Nadace a Říše

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Druhá kniha série Nadace. Proroctví Hariho Seldona se naplnilo. Nastal Pád. Kdysi mohutná galaktická Říše se rozpadla; jejím troskám teď vládne poslední císař Kleon II. Nadace však důsledně plní Seldonův původní plán – co nejvíce zkrátit období třiceti tisíc let předpokládaného období temna – a úspěšně překonává další krize. Na scénu však vstupuje činitel, s nímž nepočítal ani geniální psychohistorik: mutant s naprosto nepředvídatelnými biologickými vlastnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40003/big_nadace-a-rise-mt3-40003.jpg 4.4786
Série:

Nadace / Nadácia 2.


Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton, Argo
Originální název:

Foundation and Empire, 1952


více info...
Nahrávám...

Komentáře (66)

Kniha Nadace a Říše

robin9739
15. května

Závěrem Jedná se právem o kultovní dílo, je to druhá kniha ze tří, takže je spíše vyplňující ale velmi zábavná, napínavá s nečekaným a překvapivým koncem. Jestliže máte rádi akční či military sci-fi nebude Nadace a Říše šálkem vaší kávy.Je to originální dílo, které se musí brát jinak. Je to politické Space opera s vytříbeným jazykem a úchvatnými dialogy.

Lolila
27. března

Aj druhý diel je rovnako dobrý ako prvý. Dej je tentokrát rozdelený do dvoch častí. Proroctvo sa naplnilo, Ríša sa rozpadla. Seldonov plán narušil mutant, s ktorým nikto nerátal, ani sám psychohistorik. Pútavo písaná kniha s množstvom zaujímavých myšlienok.


iam.sokol
10. března

Pokračování Nadace je tentokrát "omezeno pouze" na dvě části, nicméně to v žádném případě neubírá na kvalitě pěkně rozehrané série. Spíše naopak, některé zápletky byly o něco propracovanější a naprostý mindfuckový závěr mě donutil hned otevřít třetí knížku.

PrincaListicka
21. února

- Posloucháno jako audiokniha od vydavatelství OneHotBook. -

Pokud jste fanoušky bezhlavé akce a knih, kde se neustále něco děje, pak nejspíš Nadace a Říše nebude nic pro vás. Ačkoliv jsme zde svědky mnoha převratných událostí, většina děje funguje spíš na principu politických rozhovorů a debat mezi jednotlivými postavami, kterých je zde poměrně požehnaný počet. Já osobně musím říci, že mi tento formát naprosto vyhovuje a opravdu si ho užívám, což je s podivem, jelikož jsem dříve opravdu nepatřila mezi fanoušky politicky zaměřené literatury. Jednotlivé kapitoly jsou tak plné nejrůznějších klíčových zmínek informací, že stačí chvilku přestat dávat pozor a už nebudete vědět, o co vlastně komu z postav jde.

Jsem moc ráda, že se nám v druhém díle této rozsáhlé ságy dostává dvou zajímavých pohledů - říšského generála a ženy. Musím říci, že více mě tentokrát bavila část zaměřená na Mezka, opravdu se mi líbila ta nejistota, která z děje přímo čišela. Věděla jsem, že někde na dosah leží vysvětlení toho, co se děje, ale velmi dlouho jsem měla pocit, že pouze kloužu po povrchu. V samotném závěru knihy se nám pak dostává nečekaného rozuzlení celé zápletky. I když možná nečekaného pouze pro některé čtenáře, protože ačkoliv jsem nad dějem ustavičně přemýšlela, vůbec mě toto vysvětlení nenapadlo, narozdíl od jiných čtenářů využívajících knižních databází.

Ačkoliv se i zde setkáme s několika málo jevy, které dnešnímu čtenáři přijdou zastaralé, musím opět smeknout před panem Asimovem a jeho neuvěřitelnou představivostí, protože ačkoliv tuto knihu napsal již před 70 lety, působí stále aktuálně. Klidně by ji býval mohl napsat někdo dnes a prakticky bychom nepoznali rozdíl.

Co se týče audioknižního zpracování, bylo stejně skvělé jako u první knihy. Pan Myšička odvedl výbornou práci, dodal případu potřebné emoce, skvěle pracoval s hlasem a každé postavě vytvořil charakteristický mluvený projev, takže nebylo příliš velkým problémem okamžitě poznat, kdo z postav mluví. Doufám, že se brzy dočkáme poslechového zpracování dalších dílů série Nadace, už se totiž opravdu nemohu dočkat toho, jak to bude dál.

Rav3n
02. února

Tahle mě z celé ságy zasáhla nejvíc, a to nejen pro nevypočitatelný a nepředpověditelný element jednoho zmutovaného individua. Samo toto individuum je nesmírně fascinující, ovšem takovým tím temným, těžko uchopitelným způsobem, a přesto jsem mu do určité míry dost fandila. Ta konkrétní mutace je totiž naprosto fascinující! Jeho charakter Asimov vypiloval, dokonale vysoustružil, a to skutečně tak, že není pochyb s kým máme tu čest. A ta manipulace s emocionální složkou mysli postupně odkrývá směr a nastavuje rytmus dalších dějů. Nicméně troufám si říct, že bez společnosti a souvislosti s ostatními díly může být... řekněme těžko stravitelná.

Rihatama
09. ledna

Asimovova sedmidílná sága o Nadaci u nás začala vycházet těsně po revoluci a tehdy, v r. 1990 jsem si také koupila úvodní díl Nadace, který mám doposud. A postupně jak vycházely nové a nové díly, měnily svou vizáž i velikost, takže mám v knihovně vlastně docela nesourodou sbírku knih. A přece bych je nevyměnila za nová vydání s jednotnou, dokonalou grafickou úpravou barvitých obalů. Ale zpět k Asimovovi. Uvědomila jsem si, že dnešní mladou generaci jeho pojetí scifi románů asi moc neoslovuje. Nadace působí až přízračně neakčně, a to i ve chvílích válek mezi Říší, Nadací a Periferií. Tak jak Asimov vsadil na Seldonovu psychohistorii a předpověď budoucnosti na psychohistorickém modelu, tak u hlavních postav i samotném ději pak na psychologii a myšlenkový vývoj spíše než vlastní akci. I když musím uznat, že pád galaktické říše není žádná minimalistický zápletka... A tak se Asimovovi podařilo vytvořit sice malé, ale příjemné napětí a vyvolat můj neutuchající zájem o další vývoj, když hlavní postavu tohoto příběhu mutanta "Mezka" zahalil rouškou tajemství a přisoudil jí nadlidské biologické schopnosti. Že by Mezek překonal i předpovědi samotného Seldona...? A ten závěr! To jsem si "u galaxie" zase početla!

hanak_v_exilu
23.10.2022

První díl působil téměř dějepisně, protože upřednostnil historické události před postavami. Ten druhý zredukoval počet krizí ze tří na dvě, což prospělo atmosféře, srozumitelnosti i aktérům. Kniha je rozdělena na dvě "novely". Bel Rioseova je podobná těm z předchozího dílu, ale Mezkova už naznačuje myšlenkovou hloubku, k níž se série postupně propracovává.

soupik2012
20.10.2022

První povídce Generál nemám co vytknout. Závěrečná myšlenka je naprosto geniální a veskrze pravdivá. Druhá povídka, tedy spíš novela Mezek již tolik povedená není. Příběh se místy zbytečně vleče. Manželskému páru trvá neúměrně dlouho, než si všimne toho co musí většina čtenářů tušit od samotného počátku. Bylo pro mě tudíž dost velkým zklamáním, že se má předtucha vyplnila. Na samotném konci mě ale autor velmi překvapil a potěšil. Takže jsem byla celkově s knihou moc spokojená a budu se těšit na samotné vyvrcholení této hodně zajímavé trilogie. Audiokniha kterou naprosto dokonale načetl pan Martin Myšička, je opravdu velmi povedená a mohu ji tak všem vřele doporučit.

1