Tajný život stromů

Tajný život stromů https://www.databazeknih.cz/img/books/31_/318560/bmid_tajny-zivot-stromu-FBu-318560.png 5 965 313

Německý bestseller Tajný život stromů se již druhým rokem drží na žebříčku nejprodávanějších knih a získává si nadšené čtenáře ve stále více zemích. Les je pro mnohé z nás vytouženým místem odpočinku. Je synonymem ticha a nedotčené přírody. Renomovaný lesník Peter Wohlleben nám dává nahlédnout do skrytého života stromů a odhaluje nečekané skutečnosti: stromy mají paměť, předávají si informace, pociťují bolesti, dokonce mohou dostat úpal a časem se jim tvoří vrásky. Mnohé stromy, jako například duby, spolu navzájem komunikují prostřednictvím vonných látek. V okamžiku, kdy je některý ze stromů napaden hmyzem, vysílá vůně jako signály a všechny stromy v okolí upozorní na nebezpečí. Peter Wohlleben čerpá ze svých mnohaletých zkušeností lesníka a ukazuje nám les ze zcela nové stránky. Jeho zábavná knížka, plná nových informací o stromech a lesích, nás přivádí k úžasu nad zázraky přírody. Jen v Německu se za rok od vydání prodalo na 500 000 kusů a práva na překlad byla dosud prodána do 27 zemí.... celý text

Literatura naučná Příroda, zvířata Přírodní vědy
Vydáno: , Kazda

Das geheime Leben der Bäume , 2015

Jacck
28.07.2017 5 z 5

Kniha není napsaná moc dobře, ale vyváží to svým obsahem. Po jejím přečtení se na les a stromy budete dívat jinak. Sice se nemůžu ubránit dojmu, že autor docela často stromy antropomorfisuje, tj. promítá do nich lidské vlastnosti a chování a píše o nich téměř jako by měly emoce. Na druhou stranu je tam i spousta ověřitelných vědeckých informací - že stromy komunikují obrovským systémem podzemních hub atd. Dozvíte se, že buky a duby vykvétají jednou za 4-5 let a v té době jsou nejzranitelnější. Dozvíte se, jak se stromy rozmnožují, jak si synchronizují květení napříč. lesem, jak se starají o sebe navzájem a půjčují si živiny v rámci stejného druhu. Doporučeno pro všechno milovníky lesa a stromů.

MayB2
27.07.2017 4 z 5

Kdyby to tak chtěl napsat někdo, kdo psát umí. Překlad totéž. Ta kostrbatost a neumělost odvádí pozornost od jinak zajímavých informací a zamyšlení.

fojtikjirik
23.07.2017 5 z 5

Jedinečná kniha, s jejíž pomocí se změní váš pohled na stromy.
Více v mě recenzi:

PeterPetrik
15.07.2017 5 z 5

Ja sám ako študent lesníctva vám môžem povedať že autor fenomenálne zachytil život lesa. Kniha je písaná populárnym štýlom a nebude vás nudiť. Na druhej strane je plná faktov a čo je veľké plus, množstva citácií. Knihu si užije aj laik.

Mr.JaroCZ
14.07.2017 5 z 5

Úžasné, až neuvěřitelné povídání o životě lesa!

enigma
06.07.2017 4 z 5

... a tak se misky na vahách umělý versus živý vánoční stromek opět o něco více naklonily na stranu polyvinylchloridu.

St. Jimmy
06.07.2017 4 z 5

Tahle kniha mi odhalila věci, o kterých jsem neměl do této chvíle ani ponětí. Rozšířila mé obzory a přiměla mě se dívat na naše dřevěné přátele trochu jinýma očima. Dal bych jí pět hvězdiček, nicméně mi trochu nesedl autorův styl vyprávění. Ale to už je o osobním vkusu, jinak to je opravdu skvělá kniha hodná doporučení.

iška
25.06.2017 5 z 5

Pro mne spousta nových poznatků. Myslím, že bychom se od stromů i my mohli ledasčemu přiučit. Ale to vlastně od přírody všeobecně.

Tyet
16.06.2017 4 z 5

Knížka lesníka Petera Wohllebena se stala světovým bestsellerem. A proč vlastně? Píše o stromech s láskou a pokorou, které jsou podložené mnohaletými zkušenostmi. Zaujalo mě, co píše o městských stromech, a taky jeho názor na invazivní druhy. S našimi šumavskými obhájci likvidace kůrovcem napadených stromů by si patrně moc nerozuměl. Knížka je poučná a rozhodně zajímavá, mně osobně ale mnohem víc sedí přístup a knihy Freda Hagenedera.

medialstar
09.06.2017 5 z 5

Po přečtení zcela jistě změníte pohled na stromy i na les. Vzhledem k tomu, že jsem ji četla na jeden zátah, mi vadilo občasné kolovrátkové opakování. Jak kdyby autor zapomněl, že už to předtím jednou napsal... Líbí se mi, že se nejedná o žádné ezo povídačky vycucané z prstu, ale o podložená fakta výzkumem, i když samozřejmě špetka informací bude postavená jen na domněnkách. Ale úžasných a moudrých. Doporučuji úplně všem, bez vyjímek.

pajaroh
07.06.2017 4 z 5

"Nedotčeného však u nás už není zhola nic."
Kniha pro dnešní dobu sekaček, řezaček a motorových pil působí jako poklad, i kdyby ovlivnila jediného člověka, který si uvědomí, že i jedno posekané křoví způsobí v lesním světě malou pohromu.
V tom je její cena.
Z literárního hlediska mám výhrady, především mi v textu vadilo polidšťování stromů, porovnávání vlastností lidí a rostlin. Přišlo mi to jako lacinější snaha se přiblížit čtenáři. Na druhou stranu je to možná potřeba, aby tento "lesní" text zaujal více lidí (k čemuž dopomáhej obálkou Světový bestseller).
Čtěte a doporučujte knihu dál, třeba ovlivní dalšího víkendového "sekáče".

Dáma s hrnstjm
25.05.2017 4 z 5

Netradičně začnu výtkami: název zavání ezoterikou a obálka českého vydání to ještě podtrhuje. To jednu skupinu čtenářů rovnou odradí, druhou naopak navnadí, ale v knize budou "ezo" hledat marně. Nesedl mi autorův styl vyjadřování... naučná kniha psaná expresivně, s citovým zabarvením na každé druhé stránce? To je pořádný kočkopes! A poslední věc - autor se hodně opakuje, což je únavné.
Pokračuji klady: převratný pohled na lesy a stromy, podložený zajímavými studiemi a vlastním pozorováním. Odvážné hypotézy, které ukazují přírodu v trochu jiném světle než učebnice přírodopisu. Motivem, obsahem i vyzněním jde o neobvykle krásnou knihu.
Ovšem... sotva se člověk vnitřně vypořádá s velkochovy živočišné výroby, musí se hluboce zamyslet nad dřevěným nábytkem, který jej ve velké míře obklopuje (protože lamino nám nesmí přes práh). Prekérní situace!

kasavubu
10.05.2017 5 z 5

Kniha byla neuvěřitelně zajímavá. Hodně mi změnila můj pohled na les, který jsem až doposud nikdy nechápala jako společenství. Myslím, že až vyrazím v létě na houby, budu všechno chápat úplně jinak. Jen je škoda, že se výklad týká hlavně lesů přírodních, tj. nevysazených člověkem, kterých bohužel moc není. Určitě si knihu brzy přečtu znovu a zase v ní najdu plno nových věcí, které mě při prvním čtení nenapadly.
Jediné, co mě trošku zklamalo, je, že jsem očekávala trochu víc praktických rad, např. jak čerpat energii ze stromů. Kniha je ale svým zaměřením spíš odbornou literaturou, takže se to dá omluvit:-) Na mém hodnocení to nic nemění - jednoznačně 5 hvězd.

metrolog
02.05.2017 5 z 5

Prostě skvělá, zvláště pro milovníky přírody. Doporučuji ale všem.

Vinca123
28.04.2017 5 z 5

Krásná kniha!

Vlasta155
23.04.2017 5 z 5

Obdivuhodná kniha, ze které se člověk dozví mnoho zajímavého. Určitě si ji přečtu ještě jednou a doporučím ji svým známým.

ji7967
17.04.2017 5 z 5

Myslím, že o této knize bylo vše napsáno níže... Prostě: krásná kniha, která by se měla předčítat už dětem před spaním. A povinná pro každého dospělého. Zaslouženě světový bestseller!

Eremites
11.04.2017 5 z 5

Jsem nesmírně ráda, že tato kniha vznikla - děkuji pane Wohllebene! - a že se ke mě dostala (děkuji můj milý!).

Je to skvělý příklad prolnutí humanitního postoje a exaktní vědy - jak tuto nezbytnost v ochraně přírody a krajiny krásně vystihl V.Cílek v díle Krajiny vnitřní a vnější. Protože ekologie vychází z přírodních věd, ale zkoumá chování (nejen) lidí a jejich vztahy a interakce k okolí (přírodě, krajině, stromům, zvířatům....). Pan Wohlleben je osvícená duše, která umí pracovat s vědecky podloženými fakty a zakomponovat je do lidských emocí, do lidské duše, zabrnkat na ty správné struny citu. V mých očích je to přesně ten přístup, který je v environmentální výchově naprosto zásadní a který má největší šanci na úspěch.

Je třeba si uvědomit, že nejde o bůhvíjaký literární skvost - autor je především praktik - nicméně to (alespoň u mne) na významu této knihy nijak neubírá. Taky mám podezření (čistě subjektivní, německy číst neumím), že se příliš nepovedl ani překlad. Ovšem v případě této knihy jsem to ochotna prominout.

haki34
20.03.2017 5 z 5

vynikajúca kniha...treba čítať pomaly, vstrebávať, premýšľať....kúpila som si ju pretože som milovník prírody a hlavne lesa, a taktiež kladné recenzie zavážili...
určite si ju prečítam ešte minimálne raz...toľko skvelých postrehov, nových informácií, a čím viac čítam, tým viac sa skláňam pred úžasne prepracovaným systémom života a spolupráce v stromovej ríši..od rodinných vzťahov, kamarádskeho a susedského spolužitia, ako sa brániť pred škodcom, ako zreparovať škody na svojom tele....fuuuu, skrátka žasnem , žasnem, žasnem..
a dívam sa na zelený svet opať inými očami, bolia ma necitlivé zásahy človeka do krajiny, necitlivé výruby v lese, mestách, orezy, likvidácia zelene...mať tak u nás viac povodných pralesov, a nechať lesy opäť žiť svojím vlastným životom...

mimochodom, toto je snáď prvá kniha, pri ktorej súhlasím a "lajkujem " všetky názory napísané predomnou :D

a tiež sa prikláňam k tomu, že knihy tohoto typu by sa hodili i v rámci povinného čítania na prírodopise v škole...obzvlášť keď si vybavím pasáže o regenerácii stromu, ako dlho trvá, kým sa zacelí i drobná rana, kde sa medzitým dávajú do práce huby a mikroorganizmy , aký zúri boj a to častokrát iba preto, že nejaký "frajer" mal potrebu vyrezávať do stromu svoje iniciályy...... howgh ! 5*

kikies
20.03.2017 5 z 5

Nikdy by mě nenapadlo, že mě kniha tohoto typu může zaujmout :-) Došla jsem k ní na doporučení a do čtení se vrhla s tím, že to nebude určitě nic pro mě. A jaké bylo mé překvapení, že i na první pohled suchopárné a teoretické téma se může zvrtnout do čtivě podávaných informací o přírodě, o níž sice možná každý tuší, že je mocnější, než by se mohlo zdát, že má vše promyšlené a logicky provázané a nic nedává zadarmo, ale málokdo už se dostane k nějakým detailnějším poznatkům "ze zákulisí". Ano tohle je převratná kniha, kterou by si měl přečíst každý, bez ohledu na to, jak moc velkým milovníkem přírody a lesních procházek je. Přináší spoustu nových informací, otevírá oči a možná je to dobrý začátek nějaké změny k lepšímu vnímání toho živého okolo nás, co máme tendence neustále plundrovat.