Já, robot přehled

Já, robot
https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246/bmid_ja-robot-qig-246.jpg 4 1560 1560

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak. * Poznámka v Databázi Národní knihovny ČR: Správné ISBN je 80-237-3961-1 (v knize neuvedeno). Chybné ISBN je 80-7116-237-X (chybné) a 80-7116-237-6 (chybné).... celý text

Literatura světová Povídky Sci-fi
Vydáno: , Ivo Železný
Originální název:

I, Robot , 1950


více info...

Můj komentář

Zatím jste nenapsal(a) svůj komentář ke knize Já, robot. Přihlašte se a napište ho.


Komentáře (204)

-Endy-
11.04.2024 5 z 5

Tato kniha mě bude patrně provázet celý život. Poprvé jsem ji četla jako teenager na střední škole, poté jako dvacítka na výšce, potřetí jako pokročilý třicátník...očekávám návrat v další dekádě :-D
Nezřídka se mi stává, že autoři první poloviny 20. století a dále do historie pro mě přestávají být příjemně čitelní. Ne tak Asimov, ten chlap je nadčasový génius!

Slezadav
04.03.2024 5 z 5

Absolutní klasika žánru. Spousta lidí sice zná Asimovovy zákony robotiky, ale málokdo si uvědomuje, co přesně znamenají a jaké problémy a paradoxy z nich mohou vzejít. Kniha je souborem povídek, které jsou propojeny skrze téma robotiky a postavu Susan Calvinové. Jsou zde samozřejmě i další postavy, které se vyskytují ve vícero povídkách, ale jak už je u Asimova zvykem nejsou základním kamenem díla.
Tady jde čistě o to předložit čtenáři k zamyšlení problémy, se kterými se bude potřeba v souvislosti s rozvojem robotů vypořádat. Jde jak o problémy technického rázu, tak zejména o morální dilemata. U většiny povídek jsem se skvěle bavil a lituji, že jsem tohle dílo nečetl už dříve. Skutečně jedno z mála sci-fi, které shledávám zcela nadčasovým a jsem přesvědčen, že nadejde doba, kdy budou právě témata obsažená v těchto povídkách daleko aktuálnější, než teď, neřku-li v době, kdy byla kniha napsána.
Hodnocení jednotlivých povídek:
Robbie - 4*
Hra na honěnou - 4*
Rozum - 5*
Chyť toho králíka - 3*
Lhář - 5*
Malý ztracený robot - 5*
Únik - 4*
Důkaz - 5*
Konflikt nikoli nevyhnutelný - 5*


Naďa2411
29.02.2024 3 z 5

První povídka mě velmi zaujala, i když nemám ráda sci-fi, ostatní povídky byly již moc na mne odborné. V aknize je popisován vývoj robotů na planetě Merkur. Vždy mě toto téma přivádí k obavám a doufám, že to bude i v budoucnu pouhá fantazie člověka, ale co kdyby....protože vývoj na Zemi v dnešním světě jde neuvěřitelným rychlým tempem.

všechny komentáře

Související novinky (1)

Knižní novinky (30. týden)

25.07.2021


Citáty z knihy (31)

Robotovi můžeš důvěřovat neskonale víc než lidské chůvě. (Robbie)


Nesvěřím svou dceru stroji – ať si je jak chce chytrý. Nemá žádnou duši a nikdo neví, co si vlastně myslí. (Robbie)


V New Yorku vydali nařízení, podle kterého mezi západem a východem slunce roboti nesmějí na ulici. (Robbie)


Více citátů z knihy najdete u autora.


Kniha Já, robot v seznamech

v Právě čtených22x
v Přečtených2 341x
ve Čtenářské výzvě217x
v Doporučených160x
v Knihotéce573x
v Chystám se číst487x
v Chci si koupit126x
v dalších seznamech30x