Moudrost lesa

KoupitKoupit eknihuAudiokniha

Les umí dostat z lidí to nejlepší! Romantický hvozd – hluboké ticho, vůně mechu a pryskyřice, ševelení v korunách stromů: představujete si les také tak? Tato nádherná místa se stávají vlivem lidské chamtivosti a znečišťování čím dál vzácnějšími. Peter Wohlleben nám ukazuje, že pevnější a zdravější vztah s přírodou kolem nás je uskutečnitelný, a především potřebný. Křehký ekosystém lesa, v němž spolu rostliny komunikují a navzájem si pomáhají, můžeme chránit i my. Autor nám v této knize předává, čemu ho sám les naučil. Chopme se nyní příležitosti a doprovoďme ho na jeho cestách hlubokými, tajuplnými lesy. Nechme se přitom stále znovu překvapovat a objevujme divokou, autentickou přírodu. Naučíme se tak víc starat o stromy, a tím i o sebe. O lese, jaký je a jaký by mohl být....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/38_/389810/moudrost-lesa-il6-389810.jpg 4.447
Literatura faktu, Příroda, zvířata
Vydáno, Kazda

Der Wald – ein Nachruf, 2013

Kniha Moudrost lesa

knizninadsenec

Kniha je skvělá. Dobře se čte a dozvídáme se něco zajímavého nejen o lese/přírodě/stromech, ale i o samotné profesi lesníka. Velmi se mi líbila a můžu za sebe všem doporučit.

medojed_01

Další skvělá kniha od tohoto autora. Velmi obohacující a poučná. Chtělo by to více takových lidí.

JakubJiroušek

Při čtení knihy Petra Wohllebena jsem byl naprosto uchvácen přirozenou lidskostí jeho psaného textu. Kniha přinášející nespočet postřehů pramenících z dlouholetých zkušeností, vytrvalého celoživotního studia a hlavně z neochvějné lásky ke svému oboru, neztrácí po celou dobu spád a je čtivá do posledního řádku. Krásná práce!

Godvind

Je to můj třetí Wohlleben. "Tajný život stromů" jsem zhltnul s absolutním nadšením, u knihy "Les - návod k použití" jsem byl trochu zklamán. Klukovi z venkova a někdejšímu skautovi kniha moc nepřinesla. "Moudrost lesa" ve mně ale opět rezonovala, byť veselé čtení to rozhodně není.

Autor rozebírá nešvary našeho současného přístupu k lesu a ukazuje jeho důsledky. Kritizuje i současný způsob ochrany přírody. Vše ilustruje na konkrétních případech. V závěru pak ukazuje prstem na každého z nás, naši lhostejnost a neochotu omezit vlastní spotřebu. Právě v nich nalézá prapůvodní příčinu současného neuspokojivého stavu. "Každý školák sice zvládne jednoduchým výpočtem doložit, že to dosavadním způsobem nemůže jít donekonečna, jenomže my se nehodláme omezovat.“

Stručně řečeno, je to velmi zajímavá kniha, poskytující zajímavý pohled na lesnictví, myslivost, ekologii i naše "zelené" snahy. Pokud se o problematiku zajímáte a jste otevření kritickému pohledu, vřele ji doporučuji. Pokud je pro vás současný svět v pořádku a "páteční školáci" jen rozmazlení spratci, pak to rozhodně váš šálek kávy nebude.

soukroma
22.07.2019

Autor nade vše miluje buky, to je zřejmé, a ozřejmil i proč, nicméně kde by byla lesní biodiverzita, kdybychom měli všude jen pořádnou bučinu? A kde by byla vůbec nějaká biodiverzita, pokud by bývaly starodávné buky byly tak veleúspěšné, až by bývaly prostě opanovaly Zemi???

kasavubu
14.07.2019

Další velice zajímavá a poučná knížka od autora. Jak už tu padlo, hodně věcí se tu opakuje, ale i tak pro mě byla kniha přínosná. Druhá polovina mě však bavila méně, proto ubírám na hodnocení.

pepa4081
31.05.2019

Mám rád naše lesy a přírodu vůbec. Z knihy jsem se dozvěděl mnoho nového a hodně věcí se mi potvrdilo. Celá popisuje neuspokojivý stav dnešních evropských lesů a způsoby, jak je možné pokusit se o jejich záchranu. Bohužel souhlasím s názorem autora na myslivce (ne všechny), kteří se místo ochrany přírody zabývají jen vykrmováním vybraných druhů zvěře, aby bylo co střílet. S přemnožením srn a prasat se denně setkávám na našich silnicích. Škod, které tato zvěř působí v lesích, jsem si jako laik nikdy nevšímal. Kniha je napsána příjemnou čtivou formou, informace jsou přizpůsobeny i nám nezasvěceným. Někoho může ale po čase začít nudit, protože se zde opakuje pořád to samé – zachraňme původní prales, především buky. Ale co dělat, než omílat stále totéž dokola? Jak dlouho už u nás třídíme odpady a přesto mne bere čert, když vidím, co někdo dokáže vyhodit do popelnice jen pár metrů od barevných kontejnerů. Někdy jsme prostě nepoučitelní.
Určitě se chystám podívat na stránky prosilvabohemica.cz, které mají pojednávat o ochraně lesů u nás.
Velmi uspokojivé.

Gweny
11.05.2019

Než jsem tuhle knihu vzala do ruky, mylně jsem se domnívala, že v ní najdu něco úplně jiného. Myslela jsem si, že to bude o něčem více abstraktním, představovala jsem si příběh podobný Avataru. Svět, ve kterém je vše, včetně jeho obyvatel, energeticky propojeno. Netušila jsem, že kniha bude o něčem, pro mě mnohem zajímavějším. Nebylo to ani tak vyprávění, jako spíše přednáška o tom, jak les, jako ekosystém funguje, jak fungoval dříve a jak by mohl fungovat v budoucnu. Většina faktů mě nesmírně překvapila. Les mám ráda, miluji procházky v lese, lépe na mě působí les listnatý, než jehličnatý a teď díky téhle knize začínám chápat proč. Budu si ji ale muset přečíst ještě minimálně jednou, abych o tom všem dokázala detailněji přemýšlet. Už teď ale při procházkách lesem si všímám toho, co jsem dříve nevnímala. Takže jak jsem si ze začátku myslela, že jsem s koupí téhle knihy prohloupila, teď už vím, že je tomu naopak a jsem vděčná za to, že ji mám ve své knihovně.