Já, robot

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/24_/246/ja-robot-qig-246.jpg 4.51066
Žánr:
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno:, Ivo Železný
Orig. název:

I, Robot (1950)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (115)

Kniha Já, robot

Přidat komentář
DzordanoChruno
19. června

Kniha pozostáva z 9-tich poviedok, z ktorých má zmysel čítať iba tri:
1. Robbie - bravó, konečne nejaká emócia, u Asimova totálne nedostatkový tovar
8. Důkaz - napísané jednoducho, ale pútavo
9. Konflikt nikoli nevyhnutelný - pomerne nudné, ale so zaujímavou pointou v závere.
Ostatné poviedky sú buď zdĺhavé, nezáživné, alebo napísané štýlom stredoškoláka. Unavujúce dialógy a nikam neplynúci dej, v závere rýchly zvrat a nepresvedčivá pointa, to všetko pôsobí ako urážka čitateľa, nie ako kniha zo zlatého fondu literatúry. Prečítal som ešte 3 Nadácie, ale všetko je slabé, s Asimovom končím. Ak toto malo byť kultové dielo, tak potom ja uznávam iný kult. Howgh.

vera5841
26. května

Nejsem úplně fanoušek fantasy, ale tuhle knihu jsem zhltla. Krátké, trošku pohádkové povídky se mi četly dobře. Takové milé, nekomplikované a přitom s vnitřní myšlenkou

PinkBunny
30. března

čtené jako audiokniha 8h05m. Zpracování zajímavé problematiky. Někdy je děj až moc rozvleklý, pomalý. Jako psycholog pak vidím velká problémová místa v "robopsychologii", která je někdy založena na špatných premisách. Jako oddychovka nebo kulisa použitelné.

DericCaster
27. března

Krásné zamyšlení nad zákony robotiky a dilematy ke kterým to může vést. Ale osobně si myslím, že utopie zůstane utopií. Lidský egoismus a touha po moci, s tím prostě nejde dokupy... Ale to jsem se jen tak zamyslel. Samotné příběhy mne bavily a vždy jsem čekal jaké bude řešení.

CharlesWard
19. března

Důkaz a Malý ztracený robot byly klenoty tohoto sborníku. Zbytek mně bohužel nezaujal

lukas9608
14. ledna

Soubor devíti povídek s tematikou robotů a jejich morálky vštípené třemi základními pravidly. Výborná je především povídka Lhář - robot, se schopností číst myšlenky v konfliktu s prvním zákonem robotiky a povídka Důkaz - robot (či nerobot?:)) kandidující na starostu. Některé z povídek mi na druhou stranu přišly poměrně nezáživné.

LenJen
21.12.2018

Velice potěšilo, a to hlavně co se týče otázek robotí etiky a celkově mysli. Vcelku svižné čtení.

sgjoli
15.12.2018

Do této knihy jsem šla s nulovým očekáváním a nakonec ji odkládala s naprostou spokojeností a se spoustou myšlenek, kterými jsem se pak dlouho zaobírala. U čtení jsem pak byla vždycky překvapená, jak to autor dokázal vymyslet a z jednotlivých příběhů vyklouznout se ctí a s naprostou logickou přesvědčivostí tak, aby jednotlivé pointy dodržely jeho robotí zákony. Neuvěřitelné, prostě neuvěřitelné.


Štítky

roboti zfilmováno

Autor a jeho další knihy

Isaac Asimov
americká, 1920 - 1992

všechny knihy autora

Kniha Já, robot je:

v Právě čtených22x
v Přečtených1625x
v Čtenářské výzvě131x
v Doporučených110x
v Knihotéce415x
v Chystám se číst340x
v Chci si koupit68x
v dalších seznamech18x