že ke svému bráškovi:).

Petr1x
18.12.2020

Pěkná a zajímavá kniha. O lese, stromech, houbách a jejich souznění. Pochopíte co jste možná ani netušili a nedokázali si vůbec představit. Musím uznat, že po přečtení knihy více rozumím lesu a stromům. Milovníkům přírody mohu jen doporučit.

Křovák
14.12.2020

Velmi čtivě napsané, vyvážený poměr faktů i příměrů. Pan Wohlleben sice tím, že principielně správně srovnává utrpení zvířat a stromů, hází vidle do teorie veganismu a vegetariánství (tak či onak usmrcujeme jiné živé bytosti ke své obživě, má snad třeba slunečnice menší právo na život, než sele? Pokud ano tak proč?), ale nelze s ním zásadně nesouhlasit.