Nadace a Říše

Nadace a Říše https://www.databazeknih.cz/img/books/40_/40003/bmid_nadace-a-rise-mt3-40003.jpg 4 854 73

Nadace / Nadácia série

Druhá kniha série Nadace. Proroctví Hariho Seldona se naplnilo. Nastal Pád. Kdysi mohutná galaktická Říše se rozpadla; jejím troskám teď vládne poslední císař Kleon II. Nadace však důsledně plní Seldonův původní plán – co nejvíce zkrátit období třiceti tisíc let předpokládaného období temna – a úspěšně překonává další krize. Na scénu však vstupuje činitel, s nímž nepočítal ani geniální psychohistorik: mutant s naprosto nepředvídatelnými biologickými vlastnostmi.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Triton , Argo

Foundation and Empire , 1952

Hadati
09.02.2016 3 z 5

Dochází k pomalému pádu Říše, kterou Hari Seldon vypočítal díky své psychohistorii. Nadace začíná prospívat, takže si jí povšimne i hroutící se zbytky této Říše. Kniha je rozdělena na dvě části.
V první části knihy můžeme sledovat konečné střetnutí mezi rozvýjející se Nadací a upadající Říší. V druhé části knihy se objeví lidský mutant s mocnými zvláštními schopnostmi, který ohrozí plán Hariho Seldona, neboť jeho psychohistorie nedokázala počítat s něčím tak nepředvídatelným jako je telepat, který dokáže ovládat svou myslí celé planety. Proti tomuto mutantovi se rozhodnou bojovat hrdinové z Nadace, aby tak zachránili budoucnost podle Hariho Seldona. Rozhodnou se tohoto mutanta najít a postavit se mu. Příběh o tomto mutantovi má otevřený konec, který pokračuje v třetí knize o Nadaci – Druhá Nadace. Tento příběh je nejslabší částí celé série Nadace.

Mako123123
13.01.2016 5 z 5

Takto sa mi to páči. Kniha od začiatku do konca bola viac než dobrá. Zaujímavé a napínavé. To vyvrcholenie priam bravúrne. Milujem takéto rozuzlenia. Tlieskam a idem na pokračovanie. Isaac Asimov v tejto knihe predviedol čo dokáže.

Dinosaur
16.11.2015 4 z 5

(8.5/10) Tentokrát už děj není tolik rozkouskovaný, protože má oproti předchozímu dílu jen dvě části. Celkově se dá říct, že v obou se najde někdo, kdo se snaží vzepřít Seldovově psychohistorickému plánu a vskutku, v druhé části se objeví postava, která má skutečně netradiční (a tím i samozřejmě dopředu nepředvídatelné) vlastnosti, což by Seldonův plán mohlo zhatit. Tentokrát však kniha nemá úplně uzavřený konec, takže jsem skutečně zvědav, jak se to v dalším díle vše vyvine... (2. 12. 2013)

Kaso
23.08.2015

najhoršia časť celej série iba 90%

DooFooS
24.11.2014 5 z 5

Přes opět ospalý rozjezd, který jsem tentokráte hltal po zkušenostech s první knihou o poznání smířlivěji a hlavně rychleji, následoval ještě větší hukot v podobě dočtení během jediného dne. Opět obdivuji budoucí svět, kde mě věci běžného užívání nepřipadají úsměvné. Inu, zkuste si představit lidstvo za dvacet tisíc let, sepsat to a pak si to přečíst za padesát let tak, abyste se nad svou naivitou smířlivě neusmívali. Asimov to krásně zvládá tak, že nám předkládá minimalisticky popsané reálie a odvěký boj o nadvládu. Ten lidskou motivaci provází od nepaměti a ono to u mě překvapivě funguje.

Jennkie
29.09.2014 4 z 5

Velmi zajímavé čtení a rozhodně poučené. Člověk zjistí spousta zajímavých věcí o strategii, je to něco jako detektivka, film by z toho asi moc dobrý nebyl, protože tu není moc skutečné akce. Vše je dílem myšlenek, i když někdy až moc rozvláčných myšlenek

ondreej
07.09.2014 5 z 5

tohle bylo o 40% lepší než první díl, druhá polovina se čte opravdu jedním dechem, takže po dočtení posledního slova okamžitě vyžadujete další díl. pokud si celá série nadace udrží takovouhle kvalitu, tak to rozhodně patří mezi vrchol sci-fi žánru

opic 12
16.02.2014 5 z 5

Skvěle prožité tři dny s další knihou ze ságy Nadace. Dialogy lidí,jsou dokonalý. K postavám jsem si vytvořil kladný vztah a to doslova ke všem i záporným charakterum (zvláštní vazby). Stylem jakoby bez emocí,žádná vyloženě hlavní postava,natož hrdina,se kterým se stotožníte...zajímavé. Zvláštně,povedeně čtivé,od začátku až do konce...konce ? I. Asimov ? To si nechám líbit,brzo se vrhnu na další dílko :-)

Evus
16.05.2013 5 z 5

Série držící si svou vysokou úroveň i se čtvrtým dílem, který jsem zhltala jedním dechem. Doporučuji každému milovníkovi sci-fi

helmiczka
12.02.2013 3 z 5

Rozpačité hodnotenie na pomedzí 3* a 4* ... príbeh bol kompaktnejší než v Nadaci. I záporák bol zaujímavejší. Dokonca sme sa zbavili dogmy "ono to nejak dopadne, Seldon to predsa naplánoval", ktorá mi vadila v prvej knihe ( Prvá kniha = Nadace = Tretí diel). Takže to je lepšie. Ale neviem, no, zas až tak ma to za srdce nechytilo.

Phoenix16.cz
02.01.2013 4 z 5

Druhý díl této série celkově hodnotím jako malinko slabší oproti jedničce, protože tam jsme se dověděli kdo, co, jak a proč, zatímco ve dvojce se "pouze" rozvíjel nastolený děj. Chyběly mi tu "wow" momenty z prvního dílu, kdy jsem si říkala, to je ale dobře vymyšlené. Ve dvojce se styl vyprávění změnil na popis událostí, které se udály v následujících letech. Popis to však není vůbec nudný, přeci jen, psal to Asimov:-) Především druhá půlka knihy, jak se blíží poslední stránka, nabírá na intenzitě a graduje tím, co napovídá název další knihy.

Akana
10.11.2012 4 z 5

Druhý díl slavné ságy už ke mně nacházel cestu snáz než jeho předchůdce. Snad proto, že souvislé dějové segmenty jsou tu jen dva, takže se postavy tolik nepletou. Autorův přístup k nim je ale pořád přísně chladný, zůstávají jen drobnými kolečky v soukolí předvídaného dějinného vývoje. Zdá se ale, že Seldonovy předpovědi nebudou tak spolehlivé, jak se zdálo. Takže moje dojmy i zvědavost utěšeně narůstají.

yerry
27.08.2011 4 z 5

Túto knižku tvorí ako keby súbor poviedok, akýchsi výrezov z rôznych časových úsekov zo života Nadácie (Základne) zaznamenávajúci priebeh udalostí počas niekoľkých generácií (storočí) po tom čo encyklopedistov vystriedala autokratická moc v rôznych obmenách.

V 1. polovici knižky autor opisuje útok Ríše proti Nadácii a čelenie tejto kríze zo strany Nadácie. V 2. polovici knižky je opisovaná kríza medzi až príliš autoritatívnou vládou Nadácie a jej demokratickou opozíciou v podobe slobodomyselných obchodníkov, do ktorej však zasiahne nepredvídateľný faktor v podobe nezvyčajnej bytosti - mutanta, ktorý má zvrátiť priebeh dejín a postaviť tak Sheldonovu psychohistóriu naruby. Knižka má pomerne spád, viac ako dej samotný ma zaujali Asimovove konštrukcie a myšlienky, ktoré sú v knižke zväčša len naznačené. V niektorých okamihoch som nadobúdal dojem, že čítam politologickú príručku, čo mi ani veľmi nevadilo. Hodnotím ako lepší priemer. Možno by som dal aj viac, ale knihu som čítal s časovými odstupmi, takže sútredenosť nebola najvyššia, mohla mi ujsť niektorá z poínt.

space opera

Isaac Asimov