Duna

Sága Duna amerického spisovatele Franka Herberta patří do zlatého fondu světové science-fiction. Vypráví o pouštní planetě Arrakis, na níž se nachází jediný zdroj koření prodlužujícího lidský život a propůjčujícího člověku mimořádné psychické schopnosti. Svému autorovi získala nejen literární ceny, ale především miliony čtenářů na celém světě....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/19_/1939/duna-1939.jpg 4.51209

Duna (1.)

Dune (1965)

Literatura světová, Romány, Sci-fi
Vydáno:, Baronet

KAREL6725

Duna patří k těm nejlepším sci-fi příběhům co kdy byli napsány . Čteno několikrát, literární skvost , tak že plný počet hvězd. Psát o čem kniha je považuji za zbytečné , tohle zná snad každý kdo čte dobré knihy, kdyby neznal tak by snad musel bydlet na Arrakisu.

Peleus

Na začátku Duny zjišťujeme, že pádišáh imperátor Shaddam IV. zbavuje Velkorod Harkonnenů správy planety Arrakis a svěřuje ji odvěkým nepřátelům Harkonnenů, mocnému Velkorodu Atreidů. Vévoda Leto Atreides však chápe složitost situace a uvědomuje si, jaké nebezpečí mu od teď hrozí, jenže pádišáhovu poctu nesmí odmítnout.

Mezitím vlády zbavený baron Vladimir Harkonnen nehodlá vyklidit pole bez boje. Posílen tajným a mocným spojencem připravuje vojenský převrat, do kterého investuje téměř veškeré prostředky, neboť případný úspěch slibuje vše bohatě vynahradit.

V nastávající válce o moc se musí počítat i s místními obyvateli, Fremeny, jež díky obratné manipulaci vévodovy manželky s místními legendami, začínají vidět v mladém synovi vévody Atreida proroka Muad´Diba. Paul Atreides je skutečně výsledkem křížení genetických linií s cílem vytvořit nadčlověka - Kwisatz Haderach, který by pomohl Sesterstvu Bene Gesserit, k němuž patří i jeho matka, dostat se k rozhodujícímu podílu moci v impériu.

Každá strana chystá složité plány, snuje intriky a připravuje zrady, aby dosáhla vlastních, někdy ne příliš průhledných, cílů. Výsledek ale záleží na jediné základní otázce. Je tedy Paul úspěchem, je nadčlověkem, Muad´Dibem, Kwisatzem Haderachem? Protože když ano, nic ho nedokáže zastavit a Impérium čeká nová kapitola v dějinách!

Jediná věta závěrem - velmi poutavé a kvalitní čtení.

Insilvis

Tohle ikonické dílo sci-fi sice není nijak moc dobře napsané, ale vyvažuje to něčím jiným. Kromě precizně utvořeného fikčního světa, vč. pokusu o rozmáchlou socio-politicko-náboženskou predikci do možnosti uplatnitelné ve vzdálené budoucnosti, zejména velmi chytrým způsobem, jakým významově propojuje veškeré vyskytující se prvky. Alespoň jedna zajímavá věc: Příběh čtenáře navádí k tomu, že nejcennější na planetě Arrakis je voda, resp. že nejcennější v civilizaci je vzácné koření, které po zničení všech inteligentních strojů představuje jedinou možnost, jak pro lidskou posádku konat vzdálené vesmírné lety. Ovšem obecně nejcennější jsou zde ve skutečnosti informace a schopnost jim porozumět, tedy interpretační dovednosti. Ještě nikdy jsem patrně nečetl román, v němž by jeho hrdinové natolik důsledně a úzkostně vnímali každý detail, každý náznak a snažili se z něj vyzískat maximum. V pragmatickém světě DUNY zřejmě rozhoduje sebemenší drobnost; je zde snaha snížit náhodu na minimum a obava z nezachycení významu či jeho odstínu jeho hrdiny neustále traumatizuje. Některé postavy mají blízko k dokonalým homo rationalis. V rámci hard core science fiction je tahle tendence dosti typická a DUNA zřejmě představuje jeden z jejích vrcholů.

MorriconeTheGod
31. lednaodpad!

WTF??!!! Co toto u Peruna bylo? I na přepis záznamu z parlamentu to bylo moc stupidní a nudné. Nevím, na čem autor ujížděl, když tohle smolil, ale tohle se ani za trest nedá snést.

vitaly0472

V podstatě je to superhrdinská kniha. Vypráví se o vývoji postavy, která je ke konci mocná a skoro neporazitelná, když je obklopená svými uctívači. Ale na rozdíl od klasických superhrdinných příběhu jde o osud jednoho vesmírného celku. Díky exkurze do budoucnosti skrz viděni víme, že jedno rozhodnutí hlavního hrdiny může nenávratně ovlivnit dějiny. Velká část knihy probíhá ve vnitřních prožitcích. Proto taky každý pokus o zfilmování byl neúspěšný.

sgjoli

Duna je jedna z nejlepších sci-fi knih, které jsem kdy četla. Kniha je detailně propracovaným světem plným složitých vztahů, velké řady postav hrajících významnou roli ve spletitém ději, nových technologií a také nových termínů. Při čtení vás čeká epické vyprávění o chtivosti, touze po moci a touze po svobodě. Přestože je svět Duny drsný, krutý a nehostinný, Herbert celý příběh líčí tak přesvědčivě, že i přes veškerá nebezpečí jsem celou dobu chtěla být součástí tohoto světa. Jsem nadšená a knihu vřele doporučuji.

svoboanna
12.12.2017

Musím autora pochválit za komplexně promyšlený svět a to je asi vše. Kniha mě nijak zvlášť nezaujala. Většina postav byla příliš zahleděná do náboženství a smyslu pro povinnost, že nebyl prostor pro jejich vlastní cítění.

tereza6491
11.12.2017

Super sci-fi, zaujalo mě hodně odkazů na náboženství, uchvátil mě popis světa a celý příběh, myslím, že tato kniha musela být inspirací pro Star wars. Zkusím možná i další díly..

Mynny
29.11.2017

Hrozně rád píšu o knihách nadšené a hezké věci. Tady však musím použít jen bráchovu poznámku, že DUNA je přesmyčka pro NUDA. Ano, doposlouchal jsem v audioknižní podobě do konce, protože nikdy nepřišel bod zlomu, kdy bych už nemohl dál. Ale:

- ani na chvíli mě nezačalo zajímat, jak nadlidsky dokonalý a nesympatický hlavní hrdina a jeho nemastní neslaní komparzisti skončí
- autor mi je dokázal postupně odcizit topornými a nekonečnými dialogy -
kdyby se na konci ukázalo, že celý tamní vesmír obývají roboti, dávaly by strojené dialogy smysl.
- příběh byl jen nutná kulisa pro popis pouštní planety Arakis a jejich obyvatel, i když obvykle to bývá naopak.

Stejně je pravděpodobné, že si knihu užijete, vzhledem k hodnocení ostatních, ale já bych příště sáhl po jiné.

david83
23.11.2017

Velmi dobrá kniha, ze sci-fi žánru. Kniha pojednává o pouštní planetě Arrakis, kde jako na jediné se vyskytuje koření, které umožňuje (mimo jiné) navigaci mezi planetami. Podle knihy byly natočeny i dva filmy. Určitě se vyplatí podívat na ten z roku 1999 nebo 2000 (nevím přesně). Je hodně podobný knize a asi i proto na stejné úrovni.

Sowiczka
25.10.2017

Nadherna knizka ktera vas dostane. Skvela atmosfera a mnoho neotrelych napadu. Diky Fanku Herberte !!!

Agrenej
15.10.2017

Na začátku byly obavy a nejistota. Ke sci-fi žánru se dostávám pomalu a pozvolna a tak jsem nevěděl, jestli si opravdu chci tuto knihu přečíst. Odkládal jsem to a odkládal, ale nakonec jsem neodolal. Ostatně zdejší hodnocení o něčem vypovídá.

Čím více jsem se do Duny začítal, tím více jsem si uvědomoval, že vlastně ani netuším, čím mě vůbec zaujala, ale jedno jsem věděl jistě. Že chci si najít co nejdříve čas, abych četl další kapitolu. Kouzlo utkané do příběhu na mě působilo plnou silou, ale radši se mě neptejte, co se mi na ni líbilo, co mě z děje zaujalo. Vůbec netuším. Ani vlastně netuším jak o ni vyprávět. Pokaždé, když jsem se zastavil a prošel jsem si v hlavě, co se v knize zatím stalo/nestalo, nepřišla mi nijak výjmečná, ale stále zde bylo to "něco", co mě naprosto uhranulo.

Jestli váháte stejně, jako jsem váhal já, doporučuji to zkusit. Rozhodně tím člověk moc nezkazí. :-)

Albertos
03.10.2017

Možná jsem od tohoto "veledíla" čekal trošku víc. Trošku akčnější počtení. Ale to asi bylo způsobeno tím, jak se o tom vypráví.

Ale jinak musím ocenit velikost tohoto díla. Není to jenom o jednom příběhu. Je to o vytvoření celého světa. Se vším všudy. A hlavně ten nápad. Ten samotný nápad a hlavně jeho zpracování. Autor dokázal vymyslet náboženství, ekologii, historii celého svého světa. To se dá srovnat jenom s LOTRem.

Archie
29.09.2017

Je mi to lito, ale nesdilim vseobecne nadseni. Uvod do realií me nadchl - pisecna planeta Duna, boj o posledni kapicku vody, kultovni rody Atreidu a Harkonennů, píseční červi. Nastavení skvělé. Vyprávění me ale nechavalo po celou dobu velmi chladnym. Herbert , dle meho soudu, az prilis casto vyplnuje text nezajimavou vatou a postavy jsou takove nemastne neslasne ikony, s kterymi jsem jejich dramata a vnitrni pochody prakticky vubec neprozival. Mrzi me, ze jsem se v tak skvelych, kultovnich kulisach, nedockal zabavnejsiho pribehu a vypraveni.

Smardik17
21.09.2017

Tak to byla paráda, určitě tímto prvním dílem nekončím. rozhodně mě zajímají další osudy Paula Atreidese!!

Musvar
16.08.2017

Taky mě okamžitě napadl olgoj chorchoj :) Jinak Duna nezklamala. Spektakulárně rozvinutý příběh, kupodivu založený na funkčním ekologickém základu, silné postavy a velké děje. NIkde jsem se v beletrii nesetkal s takovým hlubokým pochopením ekologie v její skutečné podstatě. A bavilo mě to, strávil jsem s Dunou dlouhé hodiny při svých cestách vlakem bez zájmu o okolní dění. Jasná pět.

Jacck
28.07.2017

planeta Arakis, pod jejímiž dunami se prohání přerostlí olgojové chorchojové, žijí v ní Fremeni inspirovaní berbery a islámem. A jako na potvoru je to jediná planeta ve Vesmíru, kde lze těžit koření, které pohání vesmírné lodi a krom toho působí jako LSD a barví oči do modra. Galaktické šlechtické rody Atreidů a Harkonnenů na planetě soupeří o nadvládu nad kořením. Krutý baron Harkonnen se vznáší na svých suspenzorech.... jeden z vrcholů scifi.

Malýmedvěd
23.07.2017

Začátek je těžký, než se čtenář zorientuje v množství nových výrazů a postav, ale pak následuje strhující příběh a se spoustou kliček a zvratů. Postavy si člověk zamiluje a jako celek to působí vyváženě.

Janek
13.07.2017

S touhle knížkou jsem se hodně natrápila, nesdílím všeobecné nadšení. Sci-fi není žánr, který bych příliš často vyhledávala, přesto se postupně snažím seznámit alespoň s těmi nejznámějšími díly. Nevadí mi, že kniha je tak obsáhlá, nevadilo by mi ani to, že příběh není v centru vyprávění. Vadí mi příliš velké množství cizích výrazů, které mi maximálně ztěžovaly čtení (ve čtečce je listování slovníkem v podstatě nemyslitelné). Dunu jsem dočetla především kvůli senzačnímu vykreslení psychologie postav, oceňuji skvěle zpracované dialogy. Hodně mě bavily jednotlivé epizody, ale příběh v jeho celku jsem navzdory velmi pečlivému čtení bohužel nepobrala.

Loginus
28.06.2017

Kniha mě dostala. Se vším všudy. Nemá cenu vyzdvihovat její klady a co mě okouzlilo, to už tu udělala spousta jiných čtenářů. Snad jen forma a způsob vyprávění je pro mě naprosto dokonalá. Odkryté myšlenky všech mi víc než vyhovují. Vypravěčským umem u mě tuto knihu překonal snad jedině Clavell

neonknght
28.06.2017

Propracovaný příběh, hutné sci fi, ale bohužel napsané tak, že jsem měl problémy to dočíst. Obsah dobrý, forma strašná.

22.06.2017

Strhující kniha, která mne naprosto pohltila. Sama sci-fi moc nemusím, ale tato kniha má více vrstev. Jedná se o napínavý příběh, ale ani romantická linie zde nechybí. Kromě toho se v knize ukrývá i poselství, jakési varování budoucím generacím. Poslouchala jsem audioknihu - interpretace výborná a zvolený hudební doprovod magicky podkresluje atmosféru.

kh123
17.06.2017

Ten nový svět je vymyšlený dobře. Je to ale příběh, který se pro mě příliš táhl, vadilo mi, že jsem se občas ztrácela ve jménech a termínech a planetách, přestože třeba Pána prstenu mám moc ráda ... Na druhou stranu mě mrazilo při představě, že by to na naší planetě došlo až k filtršatům a občas jsem při čtení dostávala žízeň, takže Duna něco do sebe určitě má.

Ilueli
18.05.2017

Úžasná kniha. Četla jsem ji několikrát. A pak i další díly, až ten poslední Kapitula Duna byl příliš filozofický, vlastně odrážel jen rozervanost autora po smrti jeho manželky. Další 2 rozšíření Duny po smrti Franka Herberta mají výtečnou úroveň - mluvím o Lovci Duny a Píseční červi Duny, obzvlášť ta poslední má obrovský náboj. Je škoda, že toho není takhle víc. Ostatní díly Briana a Kevina mají kolísavou úroveň. Většinou až zbytečně moc krve, jen tak, násilí pro násilí, to se mi vůbec nelíbí. Pořád ale dělají další díly, tak uvidíme, jestli to trochu oživí, mohli by trochu odbrzdit tu šablonovitost postav a dát jim trochu emocí.

Diegina
12.05.2017

Kniha mě na konci puberty dost zaujala, dobře se četla navzdory tomu, že všechno to nábožensko-politické intrikaření nemusím, ne v tak obrovské míře. A pak jsem zjistila, že to má milion dalších dílů a rozšíření. Ne, děkuji, bylo to dobré, ale tohle mi bohatě stačilo.

Atanone
10.05.2017

benegesseritská litanie proti strachu mi už kolikrát pomohla.
A to nemluvím o tom úžasném světě,který Frank Herbert vytvořil. Kdykoli se tam podívám,nechce se mi pryč.
Že mám ráda modrou s tím nemá nic společného

Teclaireddy
25.04.2017

Kniha má své kouzlo a určitě mi z ní něco zůstane v paměti. Líbila se mi hlavně psychologie postav, intriky, děj založený spíše na dialozích než samotném popisu událostí, zajímavá myšlenka sdíleného vědomí a otázka moci a zodpovědnosti.
Někdy mi to ale připadalo příliš komplikované, chápu, že má příběh přesah i do dalších dílů, ale někdy může být méně více. Na můj vkus zbytečně moc cizích pojmů (jsem zastánkyní spíše chytře vymyšlených, průhledných novotvarů jako "filtršat" než složitě znějících slov, které si nezapamatuji ani po několika výskytech a pořád musím listovat do slovníčku). I přesto byl však ten svět působivý a děj měl po celou dobu spád.

SedllY
03.04.2017

Necelá polovina pro mě byla děsným utrpením, pak se to ale zlepšilo a ke konci mě kniha dokonce začala bavit. Celkově mě ale styl psaní F.Herberta vůbec nezaujal(např. popisování soubojů a bojů mu moc nejde a proto je i většinou přeskakoval) a převládající nuda vede k průměrnému hodnocení. Kniha je pro většinu lidí doslova kultem. Já jen nepřestávám kroutit hlavou a divit se proč.. :)

Textařka
27.02.2017

Ze začátku jsem měla problém se do knihy začíst - popisy byly docela zdlouhavé a postrádala jsem napětí. Vše podstatné bylo prozrazeno v úvodu: Paul je předurčen k velkým činům, vévodovi Letovi je souzeno zemřít a nikdo s tím nemůže nic udělat a víme dokonce i jméno zrádce! (Tyto informace nepovažujte za spoiler - opravdu se to dozvíte hned na začátku také.) Přes veškeré počáteční výhrady se mi ale nakonec kniha líbila. Zvlášť oceňuji výbornou psychologii postav. Jako romanticky založená duše jsem si užívala vztah vévody Leta a lady Jessicy - ten nebyl pitván a nevyzníval přehnaně, ale přitom mu nic nechybělo. A velice dobře propracované byly i další vedlejší postavy. Paradoxně jsem měla nejméně ráda hlavního hrdinu Paula.

peko001
09.02.2017

Knihu jsem četl několikrát a stále se k ní vracím. Je naprosto úžasná.