Duna

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světové science-fiction. Vypráví o pouštní planetě Arrakis, na níž se nachází jediný zdroj koření prodlužujícího lidský život a propůjčujícího člověku mimořádné psychické schopnosti. Svému autorovi získala nejen literární ceny, ale především miliony čtenářů na celém světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/1939/duna-1939.jpg 4.61425
Série:

Duna (1.)

Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet
Orig. název:

Dune (1965)

více informací...
Nahrávám...

Komentáře (178)

Kniha Duna

Přidat komentář
ViBe
29. května

Vzal jsem si hned první české vydání na čtení v jednom tehdy sovětském velkoměstě. Obojí se skvěle doplňovalo - téměř surrealistická atmosféra knihy i pouštní šeď města. Není to pravá technická SciFi - delší dobu potrvá, než se člověk začte a ponoří do tohoto zvláštního světa.
Později jsem přečetl všechny návazné díly ságy se spoluautory Brianem Herbertem a Kevinem J. Andersonem až po závěrečné Písečné červy Duny. Jednotlivé knihy si udržují svou kontinuitu s dobrou kvalitou (pravda, enormních počtů stran Bitvy o trůny nebo Temné věže nedosáhly - někdy si myslím, že George R. R. Martin a Stephen King měří svá díla na metry). V žádném případě nedoporučuji tomu, kdo četl knihy v tištěné formě, dívat se na film / filmy - bude krutě zklamán.

fincik
26. dubna

Ano, kniha se mi líbila, ale něco tomu přece jenom chybělo. Hlavně jsem se nemohl sžít s hlavním hrdinou, z kterého se vyklubal chladnokrevný, až bezcitný diktátor. To byl asi autorův záměr, aby Paula charakterizoval nejen jako postavičku bez chyb, ale když mu pak vlastně ani nijak nefandím, tak je to těžký.
Postavy umírali na můj vkus moc rychle. Jakože konec odstavce a jede se dál. Taky mi vadilo přehršel filozofických keců a doslova na každé stránce popis počasí. To mi opravdu došlo, že na pouštní planetě svítí slunce a fouká vítr, nemusí to tam být napsané šestsetkrát. Jako přečtu si i druhý díl, který jsem si koupil zároveň s prvním, v dárkovém vydání s krásnými ilustracemi. Tím však končím. Moc nechápu zdejší vysoké hodnocení.

katarina4591
14. dubna

Duna je skvělá! Rozhodla jsem se ji přečíst až po náhodném shlédnutí filmu. A přestože mě tento poněkud psychadelický Lynchův snímek trochu vyděsil, už po pár stránkách jsem věděla že to bude láska. Vyváženost mezi myšlenkovými pochody postav a přímou interakcí je vynikající. Herbertem vytvořený svět, jeho minulosti a budoucnosti, jeho intriky a náboženství, si mě získal jako si získala melánž gildovní navigátory!

zuzi.d
09. dubna

Čtivě a chytře napsáno. Užila jsem si každou stránku.

Beer_bro
18. března

není to úplně jednoduché čtení. Ale jak se do příběhu čtenář jednou ponoří, pak prostě nezbývá než plavat až do konce. A užívat si tak povedené sci-fi dílo

EricNor
15. března

Skvela kniha. Vratil jsem se k Dune po mnoha letech a jakoby nezestarla. Porad me bavi ten system Benegesseritu, uskoky v uskocich, cteni myslenek a dusevniho rotpolozeni, odhady co kdo udela. Cervi jsou zajimave, koreni a jeho ucinky take, ale me nejvic bavi ty sachove partie mezi postavami.

jfialova
15. března

Jo, Duna je prostě srdcovka. Nezapomenu, jak jsme pařili stejnojmennou hru, jak jsme se těšili na film a pak si hráli na harvestry (koš na prádlo přehozený dekou) a brácha byl Harkonen. Kniha je poněkud složitější, děj není tak přímočarý a jednoduchý, jak by se podle filmu či hry dalo usuzovat, ale četla jsem v pozdějším věku, takže mi to vůbec nevadilo.

MartyManCZ
20. února

hodně náročné čtení, spousta postav, názvů, neustálé dialogy, politikaření...ale když si to zamilujete, neni co řešit :) Duna mě provází celý život od té doby co se objevila ve hrách jako první realtime strategie, přes film kterej sem vždycky zbožňoval...a teď sem se konečně odhodlal k tomu tuhle náročnou knihu přelouskat i literárně. A stálo to za to...má to své originání kouzlo, které mě vždycky bude přitahovat...asi to je ta vůně koření, na které sem se stal závislý :)