Druhá Nadace

kniha od:

Druhá Nadace https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40565/bmid_druha-nadace-697-40565.jpg 4.4 736

Nadace / Nadácia série

< 3. díl >

Třetí román série Nadace. Konání jednotlivé lidské bytosti je něčím nepředvídatelným – reakce lidských davů je však možné podrobit statistickému zpracování. Čím větší dav, tím větší přesnosti lze dosáhnout. A početnost lidských mas, se kterými Nadace pracuje, se rovná počtu obyvatel všech miliónů obydlených světů. Seldonův plán leží v troskách – a s ním i impérium Nadace. Na Mezka, mutanta netušených psychických schopností, nestačily ani rovnice nejnadanějšího matematika všech dob. Vše však ještě není ztraceno: kdesi na druhém konci Galaxie se skrývá Druhá Nadace, v níž se i přes dlouhá století barbarství měly zachovat veškeré vědomosti lidstva. Mezkovi se Druhou Nadaci napoprvé nepodařilo najít. Teď si je jistý, že napodruhé to již vyjde. Osud lidstva spočívá v rukou Arkadie Darellové, čtrnáctileté dívky obtížené hrozným tajemstvím. A zatímco se vědci Druhé Nadace připravují na rozhodující střetnutí s Mezkem, zástupci přemožené První Nadace se vydávají do vesmíru na beznadějnou cestu. I oni chtějí přispět ke zkáze Druhé Nadace – dřív, než ona zničí je! Nadace, Nadace a Říše, Druhá Nadace jsou trilogií skládající se z příběhů z historie vzdálené budoucnosti trvající více než milión let v době, kdy jsou planety v celé mléčné dráze spojené do obrovské Galaktické Říše.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Triton , Argo
Originální název:

Second Foundation , 1953


více info...

Komentáře (61)

Komentáře 61 Recenze 1

Luigi1
Luigi1
27.11.2023 5 z 5

Tato kniha mě zaujala tak že jsem se od ní nemohl odtrhnout

Rihatama
Rihatama
24.11.2023 5 z 5

Isaac Asimov uzavírá kruh... Staletí plynou a Seldonův plán se zdá se stává hříčkou osudových náhod, místo osou řízených, statistických událostí v galaxii. Mezek je vskutku pěkné pojmenování pro ony pověstné vidle. A přitom jde od počátku stále o totéž, tedy nalezení a vzájemnou anihilaci dvou Nadací. S Asimovem se rozhodně ani chvíli nenudím. Nápad s pozměněnou myslí představuje velmi užitečný nástroj, jak pracovat s postavami, stavět je na tu či onu stranu jak šachové figurky. Nejvíce zaujme postava dívky Arkadie Darellové, která je příslibem velmi zajímavého pokračování psychohistorického plánu Harryho Seldona. Netroufnu si říct, zdali jde po zásluze o nejčtenější sci-fi všech dob, rozhodně však nelze Asimovovi upřít kreativitu a představivost. Vynikající, nadčasové sci-fi.


denniys
denniys
02.11.2023 4 z 5

Nadace stále drží úroveň, pořád je velmi čtivá a vše správně funguje, nicméně si od ní na chvíli odpočinu, abych se k ní později mohla s chutí a radostí vrátit..

morienhithwen
morienhithwen
07.10.2023 4 z 5

Možná si to v klíčových momentech až příliš libuje v mluvení a překomplikovávání, ale i tak jsem na sebe byla velmi pyšná, že jsem uhodla, kde se ta Druhá Nadace nachází.

murdoch
murdoch
03.09.2023 2 z 5

Opět nic moc. Možná i vlivem špatného překladu od nakladatelství AG Kult (k dispozici jsem měl starší vydání, to z r. 2010 je doufejme po jazykové a korektorské stránce na lepší úrovni). Celé mi to ale připadá takové naivní...I to rozuzlení, kde se Druhá Nadace vlastně nachází... Tohle že získalo cenu Hugo?

ibapisem
ibapisem
13.07.2023

ucelena dokonala sere 7 knih....jen peosim necist ve slovenstine/Základňa / pokazite si zazitek.....

mirek93
mirek93
07.06.2023 4 z 5

Kniha plna zvratů, překvapení a logických zdůvodňování.

Podle mě dobrá kniha, která klade důraz především na dialogy, stejně jako i u předešlých dílu. Povedený díl. Doporučuji.

Lolila
Lolila
30.03.2023 5 z 5

Druhá Nadace - skvelá časť, hra pokračuje. Konšpirácie sa šíria, intrigy pokračujú, netušíte kto koho ovláda, geniálne prepojené. Nečakajte akciu, galaktické boje,... Ide skôr o psychológiu, mentálne boje, logické riešenia problémov,.... A záver? Prekvapí....

iam.sokol
iam.sokol
12.03.2023 5 z 5

Třetí díl Nadace, opět dvě části. První povídka týkající se Mezkova pátrání po Druhé nadaci mi svým psychologickým soubojem dvou entit připomínala Spasitele Duny. Trochu jsem se při čtení navazující povídky s dobrodružstvím Arkádie Darellové obával, aby akce nezastínila celý ten psycho vibe z první povídky, ale naštěstí Asimov prostě věděl, co píše a naservíroval nám další wtf momenty. Začínám mít pocit, jestli není vzdáleným příbuzným Agathy Christie, která ve svých knihách také do poslední chvíle mlžila a mlžila.

hanak_v_exilu
hanak_v_exilu
01.11.2022 5 z 5

Prvnímu dílu jsem vyčítal zvláštně zastaralou společnost Galaktického Iméria, ale v tom třetím si Asimov uvědomil, že lidstvo prodělalo dvacet milénií vývoje, a přidal do děje trochu sci-fi a trochu mystiky. Duševní výcvik členů Druhé Nadace připomíná magii sesterstva Bene Gesseritu, nebo předzvěstnou schopnost navigátorů Guildy. Ve srovnání s nimi sice vypadá trochu lacině a fádně, jenže logicky navazuje na autorem mnoho let rozšiřovaný vesmír.

Roselunda 1928
Roselunda 1928
27.09.2022 5 z 5

(SPOILER) Kniha mě naprosto pohltila a já se nemohla dočkat odpovědí na milion otázek.
Překvapilo mě, jak dobře byla kniha napsána, a jak přesně se Asimovovi povedlo popsat myšlení čtrnáctileté dívky. Autor přesně nastiňoval východisko knihy, ale takovým způsobem, že i když čtenář tuší, nemá jak své teorie ověřit.
Dílo to je brilantní, nicméně se tam nacházela místa, která mě úplně neuspokojila; konec vlády Mezka mi přišel neúměrný dlouhodobé výstavbě jeho charakteru jako neskutečné hrozby Plánu a také jsem poměrně rychle odhadla, že s Arkádií to asi nebude tak jednoduché. Musím ale ocenit kreativitu celého Asimovova vesmíru a to, jak mě celou dobu jemně vodil za nos, abych byla rozuzení na stopě, ale abych jej nikdy nedosáhla cele.

Haloon
Haloon
25.09.2022 5 z 5

S každým dalším přečteným dílem dostává Asimův svět plastičtější rozměr. Představa budoucnosti je sice vzdálená tomu, jak se společnost a technologie doopravdy vyvíjí, ale je to svět který má přesto své kouzlo.
Nadace je hodně politická, což dnes asi není moc v kurzu, ale troufnu si tvrdit, že jde o politiku psanou někým, kdo tomu skutečně rozuměl. Chytré dialogy, uvěřitelné a nápadité politické situace a zajímavá vize. Je to právem kultovní science fiction.

hetzerjoke
hetzerjoke
28.06.2022 5 z 5

Rychlé, přehledné a poutavé Sci-fi dílo z pera Isaaca Asimova, právem nazývaného králem vědecko fantastických románů. Díky krátkým kapitolám, častým dialogům a snadnému orientování v časoprostoru jsem Druhou nadaci stihl přečíst velmi rychle a bylo mi líto, že nemá víc stránek. Obě dvě povídky (které na sebe ovšem navazují) jsou vynikající, mají rozumně podanou pointu a dobře vykreslené postavy, zejména v první se projeví autorova záliba v detektivkách a rozuzlení je stejně tak zamotané, jako strhující. Druhá, delší povídka je jen o něco méně dynamická, zato však skvěle funguje zejména v rámci světa Nadace.
Jedním slovem skvělé, hravé a přitom oduševnělé čtení.

Petok
Petok
06.02.2022 4 z 5

Bezpochyby kultové dielo… ale je to skôr scifi rozprávka pre odrastené deti, čo je ale iste dané dobou, kedy bolo stvorené. Ak nečakáte komplexnost ako u Duny, či Problému tří těles, potom vás to nesklame.

adorjas
adorjas
29.01.2022 3 z 5

Tretia časť pre mňa trošku začínala strácať na svižnosti- Mul, ktorého v druhej časti, autor tak pekne postavil, je tu na môj vkus príliš zjednodušený a zovšeobecnený. Čakala som tam trošku hlbšie vyobrazenie motivácie a nálad. Ale tak, Asimovi nejde o nejaké psychologické romány, že? Bavíme sa predsa o dobrodružnom scifi. Takisto sa stotožňujem s názormi podo mnou, že druhá časť trošku zaváňala YA, ale tak fajn, aspoň prišlo nejaké osvieženie v podobe postáv. A teraz sa už len rozhodnúť, či počkám na ďalšie slovenské vydania, alebo budem pokračovať už v českom preklade.

Inak, ešte dodám - Asimov je vtipný. Slovné zvraty, irónia, ktorá sa úplne právoplatne dá pasovať ešte aj na dnešnú spoločnosť v roku 2022 (aj keď jeho dielo na mňa z nejakého dôvodu pôsobia ako keď si v 50. rokoch predstavovali budúcnosť- taký futurizmus sedemdesiatych rokov ;) )

alishek
alishek
01.12.2021 5 z 5

Skvělé pokračování, knížka je vlastně rozdělena na dva příběhy, ale hlavní pointou je, že je někde druhá Nadece a je na druhé straně galaxie, ale kde to je. Opravdu napínavé a konečně se něco dozvíme.

ZaS
ZaS
22.11.2021 4 z 5

V pátém díle (respektive třetím v původní serii) se dostáváme z klasické space opery trochu do hájemství špionážních románů. Je to dané logikou věci, neboť Nadace začíná hledat svoji mladší sestru a na to nejsou ani tak potřeba rakety jako spíš psychologové a udělátka na kontrolu mozku. Nicméně stále velmi čtivé jako celá původní série.

Richard Skolek
Richard Skolek
31.10.2021 5 z 5

Po slabším druhém dílu se Asimov vrací k velkolepým galaktickým machinacím, které mu svědčí nejvíc, a završuje tak (původní) trilogii ve velkém stylu. Opět se tu střetávají různá pojetí světa, opět postupně rozplétáme sítě intrik, které ovšem nestojí na překvapivých a nevypočitatelných hrdinech, nýbrž na organizacích, jež se vždy řídí neměnnými a přísně logickými principy.

tlllk
tlllk
14.10.2021 5 z 5

myslím že viac ako pri iných dielach zo serie sa tu nevedel odpútať od bežných konvencií zmýšlania, vadila mi ta sterilita ako v prvom startreku, nezohladnil rôzne podmienky na planetách , učinky gravitácie, žiarenia z hviezdy všetci ludia boli proste ludia. Nebolo to zlé ale nič nové , ako audiokniha to ale rýchlo ubiehalo.

madem
madem
27.09.2021 4 z 5

Nevím, co dodat, opět mě kniha nadchla, ale ke konci jsem Arkady už nějak nemusela.

jaja4
jaja4
14.08.2021 2 z 5

Je to klasika, to bez debát, ale... dnes už nudná (s každým dielom viac a viac) a občas smiešna. Sci-fi sa za tie roky posunulo k väčšej akcii a k prekvapivejším zvratom.

TaNya_
TaNya_
23.07.2021

Příjemné čtení další z knih této dlouhé ságy. Obě dvě části měli něco do sebe, no já dávám spíš před Mule přednosté té druhé s Arkady. Alespoň už se konečně dozvídáme nějaké definitivnější informace.

n.ezn.amy
n.ezn.amy
03.06.2021 5 z 5

Třetí díl ságy o Nadaci obsahuje dvě povídky, kdy v první Mezek pátrá po Druhé nadaci a dojde k mentálnímu souboji, což bylo velmi zajímavě popsáno a moc mě bavilo. Ve druhé povídce se dál pátrá po Druhé nadaci až dojde k další válce. Tahle sága mě obrovsky baví, ač zde není nějaká velká akce od začátku do konce, ale spíš klidné a logické řešení nastalých problémů.

tom2843
tom2843
31.05.2021 3 z 5

První část knihy popisuje souboj Druhé Nadace s Mezkem, mutantem obdařeným psychickými schopnostmi. Upřímně, souboj mentaliků je opravdu taková nuda, jak to zní. Lidé proti sobě stojí a šťouchají do sebe toliko mentálně. Druhá část knihy o mladé naivní a přidrzlé dívce, která způsobí válku, je zajímavější, ale úplně mě to nestrhlo.

puczmeloun
puczmeloun
30.04.2021 3 z 5

Oproti předchozím dílům vlastně jen myšlenkové, dokončující, plné dlouhých monologů, dialogů a dalších (delších) rozhovorů. Pokud se něco stane, tak velmi rychle a často jen v pozadí. Opravdu zajímavé je tak pouze zakončení první a druhé poloviny knihy. Dává to smysl pouze jako doplnění celé série Nadace, samostatně stojící by kniha byla velmi slabá.

miska98
miska98
06.03.2021 5 z 5

Za mě další kniha ze série, která dokonale zapadá do kontextu zbytku. Samozřejmě, je psána jiným stylem, ale to vlastně každá z Nadací (a ještě výrazněji jsou tyto rozdíly patrné v celém universu)... což je přesně něco, co bych očekávala od popisu událostí celých staletí - vždyť Asimov vlastně psal příběhy lidí z období různých důležitých milníků tisíců let historie jedné galaxie.

LeDock
LeDock
22.02.2021 3 z 5

Nuž, nedokážem sa vyhnúť istej miere sklamania z ukončenia hlavnej trilógie. Budovanie postavy Mezka ako najväčšieho ohrozenia Nadácie, ktoré zabralo temer celú predchádzajúcu knihu, sa tu vyrieši, pre mňa dosť neuspokojivo, na prvých 80 stranách a potom nasleduje 150 strán slušne napísanej young adult, čo je fajn, ale od Asimova mám predsa len o dosť vyššie očakávania.

bukiet
bukiet
17.01.2021 5 z 5

Pokračujeme tam, kde jsme v minulé knize skončili. Roku 300 éry Nadace triumfuje mutant Mezek a zakládá Svaz světů, jako urychlenou verzi druhého císařství. Následujících pět let nechává pátrat po hypotetické Druhé Nadaci. V následující hře -kdo s koho- triumfuje Druhá Nadace, což ovšem znamená, že se zviditelnila. V roce 376 é.N, tedy 66 let po Mezkově smrti, vznikne v opět se vzmáhající Nadaci skupina, která chce za každou cenu odhalit Druhou Nadaci. Toto pátrání, plné špionských intrik všech zúčastněných stran, vede až k válce mezi Svazem světů a Nadací. Po ukončení této války ve prospěch Nadace je patrno, že skutečným vítězem je Druhá Nadace, stále neobjevená, ale skutečně existující a to všude ve vesmíru. Tímto končí původní nadační trilogie. Ale příběh Asimovova Univerza ještě nekončí...

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5.Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)
14. Nadace a Říše (Asimov)
15. Druhá Nadace (Asimov)
16. Nadace na hranicích (Asimov)

Amolein
Amolein
31.10.2020 4 z 5

Úctyhodné zakončení trilogie, které navazuje na předchozí díl ve stejném duchu. Opět je kniha rozdělena na dvě části. V první najdeme pokračování příběhu o Mezkovi, který tentokrát pátrá po Druhé Nadaci. Narušení Seldonova plánu je ale nakonec zřejmě zažehnáno. Sledovat, kdo je chytřejší, zda Mezek, nebo Druhá Nadace, je chytlavé.
I druhý příběh této knihy je vystavěn na tom, kdo koho přechytračí. Opět hledáme Druhou Nadaci a musím říci, že na konci se nám dostane velmi zajímavých odpovědí. Při čtení se mi dostavoval pocit: tak teď už to je jasné! Pak ale přišly nové informace a vše bylo zase jinak. A ani u úplného konce si nejsem jistý, co je vlastně pravda. Čtenář to může vnímat jako konečné vysvětlení na konci trilogie, ale protože vím, že trilogie má své pokračování. Závěru knihy bych moc nevěřil.

kvnhvta
kvnhvta
29.09.2020 2 z 5

Autor ztratil mou pozornost, dočetl jsem asi na šestý pokus, abych už mohl začít jinou knížku. Pořád dokola to samé, vždycky vyhraje Nadace, bla bla… bere se to strašně vážně.

Štítky knihy

tajemství hard sci-fi

Autorovy další knížky

Isaac Asimov
americká, 1920 - 1992
2009  85%Nadace
1993  88%Já, robot
2009  88%Nadace a Říše
2010  87%Druhá Nadace
1993  87%Konec Věčnosti

Kniha Druhá Nadace je v

Právě čtených6x
Přečtených1 149x
Čtenářské výzvě34x
Doporučených56x
Knihotéce417x
Chystám se číst77x
Chci si koupit39x
dalších seznamech5x