Citový život zvířat

Citový život zvířat obálka knihy
Mé hodnocení:

Starostlivě pečující veverky, věrně milující krkavci, soucitné myšky a truchlící laně – také si tyto city spojujete jen s lidmi? Peter Wohlleben, lesník a autor bestsellerů, člověk s vášnivým zaujetím pro přírodu, čtenáře opět přivádí v úžas, tentokrát nad netušeně bohatým emočním světem zvířat. V této knize nám Peter Wohlleben zprostředkovává nejnovější vědecké poznatky a prokládá je poutavými příběhy a vlastními prožitky. Dozvídáme se tak velice čtivou formou o dosud málo prozkoumaných, avšak nanejvýš rozmanitých citech a chování lesních i domácích zvířat. A tu si rázem uvědomíme, že zvířata jsou nám mnohem blíž, než jsme kdy tušili. Fascinující, poučné a místy až neuvěřitelné!...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/34_/340885/citovy-zivot-zvirat-Y5P-340885.jpg 4.1153
Literatura naučná, Příroda, zvířata, Ekologie, živ. prostředí
Vydáno, Kazda

Das Seelenleben der Tiere: Liebe, Trauer, Mitgefühl - erstaunliche Einblicke in eine verborgene Welt, 2016

Kniha Citový život zvířat

hu_87

Zajímavá knížka, ve které autor rozebírá ožehavé téma, tj. to, zda zvířata cítí. Což se mu ne vždy povedlo. Nelituju, že jsem si jí přečetla, je tu hodně zajímavých věcí ze světa přírody. Bohužel jak jsem psala, místy se nepovedlo zachovat objektivitu a převládla místo toho subjektivita, vlastní dojmy a pocity. Což nemusí být samozřejmě na škodu, ale - co bych ocenila - v případě, když je třeba nějaká krátká kapitola, která je věnována spíše těm domněnkám (třeba z vlastní zkušenosti - autorovo koně nebo jiná pozorování) - aby se teda kapitola trochu protáhla a byla doplněná o nějaká objektivnější fakta.
Přesto doporučuji všem zájemcům o přírodu.

Špekyn

Pěkně a čtivě laicky podané pojednání o problematice citů a pocitů v živočišné říši. Autor se zaměřuje zejména na úzký výběr zvířat, která jeho samotného zajímají - tj. psi, prasata, kozy, koně, včely, veverky, jeleni a srnci, a pouze semtam něco jiného. Některé myšlenky jsou velmi odvážné, ale celek je vesměs přípustný a vědecky či pozorováním podložený. Avšak o veverkách tvrdí bludy!

Barakoudel
26.12.2020

Nemůžu hodnotit jinak než pěti hvězdičkami. Kombinace vědeckých studií, vlastního pozorování a vtipných příběhů vytvořilo tak úžasně čtivou knížku plnou zajímavostí, která otevře oči nejednomu čtenáři a zanechá v něm nesmazatelnou stopu. Doporučuji každému, koho zajímá svět přírody kolem něho a chce se podívat na svět trochu jiným pohledem.

Jekysek
18.11.2020

Stejně jako ostatní autorovy knihy, i z této je cítit jeho hluboká láska k přírodě. Nečekejte úplně odbornou publikaci, jeho díla jsou především čtivá a snadno pochopitelná, což je skvělé třeba pokud učíte enviromentální výchovu a hledáte informace, které předat i mladším dětem. Pokud patříte mezi "zvířátkáře" tak poznatky pro vás nebudou nijak nové, ale je příjemné ujistit se, že už s vašimi pocity souhlasí i věda.
Celkově 4/5, příjemné čtení na jeden dva večery :)

knihyKeMne
10.11.2020

Vypadá to, jako by autor psal jinou knihu než jak ji prezentuje název. Ano, snaží se zamýšlet nad jednotlivými pocity a hledat jejich alternativy u zvířat. Ale stejně tak píše o jiných tématech zvířecí říše - o zvířecích smyslech, stáří, nočním životě atd.

Stejně tak je to všehochuť v rámci kapitolek - autor píše o lesních zvířatech, která pozoroval, pak přeskočí na své domácí mazlíky, kterých taky bylo požehnaně, a do toho sem tam stručně zamíchá zmínku o nějaké té vědecké studii (překvapivě i s odkazy) k tématu a navíc kupu svých myšlenek, co se mu honí hlavou.

Ale jinak je to vyprávění pěkné, čtivé, něco i pro mě nové - hlavně to o nebezpečných srncích, rozhodně neprovokujte srnce, co na vás výhružně štěká (škoda že jsem knížku nečetla dřív, zrovna letos jsem takového potkala a přišel mi legrační). O životě lesní zvěře se zkrátka dočtete hodně.

Pro milovníky přírody je to super knížka napsaná myslivcem, škoda té prezentace.

Vendyorit
20.10.2020

Autor líčí příběhy ze života zvířat s citem a lehkostí. Kdo někdy zvířata choval nebo s nimi pracoval, nebude až tak překvapen nahlédnutím do jejich citového života. Doporučila bych přečíst lidem, kteří zvířata nepovažují za tvory, jež mohou vyjadřovat emoce.

jiri77
14.10.2020

Zajímavé a příjemné čtení o citovém životě zvířat.
Autor se s touhle knihou vydal na tenký led ,a určitě se najde mnoho nesouhlasných názorů. Mě se kniha líbila hodně a s většinou postřehů mohu jen souhlasit. Zvířata určitě nejsou jen biologičtí roboti bez pocitů.

Mirin1349
17.07.2020

Na autorovi je znát, že zvířata a přírodu miluje, což je sympatické. Na druhou stranu to ale potom knize trochu dává punc bulvárnosti, protože jak už zmínili čtenáři přede mnou, někdy jsou autorovy závěry spíše přáním než skutečností. Čekala jsem asi trochu víc. Zdaleka ne všechno pro mě bylo nové, i když některá fakta samozřejmě zajímavá byla a jsem ráda, že jsem si o nich přečetla. Někdy mi také přišlo, že autor trochu odbíhá nebo že myšlenku vlastně ani konkrétně nedovysvětlí a už skáče dál. Naprosto nevhodný a zbytečný byl dovětek nakladatele, což samozřejmě nevytýkám autorovi. Přišlo mi to, jako kdyby si na konci řekl: „A teď si přihřeju polívčičku já“.