Druhá Nadace

Třetí román série Nadace. Konání jednotlivé lidské bytosti je něčím nepředvídatelným – reakce lidských davů je však možné podrobit statistickému zpracování. Čím větší dav, tím větší přesnosti lze dosáhnout. A početnost lidských mas, se kterými Nadace pracuje, se rovná počtu obyvatel všech miliónů obydlených světů. Seldonův plán leží v troskách – a s ním i impérium Nadace. Na Mezka, mutanta netušených psychických schopností, nestačily ani rovnice nejnadanějšího matematika všech dob. Vše však ještě není ztraceno: kdesi na druhém konci Galaxie se skrývá Druhá Nadace, v níž se i přes dlouhá století barbarství měly zachovat veškeré vědomosti lidstva. Mezkovi se Druhou Nadaci napoprvé nepodařilo najít. Teď si je jistý, že napodruhé to již vyjde. Osud lidstva spočívá v rukou Arkadie Darellové, čtrnáctileté dívky obtížené hrozným tajemstvím. A zatímco se vědci Druhé Nadace připravují na rozhodující střetnutí s Mezkem, zástupci přemožené První Nadace se vydávají do vesmíru na beznadějnou cestu. I oni chtějí přispět ke zkáze Druhé Nadace – dřív, než ona zničí je! Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milión let v době, kdy jsou planety v celé mléčné dráze spojené do obrovské Galaktické Říše....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40565/big_druha-nadace-697-40565.jpg 4.4642

Nadace / Nadácia 3.

Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Triton, Argo

Second Foundation, 1953

Kniha Druhá Nadace

hetzerjoke

Rychlé, přehledné a poutavé Sci-fi dílo z pera Isaaca Asimova, právem nazývaného králem vědecko fantastických románů. Díky krátkým kapitolám, častým dialogům a snadnému orientování v časoprostoru jsem Druhou nadaci stihl přečíst velmi rychle a bylo mi líto, že nemá víc stránek. Obě dvě povídky (které na sebe ovšem navazují) jsou vynikající, mají rozumně podanou pointu a dobře vykreslené postavy, zejména v první se projeví autorova záliba v detektivkách a rozuzlení je stejně tak zamotané, jako strhující. Druhá, delší povídka je jen o něco méně dynamická, zato však skvěle funguje zejména v rámci světa Nadace.
Jedním slovem skvělé, hravé a přitom oduševnělé čtení.

Petok

Bezpochyby kultové dielo… ale je to skôr scifi rozprávka pre odrastené deti, čo je ale iste dané dobou, kedy bolo stvorené. Ak nečakáte komplexnost ako u Duny, či Problému tří těles, potom vás to nesklame.

adorjas

Tretia časť pre mňa trošku začínala strácať na svižnosti- Mul, ktorého v druhej časti, autor tak pekne postavil, je tu na môj vkus príliš zjednodušený a zovšeobecnený. Čakala som tam trošku hlbšie vyobrazenie motivácie a nálad. Ale tak, Asimovi nejde o nejaké psychologické romány, že? Bavíme sa predsa o dobrodružnom scifi. Takisto sa stotožňujem s názormi podo mnou, že druhá časť trošku zaváňala YA, ale tak fajn, aspoň prišlo nejaké osvieženie v podobe postáv. A teraz sa už len rozhodnúť, či počkám na ďalšie slovenské vydania, alebo budem pokračovať už v českom preklade.

Inak, ešte dodám - Asimov je vtipný. Slovné zvraty, irónia, ktorá sa úplne právoplatne dá pasovať ešte aj na dnešnú spoločnosť v roku 2022 (aj keď jeho dielo na mňa z nejakého dôvodu pôsobia ako keď si v 50. rokoch predstavovali budúcnosť- taký futurizmus sedemdesiatych rokov ;) )

alishek
01.12.2021

Skvělé pokračování, knížka je vlastně rozdělena na dva příběhy, ale hlavní pointou je, že je někde druhá Nadece a je na druhé straně galaxie, ale kde to je. Opravdu napínavé a konečně se něco dozvíme.

ZaS
22.11.2021

V pátém díle (respektive třetím v původní serii) se dostáváme z klasické space opery trochu do hájemství špionážních románů. Je to dané logikou věci, neboť Nadace začíná hledat svoji mladší sestru a na to nejsou ani tak potřeba rakety jako spíš psychologové a udělátka na kontrolu mozku. Nicméně stále velmi čtivé jako celá původní série.

Richard Skolek
31.10.2021

Po slabším druhém dílu se Asimov vrací k velkolepým galaktickým machinacím, které mu svědčí nejvíc, a završuje tak (původní) trilogii ve velkém stylu. Opět se tu střetávají různá pojetí světa, opět postupně rozplétáme sítě intrik, které ovšem nestojí na překvapivých a nevypočitatelných hrdinech, nýbrž na organizacích, jež se vždy řídí neměnnými a přísně logickými principy.

tlllk
14.10.2021

myslím že viac ako pri iných dielach zo serie sa tu nevedel odpútať od bežných konvencií zmýšlania, vadila mi ta sterilita ako v prvom startreku, nezohladnil rôzne podmienky na planetách , učinky gravitácie, žiarenia z hviezdy všetci ludia boli proste ludia. Nebolo to zlé ale nič nové , ako audiokniha to ale rýchlo ubiehalo.

madem
27.09.2021

Nevím, co dodat, opět mě kniha nadchla, ale ke konci jsem Arkady už nějak nemusela.