Kmotr

Kmotr
https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327/kmotr-327.jpg 5 4966 4966

Kmotr / Krstný otec série

Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola. "Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questa guerra e cosa Nostra - Tato válka je naše věc.... celý text

Literatura světová Romány
Vydáno: , Knižní klub

The Godfather , 1969

Ferda43
16.07.2024 5 z 5

Nečekala jsem, že mě tato kniha tak pohltí. A ano, strávila jsem teď pár dní mezi Sicilany a nasávala pach krve a cti. Kupodivu jsem nebyla pohoršena smrtí zrádců, naopak jsem fandila rodu Corleonů. Román je psán brilantním stylem. I ty nejdrsnější pasáže se tak čtou lehce a s příjemným mrazením... Jsem filmem nepolíbená, takže si užila i moje obrazutvornost a fantazie.. Těším se na další díly.

chovanec
06.07.2024 odpad!

Knihu jsem několikrát rozečetl, nikdy ji nedokončil a asi ani nikdy nedokončím, protože jsem mezitím zjistil, že Mario Puzo, ačkoli má italské jméno, údajně před vydáním knihy nikdy nepotkal žádného mafiána a prý dokonce přiznal, že Dona Corleona napsal podle své matky - není tak divu, že hlava mafiánské rodiny hned na začátku příběhu vyčítá nějakému člověku, že ho nepozval na návštěvu k sobě na čaj a na sušenky. Kniha pro mě rázem ztratila tu auru autentického svědectví založeného na skutečných událostech. Prdlajs - je to naivně a černobíle / pohádkově napsaná pozéřina - např.: ti naši mafiáni jsou ti hodní, kladní hrdinové, protože obchodují jen s olivovým olejem a hazardem, ale drog by se nikdy nedotkli - s těmi obchodují ti druzí zlí mafiáni. Coppolův film některé věci změnil - např v knize Puzo tvrdí, že Don byl velký kvůli tomu, že všechno bral osobně, zatímco ve filmu Michael po atentátu na otce naopak říká, že to není osobní, a že jde jen o byznys. Kniha je ale hlavně příšerně dlouhá a nudná. Film je nudný i přesto, že příběh podstatně zkrátil.

haki34
25.06.2024 5 z 5

prečítané niekoľkokrát, naposledy minulý týždeň, keď som si po rokoch vychutnala slovenské vydanie, zachránené kdesi z knihobúdky. Ako by to bolo včera, čo som sa s Corleonovcami rozlúčila...
A znova sa ocitám na svatbe Connie, kde sa hneď zoznámime so všetkými, pre dej podstatnými postavami. Don Corleone nielen že vydáva dcéru, ale zároveň poskytuje audiencie..a začína sa odvíjať celý príbeh, jeho podstata. Pred očami vstáva mocenské impérium, rodina.
Za mňa teda bola každá vetička i odbočka dôležitá. Každá narážka. Celkovo veľmi zaujímavý pohľad do srdca rodiny, do spôsobu fungovania a hlavne i do reálnej histórie Italoameričanov prvej polovice 50tych rokov...
Páčilo sa mi dodržiavanie tradícií. Zároveň ma desila miera násilia. Ako sa to vraví ? "kdo čím zachází, tím taky schází..." a Luka Brasi je toho živým dôkazom.
Michaelova pasáž na Sicílii pravda pôsobí trochu románovým dojmom, ale ako ukážka tradičnej Sicílie a pre ilustráciu prostredia,ktoré našich amerických donov zrodilo a formovalo, funguje dokonale.
Charaktery postáv sú veľmi rozporuplné - na jednu stranu noblesný don, gentleman, ktorý stojí za slabšími. Ale len za "svojimi" slabšími. Neváha použiť násilie, a to miestami dosť ultimátne. Stará škola. A aká bude daľšia generácia ? Čo Michaelovi malí "obyčajní Američania" ? podarí sa Kay prežiť, ako správnej talianskej manželke ? kde je miera lásky a svedomia ? Veľmi sa mi páčila i postava Sonnyho. A bavil ma príbeh Johnyho Fontana.
Film som nevidela..ale knihu možem vrelo odporúčať.

Ristridin
07.06.2024 5 z 5

Toto je Kmotr! Ve své době úkaz, i po tolika letech skvělé čtení, napínavé, místy sice se slabšími pasážemi, ale naopak s velmi silnými. Stojí za přečtení, protože tato kniha byla vlaštovkou pro mnoho dalších mafiánských filmů, knih a her (kdo nemá rád první dvě české Mafie). Ale zažít... zažít bych takovou dobu nechtěl.

ArkAngel
06.05.2024 4 z 5

Kmotra jsem četl poprvé v osmé nebo deváté třídě na základce a kniha mě tehdy hodně učarovala. Po letech se mi konečně znovu dostal do rukou a musím říct, že nostalgie mi trochu zvýšila očekávání, kterých kniha nedostála. Pořád se jedná o velmi skvělý kousek, který se snaží věrně ukázat, jak sicilská mafie fungovala, ale pět hvězdiček to u mě není. Mnoho kapitol mi přišlo vyloženě nudných, což může být i tím, že jsem se za ty roky čtenářsky posunul malinko jinam.

bila.tecka
05.05.2024 5 z 5

Audio kniha.
Zdařilé filmové zpracování (scénář taktéž Mario Puzo) se mi při poslechu knihy neustále zjevovalo, nicméně i přes tento handicap knihu velmi oceňuji. Některé pasáže bych vypustil (např. celou postavu Johnnyho Fontaina), některé geniálně vyzněly ve filmové verzi (Kmotr II a souběžné osudy Vita a Michaela). Úsporný, popisný, na první pohled jednoduchý jazyk je přitom v druhém plánu velmi působivý - v detailech působí mnohdy mrazivě.

Ondra148
19.04.2024 5 z 5

Nejlepší knížka na světě. (Můžeme s tím nesouhlasit, můžeme o tom vést spory….)

Radecek1976
12.04.2024 5 z 5

Nema chybu, nej, nej

alzbeta2843
26.03.2024 5 z 5

Milujem prostredie mafie vo filmoch a knihách a fascinuje ma to. Toto je zjavne klasika z tohto žánru. Prvýkrát som knihu čítala asi pred 12 rokmi a bol tak zjavný rozdiel v obľúbenosti postáv a tom ako si ten príbeh pamätám. Ale ako vtedy, i teraz ma príbeh úplne uchvátil a ja chápem prečo sa tam vyskytuje toľko postáv a ukazuje sa tam ich život a príbeh, pretože mafia je v prvom rade o rodine a práve autor sám ukazuje akú dôležitú rolu rodina zohráva.

P.S.: Túto knihu som počúvala ako audioknihu v podaní úžasného Oldřicha Kaisera, ktorú veľmi doporučujem.

Anikkk
04.03.2024 5 z 5

Totálna klasika. Filmová trilógia natočená verne podľa tejto knihy je hodná čestného miesta vo filmovej klasike.
Kniha je výborná. Najviac ma bavilo objasňovanie fungovania mafiánskej "rodiny" a tiež zobrazenie New Yorku, Ameriky, prisťahovalcov z Talianska, tých rokov.
Vďaka tejto knihe a filmu som si potom neskôr pozrela veľa iných mafiánskych filmov (skoro v každom, ak nie v každom, s Robertom de Nirom), ktoré vôbec nevybočovali z Puzovho chápania mafie.

mila2411
02.03.2024 5 z 5

Sqělé! Další "dobitá" klasika. Na rozdíl od jiných starších knih se zde nedostavil ani náznak, že by dílo jakkoliv zestárlo, ztratilo švih či napětí. Neuvěřitelně chytlavé, originální, výborně odvyprávěné a úžasně gradující! Kapitolou samou pro sebe je 105% výkon Oldřicha Kaisera při načítání audioknihy. Každá osoba (mafián, žena, dítě) má svůj hlas - zcela zaslouženě oceněno jako Audiokniha roku!

Torgal
03.02.2024 3 z 5

Možno za to mohli prehnané očakávania, možno znalosť príbehu z legendárneho filmového spracovania, no Krstný otec v mojich očiach nedostál povesti, ktorá ho obklopuje. Vždy som bol presvedčený, že kniha je lepšia než jej adaptácia. Nuž, tu to podľa mňa neplatí. Jednak Puzov sloh považujem prinajlepšom za priemerný, ale už tak nepríliš komplikovaný príbeh je tu riedený nepodstatnými odbočkami k Johnymu Fontaneovi a Sonnyho milenke. Keďže kniha nie je žiadna tlstá bichla, tak som bol z mrhania priestorom na takéto okrajové figúrky dosť nervózny. Hlavný príbeh pritom výborne funguje len do okamihu Michaelovho núteného odchodu z Ameriky. Potom je až príliš skratkovitý, kĺžuci po povrchu a pripomínajúci skôr kroniku ako román. Filmu sa podarilo orezať tieto bočné vetvy tak, aby vyniklo to podstatné - prerod Michaela na Dona. Veľa a často sa hovorí o Donovej genialite, no nič z toho čo vymyslel ma na zadok neposadilo. Dúfal som tiež, že sa dozviem niečo o tom ako získal taký veľký politický vplyv, no dočkal som sa len jediného vysvetlenia - bol geniálny a vedel to s ľuďmi. Hmm. O nejakom pohľade za oponu fungovania reálnej mafie v Amerike tu nemôže byť ani reči. Čakal som viac, omnoho viac a lepšie. 7-/10

TessieB
10.01.2024 5 z 5

Skvělý vhled do NY podsvětí. Kniha mě bavila od začátku do konce, skvěle propracovaný příběh, vykreslení postav, příběh... nechybělo nic! Jsem moc spokojená.

kikiodvi
09.01.2024 5 z 5

Sama nemůžu věřit, že jsem se nechala přemlouvat skoro dva roky, abych si Kmotra přečetla.
Snad teď neporuším zákon Omerty, když vám prozradím, že mě příběh z newyorkského podsvětí naprosto pohltil. Bylo tam napětí, působivé monology, mnoho perspektiv vyprávění, vhled do sicilské kulturyZkrátka všechno, co bych čekala od kvalitní knihy. Navíc jako milovník her Mafie 1 a 2 jsem měla možnost lépe pochopit svět famiglií a jejich náhled na společnost.
Pane Puzo, smekám pomyslný klobouček a snad zase brzy na viděnou u některé z vašich knih.

Kulm
07.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Moc pěkná knížka a opravdový must have pro každého fanouška filmového zpracování, které ve svém prvním i druhém díle hodně vycházelo z této knihy.
Za mě byla slabší pouze část odehrávající se v lékařském prostředí, která je pro me zbytečnou, nezajímavou a pro samotný děj i nerozvíjející částí.

misssicccka
31.12.2023 5 z 5

Pockalo to u me v knihovne az do mych vice jak ctyriceti let. A bylo to tak dobre.
Krasna kniha. Sveho casu opravnene top.

p.stranska
12.12.2023 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu skvěle načtenou panem Pragerem. Při tom množství postav a přeskakování děje v čase jsem se docela ztrácela a často jsem úplně přestala vnímat děj. Ale dala jsem tomu šanci a celé jsem si to poslechla znovu. A sedlo si to. Napodruhé už jsem se líp orientovala v příběhu a v postavách a dávám zasloužené 4 hvězdičky.

ninano
26.11.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších "mafiánských" knih, a možná jedna z nejlepších knih vůbec.

Annicka
20.11.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha se skvělým Oldřichem Kaiserem. Ze začátku mi příběh přišel trošku kostrbatý, ale to bylo tím, že bylo třeba představit celé prostředí a fungování newyorské sicilské mafie. Pak ale všechno nabralo otáčky a nerada jsem se od knihy odtrhávala... Jen ta jména se mi pletla dohromady :-) Celkové vyznění knihy je smutné, nejen proto, že v ní umírají mraky lidí, ale spíše celkové fatalistické vyznění. Obzvlášť Kay mi bylo dost líto.

Mája777
16.11.2023 5 z 5

Kdysi jsem četla, potom viděla film. No a teď mi padla do ucha verze namluvená panem Kaiserem. Příběh je skvělý sám o sobě, ale toto je naprosto famózní. Hlas pana Kaisera tomu dal grády, šťávu a napětí. Uvěříte mu všechno. Doporučuji.
(16. 11. 23 - 24 391 - 68)