Les - Návod k použití

Lesy jsou jeho prací, práce se stromy zase jeho životem. Když Peter Wohlleben píše o lese, píše hlavou i srdcem, proto jsou i jeho knihy „Tajný život stromů“ a „Citový život zvířat“ bestsellery. V jádru ale zůstává stále lesníkem, odborníkem, s cílem předávat a sdílet co nejvíce informací o lese a přírodě obecně, aby je lidé mohli více milovat i chránit. V této knize nám poskytuje doprovod na cestu do lesa a shrnuje, na co bychom se tak mohli chtít zeptat, a k tomu nabízí vydatnou zásobu nových podnětů. Sdílí s námi své poznatky, jako vždy fundovaně, čtivě a s humorným nadhledem toho, kdo je v lese stále jako doma. Představuje jednotlivé stromy a jak je od sebe rozeznat, jak stopovat a pozorovat zvířata, jak se vhodně obléci, jak si zajistit dřevo, čeho se bát a nebát či kde se schovat. Že už jste byli v lese tisíckrát a průvodce nebylo zapotřebí? Co mají společného jilmy s jasany, proč jsou jedle bělokoré, ačkoli jehličnany, v podstatě listnaté stromy? Bojíte se liščí tasemnice od své kočky? Víte, že stromy přes noc tloustnou? Peter Wohlleben vypráví o liščích norách starých jako středověké hrázděné domy, o břízách, které v noci upadají do hlubokého spánku, a také o mateřských dovednostech lesních buků. Stačí se na chvíli začíst a cesta do lesa se znovu změní v dobrodružství, na která jste možná dávno zapomněli nebo jste ještě neobjevili....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/35_/357441/les-navod-k-pouziti-F3s-357441.jpg 3.933
Literatura naučná, Příroda, zvířata
Vydáno:, Kazda

Gebrauchsanweisung für den Wald (2013)

Kniha Les - Návod k použití

whack

Po bestsellery Tajný život stromov som mal priveľké očakávania. Táto kniha je ale o niečom inom, je to doslova sprievodca. Autor popisuje rôzne organizmy vyskytujúce sa v lese, od buky a kliešte, cez diviaky, po poľovníkov. Práve kapitola o poľovníctve (Záchrana pre poľovníkov) ma zaujala najviac, hovorí o dopadoch poľovníctva, ktoré si málokto uvedomuje. Podobná je kapitola Pozdrav od Červenej čiapočky, ktorá hovorí o dopadoch regulácie dravcov (vlkov). Kapitoly Drevorubačský pochod a Ochrana prírody zase hovoria o dopadoch lesného hospodárstva a tzv. štátnej ochrany prírody – dá sa naozaj hovoriť v tomto prípade o ochrane? V knihe o lese takéto témy jednoducho chýbať nemôžu. „Plantáže smrekov, borovíc a iných ihličnanov tvoria polovicu našich lesov, ide o monokultúry, ktoré už nemajú s prírodou nič spoločné.“

Potešili ma ešte kapitoly, v ktorých sa spomínajú druhy stromov, ktorých mladé listy a výhonky sa dajú jesť. Inak je to miestami jednoduchá kniha, ktorá popisuje aj také banality, ako že po tme v noci by sme nemali schádzať z chodníkov, lebo sa môžeme zraniť o spadnutý strom. Autor navyše píše prevažne o lesoch nemeckých, kde sú niektoré pomery iné ako v tých našich.

meluzena
02.12.2018

Dvě věci jsou naprosto jisté: autor má les opravdu rád a ví o něm opravdu hodně.

Jenže jakoby nevěděl, pro koho tuhle knížku vlastně píše - zda pro nedělní procházkáře, ostřílené skauty, biology, ekology, hledače hlubších souvislostí a duchovních pravd nebo koho vlastně. A tak vedle sebe najdeme informace o tom, jak si opucovat zabahněné boty, jak se chránit před deštěm a komáry, proč nejíst zvěřinu, nesbírat moc hub, mít smíšené lesy a netěžit dřevo, proč se kmeny kroutí a rozdvojují, jak komunikují houby a stromy, jaký je duchovní význam stromů, že naše lesy nejsou lesy, ale plantáže na dřevo, atd. Každý čtenář si tak najde těch pár "svých" kapitol a ostatní ho moc neosloví, protože to už buď dávno zná nebo ho to (ještě) nezajímá.

Celou knihou se vine apel, jak důležité je lesy chránit a často jsou uvedeny konkrétní důvody. V tomto kontextu pak působí poněkud podivně například to, že autor obšírně vysvětluje, jak škodlivá jsou zahradní krmítka a lesnické krmelce pro lesní ekosystém, načež se rozněžní nad tím, jak sám krmítka má a obhospodařuje, protože na nich rád pozoruje ptáčky.
Navíc autor je Němec, takže se nám dostanou informace ohledně německé lesní legislativy, hospodaření, statistických údajů, stavu porostů a zvěře a otázka českého čtenáře, jak je to asi u nás, zůstane viset ve vzduchu.

Godvind
06.11.2018

Tohle byla moje druhá kniha od pana Wohllebena. Jeho Tajný život stromů jsem vloni přečetl jedním dechem a nesmírně ve mne rezonoval... Tato knížka nebyla špatná, byla milá, ale byla už slabší. Možná proto, že některé kapitoly mně mnoho nepřinesly (jako kluk z venkova a bývalý skaut prostě vím, "jak si v lese nenamáchat boty"), jiné se trochu vlekly nebo byly více o aktivitách autora než o lese. Možná to prostě nebyla kniha určená tak úplně pro mne... Pokud bych to měl shrnout: Chcete-li číst Wohllebena, sáhněte nejprve po Tajném životě stromů. A až budete chtít otevřít další, projděte si možná napřed obsah.

MOu598
16.08.2018

O tom, co lze v lese vidět, zažít, stopovat, jak se zde chovat. I jednotlivě o některých druzích stromů.
Hodně zajímavých info, ale autor se už dost opakuje. Na Tajný život stromů tato kniha nemá.
Mluvila jsem na Knižním veletrhu v Praze s vydavatelem: Když chtěli knížky autora vydat, museli respektovat to, že i německá vydání jsou bez foto a bez ilustrací. Ale do budoucna se prý blýská na lepší časy.

Svilka
07.03.2018

Na téhle knize mi trochu vadilo, že hodně informací bylo vztaženo na prostředí německého lesa, což se na druhou stranu dalo očekávat, když autor je německé národnosti. Nicméně čekala jsem něco více obecnějšího. Celkově styl autorova psaní mi moc nesedl, knihou jsem se musela doslova prokousat. Na knize oceňuji pouze to, že jsem se dozvěděla několik informací, které stály za povšimnutí.

haki34
01.03.2018

ano, PW možná vaří z vody, pardón, z lesa - v jeho knížkách se spousta věcí opakuje. Ale i tak jsou nádherné,zajímavé a pokaždé se dozvím něco jiného a nového, třeba které larvy konzumovat, že stačí oranžové maskáče a není špatné mít urnu pod krásným vzrostlým bukem ;) les, nás společník v životě i po něm. Líbila se !!!

medialstar
11.02.2018

Toto je již čtvrtý titul autora, který se mi dostal do rukou. Ke knize jsem přistupovala s jistou obavou, že už to bude trošku vaření z vody a nic moc nového se zřejmě nedozvím. Ovšem omyl! Pořád je to výborné čtení. Má duše se procházela po lese, i když hmotné tělo bylo v pohodlí domova.

Olous1
10.02.2018

Další hezká kniha od autora...taková oddechovka o přírodě a pohlazení po duši...určitě stojí za přečtení kdo má rád přírodu.

lesy zvířata příroda

Peter Wohlleben