Druhá Nadace

Třetí román série Nadace. Konání jednotlivé lidské bytosti je něčím nepředvídatelným – reakce lidských davů je však možné podrobit statistickému zpracování. Čím větší dav, tím větší přesnosti lze dosáhnout. A početnost lidských mas, se kterými Nadace pracuje, se rovná počtu obyvatel všech miliónů obydlených světů. Seldonův plán leží v troskách – a s ním i impérium Nadace. Na Mezka, mutanta netušených psychických schopností, nestačily ani rovnice nejnadanějšího matematika všech dob. Vše však ještě není ztraceno: kdesi na druhém konci Galaxie se skrývá Druhá Nadace, v níž se i přes dlouhá století barbarství měly zachovat veškeré vědomosti lidstva. Mezkovi se Druhou Nadaci napoprvé nepodařilo najít. Teď si je jistý, že napodruhé to již vyjde. Osud lidstva spočívá v rukou Arkadie Darellové, čtrnáctileté dívky obtížené hrozným tajemstvím. A zatímco se vědci Druhé Nadace připravují na rozhodující střetnutí s Mezkem, zástupci přemožené První Nadace se vydávají do vesmíru na beznadějnou cestu. I oni chtějí přispět ke zkáze Druhé Nadace – dřív, než ona zničí je! Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milión let v době, kdy jsou planety v celé mléčné dráze spojené do obrovské Galaktické Říše....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40565/big_druha-nadace-697-40565.jpg 4.4600

Nadace / Nadácia 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton, Argo

Second Foundation, 1953

Kniha Druhá Nadace

alishek
01.12.2021

Skvělé pokračování, knížka je vlastně rozdělena na dva příběhy, ale hlavní pointou je, že je někde druhá Nadece a je na druhé straně galaxie, ale kde to je. Opravdu napínavé a konečně se něco dozvíme.

ZaS
22.11.2021

V pátém díle (respektive třetím v původní serii) se dostáváme z klasické space opery trochu do hájemství špionážních románů. Je to dané logikou věci, neboť Nadace začíná hledat svoji mladší sestru a na to nejsou ani tak potřeba rakety jako spíš psychologové a udělátka na kontrolu mozku. Nicméně stále velmi čtivé jako celá původní série.

Richard Skolek
31.10.2021

Po slabším druhém dílu se Asimov vrací k velkolepým galaktickým machinacím, které mu svědčí nejvíc, a završuje tak (původní) trilogii ve velkém stylu. Opět se tu střetávají různá pojetí světa, opět postupně rozplétáme sítě intrik, které ovšem nestojí na překvapivých a nevypočitatelných hrdinech, nýbrž na organizacích, jež se vždy řídí neměnnými a přísně logickými principy.

tlllk
14.10.2021

myslím že viac ako pri iných dielach zo serie sa tu nevedel odpútať od bežných konvencií zmýšlania, vadila mi ta sterilita ako v prvom startreku, nezohladnil rôzne podmienky na planetách , učinky gravitácie, žiarenia z hviezdy všetci ludia boli proste ludia. Nebolo to zlé ale nič nové , ako audiokniha to ale rýchlo ubiehalo.

madem
27.09.2021

Nevím, co dodat, opět mě kniha nadchla, ale ke konci jsem Arkady už nějak nemusela.

jaja4
14.08.2021

Je to klasika, to bez debát, ale... dnes už nudná (s každým dielom viac a viac) a občas smiešna. Sci-fi sa za tie roky posunulo k väčšej akcii a k prekvapivejším zvratom.

TaNya_
23.07.2021

Příjemné čtení další z knih této dlouhé ságy. Obě dvě části měli něco do sebe, no já dávám spíš před Mule přednosté té druhé s Arkady. Alespoň už se konečně dozvídáme nějaké definitivnější informace.

n.ezn.amy
03.06.2021

Třetí díl ságy o Nadaci obsahuje dvě povídky, kdy v první Mezek pátrá po Druhé nadaci a dojde k mentálnímu souboji, což bylo velmi zajímavě popsáno a moc mě bavilo. Ve druhé povídce se dál pátrá po Druhé nadaci až dojde k další válce. Tahle sága mě obrovsky baví, ač zde není nějaká velká akce od začátku do konce, ale spíš klidné a logické řešení nastalých problémů.