Nadace

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15829/big_nadace-nXz-15829.jpg 4.31053

Nadace / Nadácia 1.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo, Triton

Foundation, 1951

Kniha Nadace

B4LU
předevčírem

Knihu jsem přečetl znovu po asi 15 letech na spravení chuti po vpravdě úděsném seriálu. Klidná, neakční a přemýšlivá SF je (hlavně svým hlavním námětem) stejně působivá jako před lety. Je však pravda, že některé její části už poněkud zestárly, a proto oproti dávnému prvnímu dojmu hodnocení o jednu hvězdu snižuji.

ZaS
05. listopadu

Tentokrát jsem četbu celé série pojal chronologicky a musím říct, že po 'Předehře' a 'Zrození' je Nadace balzámem na duši scifisty. Klasická space opera, čtivá, s věrohodnými hrdiny a dějem. Prostě vše co od dobré knihy očekáváte. Přesto je tu drobná pachuť. Když jsem ji četl před třiceti lety, byl jsem nadšen mimo jiné i z myšlenky státu ovládaného činorodými kupci, kteří nahradili staré aparátčíky. Logicky. Tehdy to pro nás bylo téma dne. Dnes se na tento dějový prvek dívám očima člověka, skutečně žijícího ve světě řízeném oligarchy a mé pocity jsou diametrálně odlišné, takže místo pěti hvězd, které bych bez váhání dal po prvním přečtení, teď jen čtyři. Za vyplněnou předpověď :-) Paradox doby.

tlllk

Vratil som sa k najstarším spomienkam na knižky z detstva, trochu ako hrať sa z tamagočim, chvíľu rozmýšlate ako vás to mohlo kedysi tak baviť , ale nakoniec prevládnu tie pozitívne spomienku na tú dobu ...

alishek

Knihu jsem poslouchala jako audioknihu a musím přiznat, že jednu hvězdičku navíc dávám za namluvení, to byla špička. Pomalé a napínavé sci-fi, sice bez nějakých akčních scén, ale hlavně je to o dialogu mezi postavami a i přesto se autorovi podařilo udržet moji pozornost, super.

mirec88

Hm. Mierne sklamanie. Čakal som od toho nepredstaviteľnú pecku, ktorá mi nedá dýchať a donúti ma to hltať jednu stránku za druhou, ale opak je pravdou. Čítal som to kľudne bez vzrušenia a bez nejakých extatických stavov. Bolo to dobré, nadpriemerné, ale sem-tam nuda a to skákanie v čase som nepobral spočiatku. Ale fajn. Teším sa na ďalšie diely.

Richard Skolek

Vynikající klasické dílo, a také jeden z mála příkladů sociologického způsobu vypravování. Kniha rozhodně není pro každého – nejde tu o postavy, nejsou tu žádné vesmírné bitvy, autor se zaměřuje jen a pouze na myšlenky. Právě tím je ale tak fascinující a poutavá.

soupik2012

Nadace, je knihou která nemá děj. Je totiž výhradně složena pouze z dialogů. Zároveň se dá říci, že časovou stopou prostupuje několik povídek, které mají společného jmenovatele. A tím je jeden hrdina, který se snaží odvrátit hrozící nebezpečí. Všichni se přitom spoléhají na přesnost výpočtu psychohistorika Hariho Seldona. Zde jsem prvně nadzvedla obočí. S přesností na minutu Sheldon vypočítal, co se stane v nesmírně vzdálené budoucnosti. Ehm... Za nejlepší povídku považuji část Starostové. Hardin mě opravdu bavil. Ale zároveň se zde v plné nahotě ukázalo, proč povídky vlastně nemám ráda. Když se do příběhu ponořím a ten mě doslova pohltí, tak je z nenadání konec. A začíná jiný příběh s opakujícím se procesem poznávání a po vnoření se do příběhu je už zase konec. To není nic pro mě. Důvodů, proč jsem i přes tento značný nedostatek dala knize plný počet bodů, je hned několik. Povídky jsou ve směs velice dobré. Nadace je jednou z nejlepších bezdějových knih. Ale především, mne naprosto uchvátilo zpracování audioknihy. Pan Martin Myšička, ale také režisér Hynek Pekárek si za tuto audioknihu doufám odnesou nějaké ocenění. Bylo by nanejvýš zasloužené.

madem

Nevím, proč jsem tak dlouho dokládala přečtení Asimova. Sehnala jsem první díl a během jednoho večera ho celý smlsla, hned jsem začala shánět další. Skutečně mě kniha vtáhla do děje. Nechce se mi věřit, že kniha je tak stará.