Tajný život stromů

Tajný život stromů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318560/bmid_tajny-zivot-stromu-FBu-318560.png 5 959 311

Německý bestseller Tajný život stromů se již druhým rokem drží na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Jen v Německu se za rok od vydání prodalo na 500 000 kusů a práva na překlad byla dosud prodána do 27 zemí.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

hawah
14.02.2017 5 z 5

Úžasná knížka, ke které se jistě budu mnohokrát vracet. Miluju stromy a procházky lesem. Nyní jsem se již několikrát při procházce lesem přistihla, jak očima jezdím po jednotlivých stromech a hledám spojitosti s informacemi, které jsem v knize našla. A nacházím :o)

achilles
02.02.2017 5 z 5

To je epos na stromy. Netušil jsem, jak "lidský" může být strom. Jakou duši může mít. Návštěva lesa se stane pro příště nasloucháním, pozorováním, zkoumáním a hlavně ty návštěvy budou častější.

katerina4252
25.01.2017 5 z 5

Uzasna kniha. Mam doma knih o stromech nekolik, napriklad tuto: The Secret Life of Trees: How They Live and Why They Matter (Penguin Press Science) a ve srovnani s The Secret Life of trees je kniha od Petera ctivejsi. Neni tak technicka/botanicka, a presto se z ni dozvite mnoho faktu, ale ve velmi ctive a prijemne forme. Skoda jen, ze takoveto knihy nejsou povinne na ZS, misto nekonecnych analyz klasiku atd (nic proti nim) - dalo by to kvalitnejsi zaklad dalsim generacim ve vztahu k prirode a nasemu svetu.

JanaDor
21.01.2017 5 z 5

Možná mě kniha zaujala i díky tomu, že bydlím v těsném sousedství lesa. Už s dnešní procházkou jsem měla jiné vnímání svého okolí. Přála bych si, aby si knihu přečetlo co nejvíce lidí. Čím více z nás si bude uvědomovat, co je vše pro les důležité, tím se lépe budeme chovat k okolí kolem sebe. Autor přes vědeckou linku pojal své vyprávění velmi čtivě a zajímavě. Z celého textu je cítit láska k lesu a obdiv k tomu, jak vše dokonale po celá staletí funguje.

bulat
16.01.2017 5 z 5

Zaujímavá knižka nemeckého lesníka, ktorá by mohla mať podtitul "zo života lesa". Nemajte strach, nejedná sa o žiadnu ezoteriku, ale o seriózne biologické poznatky, aj keď pre mňa často veľmi prekvapivé. Netušil som napríklad, že stromy sú prostredníctvom koreňových systémov a spriateleného podhubia navzájom prepojené. Stromy medzi sebou nielen súperia, ale do veľkej miery i spolupracujú. Dokonca dokážu udržiavať pri živote slabších súkmeňovcov. V pralesnom spoločenstve materské stromy vychovávajú pod sebou rastúce dietky, nútia ich rásť pomaly a čakať na svoju šancu, a taktiež im cez korene poskytnúť živiny na základné prežitie. Stromy dokážu svojím spôsobom vnímať a komunikovať. Ak máte radi pobyt či len prechádzku v lese, siahnite po tejto neveľkej knižke. Už nebudete vidieť v lese iba súbor stromov ale jeden prepojený celok. Skrátka, budete sa na les pozerať úplne inými očami.

tosu69
10.01.2017 5 z 5

Skvělá kniha,která by měla patřit do povinné školní četby.Možná by potom ubylo lidí,kteří stromům,těmto úžasným bytostem,ubližují.

switch.man
31.12.2016 5 z 5

Úžasné v pravém slova smyslu. A krásné a smutné zároveň. O vzájemné komunikaci stromů, rodičů a potomků.. jsem pár článků četl. Ale obsah této knihy mne opravdu překvapil. Nejedenkrát jsem se při čtení přistihl, že mi spadla brada úžasem.
Kniha doslova nabitá zajímavými informacemi o životě stromů a lesů.
"musthave" pro každého milovníka přírody. A spíš ještě více vhodné jako povinná četba právě pro ty, kdo k přírodě vztah nemají. Nebo mají ale jen povrchní.
Miluji stromy, lesy a přírodu vůbec a tohle byla opravdu krásná záležitost, na stromy se už vždycky budu dívat jinak než do teď.

kara
20.12.2016 5 z 5

Ohromně zajímavá kniha!

majáček
02.12.2016 5 z 5

Velmi pěkná, srozumitelná a obsáhlá knížečka. Vhodná pro lidi, kteří se více chtějí sblížit s přírodou nebo se něco nového dozvědět o životě stromů.

peedbook
01.12.2016 5 z 5

Perfektná náučná literatúra ....

noni
22.10.2016 5 z 5

Jsem moc ráda, že jsem tuto knihu objevila. Dostalo se mi odpovědí na spousty otázek a současně jsem se dozvěděla mnoho nových zajímavých informací. Svět stromů je pozoruhodný, bohatý a velmi krásný. Knihu doporučuji všem milovníkům přírody.