Citový život zvířat

Starostlivě pečující veverky, věrně milující krkavci, soucitné myšky a truchlící laně – také si tyto city spojujete jen s lidmi? Peter Wohlleben, lesník a autor bestsellerů, člověk s vášnivým zaujetím pro přírodu, čtenáře opět přivádí v úžas, tentokrát nad netušeně bohatým emočním světem zvířat. V této knize nám Peter Wohlleben zprostředkovává nejnovější vědecké poznatky a prokládá je poutavými příběhy a vlastními prožitky. Dozvídáme se tak velice čtivou formou o dosud málo prozkoumaných, avšak nanejvýš rozmanitých citech a chování lesních i domácích zvířat. A tu si rázem uvědomíme, že zvířata jsou nám mnohem blíž, než jsme kdy tušili. Fascinující, poučné a místy až neuvěřitelné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340885/big_citovy-zivot-zvirat-Y5P-340885.jpg 4.1181
Literatura naučná, Příroda, zvířata, Ekologie, živ. prostředí

Vydáno: , Kazda

Das Seelenleben der Tiere: Liebe, Trauer, Mitgefühl - erstaunliche Einblicke in eine verborgene Welt, 2016

Kniha Citový život zvířat

huhuhu

Kniha je skvělá, dokud autor (lesník a velký milovník přírody) vypráví své zážitky a zkušenosti se zvířaty, ať už domácími či lesními, nebo líčí nejrůznější zajímavosti ze života zvířat. Jakmile však z těchto poznatků či vlastních pozorování začne vyvozovat závěry ohledně toho, jaké emoce zvířata cítí a co se odehrává v jejich hlavě, dostává se na tenký led a často působí dost nepřesvědčivě. Při kritickém čtení textu je snadno odhalitelné, že autor čtenářům předkládá pouze své domněnky, rozhodně se nejedná o žádnou seriózní vědeckou práci (autor ostatně není vědec), ač na mnohé vědecké výzkumy odkazuje.

Třeba když píše o psovi, který měl před příchodem do jeho rodiny s lidmi negativní zkušenosti. U Wohllebenových se o něj pochopitelně starali dobře, takže pes působil velice spokojeně. Potud ok. Jenže autor vzápětí dodává, že tento pes zcela jistě pociťoval vděčnost. To už je podle mého názoru dost odvážné a ničím nepodložené tvrzení a spíše jde jen o přání autora. Kdysi jsem četla výbornou knihu o psech, kde autor naopak zdůrazňoval, že je třeba nepřisuzovat psům lidské vlastnosti a emoce (a nemít tudíž nerealistická očekávání). Pes je pes, člověk je člověk. Tento přístup mi je mnohem bližší, myslím si, že zvířata mají spoustu schopností a vlastností, kterými nás lidi hravě strčí do kapsy, a není třeba z nich dělat lidi. Pochopitelně je možné, že v něčem (nebo mnohém?) jsou nám lidem blíž, než si myslíme, ale dokud to nevíme jistě, přijde mi férovější přiznat, že prostě nevíme.

Clea3112
28.12.2021

AUDIOKNIHA : Na tuto knihu jsem narazila náhodou a ihned mi učarovala. Psaná pro laiky, ale s erudicí a zápalem, který mě hnal poslouchat dál a dál jako u nějaké detektivky :) Spousta zajímavostí z živočišné říše, které osloví velké i malé posluchače/čtenáře. Na svět zvířat začínám nahlížet nově a těším se na další autorovy knížky.

E_Lan
11.12.2021

Přesně takovéto originální čtení o tématu, které jsem doposavad vůbec nevnímal, jsem si oři vybírání knihy představoval. Komplexní a lehko čitelné zamyšlení nad námi a zvířaty. Sem tam obohacené zajímavými zvyky a pravidly fungování nejrůznějších tvorů v naší blízkosti.

Mira7
10.09.2021

Knihu jsem si pořídil jako audio. Takže nejprve ohodnotím úroveň namluvení jako výbornou. Obsahově mne kniha nezklamala. Je vidět, že autor se fauně věnuje velmi intenzivně a provádí svá bádání skutečně do hloubky. Jsem rád, že na zvířata se nahlíží i díky takovým lidem již poněkud jinak. Od Brehma jsme už ušli kus cesty. Mne ty postřehy vlastně ani nepřekvapují, dokonce bych se nebál přisuzovat některým zvířecím bytostem / lidoopi, delfíni, okrasné ptactvo a mnozí jiní / duševní schopnosti včetně abstraktního myšlení klidně i dále..

elenai
02.09.2021

Citový život zvířat je více než výmluvný název. Autor se v knize zaobírá mnoha tématy, díky kterým apeluje na nás, lidi, abychom si zvířat vážili víc než to dosud děláme. Mimo tradičních témat jídla, lásky a bezpečí se nebojí témat zvířecí inteligence a duše. Toto vše má buď vědecky podloženo, anebo doloženo vlastním pozorováním svých zvířecích parťáků. Mimochodem, k Wohllebenům bych se moc ráda podívala a poslouchala autora od rána do večera - má totiž co říct. Ale kniha mi nejspíš musí stačit. :-)

Corso
26.07.2021

(Audio) Wohlleben sa dokaze cudovat nad takymi vecami z prirody, ze niekedy mu to ani nechcete uverit. Na druhej strane, vzdy sa z jeho knih dozviem nieco zaujimave co som dosial nevedel hoci som aj lesnictvo a polovnictvo studoval. Jeho knihy su taky kaleidoskop uzasnych informacii. Kludne to mozete kupovat aj detom, vsetko pekne pochopia, nepise nic hlboko odborne, skor chce ludom pripomenut ze priroda je uzasna aj okolo nas, trebars aj v travniku za vasim domom.

jadunka
22.07.2021

Ze všech knih autora mi tato sedla nejméně.

Wahlker
17.05.2021

Veľmi zaujímavo poňatá téma citového a duševného života zvierat. Táto kniha sa mi čítala omnoho lepšie ako Tajný život stromov. Myslím, že prečítam aj ďalšie knihy od tohto autora.