Nadace

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15829/nadace-nXz-15829.jpg 4.3883

Nadace / Nadácia 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Argo, Triton

Foundation, 1951

Kniha Nadace

kvnhvta

Čtu sérii Nadace po 25 letech znovu a pořád dobré, kromě pár hlavních jmen a zvratů si už nic nepamatuju, moc ukecaný a málo akční děj mě netrápí ani trochu.

imhotepcz

Celá kniha se skládá v podstatě jen z rozhovorů, kde buď plánují, anebo filozofují. Akci tam rozhodně nečekejte, je to spíše politikaření a rozhodně jsem z prvního dílu nijak nadšený nebyl. Uvidíme, jaký bude druhý díl.

ludek7426

Po spoustě let jsem se znovu pustil do série Nadace velkého klasika science fiction Isaaca Asimova. Bylo moc příjemné zase se začíst do příběhu, psaného v době, kdy bylo samozřejmé, že věda a technika nakonec vyřeší všechny krize a vyvedou lidstvo ke hvězdám. Do světa, kde domovem bude celá galaxie, a skromná planeta, odkud lidstvo vzešlo, bude téměř zapomenuta. Tady se čas a historie měří na celá tisíciletí, události předpovězené psychohistorií se neodvratně vyplňují, a ti co si v chaosu upadající říše uchovají znalosti a vědomosti, budou noví vůdcové.
Něco z toho se dnes už může zdát trochu naivní, celý směr vývoje lidstva nakonec vždy záležel na rozhodnutí jednotlivců... ale přesto, Asimov byl velký vizionář a číst a přemýšlet nad jeho příběhy je potěšení.

Bakana

Všimli jste si, že v celé knize vystupuje jen jedna jediná žena, a to v naprosto nevýznamné roli v poslední části?
Nepopírám, že Nadace je dobrá kniha, s nápadem a dobře napsaná. Jen mě osobně nudilo, že veškeré zápletky jsou politické a základním námětem je, kdo koho přechytračí - i když vymyšlené to vždy bylo tak dokonale, že asi teorie chaosu byla dle knihy dávno překonána.

lenka2557

Isaac Asimov je v očích mnoha čtenářů velikán, což nezpochybňuju, nicméně přečtením Nadace se velikánem nejspíš nestane v očích mých. Nesedl mi styl, nedokázala jsem se často vyznat v postavách a upřímně řečeno, číst tak tenkou knížku měsíc je docela na pováženou. Tak snad jindy, s jinou jeho knihou...

muf-rodrigo

Moje hodnocení nemůže být objektivní, neboť (je to vůbec možné?) si doteď pamatuju tu chvíli, kdy jsem jako dítě na chatě před téměř 30 lety otevíral malou tenkou právě vydanou knížku s barevným obalem a názvem Nadace, aniž bych věděl, že tenhle dárek bude znamenat dlouhou, napínavou a zábavnou cestu vesmírem a časem, neboť tahle kniha bylo jen první sousto, sousto, po kterém jsem se nemohl dočkat dalšího a čekal jsem jak na smilování na další díly. Tohle jídlo si člověk vychutná až po přečtení ostatních dílů série Nadace (přičemž ten chronologicky první jsem četl až naposled, protože ještě v té době nebyl vydán), a nejen té, též detektivních románů o robotech Nadaci předřazených, bez nichž by nebyl kompletní fantastický Asimovův svět, svět Země, vesmíru, celých generací lidí a robotů, který byl plný překvapení a přesto logický. Četl jsem knihu v době, kdy internet byl ještě v plenkách, počítače byly 10x dražší a 1000x pomalejší než dnes, na knihu je třeba koukat prizmatem půlstoletí, co mezi napsáním a českým vydáním uběhlo, ale ani to jí neubírá na zajímavosti a nadčasovosti. Nejspíš ani otec netušil, co tehdy koupil, ale jsem opravdu rád, že jsem tuto knihu kdysi dostal. Těším se, až si jednou, teď, po 30, nebo později, po 50 letech zase přečtu celou sérii.

ufak

Celá série Nadace je super. Říkal jsem si, že si ji zase někdy přečtu postupně podle jejich času a ne, jak jsem se jednotlivým dílům dostal. Zvláštní, že se mi nějak nechce. Ke každému dílu pak něco (asi ) napíšu, teď samozřejmě neví, co kde je. Nejvíc ve mě zůstal pocit - spíš frustraci - (a velké poznání a úděs postavy - Daneela?), že osud několika staletí závisí na tom, jestli jediný člověk správně ve správnou chvíli zareaguje a nebude mít překážky, že veškerá statistika a psychohistorie je k prdu. A dále myšlenka Gaii, ta mi je docela blízká.

Bezkyne9

Genialni dilko z padesatych let, politicke dejiny v galaktickem meritku a navrch psane naprosto brilantnim stylem! Az je mi stydno hodnotit hvezdickami, kniha mi vzala dech naprosto neocekavanym zpusobem... Nezbyva nez se ctenarovo pokorou smeknout kloboucek hluboko a vrele doporucit jako povinnou cetbu :D
Tuto scifi klasiku jsem rozhodne necetla naposledy :)

451 stupňů Fahrenheita
451 stupňů Fahrenheita