Konec Věčnosti

kniha od:

Konec Věčnosti https://www.databazeknih.cz/img/books/12_/12552/mid_konec-vecnosti-Cms-12552.jpg 4.4 366

Po miliony let si pozemšťané vyprávějí zkazky o podivném, nedosažitelném místě, které se nazývá Věčnost. Lidská fantazie opředla bájný svět závojem mýtů a legend – ale pravda je ještě podivnější. Věčnost, to je sídlo všemocné korporace, která ovládá cesty v čase a s fanatickou vírou ve vlastní poslání upravuje lidské dějiny. Každý zásah do historie je veden snahou vymýtit veškeré zlo, zbavit lidstvo válek a utrpení. Andrew Harlan až dosud tomuto úkolu oddaně sloužil. Jenže teď odhalil podivnou chybu v samých základech Věčnosti. Zdá se, že Věčnost vůbec nemohla vzniknout – jak je tedy možné, že existuje…?... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány , Sci-fi

Vydáno: , Albert
Originální název:

The End of Eternity , 1955


více info...

Komentáře (60)

Komentáře 60 Recenze 2

Luigi1
Luigi1
29.11.2023 5 z 5

Začátek takový pozvolný ale pak to mělo šmrnc

vladku
vladku
15.06.2023 5 z 5

Málokdy sem dávám beletrii, i když ji čtu podobně často jako jiný druh literatury, pro relaxaci. Nicméně i beletrie, zvláště sci-fi, mě často naplní myšlenkami. Isaac Asimov je jeden z autorů, kdo to dokáže. A zvláště v tomto díle si člověk uvědomí, že s mnoha jeho názory včleněných do jeho děl souhlasím. Konec věčnosti je o cestování časem, ale hlavní myšlenka je o tom, že snaha o pohodlí, bezpečnost může být v dlouhodobém hledisku kontraproduktivní. Lidstvo svým způsobem potřebuje i negativní věci jako války nebo velmi rizikové pokusy o cesty do vesmíru, aby se mohlo vyvíjet, aby mohlo žít. Je velmi malebné, jak popisuje korporaci, která se stará o "dobro" lidí proti jejich vůli, autor je postupně odkrývá jako psychopaty.
A když se člověk nad tím víc zamyslí, může si uvědomit, kolik existuje lidí, psychopatů, kteří v menším či větším měřítku "zvyšují" bezpečnost a jistoty, v realitě jen pocity bezpečnosti a jistoty s mnoha nežádoucími účinky, vedlejšími důsledky podobně jako cestovatelé časem v knize.


Predator3313
Predator3313
31.05.2023 4 z 5

Moc se mi do knihy nechtělo.
Obával jsem se, že to bude až moc "fantasmagořina"
No a myslím, že jsem se tak nějak trefil :)
Nebylo to špatné, ale až moc na hlavu.
Řeší se zde, že drobný zásah ovlivní celý svět ( kvůli poškozenému autu nebude za 100 let válka) ale na druhou stránku probíhají obchody mezi jednotlivými stoletími?
No každopádně konec to docela zachránil, takže dám 4*, jinak to bylo spíš na slabší 3*

danny_21
danny_21
07.03.2023 4 z 5

Konec Věčnosti není úplně jednoduchá záležitost, jeden by se v těch časových pohybech, paradoxech a možných důsledcích aplikovaných změn mohl ztratit. Zpočátku jsem se ztrácel v jednotlivých funkcích opečovávatelů Věčnosti - Analytik, Provozní techník, Plánovač osudu, Sociolog, Pozorovatel, Specialista a termínech Minimální provozní změna, Optimální žádoucí výsledek, Změna skutečnosti, nehledě na skoky ze století do století. Nakonec jsem se chytil a začal jsem fandit Andymu Harlanovi, který jakožto elitní prvozní technik zarebeluje proti nastaveným pravidlům až fanatického upravování minulosti k vyžehlení všech možných problémů lidské rasy a důvodem nemůže být nic jiného než FEMME FATALE z budoucnosti. Povedený sci-fi román se spoustou zajímavých myšlenek z nichž ve mně zůstala ta, že lidstvo je bez katastrof, válek a konfliktních událostí odsouzeno k vyhynutí, protože bez nich není schopné se poučit, technologicky se vyvíjet a prosperovat - 75 %

ludek.n
ludek.n
01.02.2023 4 z 5

Agenti Věčnosti se pohybují časem a rozhodují, která budoucnost je pro svět a lidstvo nejlepší. Tedy alespoň do chvíle, než začnou pochybovat o svém věčném poslání i o své úloze v koloběhu života. Jeden z ikonických autorů science-fiction Isaac Asimov nám ve svém románě představuje provozního technika Andrewa Harlana, který se kvůli lásce vzbouřil proti pravidlům a vžitým zásadám. Zavrhuje své vzory a vydává se na cestu průkopníků. Na jedné straně tu máme strohé, úsporné a profesorsky chladné vyprávění, plné promyšleného a vysoce organizovaného děje, na straně druhé přímo famózní studii emočních pochodů člověka, který se dopouští vědomé zrady od dětství vštěpovaných ideálů a přebírá na svá bedra odpovědnost za učiněná rozhodnutí. S časovými paradoxy a nekonečnými smyčkami to ve sci-fi nikdy nebylo lehké, ale Asimov s nimi pracuje s přehledem a noblesou. Je to žánrově čisté a uhrančivě čtení, které ani po letech neztratilo nic ze své působivosti. Některé myšlenky, které zde Asimov nadnesl, jsou aktuální i dnes.

ElInWonderland
ElInWonderland
13.12.2022 4 z 5

Jak je už asi u Asimova zvykem, dokáže popsat sci-fi prostředí naprosto úchvatně a cestování mezi desítkami tisíc století je na mě až moc, ale opět kvalitní vyprávění.

Las_T
Las_T
11.09.2022 4 z 5

Klasický Asimov, který na posledních 50 stranách zandá více plot twistů než jiní autoři v dvakrát tak objemné knize. Ony totiž i jeho plot twisty mají plot twisty, líp to říct nejde. Kniha mě bavila, každopádně se musím přiznat, že časové paradoxy a obecně hrátky z časem nejsou zrovna ten námět, kvůli kterému mám Asimova tak rád. Přesto ho uznávám, že o tom taky zkusil něco napsat.

zipporah
zipporah
04.08.2022 3 z 5

"Občas se pak celý ponořil do světa, kde žít znamenalo život a umřít smrt, kde byla lidská rozhodnutí neodvolatelná, kde se nedalo zabránit zlu a pomoci dobru a kde byla ztracená bitva u Waterloo prohraná navěky."

Chytuš
Chytuš
27.06.2022 3 z 5

Se sci-fi je ta potíž, že jsou tak trochu poplatné době svého vzniku. Vážně jsem se těšila, ale nějak jsem se nemohla lehce přehoupnout přes záplavu slov (aneb Harlanovy vnitřní myšlenky, které se místy točí pořád dokola a dokola - chudák provozní technik, bezcitný jen pro okolí, v samém jádru ale beznadějně zamilován - ach jo), romantického patosu (viz záplava slov a autorovo fantazírování o šatech z lehoučkého materiálu, podobného pěně) a století (vážně si ještě teď někdo myslí, že lidstvo to dotáhne do 100000 století a dál??? Tomu říkám optimismus.). Přitom námět cestování časem a oprava "chyb" v dějinách je zpracováno skvěle - jen kdybychom se netvářili, že je potřeba skoků v čase v rámci několika stovek století... Dílu by stačilo místy ubrat (především v nepravděpodobných počtech století a v Harlanově romantickém cvrlikání po Noys), člověk by se snáz prokousal do druhé poloviny příběhu, který už byl z pohledu nadšence pro paradoxy spojené s cestováním časem mnohem zajímavější...

hetzerjoke
hetzerjoke
01.01.2022 5 z 5

(SPOILER) Velice poctivý Sci-fi mindfuck, na kterém lze v plné kráse obdivovat Asimovova vědecko-fantastického génia, kterého bravurně používá v tématu, u kterého si většina filmařů i spisovatelů vyláme zuby. Cestování časem...asi nikdo si s touto úžasnou myšlenkou nepohrál tolik jako Asimov, který ji nejen funkčně využil při budování napínavého dobrodružství, ale zároveň se nebál se zamyslet a čtenáři předložit uvěřitelnou teorii o jejím principu. Jakmile jsem se tak dovtípil hlavních zásad a principu Věčnosti, mohl jsem si naplno vychutnat všechny ty paradoxy, zvraty a absurdní situace, o kterých jsem si nejednou říkal: "Ale to přeci popírá všechny zákony, to není možné!" A Asimov se na mně hned vzápětí uvnitř další kapitoly usmál a odvětil: "Všechno je možné."
Po jazykové stránce jednoduchá a nijak obtážně stravitelná záležitost, autor neplýtvá odbornými termíny a nepoužívá je, pokud nemusí. Děj je svižný, má spád a ucelenost. Ze začátku jsem měl problém z postavou Nöys, ve které jsem viděl samoúčelný, uměle naroubovaný ženský prvek, ale s odstupem... po přečtení závěru pochopíte. Román je sice tak trochu one-man show, ale hlavní hrdina Harlan má naštěstí dost sympatií, aby celou knihu utáhl a nenudil.
Konec Věčnosti ale zejména funguje jako filozofický román. Asimov, vzdor svému údělu a zainteresování do robotiky opět představuje jednoduchý vzkaz, glorifikující změnu, riziko, upřednostnění nejistoty před jistotou, přírody před technikou.

petr_
petr_
06.11.2021 4 z 5

Tuto knihu jsem už četl minimálně čtyřikrát, možná vícekrát. Líbí se mi na ní, to, že to, co v ní autor popisuje je naprosto srozumitelné. V některých sci-fi jsou používány často termíny, které čtenáři, nic neříkají (možná proto, aby autor nemusel nic vysvětlovat), u některých se četbou knihy dopracujete k pochopení a často vůbec ne. V tom je Asimov mistr, protože si čtenář umí dobře představit prostředí, které popisuje.

puczmeloun
puczmeloun
11.03.2021 4 z 5

Tak takovéto hrátky s časem jsem asi ještě nečetl. Kam se hrabe klasické cestování časem a tamní paradoxy. Kde ostatní končí, Asimov jde dál. Vyřešení známé otázky, co dál, když jsem "zabránil narození vlastního dědečka," je oproti udržování stovek tisíců let vývoje lidské civilizace brnkačka. Ostatně letopočty v knize nejsou v rocích, ale ve staletích. A to vše doplňuje pěkná teorie organického fungování času (jak by se toto přírodní vyvažování "nemožného" dalo vyjádřit ve fyzikálních zákonech?) a v Nadaci nacvičená práce se sociologickými rovnicemi vyjadřujícími fungování světa. Čtenář Asimova sice ono největší překvapení odhalí ještě před koncem, nic to ale nebere na zážitku z četby. Naopak. Na podobných knihách mám totiž nejradši, když autor otázky a námitky vyskakující při čtení jednu po druhé přirozeně vysvětlí a vyvrátí.

Ano, text už s léty v některých společenských tématech trochu zestárl, ale ústřední děj, zvraty a nápady jsou skvělé. Nemluvě o základní (až cimrmanovské) myšlence, že na hledání slepých cest není nic špatného (kdo se nespálí, nemůže vědět, že si má příště dát před ohněm pozor) a přílišná pohoda těžko člověka dovede k hledání cest nových (vědecky revolučních). Zajímavé, že od autora jsem v dětství přečetl kde co, ale na Konec věčnosti došlo až teď. Přitom bych ho bez váhání zařadil mezi autorovy nejlepší kousky.

PS: Úplně bych si po letech přečetl Zloděje času. Neříkejte mi, že Pratchett neznal tohle dílko.

jaroiva
jaroiva
27.02.2021 5 z 5

Mistrovský kousek! Určitě jedna z Top 10 sci-fi, které jsem četla. Cestování časem, něco romantiky, ale hlavně skvěle vypracovaná konstrukce příběhu. Jen z toho měřítka skoro až oči přecházejí. Trochu jsem si vzpomněla na Návrat do budoucnosti, oblíbenou filmovou sérii.

Usire
Usire
26.01.2021 5 z 5

Skvělá kniha. Je zde opravdu jednoduchá složitost, což mám na sci-fi moc rád. Příběh je originální a velmi dobře zpracovaný s řadou úchvatných detailů.

bukiet
bukiet
25.01.2021 5 z 5

Coda, čili úplný závěr.
Román Konec Věčnosti napsal Isaac Asimov v roce 1955 někde mezi Ocelovými jeskyněmi a Nahým sluncem a dlouhá léta to vypadalo, že je to jeden ze samostatných Asimovových románů. Jenže, je tomu opravdu tak? Svým dějem si celkem logicky Konec Věčnosti stojí alternativně k ostatním příběhům z cyklu Nadace. Pro porozumění, celý cyklus Nadace začal v roce 1982, kdy se narodila Susan Calvinová a zároveň byla jejím otcem ustavena společnost pro výrobu robotů a končí dějem v románu Nadace a Země v roce 520 éry Nadace, což je rok 25 087 našeho letopočtu a celá sága tak trvala 23 105 let. A teď si představte, že v románu Konec Věčnosti ze běžně pohybujeme v datech 100 000 století (ne roků – století!). Hlavní hrdina se narodil v 95. století a ve své praxi operoval v čase od roku 1932 až do roku 111 394 000. Jak jeden román dokáže zrelativizovat celý cyklus příběhů.
Ač se tedy zdá, že je příběh románu zcela samostatný a nezávislý na cyklu Nadace, přece jen se v něm objevují informace, které naznačují, že se odehrává ve stejném vesmíru. To ostatně Asimov nenápadně potvrdil v románu Na hranicích Nadace, kam umístil několik narážek na Věčnost.
Tímto románem končí celý cyklus Nadace, který jsem začal číst 2. ledna 2020, v den stých narozenin autora Isaaca Asimova a s četbou jsem skončil 25. ledna 2021 v den stého výročí premiéry hry Karla Čapka R.U.R. v Národním divadle.

Cyklus Nadace:
0,1. Já, robot: Chránit (Reichertová)
0,2. Já, robot: Poslouchat (Reichertová)
0,3. Já, robot: To Preserve (Reichertová) v ČR nevyšlo
1. Já, Robot (Asimov)
1,1. Robohistorie I. (Asimov)
1,2. Robohistorie II. (Asimov)
1,3. Vize robotů (Asimov)
1,4. Sny robotů (Asimov)
2. Pozitronový muž (Asimov, Silverberg)
3. Nemesis (Asimov)
4. Ocelové jeskyně (Asimov)
5. Nahé slunce (Asimov)
6. Roboti úsvitu (Asimov)
6,1. Odysea/Podezření (Kube-McDowell, McQuay)
6,2. Kyborg/Zázrak (Wu, Cover)
6,3. Útočiště/Pericentrum (Chilson, Wu)
6,4. Kukaččí vejce/ Odrodilec (Leigh, Scotten)
6,5. Vetřelec/Aliance (Thurston, Oltion)
6,6. Maverick/Lidstvo (Bethke, Oltion)
7. Roboti a Impérium (Asimov)
7,1. Kaliban (MacBride Allen)
8. Hvězdy jako prach (Asimov)
9. Kosmické proudy (Asimov)
10. Oblázek na obloze (Asimov)
11. Předehra k Nadaci (Asimov)
12. A zrodí se Nadace (Asimov)
12,1. Ohrožení Nadace (Benford)
12,2. Nadace a chaos (Bear)
12,3. Vítězství Nadace (Brin)
13. Nadace (Asimov)
14. Nadace a Říše (Asimov)
15. Druhá Nadace (Asimov)
16. Nadace na hranicích (Asimov)
17. Nadace a Země (Asimov)
17,1. Přátelé Nadace (Greenberg)
18. Konec věčnosti (Asimov)

ziriant
ziriant
13.01.2021 4 z 5

Klasicky příjemný Asimov, který se čte sám. Chtěla bych zdůraznit, že se mi zde líbí ta myšlenka nečinit svět, život, skutečnost příliš dokonalými, jelikož se pak vytrácí efekt poučení se z vlastních chyb a vážení si toho, co máme.

Teredo
Teredo
10.01.2021 4 z 5

Ne nadarmo je Asimov označován jako mistr svého oboru, protože napsat knížku o cestování časem, která by dávala hlavu a patu je dost složité a takovým knížkám se vyhýbám. Přesto nevím proč, ale první dvě třetiny jsem se musela do knihy vyloženě nutit, teprve poté se začne vše rozuzlovávat a knížka má spád. Takže ty čtyři hvězdy jsou především za poslední třetinu.

muf-rodrigo
muf-rodrigo
06.01.2021 4 z 5

Tuhle knížku jsem měl v knihovně hodně dlouho a jednou koukám, nepřečtený Asimov, to není možný. Originál, jak je u Asimova běžné, přes půl století starý, ale neztratil nic na zajímavosti. Příběh, jak je též u Asimova zvykem, pěkně odsýpá, taková oddychovka, ale doteď mi v hlavě leží nosná myšlenka, o které často přemítám - musí být snaha o minimalizaci ztrát za každou cenu opravdu nejlepším řešením? Asimov tu nastínil překvapivou odpověď, která - když se nad ní trochu zamyslím a třeba i zabrousím do historie - vůbec překvapivá není.

PWM
PWM
06.11.2020 4 z 5

Asimov mě nikdy nepřestane fascinovat svou schopností využívat několik témat a ta rozpracovávat k dokonalosti navíc vždy v mírně filozofické formě Soft science fiction.
Konec Věčnosti je pojatý o něco techničtěji a méně spaceoperovitě něž série Nadace, Říše apod., přesto je ale i tento román nejen velmi zdařilá filozofická úvaha ale navíc vystavená na základech časového paradoxu.
Asimov mě nikdy nepřestane fascinovat svou schopností využívat několik témat a ta rozpracovávat k dokonalosti navíc vždy v příjemně filozofické formě.

Konec Věčnosti je pojatý o něco techničtěji a méně spaceoperovitě něž série Nadace, Říše apod., přesto je ale i tento román nejen velmi zdařilá filozofická úvaha ale navíc úvaha vystavená na základech časového paradoxu.

Román nicméně skvěle rozvíjí dvě podstatná témata, která se vyskytují i v dalších dílech – princip Věčných (kteří jsou nicméně pojati jinak, než např. v sérii o Nadaci) a především důležitou úvahu o výzvě jako spouštěči vývoje (která se, reprezentovaná první vlnou kolonizace, v románech galaktické říše naneštěstí tak trochu ztrácí)

Pro mě osobně se dost jedná snad o nejlepší dílo autora, které mi přišlo do rukou a rozhodně stojí za přečtení. Možná není až tak známé jako sama Nadace, ale rozhodně je mnohem hutnější než většina knih z vesmíru Nadace.

Konec Věčnosti je inteligentní, rafinovaný, překvapivý a vpravdě mistrovský.

Pro mě osobně se dost jedná snad o nejlepší dílo autora, které mi přišlo do rukou a rozhodně stojí za přečtení. Možná není až tak známé jako sama Nadace, ale rozhodně je mnohem hutnější než většina knih z vesmíru Nadace.
Konec Věčnosti je inteligentní, rafinovaný, překvapivý a vpravdě mistrovský.

hanak_v_exilu
hanak_v_exilu
12.09.2020 4 z 5

Isaac Asimov umí napsat i složité věci tak, že vypadají zdánlivě velice jednoduše. V Konci věčnosti je jeho talent snad až na škodu, protože příběh vyznívá mnohem plytčeji a banálněji, než by se slušelo. P.K. Dick by z námětu napsal zamotaný paranoidní thriller, Stanislaw Lem pak hlubokou sociologickou studii. Isaac Asimov přišel s příjemně odpočinkovým románem s lehce předvídatelným dějem a skvěle promyšleným prostředím.

jirijanovotny
jirijanovotny
07.06.2020 5 z 5

Změnit minulost aby se zlé věci nestaly. Vrátit se v čase a v tichosti odstranit například Stalina, či jinou lidskou zrůdu. Existovat taková možnost, tak by byl téměř zločin toho nevyužít. Nebo ne?
Staly by se ještě horší věci? Nebo by daný zásah splnil očekávání a nic zlého by se už nedělo. Která z těchto možností je horší?
Velice čtivá kniha, která přináší spoustu podnětů k přemýšlení. Asimov rozhodně nezklamal.

karel0684
karel0684
09.01.2020 5 z 5

Vždy píši komentář až nějakou dobu po přečtení knihy. Nechat ji jen tak uležet... Kniha se četla dobře, děj zajímavý, ale od určitého okamžiku předvídatelný. Navíc tam bylo několik paradoxů, které jsem měl trochu problém skousnout.
Je však nutné souhlasit s tím, že přílišná ochrana a usměrňování jakéhokoliv vývoje není vždy tou pravou ochranou...

lassse
lassse
27.11.2019 3 z 5

Sci-fi s filozofickým nádechem. Ze začátku jsem se celkem nudil, ale příběh pěkně vygradoval.

Faila
Faila
03.11.2019

Na Asimových dílech se mi líbí ta jednoduchá složitost. Paradoxy cestování časem a spoustu dalších neuvěřitelných témat podává s nádhernou lehkostí. Jeho fantaskní budoucí světy fungují tak dokonale realisticky a vše je v nich do nejmenšího detailu promyšlené. A do nich zasazuje lidské příběhy odhalující samotné nitro lidské duše. Skvělý spisovatel a vizionář.

Okoslav
Okoslav
29.10.2019 5 z 5

„Lidstvo bezesporu může vyrůst do skvělých výšin. Ale musí projít zkouškami ohněm.“

Kniha, která by měla být o cestování časem, ale nakonec je mnohem víc o touze vypravit se ke hvězdám. Jako časovka ale funguje skvěle, jak na filozofické úrovni, tak na té dějové – kdy do sebe nakonec všechno přesně zaklapne tak, jak má.

FireOfFilth
FireOfFilth
23.09.2019 4 z 5

Kniha o cestování v čase, ale ne jen tak ledajaké. Asimovo podání tohoto tématu je opravdu monstrózní, necestuje se tu během pár trapných let, ale celých tisíce století. Postupně zjišťujeme celkový princip cestování a různé skupiny lidí, kteří v něm figurují.
Kniha se nečte úplně jednoduše, teda aspoň mě se nečetla. Každopádně má skvělé vyústění, kde dojde k velkému zvratu v ději a všem co jsme zatím znali. Kniha není vůbec akční je zde hodně dialogů, které jsou povětšinou filozofické. Úplný závěr čtenáři přinese spoustu věcí k zamyšlení.
Knihu určitě nedoporučuji lidem, kteří hledají román o cestování v čase, kde není napínavé a akční scény nouze. Zde naleznete hodně mluvení, v uvozovkách o ničem, ale které nás nabádají přemýšlet.
Celkové hodnocení 65%

miska98
miska98
09.07.2019 5 z 5

Velká škoda, že Asimov se ke hvězdám vypravit nemohl, tahle jeho touha totiž tryská i z knihy, která se tvářila, že je o něčem jiném. Za svoje nestárnoucí dílo by si to bezpochyby zasloužil.

Konec věčnosti (aneb za vším hledej ženu) je geniální, velkolepý příběh. Podobně jako Ani sami bohové však neprávem stojí ve stínu Nadace a Robotů. Věčná škoda.

Jennkie
Jennkie
25.03.2019 5 z 5

Kniha je brilantní, i když z mého pohledu se spíše než o beletrii jedná o něco na hranici mezi teoretickou fyzikou a filozofií. Reálného děje tam neni zdaleka tolik jako teorií o něm.

Aliii
Aliii
20.03.2019 4 z 5

Asimov mě touto knihou nalákal a chci si od něj určitě přečíst nějakou další. Zajímavé myšlenky, otázky nutící k zamyšlení i vnitřní diskuzi, co je vlastně správné a kdo (ne)má právo o té správnosti rozhodovat nejen za sebe, ale za celé lidstvo.

Loxias
Loxias
08.03.2019 3 z 5

Vlastne docela zklamani a 3* davam jen za prociteny konec. Cekal bych od Asimova trochu vedectejsi pristup a misto toho mam spis pohadku jak slo cestovani v case na vandr. Netere myslenky jsou prehnane naivni, netere nedotazene. Vetsinu knihy je vystavovana na odiv pokrivenost charakteru hlavni postavy a specifika cestovani v case zustavaji nezpracovany na druhe koleji.

Štítky knihy

cestování časem

Autorovy další knížky

Isaac Asimov
americká, 1920 - 1992
2009  85%Nadace
1993  88%Já, robot
2009  88%Nadace a Říše
2010  87%Druhá Nadace
1993  87%Konec Věčnosti

Kniha Konec Věčnosti je v

Právě čtených3x
Přečtených541x
Čtenářské výzvě79x
Doporučených33x
Knihotéce217x
Chystám se číst114x
Chci si koupit32x
dalších seznamech5x