Nadace

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15829/nadace-nXz-15829.jpg 4.3932

Nadace / Nadácia 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno, Argo, Triton

Foundation, 1951

Kniha Nadace

bukiet
předevčírem

Po několika nadačních románech, které se soustředily spíše na život a dílo Hariho Seldona se konečně dostáváme ke knize základní, k Nadaci, tedy česky správně Základně. Hned z kraje je třeba si říci, že tento druhý Asimovův román, vydaný v roce 1951, tak úplně románem není, neboť jde o přepracované verze čtyř povídek, které vyšly v Astounding Stories v letech 1942-1944, ke kterým byla v kompletu přidána úvodní povídka „Psychohistorici“. Ta se odehrává roku 1 éry Nadace, a podstatnou část, krom seznámení Gaala Dornicka se slavným Hari Seldonem, tvoří popis soudního jednání s oběma pány, které už známe z předešlé knihy Předehra k nadaci. „Encyklopedisté“ (50 é.N.) je vlastně úplně prvním příspěvkem do nadačního cyklu a jeho původní název je, jak jinak, Nadace. V roce padesátého výročí založení Nadace čelí společnost na Terminu prvnímu nebezpečí ze strany nedalekých čtyř království, odtrhnutých od zanikajícího Impéria. Zpráva Hariho Seldona zjevuje hodnostářům Nadace pravdu o skutečném poslání jejich společného projektu. „Starostové“ (80 é.N.) se odehrávají třicet let poté, co se starosta Hardin stal politickým vůdcem Terminu a líčí jeho řešení další krize ve vztahu ke čtyřem královstvím. Nadace se stává faktickým hegemonem v nejbližší vesmírné oblasti. Kapitoly „Kupci“ (135 é.N.) a „Obchodní magnáti“ (155 é.N.) ukazují vzkvétající Nadaci v její snaze ovládat své okolí nejen nábožensky ale také ekonomicky.

Ač je tato kniha dílem základním v Asimovově Univerzu, právě její povídkový charakter je důvodem, proč při poznávání autorova vesmíru tímto románem nezačínat a spíše si vybrat chronologickou cestu k Nadaci.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)
14. Nadace a Říše (Asimov)

FireOfFilth

Moje třetí kniha od Asimova a musím říct, že tato slavná série mě dost zklamala.
Kniha začíná poměrně nadějně a zábavně, kapitola Psychohistorici se mi opravdu líbila. Bohužel další části už mě nebavily. Byly na mě až moc politické.
Ano nápad o Seldonovi, který předpověděl konec Říše atd je skvělý, ale . . . Celkově musím říct, že Asimov nebude můj oblíbený sci-fi autor, o dost blíž je mi třeba Clarke či Lem, kde hraje větší roli technika.
Tuto knihu nemůžu hodnotit více než 40%

Jack Bauer

Děsně nudná sci-fi do které jsem se musel neustále nutit a dočetl s velkým sebezapřením, když to před lety tak vychválili. Naprosto souhlasím s Razičem. Teď po tolika letech se zpětně píše komentář dost těžko, když už nevím, o čem to vůbec bylo. Jediné na co si vzpomínám že se mě to spolu s vychvalovanou Dunou vůbec nelíbilo.

Jeronym
29.11.2020

(Jm. spis. Asimova) _ _ _ _ _
Pokusy o luštění křížovek ještě z dob, kdy jsem ani pořádně nečetl. A kdo je to ten Asimov? Spisovatel sci-fi?
Teď, jelikož mám rád klasiku a zároveň sci-fi, dostala se mi do rukou právě Nadace. Zajímavé dílo.
Vypravěčský styl osobitý, trošku mdlý, ale pro popis událostí stačí. Postav více, zapamatovat si vymyšlená jména skoro nemožné. O to však přeci nejde. Pochopil jsem to jako průřez významných událostí z historie Nadace a všechny české krále vám taky nevyjmenuji.
Lišáctví hlavních postav se mi moc líbilo. V hlavě mi zůstala myšlenka, že "z atomového blasteru se dá přeci střílet na obě strany" (nebo tak nějak). Pěkně to nastiňuje, jak asi fungují mocenské hry v pozadí... a i to, že dnešní "říše" je možná také v úpadku. A že vědomosti lidstva jsou moc důležité.
Není to nejlepší kniha, co jsem kdy četl, ale vzhledem k tomu, že je napsaná v 50. letech, oceňuji, že je nadčasová a stále aktuální. Bohužel, to že je to starší dílo Nadaci neomlouvá a plné hodnocení si schovám pro jiné knihy.
Život je krátký na celou sérii, ale pokud se ke mně dostane druhý díl, rád si ho přečtu.
Ve zkratce: pěkné, zaujalo. :)

Razič
18.11.2020

Tvl, já se na tu "klasiku sci-fi" asi už fakt vykvajznu, když je to jedna hovadina vedle druhý. Tohle jsou tuším čtyři samostatný povídky propojený tématem.. O čem byly nebo co tam vystupovalo za postavy po dvou dnech po dočtení marně vzpomínám, jen nějaká základní myšlenka zůstala. Jako fakt, zatím se mi nestalo, abych každej večer musel znovu číst poslední dvoustránku, abych si od včera vůbec vzpomněl co se tam děje, nebo spíš o čem tam kecají. Jako základní idea dobrá, ale je to takový lehce neslaný, postavy placatý, bez hlubšího čehokoli a naprosto zapomenutelný. Navíc mají zoufale neoriginální jména, asi takový, jaký jsem dával postavám já, když jsem ve třinácti čmáral sci-fi povídky zezadu do sešitu přírodopisu. Takže jako opět - asi super knížka před 50- ti lety, dneska ne - a fakt ne, nedám tomu pět hvězd jenom proto, abych vypadal, jakej jsem znalec...

Amolein
06.09.2020

Klasika žánru scifi vlastně není tak úplně ryzí scifi. Kniha je spíše takovým politologicko filosofickým dílem. Jádrem knihy jsou politické manipulace. Neočekávejte žádné akční pasáže. Děj posouvají dopředu dialogy plné lstí, manipulací a politických kliček.

Ze začátku jsem byl dosti zmaten a musel jsem si na internetu dohledat, o co v knize vlastně jde. K obtížnosti pochopení přispívá, že kniha se vlastně skládá z 5 povídek, které jsou od sebe časově dosti vzdálené. V každé z nich vystupují jiné postavy a svět už vypadá trochu jinak. Proto se můj názor na knihu dost proměňoval. Na začátku jsem byl celkem zklamaný. Později, když už jsem znal souvislosti a dávalo mi to větší smysl, jsem byl nadšený.

Každopádně nejedná se o čtení pro každého. V knize nejde ani tak o příběh, vlastně ani o postavy, které se tak rychle mění, že se o nich nic bližšího nedozvíte, jako spíše o myšlenky (vývoj civilizace). Však i sám Asimov přiznal, že se inspiroval dílem historika Edwarda Gibbona Úpadek a pád římské říše.

Na závěr ještě malinká poznámka k překladu. Pokud byste knihu chtěli číst, určitě vám doporučuji sehnat si překlad až z roku 2001 nebo novější. Starší překlady bohužel trpí mnoha neduhy.

Maus04
30.08.2020

Četla jsem tak, jak jde příběh chronologicky, ne jak Asimov díly napsal.
Úžasná série.

n.ezn.amy
26.08.2020

Nadaci od Isaaca Asimova osobně považuji za kultovní dílo v oblasti sci-fi. Galaktická Říše spěje k rozkladu a geniální matematik vymyslí plán, aby definitivně nedošlo k rozpadu celé civilizace a aby na troskách Říše postavil Říši novou. Skvěle napsaná kniha, která je začátkem fantastické série boje o zachování kultury lidské civilizace před jejím definitivním zánikem.

Isaac Asimov
americká, 1920 - 1992