Nadace

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Po dlouhých dvanácti tisíciletích existence spěje galaktická Říše pomalu, ale jistě k zániku. Prozatím jsou však trendy vedoucí k jejímu rozkladu sotva postřehnutelné – vysledovat je dokáže pouze geniální matematik Hari Seldon. Na základě psychohistorického modelu předpoví, že po pádu Říše čeká galaxii nepopsatelný chaos a že následná éra barbarství se protáhne na celých třicet tisíc let. Seldon se však s touto myšlenkou nehodlá smířit. Na samém okraji galaxie proto založí na planetě Terminus Nadaci, která má nejen uchovat kulturu a vědění předchozích věků, ale stát se i zárodkem Druhé říše. Toto je příběh prvních dvou set let její pohnuté historie......celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/15_/15829/big_nadace-nXz-15829.jpg 4.31277
Série:

Nadace / Nadácia 1.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Argo, Triton
Originální název:

Foundation, 1951


více info...
Nahrávám...

Komentáře (195)

Kniha Nadace

Chytuš
15. května

UCHOKNIHA. Já nechápu, proč to pořád dělám - když mě úplně nenadchl Konec věčnosti, proč se pouštím do Nadace... Ale nebyl to úplný přehmat, to zase ne. Spíš než sci-fi je kniha o politice a intrikaření. Paralela s pádem civilizací je poměrně slušně zpracovaná, zvlášť v některých částech knihy mi z toho běhal mráz po zádech. V jiných momentech mi ale naopak samovolně oči vylétaly k nadočnicovým obloukům - na zmínku o atomové energii jsem si v průběhu poslechu vypěstovala slušnou alergickou reakci, o Seldnově kazeťáku nemluvě... Kulisy jsou prostě poplatné době vzniku, takže přes to se čtenář musí trochu přenést, aby si užil jiných hodnot téhle knížky...

Shaxx
15. května

Člověk by nevěřil, že od prvního vydání téhle klasiky uplynulo už 72 let :)
Vždy mě bavilo číst, jak si lidi v různých letech představovali vizi budoucnosti.
Nadace začíná dost poutavou a slibnou návnadou, o čem bude děj, která se pak ale zvrhne víceméně do hromady intrikaření, politiky a nějaké ty sci-fi prvky se odsouvají na druhou kolej (a chápu, že tohle někoho mohlo zklamat). Zajímavým aspektem je zde věda, která se z určitých důvodů ukryje pod takzvané vědecké náboženství, přičemž celý systém "duchovna" je tu popsán s takovým... blahosklonným tónem. Jedna zajímavost také je, že hlavní postavy jsou výhradně muži. Ženy se tu objeví pouze jen v roli na pár řádků v roli recepční, anonymní služebné a největší roli tu má manželka vysoce postaveného hodnostáře, která si zaslouží dokonce necelé dvě stránky dialogů :))
Nemá smysl se moc nadchnout pro nějaké postavy, protože děj skáče v čase, a původní postavy se tedy moc neohřejí u kormidla. Ale nemůžu tomu upřít čtivost a nápaditost, takže určitě budu pokračovat i s dalšími díly.


Frizer
01. května

Geniální vyprávěcí postupy vytváří z Nadace klasiku Sci-Fi žánru. Parádní dílo, ať už v psané či mluvené formě. Nicméně chápu že "happy trigger, space opera scifisty" nemusí toto dílo vůbec zaujmout, jde spíše o konverzační a myšlenkový příběh a tím je tempo pomalejší.

jenda3876
28. dubna

Prvni nadaci jsem poslouchal jako audio, cetl Vladimir Fiser. Kdyz pominu jeho chyby ve cteni, obcas i drmoleni, coz jiste na zazitku moc nepridalo, tak zazitek celkove velmi slaby, postavy se vynoruji nahodile bez nejakeho uvodu, nevite o nich nic, nemate k nim zadny "vztah" nekonecne politicke "kecy", dej stoji obcas zminka nejakeho povedomeho jmena, ale celkove ten dej je plytky, od tohoto nestora sci-fi jsem asi cekal vic, ale bohuzel jsem zklaman chtelo by to vic sci-fi a mene politky a nabozenstvi. Kdyz zaslechnete, ze Seldon zapne magnetofon, tak proste poznate, ze uz to dost zestarlo. Nejvetsi sci-fi je atomova puska a atomo-zarovka, ale celkove dost slabe, slabe propracovane, potencial by byl, ale nevyuzity. Cely dej se posune mozna tak o sto let, tak tu asi nemuze byt ani nejaka hlavni postava, ke ktere byste si vytvorili nejaky vztah, je tu pouze nejake politicke pnuti mezi Anakreonem a Terminem ale vlastne ani nevite na jakou stranu se pridat. Dival jsem se na serial v TV, chapu, ze tady byl dej asi o dost zhusteny, aleson to melo nejaky spad.

aquarius555
22. dubna

Tento Pád ríše rím-, pardon, galaktickej, je v podstate len séria rozhovorov, kde každá (zameniteľná) postava hovorí tým istým hlasom, napriek tomu že majú rozdielne názory, pozadie, pochádzajú z rôznych planét a podobne (len pohlavie majú všetci rovnaké). Prekvapuje ma, že kniha nebola pôvodne zamýšľaná ako rozhlasová hra. Všetky opisy v Nadácii by sa zmestili na dve strany. Pričom práve opisy sú podľa mňa jednou z devíz sci-fi, keďže aj obyčajný opis oblečenia, budovy, vozidla atď. sa v tomto žánri môže stať niečím nečakaným a zaujímavým. Staré brakové jednostránkové comicsové stripy ako Flash Gordon a Buck Rodgers, ktoré môže Nadácia svojou ekonomickou úspornosťou trochu pripomínať, mali aspoň silnú, imaginatívnu vizuálnu stránku. Táto kniha je sivá ako jej obálka.

sgjoli
26. března

Když se dívám na místní většinové hodnocení, půjdu dost proti proudu. Nadaci jsem poslouchala jako audioknihu a bohužel jsem skončila cca ve třetině a odložila jsem to jako nedoposlouchané. Hvězdičkové hodnocení nedávám.
S tématem politiky v kombinaci se sci-fi jsem se tu nepotkala poprvé, už jsem to viděla třeba v úžasné Duně Franka Herberta, kde jsem se v tom dost dobře vyžívala. Ale tady mne to dost nudilo. To bylo asi nakonec dáno tím, že jsem se strašně ztrácela, pletly se mi postavy, kdo stojí na čí straně atd. Prostě jeden velký chaos. Nevím, možná kdybych četla tištěnou knihu, třeba by se to nestalo a užila bych si to víc. Ale jako audiokniha mi to prostě vůbec nesedělo.
Přitom o interpretaci se postaral skvělý Martin Myšička, jehož hlasový projev je velmi příjemný a skutečně dobře se poslouchá. Toho je mi dost líto, že už kvůli němu jsem to nedokázala doposlouchat. Ale holt jsem se minula s obsahem. Škoda. Asi to někdy v budoucnu zkusím ještě tištěně, třeba mne to chytne víc.

Lolila
24. března

Už som sa dlho chystala na túto sériu od Asimova a prvá časť nesklamala.
Nie je to o konkrétnych postavách, ale o celej galaxii. Dej prebieha v časových skokoch a je rozdelený do niekoľkých častí, v ktorých sa riešia krízy predpovedané Harim Seldonom.
Skvelé, nadčasové, premyslené,...

iam.sokol
06. března

Naprosto famózní úvod do jistě velkolepé série. Od Asimova jsem naposledy četl Já, robot ještě jako teenager a jsem moc rád, že jsem se tehdy nepustil i do Nadace. Čekal jsem klasickou sci-fi s vesmírnými válkami a bitvami, ale díky bohu jsem dostal mnohem víc, když Asimov propojil vesmírné pozadí s intrikami a vysokou politikou. To vše zahalené jasně nalajnovanou tisíciletou budoucností, která je však aktérům (a čtenářům) skryta. Přečteno na jeden zátah a už jdu rovnou na pokračování.

1 ...