Les - Návod k použití

kniha od:

Les - Návod k použití obálka knihy
Mé hodnocení:

KoupitKoupit eknihu

Lesy jsou jeho prací, práce se stromy zase jeho životem. Když Peter Wohlleben píše o lese, píše hlavou i srdcem, proto jsou i jeho knihy „Tajný život stromů“ a „Citový život zvířat“ bestsellery. V jádru ale zůstává stále lesníkem, odborníkem, s cílem předávat a sdílet co nejvíce informací o lese a přírodě obecně, aby je lidé mohli více milovat i chránit. V této knize nám poskytuje doprovod na cestu do lesa a shrnuje, na co bychom se tak mohli chtít zeptat, a k tomu nabízí vydatnou zásobu nových podnětů. Sdílí s námi své poznatky, jako vždy fundovaně, čtivě a s humorným nadhledem toho, kdo je v lese stále jako doma. Představuje jednotlivé stromy a jak je od sebe rozeznat, jak stopovat a pozorovat zvířata, jak se vhodně obléci, jak si zajistit dřevo, čeho se bát a nebát či kde se schovat. Že už jste byli v lese tisíckrát a průvodce nebylo zapotřebí? Co mají společného jilmy s jasany, proč jsou jedle bělokoré, ačkoli jehličnany, v podstatě listnaté stromy? Bojíte se liščí tasemnice od své kočky? Víte, že stromy přes noc tloustnou? Peter Wohlleben vypráví o liščích norách starých jako středověké hrázděné domy, o břízách, které v noci upadají do hlubokého spánku, a také o mateřských dovednostech lesních buků. Stačí se na chvíli začíst a cesta do lesa se znovu změní v dobrodružství, na která jste možná dávno zapomněli nebo jste ještě neobjevili....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/35_/357441/les-navod-k-pouziti-F3s-357441.jpg 3.951
Žánr
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno, Kazda
Orig. název

Gebrauchsanweisung für den Wald, 2013

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (16)

Kniha Les - Návod k použití

Přidat komentář
pablito
02.12.2020

Není správné od této knížky čekat to samé jak od Tajného života stromů. To ale neznamená, že je špatná. Je jiná. Zejména svým určením. Odpovídá svému názvu - je to návod. A návody na cokoliv se zdají nudné tomu, kdo zařízení ovládá. Nemyslím si ale, že v případě lesa by to platilo pro většinovou populaci. Knížka je ideální i pro starší děti.

martin9134
01.07.2020

Fajn knížka částečně navazující na „Tajný život stromů". Určitě jsem se dozvěděl nové a zajímavé informace, některé už jsem ale znal z předchozí knížky. Všem doporučuji nejdřív číst TŽS – a až potom popřípadě číst tuto knihu. Doporučuji si ji nastudovat před nějakým puťákem nebo výletem do lesa – informace se Vám budou hodit a les najednou bude působit trošku jinak.


Fiisha
07.06.2020

Knížka jako taková je dobrá a určitě stojí za přečtení. Má však několik ale. Žalostně zde chybí fotky a ilustrace. Občas mi přijde nevyvážená. Jednou autor k čtenáři promlouvá, jakoby ten nikdy v lese nebyl a neviděl strom. Jindy zas používá poměrně odborné termíny. Asi část toho se dá přičíst překladu, který mně občas úplně nesedí a myslím, že v originále to je o něco lepší.

zazvorek
30.05.2020

Lesní hřbitovy by mohly začít vznikat i u nás. Kdyby nad mým stromovým hrobem někdo zvesela psal básně a vyhříval se na sluníčku (viz kapitola o lesním pohřbívání), to by byla paráda. Jinak je kniha takové zjednodušené doplnění Tajného života stromů.

jitrnic
22.05.2020

Moje první kniha od Petera Wohllebena. Autor kopíruje šílený nešvar dnešní doby, a sice zasvěcené, až odborné návody na naprosto banální činnosti (ála youtubers). Takže se dozvíme, jak se vyhnout v lese louži, že komáří štípnutí svědí (autorův komentář "jauvajs!"), že stromům můžeme nakreslit oči a pusu, i jak si v lese utřít zadek. Doplněno autorovými zkušenostmi s danou problematikou...
Přibližně prostřední třetina je ovšem dobrá a obsahuje to, co jste pravděpodobně od knihy očekávali.

Mickhesh
21.04.2020

Vše co potřebujete vědět než varazíte do lesa a třeba i poprvé.

databazeknih
30.05.2019

Narozdíl od jiných já měla tu výhodu, že tohle byla moje první kniha od tohoto autora. A byla jsem z ní nadšená. Ano, popisuje německý les a bylo by zajímavé srovnání s tím českým, ale člověk nemůže chtít všechno... i když.. takový lesní urnový háj by se mi u nás taky líbil..

whack
13.01.2019

Po bestsellery Tajný život stromov som mal priveľké očakávania. Táto kniha je ale o niečom inom, je to doslova sprievodca. Autor popisuje rôzne organizmy vyskytujúce sa v lese, od buky a kliešte, cez diviaky, po poľovníkov. Práve kapitola o poľovníctve (Záchrana pre poľovníkov) ma zaujala najviac, hovorí o dopadoch poľovníctva, ktoré si málokto uvedomuje. Podobná je kapitola Pozdrav od Červenej čiapočky, ktorá hovorí o dopadoch regulácie dravcov (vlkov). Kapitoly Drevorubačský pochod a Ochrana prírody zase hovoria o dopadoch lesného hospodárstva a tzv. štátnej ochrany prírody – dá sa naozaj hovoriť v tomto prípade o ochrane? V knihe o lese takéto témy jednoducho chýbať nemôžu. „Plantáže smrekov, borovíc a iných ihličnanov tvoria polovicu našich lesov, ide o monokultúry, ktoré už nemajú s prírodou nič spoločné.“

Potešili ma ešte kapitoly, v ktorých sa spomínajú druhy stromov, ktorých mladé listy a výhonky sa dajú jesť. Inak je to miestami jednoduchá kniha, ktorá popisuje aj také banality, ako že po tme v noci by sme nemali schádzať z chodníkov, lebo sa môžeme zraniť o spadnutý strom. Autor navyše píše prevažne o lesoch nemeckých, kde sú niektoré pomery iné ako v tých našich.

1