Já, robot

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak. * Poznámka v Databázi Národní knihovny ČR: Správné ISBN je 80-237-3961-1 (v knize neuvedeno). Chybné ISBN je 80-7116-237-X (chybné) a 80-7116-237-6 (chybné)....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246/big_ja-robot-qig-246.jpg 4.41305
Žánr:
Literatura světová, Povídky, Sci-fi

Vydáno: , Ivo Železný
Originální název:

I, Robot, 1950


více info...
Nahrávám...

Komentáře (165)

Kniha Já, robot

Arev122
07. ledna

Zajímavě napsané, hezké , pohodové sci-fi čtení, které nutí k zamyšlení nad 3.zákony pro roboty.

MagdaFish
14.11.2021

Tak mě starouš Asimov taky doběhl. :) Řekla jsem si, že začnu povídkama, abych si osahala páně Asimovův styl, pro případ, že by mě nesedl.
No a ono mě to sedlo náramně. :) Ten technický pravěk z toho sice místama čouhá víc, než u takového Raye Bradburyho, který psal ve stejné době, ale dá se to překousnout. Síla téhle knížky je v něčem jiném.
Nestárnoucí dílo, fakt že jo.


intelektuálka
07.11.2021

Knihu jsem vybrala pro našeho juniora - ale nedalo mi, abych do ní nenahlédla ....

Seznámila se se zákony robotiky a hlavně s příběhy vyprávěnými robopsycholožkou Susan Calvinovou ....

Líbil se mi příběh o robotu Chytrouškovi a jeho opozicí vůči člověku:

" Teorie musí být založena na rozumové úvaze - a to, že byste mne mohli stvořit vy dva, je v rozporu se všemi zákony logiky ...."

A zaujal závěrečný Konflikt nikoli nevyhnutelný ...

" Každé stadium lidského vývoje mělo svůj vlastní jedinečný typ lidského konfliktu ....
které bylo údajně možné řešit jedinou silou ...."

.... roboti se postaví mezi lidstvo a zkázu ....uvidíte, co přijde ....

Tak tedy budeme čekat, pane Asimove ....

MarqueeMoon
20.10.2021

Niekedy je vyberať si knihu v kníhkupectve intuitívne a neplánovane skutočne to najlepšie, čo môžete urobiť! Ani som nevedel, čo presne kupujem, až na to, že som si myslel, že je to predloha (tipoval som, že vernejšia a doslovnejšia) k filmu "Ja, robot". Dokonca som ani nevedel, že kupujem zbierku poviedok. Doma knižku otvorím a hľa poviedky, no až neskôr, pri čítaní som zistil, že je to vlastne geniálny príbeh a jednotlivé poviedky sú fantastické dieliky, ktoré utvárajú koherentný a logický celok. Bolo to osviežujúce a príjemné čítanie, skutočne som sa veľmi bavil. Kiežby bola ďaleká budúcnosť skôr takto utopická ako dystopická. Tri zákony robotiky sú cement, ktorý jednotlivé poviedky spája a umožňuje na tomto nápade experimentovať a testovať platnosť daných zákonov. Ani jedna z poviedok nebola pre mňa stratou času, naopak, každá bola vysoký nadpriemer a konkrétne príbehy "Rozum", "Stratený robot" a "Dôkaz" boli ešte o malý kúsok lepšie.
Celkovo za mňa splnené tri zákony SF poviedok a poviedkovej tvorby všeobecne:
1. Nenudiť, ale zabávať
2. Zabávať a nenudiť
3. Dobre vypointovať

Lenka.Vílka
01.09.2021

Vážně moc mě bavila forma knihy. Vlastně to jsou povídky, spojené příběhem na pozadí, který je vlastně vyústěním těhle všech povídek, které jsou vlastně souběhem události vedoucích k úpadku. Určitě je pro tuhle formu nějaké chytré označení, ale to já neznám. Mě se kniha líbila, jak byla se vším všudy, a to je hlavní.

Nejdřív kousek o robo chůvě, potom následují tři kousky s dvojicí Mike Donovan a Greg Powell, potom příběh robota, který kvůli konstrukční vadě čte myšlenky, robota, který se neřídí prvním zákonem robotiky, potom se na chvíli vrátí Mike s Gregem, poté trochu politiky a podezření, zda není kandidát na funkci robot a knihu uzavírá ještě jeden jeho příběh.

No, pár slov k jednotlivým povídkam u povídek.

Po přečtení všech povídek si však nemohu pomoct. A ta samá myšlenka mě napadla během čtení Mateřského kódu. Stojí to lidem za to? Vytvářet roboty, když jsou s nimi stále takové lapálie? A stále kolem nich musí něco řešit? Vždyť to měla být věc, která má pomáhat. Přeci jen, jak to s roboty nakonec dopadlo, že. Ale i tak. Asi zamyšlení tak všeobecně. Stálo to tedy všechno za to lidem? Protože dost robotů v povídkách "blbne" právě kvůli kombinaci těch třech zákonů a toho, jak s nimi lidé mluví. Aby na to každý měl potom školu, co? Nebo raději držel hubu. Takže chápu, proč je lidi na Zemi nechtěli. Protože neumíme zavřít klapačku a co z ní vychází je většinou něco tak blbý, že by z nás byly roboti v háji zeleném :D

radimch
08.08.2021

Naprosto skvělá povídka, pro kterou stojí za to knihu číst je "Rozum"

Lolila
17.06.2021

Skvelé sci-fi postavené na poviedkach. Nevedela som, čo mám od knihy očakávať, ale príjemne prekvapila. Podstatou poviedok sú tri robotické zákony. Vzťahy medzi človekom a robotom rieši prostredníctvom "robotickej psychológie" .... s vtipom, logikou, s napätím ako jednotlivé situácie dopadnú a tiež s veľa zaujímavými myšlienkami.... Keď si predstavím, kedy to bolo napísané.... nestarnúca klasika:-).

Terva
21.08.2021

V New Yorku vydali nařízení,
podle kterého
mezi západem a východem slunce
roboti nesmějí na ulici.
(Robbie)

https://www.databazeknih.cz/komentare-povidky/terva-87261

3 zákony robotiky:

1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo.
2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka – kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem.
3. Robot musí chránit sám sebe před zničením – kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem.

Všech těch devět povídek v tomto svazku má za úkol ukázat čtenáři případy, kdy se roboti můžou vzepřít třem zákonům robotiky podle příručky robotiky 56. vydání 2058 n.l. Hlavní trik, na němž jsou založeny veškeré Asimovovy robotické příběhy, spočívá v domýšlení logických důsledků jednotlivých zákonů, v jejich vzájemné interakci. Každá z těchto devíti povídek se zaobírá nějakým zádrhelem, kdy se roboti vymknou kontrole nebo člověk záměrně pozmění nebo vynechá nějakou část z těch výše uvedených zákonů.

Citát: Mám za to, že by se pro to mělo najít uspokojivější vysvětlení. Zdá se mi nepravděpodobné, že byste mě „sestrojili“ vy dva. (Rozum)

Isaac Asimov nás tu pomalu připravuje na dlouhý, předlouhý cyklus Impérium a Nadace. Poukazuje na to, co by roboti mohli v budoucnu pro lidstvo znamenat, jak by mu mohli prospět a nebo ho zničit. Všechny ty povídky totiž směřují jedním směrem. Tím je zdokonalit robota, aby nebyl od člověka k rozeznání. Zda je to pro lidstvo hrozba nebo ne, to musí čtenář posoudit sám.

Citát: Jeden z třiašedesáti robotů, které jsem právě vyslechla mi záměrně lhal. (Malý, ztracený robot)

Podle některých by to mohla být hrozba a tak na svět přišel čtvrtý zákon robotiky, kdy je v prvním zákoně slovo člověk nahrazeno slovem „Lidstvo“. Navíc se v těchto příbězích také pomalu vytváří mezihvězdný pohon, který umožní lidstvu osídlovat mnohé planety. Pan Asimov byl génius, protože, to co tady vytvořil je nehynoucí dílo, které by se mohlo stát příručkou pro budoucí lidstvo. Jeho knihy by měly být zařazeny mezi díla, které by si měl přečíst úplně každý.

Citát: Pamatujte, že budete – mrtev – dlouhý – dlouhý – čas! (Únik)

Jen jedna věc mi tak trochu v příbězích vadila. Pan spisovatel tu dokáže vymyslet roboty, mezihvězdný pohon a další technické stroje a přístroje, ale sám, jakoby se zarazil ve své době. Vypravěč těchto příběhů například zaznamenává své rozhovory na magnetofonovou pásku. A tak se čtenář musí ptát, proč tu pan Asimov neviděl jen kousek do budoucnosti a nevymyslel místo té pásky něco lepšího. Takových „starých“ věcí a přístrojů je v příbězích celkem dost. Sice tu máme pohled do daleké budoucnosti, ale s některými přístroji si ani pan Asimov nevěděl rady a při tom v nedaleké jeho budoucnosti už byly tyto přístroje zastaralé a zapomenuté.

Citát: Kdyby se dal vyrobit robot, který by mohl zastávat funkci zvoleného zástupce lidu, pak by ji zastával co nejlíp. (Důkaz)

Jinak jsem si všechny povídky užíval, žasnul jsem nad všemi těmi možnostmi a zvraty a podivnými příběhy. Nejvíc se mi líbily příběhy 1, 3, 5, a 7. Pokud chcete poznat mé názory a dojmy z příběhů samostatných, najdete je u této knihy v kolonce „části děje“ a nebo na výše uloženém odkazu. Udělal jsem dobře, že jsem se k „robotům“ vrátil a začal tento cyklus znova od začátku. Pomalu se probojuju až k Nadaci k níž je několik Asimovovo knih jakousi předehrou k Nadaci. Mezi ně se počítá třeba Já, robot, Nahé slunce, Roboti a Impérium a mnoho dalších.

Citát: Zdá se, že nikoho nenapadlo naprogramovat Stroji taky sexuální relace. (Konflikt nikoli nevyhnutelný)

1 ...