Citový život zvířat

Starostlivě pečující veverky, věrně milující krkavci, soucitné myšky a truchlící laně – také si tyto city spojujete jen s lidmi? Peter Wohlleben, lesník a autor bestsellerů, člověk s vášnivým zaujetím pro přírodu, čtenáře opět přivádí v úžas, tentokrát nad netušeně bohatým emočním světem zvířat. V této knize nám Peter Wohlleben zprostředkovává nejnovější vědecké poznatky a prokládá je poutavými příběhy a vlastními prožitky. Dozvídáme se tak velice čtivou formou o dosud málo prozkoumaných, avšak nanejvýš rozmanitých citech a chování lesních i domácích zvířat. A tu si rázem uvědomíme, že zvířata jsou nám mnohem blíž, než jsme kdy tušili. Fascinující, poučné a místy až neuvěřitelné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/340885/citovy-zivot-zvirat-Y5P-340885.jpg 4.1130
Literatura naučná, Příroda, zvířata, Ekologie, živ. prostředí
Vydáno, Kazda

Das Seelenleben der Tiere: Liebe, Trauer, Mitgefühl - erstaunliche Einblicke in eine verborgene Welt, 2016

Kniha Citový život zvířat

Chesterton

Už Tajný život stromů mi po pár kapitolách silně evokoval panteismus. Tato kniha je fajn. Zábavná, poetická až dojemná.
Přesně jak píše Mánička178. Dojmologie z reportáží televize Nova.
Doslov nakladatele se vše malinko snaží uvést na správnější míru.
Nejsem odborník na světová náboženství a sekty, ale tvrzení, že zvířata mají duši se pohybuje na velmi tenkém vědeckém ledě.
Ale jinak díky za pohled na přírodu optikou lidskosti a humanismu.
Kdo chce věřit tomu, že zvířata mají duši a svobodnou vůli a chce se pobavit nebo dojmout, tomu nelze než doporučit :o)

Allys

Krásna kniha očividne písaná s láskou, ktorá ukazuje rôzne zaujímavosti zo sveta zvierat - ako z pohľadu autora, tak aj v súvislosti s vedeckými poznatkami, ktoré sú podané zrozumiteľne. Je pravda, že o emočnom prežívaní zvierat toho zatiaľ až tak veľa nevieme. V knihe občas cítiť autorove domnienky, ale keďže autor žije dlhé roky v prírode a intenzívne vníma a pozoruje všetko okolo, je to uveriteľné - aj pozorovanie sa radí k vedeckým metódam ;-) Kniha by mala byť ako povinné čítanie na školách a možno by bolo na svete menej ľudí, ktorí sú schopní zvieratkám ubližovať.

Fenixik

Zajímavý pohled na svět zvířat. Kniha mi dala pár nových poznatků, ale jako milovník přírody už jsem toho hodně viděl i sám. "Tajemný život stromů" byl pro mě mnohem lepší knihou, proto jedna hvězda dolů.

Radunnie

Zkrátka a jasně, to, co jsem od knížky očekávala, jsem také získala. Milé, zajímavé, zábavné vyprávění pána lesa, který píše vskutku poeticky.
Některé zvláštnosti z říše (nejen) zvířat pro mě jako pro velikou milovnici všeho živého představují něco na způsob objevení Ameriky a čtenář si je hravě vtiskne do paměti, zatímco bez některých kapitol (např. Ve službách lidí aj.) by se kniha hravě obešla.
Jako inspirace příběhy fungují beze zbytku, stačí se při návštěvě lesa na chvíli zastavit, zaposlouchat se a živí tvorové si k Vám najdou cestu sami (pokud se zrovna nejedná o ty hlučnější, dvounohé).

PS: Hodnocení knihy v Dodatku nakladatele V. Kazdy vůbec nepokládám za rozumný tah a nechápu jeho smysl ani účel. Svůj názor lze vyjádřit i jiným způsobem než ho čtenářům vnutit v závěru díla, navíc s reklamním odkazem na knihu Abd-ru-shina, která s dílem P. Wohllebena vůbec nesouvisí.

Mánička178

Rozpačitost... knihu jsem otvírala s velkou natěšenou zvědavostí a napjatým nadšeným očekáváním, ale postupně ve mě bohužel začalo převládat čím dál větší zklamání. I když se autor snaží podkládat svoje úvahy jakýmisi studiemi a dodat svému celkovému výstupu nějaký vědecký punc, svým textem mě nepřesvědčil - prostě to nefungovalo. Celé to na mě působilo hrozně moc nekomplexně, rozdrobeně, povrchně, odborné to bylo jen zdánlivě, spíš takové opravdu amatérské. Nemůžu se zbavit dojmu, že tvrzení a závěry jsou založená převážně na tom, co v chování zvířat autor vidět chce. Možná je autor perfektní lesník a zná stromy a les, ale přijde mi, že tohle byla taková "dojmologie" o zvířatech (od octomilek, přes vrány až po opice a vlastní zvířata), která je prezentovaná na základě pár vlastních zkušeností a zážitků s domácími zvířaty a pak už to bylo takové posbírání různých výstředních historek, které se člověk obyčejně dozví v reportážích v televizních novinách na TV Nova.
Taky mi vadilo, že se velmi často odkazoval na nějaké definice slov ze slovníku, např. jak Duden definuje slovo "duše" a další. Od definic (kterou si podle mě autor vyhledal pouze proto, že začal psát tuto knihu) se odpíchne a na dvou stranách formátu A5 má vyřešenou otázku zvířecí duše - zvířata duši mají, protože autor prostě chce, aby ji měli. Aha - tak díky za názor "odborníka a znalce".
Zvířata miluju a rozhodně je nepovažuju za věci, na které by člověk neměl brát absolutní ohled, ale tahle kniha bylo podle mě spíš napsaná pod tíhou dojmů, přání a domněnek. Hvězdičky snad jen za to, že některým lidem to mohlo otevřít oči a srdce pro větší soucit se zvířaty. Jinak pro mě spíš soubor dojmů jednoho laika.

Nartaya
20.08.2019

Poučná kniha psaná lehkou a místy též humornou formou. O zvířecím smyslu pro humor a srandu nepochybuji. Lze je vidět téměř denně, pokud se ve společnosti zvířat pohybujete. A pokud je zvíře schopné dělat legraci, pak je schopné cítit i bolest...

Henry_1986
08.07.2019

Pro mě možná o fous lepší kniha než Tajný život stromů...některé poznatky z říše zvířat mě opravdu pobavily.:-))

MOu598
28.06.2019

Zajímavá knížka. Z různých hledisek náhled na zvířata, spíš živočichy. Hezké.
Pokud je člověk blíž přírodě, třeba žije na vesnici, mnoho toho překvapivého sám potká.
Dívejme se kolem sebe a nevyvyšujme se, nemáme proč.