Já, robot

Isaac Asimov – při tomto jménu se všem příznivcům a čtenářům SF vybaví dvě věci – románový cyklus Nadace a hlavně: tři zákony robotiky. Jakže znějí? 1. Robot nesmí ublížit člověku nebo svou nečinností dopustit, aby člověku bylo ublíženo. 2. Robot musí uposlechnout příkazů člověka, kromě případů, kdy tyto příkazy jsou v rozporu s prvním zákonem. 3. Robot musí sám sebe chránit před zničením, kromě případů, kdy tato ochrana je v rozporu s prvním nebo druhým zákonem. Tvůrcem a otcem celé robotické etiky je právě americký spisovatel Isaac Asimov. V této dnes již klasické sbírce nacházíme jedny z nejlepších povídek, jaké kdy byly na toto téma napsány. A nelze jen dodat, že myšlenky v nich obsažené nijak nestárnou – spíše naopak....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/24_/246/ja-robot-qig-246.jpg 4.41201
Literatura světová, Povídky, Sci-fi
Vydáno, Ivo Železný

I, Robot, 1950

Kniha Já, robot

misatrix

Kniha ve me budí zvláštní rozpolcení. Na jednu stranu jsem byla uchvacena jednotlivými příběhy a toužebně jsem očekávala rozuzlení. Na druhou stranu jsem se do knihy nedokázala zácist a nedockave vyhlizela její konec.

mulderka
14.11.2020

Co napsat k dílu, které je a zůstane jedním z nejpevnějších pilířů SF světa? Přelomový nápad se zformulováním tří zákonů robotiky a jejich chytré využití v sérii už dávno klasických povídek udalo směr celé jedné odnoži žánru a žije z něho už několik generací SF autorů. A co na tom, že v naší realitě se směr vývoje robotiky od Asimovových představ znatelně odchýlil?
Nelze jinak než přidělit pět krásně naleštěných pozitronových mozků. Přátelé, kdo z vás to má??

Jass
13.11.2020

Neskutečně inteligentní četba, v podstatě řešící matematické a etické problémy, která se právem řadí mezi klasiku. Nemůžu uvěřit, že mi trvalo tak dlouho se k ní dostat (kecám, naprosto tomu věřím... zkrátka příliš mnoho knih...). Jedna povídka je lepší než druhá, i když mojí nejoblíbenější musí být Rozum (viz komentáře u povídek).
S Asimovem jsem rozhodně neskončila, už se těším, až si od něj přečtu něco dalšího.
Také mě neskutečně bavila taková ta určitá "úsměvnost". Některé technické aspekty jsou pro nás stále nedosažitelné zatímco jiné už jsou dávno překonané. Na knize je poznat její stáří, ale já tenhle fakt vůbec neberu jako mínus, knize to přidává určité - autorem nezamýšlené - kouzlo.
Posloucháno jako audiokniha (1990, Milan Neděla) při zavařování gdoulí. Těsně po zapnutí jsem zvažovala změnu audioknihy, protože ač hlas nebyl vyloženě nesympatický, nebyl mi ani vyloženě příjemný a chvilku trvalo, než jsem si na něj zvykla. Audiokniha má také momenty, kdy se zničehonic výrazně ztlumí hlasitost, nicméně do pár vteřin se to vždycky spraví. Celkově spokojenost.

alabra
21.10.2020

Propojení tří zákonů robotiky s rozličnými situacemi vztahů člověk - robot. Osvěžující, chytrá, přemýšlivá četba. Za mě spokojenost.

FireOfFilth
26.08.2020

Isaac Asimov položil tři zákony robotiky, které nám říkají jak se robot musí chovat. Každá povídka v knize si bere tyto zákony a hraje si s nimi. Například co by se stalo, kdyby v robotu došlo k chybě a přestal nějaký ten zákon fungovat. Celkově jsou tu popsány vztahy robotů a lidí, jejich společná interakce.
Povídek tu najdeme 9, většina byla nadprůměrná.
Hned první povídka Robbie je takový roztomilý dětský příběh o přátelství.
V povídce Hra na honěnou se podíváme na Merkur, kde pracují roboti, kteří těží selen. Jedná se o velmi zajímavé čtení plné úvah, proč se robot zasekl a netěží.
Rozum je pro mě jedna z nejlepších povídek. Opravdu zábavné dohady lidí a robota, ten bohužel nechce pochopit, že byl sestaven člověkem a furt mluví o jakémsi Pánu.
Chyť toho králíka mě nějak extra nezaujal, už vlastně ani nevím pořádně o čem to bylo.
Lhář další velmi zábavná povídka, kde robot proti sobě poštve lidi, samozřejmě si celou dobu myslel, že jim pomáhá.
Malý ztracený robot byla zajímavá detektivní záležitost o jejich výsledku rozhodlo gama záření.
V povídce Únik se podíváme na vesmírnou loď, kde sice hraje roli robot, ale spíše jde o umělou inteligenci jako takovou.
Stephen Byerley je prý robot a má kandidovat do politiky. V povídce Důkaz jsme svědky zkoumání tohoto pána a hledání důkazů, že je tento výrok pravdivý.
Poslední povídka mi také moc nesedla, byla taková skoro až filozofická.
Celkově však můžu tuto sbírku doporučit a právem se řadí mezi zlatý fond sci-fi. Hodnotím 80 %

Taťka Hraboš
26.08.2020

Pro mě to bylo překvapení. Ne v tom smyslu, že bych byl nějak zklamaný – čekal jsem výborné čtení a také se mi ho dostalo. Ale také jsem čekal román a místo toho jsem se dočkal povídek. Na druhé straně tenhle formát dovolil Asimovovi využít potenciál tématu a svou bezbřehou fantazii v mnohem větší míře, než by tomu bylo u románu. Oficiálně je to povídání o robotech, ve skutečnosti však ještě více o lidech. Asimovovi hrdinové řeší tytéž problémy a v mnohém se chovají jako my – svázáni svými třemi robotickými zákony, stejně jako my jsme svázáni morálními normami a ohledy k druhým (tedy alespoň ti nejlepší z nás – jak je na to trefně poukázáno v příběhu Důkaz). Zajímavé je i srovnání Asimovova hypotetického světa kolem roku 2020 a později, jak si ho v roce 1950 (přinejmenším pro účely této knihy) představoval, s tím naším reálným. V mnohém byl neskutečný optimista; na druhé straně i pro tento jeho rys ho čtu moc rád.

burg
19.08.2020

Tři robotické zákony - geniálně jednoduché a devět povídek, které jsou ve své podstatě tak jednoduché, až jsou geniální..:-) Přesto se v každé z nich skrývá velká myšlenka. Zkrátka a jednoduše: tohle je nesmrtelná a nestárnoucí klasika a spolu s Poslední otázkou asi to nejlepší, co mistr pera Asimov napsal. Přečteno už několikrát a stále se ke knize rád vracím.

renefer
05.08.2020

Tohle je prostě klasika sci-fi literatury. Autor jako základ jednotlivých povídek zvolil tři robotické zákony, které sám vymyslel, nicméně si myslím, že v blízké budoucnosti se dočkáme jejich uplatnění v praxi, protože jsou geniálně jednoduché.

roboti zfilmováno

Isaac Asimov