Les - Návod k použití

Lesy jsou jeho prací, práce se stromy zase jeho životem. Když Peter Wohlleben píše o lese, píše hlavou i srdcem, proto jsou i jeho knihy „Tajný život stromů“ a „Citový život zvířat“ bestsellery. V jádru ale zůstává stále lesníkem, odborníkem, s cílem předávat a sdílet co nejvíce informací o lese a přírodě obecně, aby je lidé mohli více milovat i chránit. V této knize nám poskytuje doprovod na cestu do lesa a shrnuje, na co bychom se tak mohli chtít zeptat, a k tomu nabízí vydatnou zásobu nových podnětů. Sdílí s námi své poznatky, jako vždy fundovaně, čtivě a s humorným nadhledem toho, kdo je v lese stále jako doma. Představuje jednotlivé stromy a jak je od sebe rozeznat, jak stopovat a pozorovat zvířata, jak se vhodně obléci, jak si zajistit dřevo, čeho se bát a nebát či kde se schovat. Že už jste byli v lese tisíckrát a průvodce nebylo zapotřebí? Co mají společného jilmy s jasany, proč jsou jedle bělokoré, ačkoli jehličnany, v podstatě listnaté stromy? Bojíte se liščí tasemnice od své kočky? Víte, že stromy přes noc tloustnou? Peter Wohlleben vypráví o liščích norách starých jako středověké hrázděné domy, o břízách, které v noci upadají do hlubokého spánku, a také o mateřských dovednostech lesních buků. Stačí se na chvíli začíst a cesta do lesa se znovu změní v dobrodružství, na která jste možná dávno zapomněli nebo jste ještě neobjevili....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357441/big_les-navod-k-pouziti-F3s-357441.jpg 3.964
Literatura naučná, Příroda, zvířata

Vydáno: , Kazda

Gebrauchsanweisung für den Wald, 2013

Kniha Les - Návod k použití

xxtom

Po pravdě trošku zklamaní. Další kniha "Tajný život stromů" od pana Wohllebena je o moc lepší.

Libris_Na_Ex

Místy jsem nevěděla jakým směrem chce autor knihu vést. Chvíli psal o stromech, chvíli o zvířatech, pak o myslivectví a lesnictví a přidal i rady jak se chovat v lese a jak v něm přežít, u čehož jen pár informací mi opravdu k něčemu byla - část už jsem znala (a přijde mi že tam byl spousta očividných věcí, které vědí i lidé, kteří v životě nebyli na táboře a část mi přišla zase zbytečně komplikovaná. Navíc témata se střídaly náhodně, neviděla jsem v tom žádný řád ani důvod, proč zrovna tohle pořadí.
Chápu, že tohle všechno je součástí lesa, a to že mě baví hlavně botanika neznamená, že je kniha vyloženě špatná, ale myslím, že by bylo fajn si určit, co má kniha vlastně předávat.

hu_87
26.04.2021

Knížka tak trochu připomíná mix "tajné sítě přírody", "moudrost lesa" či možná ještě jiné, na které si momentálně nevzpomenu.
Jsou zde, dle mého celkem zbytečné kapitoly věnované opět tématům typu krmení ptáčků, komu patří les a že na tom lesy nejsou tak špatně. Proč takové kapitoly, když napsal tolik jiných knížek, ve kterých se podobná témata vlastně vyskytují také?
Čekala jsem něco ve smyslu více praktických rad do lesa. Ne třeba to, že se vám může klíště dostat do ucha (no sakra) anebo že na procházkách s dětma se toho dá v lese ledaccos dělat. Jestli očekáváte praktické rady, hledejte jinde, i když zase nemůžu říct, že by se to četlo špatně. Každopádně je to jedna ze zatím nejslabších knížek, které jsem od tohoto autora četla.

pablito
02.12.2020

Není správné od této knížky čekat to samé jak od Tajného života stromů. To ale neznamená, že je špatná. Je jiná. Zejména svým určením. Odpovídá svému názvu - je to návod. A návody na cokoliv se zdají nudné tomu, kdo zařízení ovládá. Nemyslím si ale, že v případě lesa by to platilo pro většinovou populaci. Knížka je ideální i pro starší děti.

martin9134
01.07.2020

Fajn knížka částečně navazující na „Tajný život stromů". Určitě jsem se dozvěděl nové a zajímavé informace, některé už jsem ale znal z předchozí knížky. Všem doporučuji nejdřív číst TŽS – a až potom popřípadě číst tuto knihu. Doporučuji si ji nastudovat před nějakým puťákem nebo výletem do lesa – informace se Vám budou hodit a les najednou bude působit trošku jinak.

Fiisha
07.06.2020

Knížka jako taková je dobrá a určitě stojí za přečtení. Má však několik ale. Žalostně zde chybí fotky a ilustrace. Občas mi přijde nevyvážená. Jednou autor k čtenáři promlouvá, jakoby ten nikdy v lese nebyl a neviděl strom. Jindy zas používá poměrně odborné termíny. Asi část toho se dá přičíst překladu, který mně občas úplně nesedí a myslím, že v originále to je o něco lepší.

zazvorek
30.05.2020

Lesní hřbitovy by mohly začít vznikat i u nás. Kdyby nad mým stromovým hrobem někdo zvesela psal básně a vyhříval se na sluníčku (viz kapitola o lesním pohřbívání), to by byla paráda. Jinak je kniha takové zjednodušené doplnění Tajného života stromů.

jitrnic
22.05.2020

Moje první kniha od Petera Wohllebena. Autor kopíruje šílený nešvar dnešní doby, a sice zasvěcené, až odborné návody na naprosto banální činnosti (ála youtubers). Takže se dozvíme, jak se vyhnout v lese louži, že komáří štípnutí svědí (autorův komentář "jauvajs!"), že stromům můžeme nakreslit oči a pusu, i jak si v lese utřít zadek. Doplněno autorovými zkušenostmi s danou problematikou...
Přibližně prostřední třetina je ovšem dobrá a obsahuje to, co jste pravděpodobně od knihy očekávali.