Nadace a Říše

Druhá kniha série Nadace. Proroctví Hariho Seldona se naplnilo. Nastal Pád. Kdysi mohutná galaktická Říše se rozpadla; jejím troskám teď vládne poslední císař Kleon II. Nadace však důsledně plní Seldonův původní plán – co nejvíce zkrátit období třiceti tisíc let předpokládaného období temna – a úspěšně překonává další krize. Na scénu však vstupuje činitel, s nímž nepočítal ani geniální psychohistorik: mutant s naprosto nepředvídatelnými biologickými vlastnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40003/big_nadace-a-rise-mt3-40003.jpg 4.4675

Nadace / Nadácia 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton, Argo

Foundation and Empire, 1952

Kniha Nadace a Říše

Brandon

Skvělé pokračování série. Tuto knížku jsem zhltl za pár dní. Děj mě nikdy nepřestal bavit. Velké zlepšení oproti minulému dílu byl menší počet hlavních postav. Člověk měl více času se s postavami sblížit a vytvořit si k nim pouto. Určitě doporučuji.

alishek
16.11.2021

Opět skvělé pokračování, poslouchala jsem jako audioknihu namluvenou William Hope a jeho hlas dodal potřebnou pátou hvězdičku, Seldonova krize, hrozba, kterou nikdo neviděl přicházet. Super, moc se těším na další díl.

Richard Skolek
24.10.2021

Po první knize jsem se velice těšil, jsem ale mírně zklamaný. Asimov je vynikající v grandiózních myšlenkách a hlubokých filozofických úvahách, tam mu není rovno. Jeho povídky jsou famózní. Pokud ale píše delší příběh, v němž se objevují i zcela obyčejní lidé žijící obyčejné životy, výrazně mu dochází dech – postavy jsou ploché, rozhovory úmorné.

tlllk
13.10.2021

Ako dieťa som miloval túto sériu, s odstupom času ale vidím tie nedokonalosti, konvenčné myslenie uveznené v duchu danej doby.

madem
27.09.2021

Po skvělém prvním dílu jsem nadšeně sáhla po druhém a opět jsem ho zhltla jedním dechem. Skvělé pokračování.

Johana
31.08.2021

Druhý díl Nadace je myslím víc určený pro mládež, nežli díl první, dále se tu objevuje ženská hrdinka a romantická linka.

Hlavní motiv se ovšem nemění, pozorujeme kypění světa lidí v kotli předurčenosti téměř biologického typu - což nás zarazí méně, pokud zohledníme, že Asimov byl biochemik.
Strašidelné mi připadá, že se tu na jednom místě pan autor opět vyrovnává zároveň se Starým zákonem i s marxistickou filosofií, aby nám do toho nově vyprávěl pohádkový příběh o lásce k jedné nevěstě. Strašidelné, no, jaký génius musel autor být, aby bylo toto možné?

(A chvílemi je to všechno i skrytě vtipné, když si například jeden z hrdinů neodpustí poznámku: "Přeci nemůžeme ohrozit Říši tím, že zabijeme jednoho člověka." Kterého mohl myslet, že? Nebo generálovo prohlášení: "Přijímám tu výzvu! Bude to zápas věčného odkazu proti pevné vůli." Ačkoli jsou ty věci hrozné, musela jsem se smát.)

Ano, je to pozoruhodná kniha. Jedna z věcí, které mne na tom baví, je, že pan Asimov není jednoznačný ve svých výkladech o lidstvu a dějinách. Nechává čtenáři dost prostoru, aby si věci domýšlel posvém...

Půjdu si přečíst další díl, jen chci ještě dodat citát, kde autor mluví za jednoho svých hrdinů, ale myslím, že velmi silně také za sebe samého:

"To, co vím, je výsledkem dvou náhod. Náhody, že jsem se narodil jako syn svého otce, a toho, že jsem se narodil jako obyvatel své země."

karel0684
17.07.2021

pokračování série Nadace - opět návrat ke knize po cca 30 letech a schroustáno za dvě odpolední. I když je ta série napsaná v padesátých letech minulého století, je její základní myšlenka v mnoha věcech aktuální a kniha se čte moc dobře

tom2843
16.05.2021

Druhý díl Nadace je víc osobní a zaměřený na konkrétní postavy, takže je možné se s nimi lépe sžít. Postava Mezka, který sám dokáže zvrátit běh dějin a rozbít Seldonův galaktický plán, je i zajímavou filozofickou otázkou - dokáže jedinec změnit tlak společnosti, kultury, běh dějin. Opět mě to hodně bavilo a konec mě překvapil.