Nadace a Říše

Druhá kniha série Nadace. Proroctví Hariho Seldona se naplnilo. Nastal Pád. Kdysi mohutná galaktická Říše se rozpadla; jejím troskám teď vládne poslední císař Kleon II. Nadace však důsledně plní Seldonův původní plán – co nejvíce zkrátit období třiceti tisíc let předpokládaného období temna – a úspěšně překonává další krize. Na scénu však vstupuje činitel, s nímž nepočítal ani geniální psychohistorik: mutant s naprosto nepředvídatelnými biologickými vlastnostmi....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40003/big_nadace-a-rise-mt3-40003.jpg 4.4647

Nadace / Nadácia 2.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton, Argo

Foundation and Empire, 1952

Kniha Nadace a Říše

Richard Skolek
předevčírem

Po první knize jsem se velice těšil, jsem ale mírně zklamaný. Asimov je vynikající v grandiózních myšlenkách a hlubokých filozofických úvahách, tam mu není rovno. Jeho povídky jsou famózní. Pokud ale píše delší příběh, v němž se objevují i zcela obyčejní lidé žijící obyčejné životy, výrazně mu dochází dech – postavy jsou ploché, rozhovory úmorné.

tlllk

Ako dieťa som miloval túto sériu, s odstupom času ale vidím tie nedokonalosti, konvenčné myslenie uveznené v duchu danej doby.

madem

Po skvělém prvním dílu jsem nadšeně sáhla po druhém a opět jsem ho zhltla jedním dechem. Skvělé pokračování.

Johana

Druhý díl Nadace je myslím víc určený pro mládež, nežli díl první, dále se tu objevuje ženská hrdinka a romantická linka.

Hlavní motiv se ovšem nemění, pozorujeme kypění světa lidí v kotli předurčenosti téměř biologického typu - což nás zarazí méně, pokud zohledníme, že Asimov byl biochemik.
Strašidelné mi připadá, že se tu na jednom místě pan autor opět vyrovnává zároveň se Starým zákonem i s marxistickou filosofií, aby nám do toho nově vyprávěl pohádkový příběh o lásce k jedné nevěstě. Strašidelné, no, jaký génius musel autor být, aby bylo toto možné?

(A chvílemi je to všechno i skrytě vtipné, když si například jeden z hrdinů neodpustí poznámku: "Přeci nemůžeme ohrozit Říši tím, že zabijeme jednoho člověka." Kterého mohl myslet, že? Nebo generálovo prohlášení: "Přijímám tu výzvu! Bude to zápas věčného odkazu proti pevné vůli." Ačkoli jsou ty věci hrozné, musela jsem se smát.)

Ano, je to pozoruhodná kniha. Jedna z věcí, které mne na tom baví, je, že pan Asimov není jednoznačný ve svých výkladech o lidstvu a dějinách. Nechává čtenáři dost prostoru, aby si věci domýšlel posvém...

Půjdu si přečíst další díl, jen chci ještě dodat citát, kde autor mluví za jednoho svých hrdinů, ale myslím, že velmi silně také za sebe samého:

"To, co vím, je výsledkem dvou náhod. Náhody, že jsem se narodil jako syn svého otce, a toho, že jsem se narodil jako obyvatel své země."

karel0684

pokračování série Nadace - opět návrat ke knize po cca 30 letech a schroustáno za dvě odpolední. I když je ta série napsaná v padesátých letech minulého století, je její základní myšlenka v mnoha věcech aktuální a kniha se čte moc dobře

tom2843

Druhý díl Nadace je víc osobní a zaměřený na konkrétní postavy, takže je možné se s nimi lépe sžít. Postava Mezka, který sám dokáže zvrátit běh dějin a rozbít Seldonův galaktický plán, je i zajímavou filozofickou otázkou - dokáže jedinec změnit tlak společnosti, kultury, běh dějin. Opět mě to hodně bavilo a konec mě překvapil.

Haloon

Zatímco předchozí díl nám ukázal, že Seldonovo učení psychohistorie je, co se týče galaktických společenstev, neomylné, tento díl nás přesto uvede do nejistoty. Zdá se, že dávný vědec opomenul zahrnout do svých výpočtů moc a vliv výjimečného jedince.
Dalo by se asi říci, že kniha je právě o vlivu, jaký může samotný člověk mít, třeba i na celou galaxii. Vždyť i hlavní postavy vystupují jako jedinci, snažící se zachránit svět, který se měl původně zachránit sám.
Série Nadace se zatím rozhodně jeví jako moudrá kniha, která nabízí víc, než se na první pohled zdá.

puczmeloun

První polovina knihy je silnější, víc mě bavily tamní zvraty a psychohistorické nápady. Ta druhá - mezkovská - už byla strašlivě upovídaná, a protože jsem před mnoha lety knihu četl, už jsem věděl onu hlavní pointu. Přesto mě Nadace a Říše bavila a vrhám se na další pokračování.