Kmotr

Kmotr https://www.databazeknih.cz/img/books/32_/327/kmotr-327.jpg 5 4879 626

Kmotr / Krstný otec série

< 1. díl >

Znamenité, sugestivní dílo o bossovi všech bossů, jehož vliv sahal od policie až po finanční magnáty, si získalo popularitu především proto, že zachytilo klasickou mafii v konkrétní době a v místech, kde existuje dodnes. Tajemství rodinných svazků a zločinu vyvolalo zájem velkého množství čtenářů, podpořený i filmovým zpracováním, jež s Marlonem Brandem a Al Pacinem v hlavních rolích natočil Francis Ford Coppola. "Americká sága" newyorského podsvětí detailně odkrývající přísně dodržovaná pravidla znovu oživuje historii krvavé války klanu Corleonů proti čtyřem dalším famigliím. Don Corleone, před nímž se třesou i ti nejmocnější, drží pevně všechny nitky vedoucí ke světu pašeráků, vyděračů i hazardních hráčů, kteří si podali ruku se zločinem a zákonem krevní msty. Čelit organizované zločinnosti financované špinavými penězi z obchodu s drogami a zneužívající bankovní systém však není jednoduché. Zvláště když mafiáni jednají v duchu hesla Questa guerra e cosa Nostra - Tato válka je naše věc.... celý text

Žánr:
Literatura světová , Romány

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

The Godfather , 1969


více info...

Komentáře (626)


Torgal
Torgal
03.02.2024 3 z 5

Možno za to mohli prehnané očakávania, možno znalosť príbehu z legendárneho filmového spracovania, no Krstný otec v mojich očiach nedostál povesti, ktorá ho obklopuje. Vždy som bol presvedčený, že kniha je lepšia než jej adaptácia. Nuž, tu to podľa mňa neplatí. Jednak Puzov sloh považujem prinajlepšom za priemerný, ale už tak nepríliš komplikovaný príbeh je tu riedený nepodstatnými odbočkami k Johnymu Fontaneovi a Sonnyho milenke. Keďže kniha nie je žiadna tlstá bichla, tak som bol z mrhania priestorom na takéto okrajové figúrky dosť nervózny. Hlavný príbeh pritom výborne funguje len do okamihu Michaelovho núteného odchodu z Ameriky. Potom je až príliš skratkovitý, kĺžuci po povrchu a pripomínajúci skôr kroniku ako román. Filmu sa podarilo orezať tieto bočné vetvy tak, aby vyniklo to podstatné - prerod Michaela na Dona. Veľa a často sa hovorí o Donovej genialite, no nič z toho čo vymyslel ma na zadok neposadilo. Dúfal som tiež, že sa dozviem niečo o tom ako získal taký veľký politický vplyv, no dočkal som sa len jediného vysvetlenia - bol geniálny a vedel to s ľuďmi. Hmm. O nejakom pohľade za oponu fungovania reálnej mafie v Amerike tu nemôže byť ani reči. Čakal som viac, omnoho viac a lepšie. 7-/10

TessieB
TessieB
10.01.2024 5 z 5

Skvělý vhled do NY podsvětí. Kniha mě bavila od začátku do konce, skvěle propracovaný příběh, vykreslení postav, příběh... nechybělo nic! Jsem moc spokojená.


kikiodvi
kikiodvi
09.01.2024 5 z 5

Sama nemůžu věřit, že jsem se nechala přemlouvat skoro dva roky, abych si Kmotra přečetla.
Snad teď neporuším zákon Omerty, když vám prozradím, že mě příběh z newyorkského podsvětí naprosto pohltil. Bylo tam napětí, působivé monology, mnoho perspektiv vyprávění, vhled do sicilské kulturyZkrátka všechno, co bych čekala od kvalitní knihy. Navíc jako milovník her Mafie 1 a 2 jsem měla možnost lépe pochopit svět famiglií a jejich náhled na společnost.
Pane Puzo, smekám pomyslný klobouček a snad zase brzy na viděnou u některé z vašich knih.

Kulm
Kulm
07.01.2024 5 z 5

(SPOILER) Moc pěkná knížka a opravdový must have pro každého fanouška filmového zpracování, které ve svém prvním i druhém díle hodně vycházelo z této knihy.
Za mě byla slabší pouze část odehrávající se v lékařském prostředí, která je pro me zbytečnou, nezajímavou a pro samotný děj i nerozvíjející částí.

misssicccka
misssicccka
31.12.2023 5 z 5

Pockalo to u me v knihovne az do mych vice jak ctyriceti let. A bylo to tak dobre.
Krasna kniha. Sveho casu opravnene top.

p.stranska
p.stranska
12.12.2023 4 z 5

Poslouchala jsem audioknihu skvěle načtenou panem Pragerem. Při tom množství postav a přeskakování děje v čase jsem se docela ztrácela a často jsem úplně přestala vnímat děj. Ale dala jsem tomu šanci a celé jsem si to poslechla znovu. A sedlo si to. Napodruhé už jsem se líp orientovala v příběhu a v postavách a dávám zasloužené 4 hvězdičky.

ninano
ninano
26.11.2023 5 z 5

Jedna z nejlepších "mafiánských" knih, a možná jedna z nejlepších knih vůbec.

Annicka
Annicka
20.11.2023 5 z 5

Posloucháno jako audiokniha se skvělým Oldřichem Kaiserem. Ze začátku mi příběh přišel trošku kostrbatý, ale to bylo tím, že bylo třeba představit celé prostředí a fungování newyorské sicilské mafie. Pak ale všechno nabralo otáčky a nerada jsem se od knihy odtrhávala... Jen ta jména se mi pletla dohromady :-) Celkové vyznění knihy je smutné, nejen proto, že v ní umírají mraky lidí, ale spíše celkové fatalistické vyznění. Obzvlášť Kay mi bylo dost líto.

Mája777
Mája777
16.11.2023 5 z 5

Kdysi jsem četla, potom viděla film. No a teď mi padla do ucha verze namluvená panem Kaiserem. Příběh je skvělý sám o sobě, ale toto je naprosto famózní. Hlas pana Kaisera tomu dal grády, šťávu a napětí. Uvěříte mu všechno. Doporučuji.
(16. 11. 23 - 24 391 - 68)

Sorrow
Sorrow
24.10.2023 5 z 5

Zas a opět - klasiky jsou prostě geniální! Kmotr je přesně jednou z těch, do kterých jsem se nechtěla nikdy pouštět. Téma podsvětí mě moc nebralo, což se ale razantně změnilo s uvedením některých seriálů na Netflix (jo, propadla jsem Narcos i Perníkovému tátovi ), no a když Kmotr vyšel jako audiokniha namluvená samotným velkým Oldřichem Kaiserem, nebylo už o čem. A panebože, jak já jsem ráda, že jsem se k té knize dostala. Tvoří ji několik příběhů, a tak se dozvídáme postupně velmi mnoho o celé famiglii Corleonových, o tom, jak se Don dostal k moci i obecně o fungování newyorského podsvětí v 60. letech, válkách rodin, pašeráctví, penězích získaných z hazardu a tak podobně. I přes atraktivitu tématu si nicméně stojím za tím, že dílo získalo takový úspěch pro to, jakým způsobem zachycuje mezilidské (zejména rodinné) vztahy. Přesto, že jsou Corleonovci bandou gansterů, budete je milovat a s napětím sledovat jejich osudy. Celý příběh má podmanivou atmosféru a dokáže vás přenést do dané doby a místa. A audiokniha? Tak to je jeden velký majstrštyk. Přesně takhle má vypadat umělecké dílo, které podtrhne kvality literární předlohy. Kaiser je mistr slova a neuvěřitelně dokáže pracovat s hlasem. Režijně muselo být dost pracné herce ukočírovat a usledovat intonaci jednotlivých hrdinů, výsledkem je ale fenomenální audiokniha, která opravdu stojí za pozornost!

blazejmartin
blazejmartin
20.10.2023 5 z 5

Tuto knihu by měl přečíst každý. Je velmi podobná jako film, avšak stále jiná. Nelze říct jestli je kniha lepší než film- obojí je MASTERPIECE.

vemrazik
vemrazik
13.10.2023 5 z 5

Vracím se sem abych vyzdvihla audiozpracování s O. Kaiserem, je to naprosto skvělá práce. Tenhle výběr interpreta se vážně povedl, k příběhu sedí dokonale. Snažím se kupovat si audioknížky takové, ke kterým se někdy ještě vrátím, a tuhle budu rozhodně poslouchat víckrát

fénix56
fénix56
08.10.2023 5 z 5

Knihu jsem poprvé četla ještě v minulém století.... Pak jsem viděla filmové zpracování a teď jsem opět zkusila čtení. Přestože už jsem věděla, jak vše bude probíhat, četlo se to jedním dechem.

Příběh mafiánského kmotra, "padrina" dona Vita Corleoneho nikdy nenudí. Ani osudy jeho rodiny, hlavně buranského Sonnyho a uhlazenějšího Michaela, který se zprvu brání zapadnout do mafiánských kšeftů. Do rodiny se skvěle hodí i adoptivní syn Tom Hagen, který řeší právní problémy.

Propletení mafie se světem filmu, obchodu, přivírání očí policie, boje jednotlivých mafiánských skupin mezi sebou, atentáty, to vše doplňuje příběh Corleonovic "famílie". A přistihla jsem se při tom, že této gangsterské rodině vlastně fandím, přestože za sebou nechává krvavé stopy. Což asi není v pořádku, ale svědčí to o tom, že kniha je výborně napsaná.

Dhanill
Dhanill
22.09.2023 5 z 5

Četl jsem až dlouho po několikanásobném shlédnutí filmové adaptace. A o to víc vynikly kvality filmu, který z knihy přenesl vše, co šlo a nejlépe, jak šlo.

KristyM777
KristyM777
20.09.2023 5 z 5

Úžasná kniha. Četla jsem jí před shlédnutím filmů a i to je velmi kvalitní, oceňuji především to, že v této jedné knížce je dost témat na 3 filmy.

BaPe895
BaPe895
02.09.2023 5 z 5

Skvělé!!!

patrikZ
patrikZ
19.08.2023 5 z 5

Kniha se četla sama, příběhu nic nechybělo. Trochu zklamaný jsem byl z jejího filmového zpracování, oproti knize byl příběh filmu, i přes jeho délku, až moc mělký. To už tak ale bývá.

Bepo
Bepo
17.08.2023 5 z 5

Perfektní náhled do prostředí italské mafie v Americe. Člověk jenom přemýšlí, jestli je to opravdu autorova fikce. Sice je všeobecně známo, že Puzo čerpal informace i od mafiánů, ale dát to takto dohromady , klobouk dolů.

Paulus.1987
Paulus.1987
10.08.2023 5 z 5

Co víc napsat ke knize, která je na Databázi knih umístěna v žebříčku nejlepších knih a jejíž filmové zpracování bývá všeobecně považováno za jeden z nejlepších filmů všech dob?

Kmotra jsem četl zhruba před dvaceti lety a i nyní mi dokázal vrátit chuť ke čtení. Promyšlený, napínavý a čtivý příběh s dobře vykreslenými postavami, který čtenáře nutí obracet stránku za stránkou. Co chtít víc? Sice jsem při četbě před sebou viděl herce z filmového zpracování, ale nijak zvlášť mi to nevadilo. Jak už to tak bývá, kniha na rozdíl od filmu více rozvíjí osudy vedlejších postav, takže je děj košatější, ale ne na úkor čtivosti.

Znamenité dílo, které ani sám autor již nepřekonal.

Shindo
Shindo
17.07.2023 5 z 5

Kultová kniha, ktorá nestarne ani po rokoch a moja vstupná brána k Puzovi. Príbeh dona Corleoneho a jeho klanu z časov, kedy sa nikto s nikým nesral písaný štýlom, ktorý chytí a nepustí.
Hoci by som si mohol kúpiť najnovšiu verziu, pre správnu atmosféru mám doma zažltnuté vydanie z druhej ruky z dôb dávno minulých.