1bublina 1bublina komentáře u knih

Ginny Napořád Ginny Napořád Benjamin Ludwig

Kniha mě ze začátku štvala. Štvala mě Ginny, protože byla posedlá svou Mimi pannou a touhou se o ní postarat. Dokonce tak moc, že si kvůli tomu způsobovala problémy ve své adoptivní rodině Napořád. A pak jsem pochopila.. Potom mě začaly štvát rodiče Napořád, hlavně máma na pořád, která reagovala často až nepřiměřené. Ale na druhou stranu to lze pochopit, protože máma Napořád nevěděla, co se Ginny odehrává v mozku.
ČV 2021 - 15. Kniha, jejíž název je i jménem hlavní postavy.

09.03.2021 5 z 5

Síla vzdoru Síla vzdoru Suzanne Collins

První část knihy mi přišla maličko nudnější a nemohla jsem se začíst. Ale od druhé části už jsem knihu přečetla na jeden zátah. První jsem viděla film a byla jsem mile překvapená, jak věrně se tvůrci filmu drželi knihy. Konec byl napínavý i přesto, že jsem věděla, jak to dopadne. V budoucnu se k triologii určitě vrátím a přečtu znovu.
ČV 2021 - 18. Kniha z prostředí, ve kterém bych se nechtěl(a) ocitnout.

05.03.2021 5 z 5

Kmotr Kmotr Mario Puzo

Před dvěma dny jsem dočetla Kmotra a pořád mi ta kniha chybí. Chci ji číst dál, chci vědět, co bylo dál s rodinou Corleonových i s dalšími postavami. Kniha je naprosto skvělá, nemohla jsem se odtrhnout. Bavilo mě v ní všechno - hlavní dějová linka a všechny vedlejší linky jako Johny Fontane nebo Lucy Manciniová. Určitě přečtu další autorovy knihy.
ČV 2021 - 16. Kniha do 15. místa v některém žebříčku na Databázi knih.

01.03.2021

Tajemství sídla Craven Manor Tajemství sídla Craven Manor Darcy Coates

Třetí kniha od autorky a zase skvělá. Tahle byla stejně dobrá, možná ještě o trochu lepší, než Duch domu Ashburnů. Daniel mi byl velmi sympatický hned od začátku, stejně jako Bran. A co teprve vyzáblý kocour! Jen Kyle mi šel na nervy.
Příběh perfektně vymyšlený, na konci opravdu napínavý. Několikrát jsem si při čtení říkala: "Tak a je všechno ztraceno! Tohle už nepůjde zachránit!"
ČV 2021 - 4. Kniha, ve které se objevují nadpřirozené postavy.

20.02.2021 5 z 5

Dívky ve vodě Dívky ve vodě Victoria Jenkins

S knihou jsem se hodně trápila. První 2/3 mě to vůbec nebavilo. Přišlo mi, že autorka rozjela až moc různých linek a hlavní postavy - vyšetřovatelky Alex a Chloe - mi byly lhostejné. Dokonce jsem některé odstavce přeskakovala, což dělám jen výjimečně. Poslední třetina už měla spád a napětí, takže dám autorce ještě šanci a zkusím druhý díl, který jsem dostala k Vánocům.
ČV 2021 - 19. Kniha, která má na obálce srdce.

09.02.2021 3 z 5

Svéhlavička Svéhlavička Eliška Krásnohorská

Krásná kniha psaná krásným jazykem. Často úsměvná, jak obsahem, tak i náhledem do minulosti, jak zvláštně spolu lidé hovořili. Babička mi tuto knihu mnohokrát doporučovala v dětství, ale tenkrát mě kniha nebavila. Jsem ráda, že jsem si ji přečetla aspoň jako dospělá.
ČV 2021 - 5. Kniha vydaná před sto a více lety.

07.02.2021 5 z 5

Dědina Dědina Petra Dvořáková

Nářečí mi nevadilo. Jen jedno slovo mi nešlo přes pusu "bábička". Kniha se mi četla dobře a zajímalo mě, co bude dál. Ale vadilo mi, že byla taková negativní. Všichni někoho pomlouvali, mysleli jen na peníze a přišli mi hloupí.
ČV 2021 - 12. Kniha, jejíž děj se odehrává na vesnici

29.01.2021 4 z 5

Zvěrolékař opět v jednom kole Zvěrolékař opět v jednom kole James Herriot (p)

James Herriot nikdy nezklame. Je to můj nejoblíbenější spisovatel a jeho knihy mohu číst znovu a znovu. Nikdy mě neomrzí ta laskavost a láska ke zvířatům a okolní krajině.

24.01.2021 5 z 5

Mach a Šebestová Mach a Šebestová Miloš Macourek

Tohle byl návrat do dětství. Jako malá jsem poslouchala tuto knihu na audiokazetě, kterou namluvil Petr Nárožný. Při čtení jsem slyšela jeho hlas. Je to moc milá kniha, často vtipná a poučná, s krásnými ilustracemi Adolfa Borna. Vytkla bych jedinou věc, a to neuvěřitelně dlouhé věty, kde přímá řeč byla oddělená čárkami. Někdy i přes dvě stránky.
ČV 2021 - 2. Kniha obsahující ilustrace

22.01.2021

O myších a lidech O myších a lidech John Steinbeck

Na jednu stranu chápu, proč je tato kniha v USA zakázaná, když "..ten černej musí spát sám v maštali, protože podle ostatních chlapů smrdí a barevnej musí vědět, kde má svý místo.." Na druhou stranu to je jen popis té doby. Takhle to opravdu chodilo v Americe ve 30. letech a je důležité na to upozorňovat. Jsem moc ráda, že kniha není zakázaná u nás, protože byla opravdu skvělá. George a Lennie chodí od farmy k farmě a pracují za ubytování, stravu a pár šestáků. George je ten malý a chytrý. Lennie je zase velký, silný, s inteligencí dítěte. Lennie rád hladí heboučké věci - třeba myši - ale hladí je tak silně, že jim vždycky zlomí vaz. Ještě že má George. Ten ho nikdy neopustí a společně si jednou pořídí svoje hospodářstvíčko..
Kniha opravdu krásná, založená na dialozích jednotlivých postav. Jsem moc ráda, že jsem si ji díky výzvě přečetla.
ČV 2021 - 6. Kniha, která je (byla) v některé zemi zakázaná.

17.01.2021 5 z 5

V troskách tornáda V troskách tornáda Linda Castillo

Také mi, jako ostatním, přišel tento díl slabší. Knihu jsem rozečetla asi do jedné čtvrtiny a pak odložila a četla jiné knihy. Ale je to Linda Castillo a moje oblíbená Kate, takže ubírám jen jednu hvězdičku a autorce odpouštím ;-) Když konečně došlo na řešení případu 30 let starých ostatků, kniha už mě zase bavila jako všechny předchozí díly. Taky mě štve, jak se Kate chová k Tomassetimu, že mu stále úplně nedůvěřuje a vyhýbá se mu. Těším se na další díl.

15.01.2021 4 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

Tahle byla pro mě druhá ze série Strašidelné domy (první byla Duch domu Ashburnů) a je to tedy velký rozdíl. Jak už tu někdo zmiňoval, je to spíše takový příběh pro teenagery. Nebála jsem se. Ale na druhou stranu se to lehce četlo a příběh měl spád. Nerada dávám knize špatné hodnocení, když se dobře čte, takže ode mě 4 hvězdičky, i když by zasloužilo spíše 3,5.
ČV 2021 - 13. Kniha, jejíž název se skládá z 21 písmen.

11.01.2021 4 z 5

Růže pro Algernon Růže pro Algernon Daniel Keyes

Taky jsem si chtěla přečíst nějakou klasiku. Po prvních 30 stranách jsem si říkala, že to prostě nedám. Protože se jednalo o zápisy Charlieho, který měl IQ 67 a zrovna se naučil psát, jeho pravopis tomu odpovídal. Nejen že mi "krvácely oči", ale musela jsem číst mnohem pomaleji, abych vůbec pochopila smysl sdělení a některá slova si říct nahlas, protože v psané formě s chybami jsem nechápala, co znamenají. Pak se to začalo zlepšovat, tak jsem se zaradovala. Jenže jakmile začal psát pravopisně správně, začaly se vynořovat vzpomínky z dětství, kdy se mu vrstevníci vysmívali a šikanovali ho a on tomu nerozuměl. Nebo jak na něj byla matka zlá a přísná, protože si myslela, že se musí víc snažit, aby se něco naučil. To mi opravdu nedělalo dobře. Po 70 stranách jsem zjistila, že se musím do čtení nutit, takže jsem knihu odložila, a proto ji nehodnotím počtem hvězdiček.

09.01.2021

Dětské zoubky Dětské zoubky Zoje Stage

Po prvních 50 stranách jsem chtěla knihu odložit, protože Hanna byla tak zlá, zákeřná, manipulativní, že mi z toho nebylo dobře. Asi po 15 minutách jsem ale zjistila, že nevydržím nevědět, jak to dopadne.
Měla jsem strach, že to dospěje do bodu, kdy se všichni spiknou proti matce a budou si myslet, že si to jen vymýšlí a dceři ubližuje. Kniha je perfektní, skvěle se čte, nemá žádná hluchá nebo nudná místa. Kdo má rád psychologické thrillery, rozhodně doporučuji. Nedoporučuji číst tuto knihu v těhotenství :-)
ČV 2021 - 7. Kniha, která má v názvu část lidského těla.

08.01.2021 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Mně se Kříďák moc líbil. Velice čtivě napsáno, střídání minulosti a přítomnosti mi vyhovovalo a autorka mě skvěle udržovala v napětí. Rozuzlení - kdo byl vrah - mě překvapilo, i když jsem si na něj trochu myslela. A ten závěr! Za mě plný počet bodů a přečtu i další knihy od autorky.
ČV 2021 - 3. Kniha, která je vyprávěna retrospektivně.

08.01.2021 5 z 5

Nevítaný host Nevítaný host Shari Lapena

Líbila se mi víc než Deset malých černoušků, protože ta byla na můj vkus příliš krátká. Agatha měla postavy nesympatické a nebylo mi líto, že postupně umírají. Ale v této knize jsem si některé postavy oblíbila měla jsem strach, aby nebyly další na řadě. Mnohem lepší než Manželé od vedle. Ti mi přišli dost kýčovití.

31.12.2020 4 z 5

Dračice a mazánek Dračice a mazánek Torey L. Hayden (p)

Opravdu skvělá kniha. Autorka má neuvěřitelnou trpělivost s dětmi, které její pomoc tolik potřebují. Oceňuji zmínku o tom, jak to s dětmi bylo dál po skončení terapie.

08.12.2020 5 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

(SPOILER) Jako vždy super a na konci napínavé, že knihu nejde odložit. Akorát mi vrtá hlavou jedna nesrovnalost. Na konci knihy Darryl drží brokovnici. Rozhodne se zabít, strčí si hlaveň do úst a stiskne spoušť. Erika pak zjistí, že má jen zraněné rameno..? Jak je to možné? Špatně jsem to pochopila nebo je to chyba v překladu? Klidně mi někdo napište zprávu a vysvětlete, prosím.
A druhá věc - nevěřím, že by se Beth podařilo odemknout zámek (dokonce tři zámky) bez předchozích zkušeností. Takže za to ubírám jednu hvězdu.

07.12.2020 4 z 5

Kanibal z Nine Elms Kanibal z Nine Elms Robert Bryndza

Napínavé, bez hluchých míst a akce hned na začátku knihy. Kate je mi mnohem sympatičtější než Erika, takže se budu těšit na další knihy ze série.

29.11.2020 5 z 5

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Za mě opravdu perfektní kniha. Někdy smutná, někdy drsná a často velmi vtipná. Britské státní zdravotnictví nemá dobrou pověst - o tom jsem věděla dřív, než jsem začala knihu číst. Ale že je to až takto špatné.. Pro spoustu lidí určitě dobrá kniha k zamyšlení nad tím, že naše české zdravotnictví je na tom lépe, než ve spoustě vyspělejších zemích.

17.11.2020 5 z 5