Ginny Napořád

Odzbrojující román o autistické dívce, která si se světem nerozumí, přestože se o to snaží celým svým srdcem. Ginny je třináct a bydlí v adoptivní rodině. K snídani musí mít přesně devět kuliček hroznového vína, všechno chápe doslovně a zbožňuje seznamy. Na předním místě jejího nejdůležitějšího seznamu stojí: Utéct zpátky k mámě a postarat se o panenku. Její odhodlání a strach, že se panence, kterou před čtyřmi lety nechala v kufru pod postelí, něco zlého stalo, ji pohání napřed s urputností, která je zprvu nepochopitelná a posléze fascinující. Román Benjamina Ludwiga byl v USA hodnocen jako nejslibnější debut roku....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/34_/347303/ginny-naporad-fB6-347303.jpg 4.5150

Ginny Moon (2017)

Vydáno:, Ikar (ČR)

OndřejMergl
předevčírem

Možná jsem trochu autista, nebo k nim mám natolik blízko, že jsem se postupem knihy naprosto sžil s uvažováním 13-14leté Ginny, která má ale mentalitu 4-5 letého děcka.

Právě Ginny příběh vypráví a věřte mi, že nechcete, aby vám příběh popisovala autistka. Protože Ginny některé věci prostě nedokáže pochopit, další věci nedokáže sdělit (i když je čtenář pochopí hned), neustále lpí na utkvělé představě a nastavených pravidlech a hlavně není schopná sociálního života.

A tak nejdřív nechápete a jen co záhy pochopíte, tak zbytek knihy trnete hrůzou. Jednak z minulosti, co všechno vyplyne na povrch, ale i z budoucnosti, co je Ginny schopná provést, protože i člověk s nejčistějšími úmysly může nedopatřením ublížit sobě či druhým lidem. A vy celou dobu tušíte, k čemu to směřuje. Brrr.

Neřekl bych "nejoriginálnější hrdinka", jak slibuje obálka, ale spíše "nejautentičtější hrdinka" s jakou jsem se za posledních X knih setkal. Autor odvedl skvělou práci v představení úskalí výchovy autistických dětí lidem.

LiLinka
04. listopadu

Když je kniha psána člověkem, který si daný příběh alespoň z části prožil, má to pro mě vždy přidanou hodnotu. V tomto případě má autor moji velkou poklonu. Nejen za to, jak pěkný napsal příběh, ale hlavně za jeho povahu a touhu pomoci dětem, jakýmkoliv. Ginny si zamilujete. :)

PaniJani

No výbordelně! Nevšední a poutavé vyprávění autistické dívky. Hrozně jsem ji fandila a taky mi ji bylo líto. Asi si jen málo lidí dokáže představit, co se odehrává v hlavě autistovi a jak je pro něj běžný život jiný. Adoptivní matka mi byla nesympatická, její chování taktéž. I když lehce soudit, když to nezažijeme... Ginny Napořád. To jen tak z hlavy asi nedostanu, stejně jako její úžasné slůvko výbordelně. Moc hezká knížka, i když ne zrovna veselá.

intelektuálka

Pohled do světa autistických dětí.... vyslovovaný ústy 13 - leté Ginny,
takže se můžeme vcítit do způsobu jejího přemýšlení...

Má to o to těžší, že žije ve pěstounské rodině, její příjem informací je odlišný od našeho, ráda se v sobě schoulí do klubíčka - a hlavně - má starost o svou Mimi pannu ...

A není si jistá, je-li - Ginny, anebo bude-li Ginny Napořád...

Autor má zkušenost s výchovou autistické dívky : "Doufal jsem mimo jiné v to, že poskytnu jakýsi vyjadřovací prostor lidem, kteří mají potíže se sebeobhajováním."

Doubravka1975

Opravdu odzbrojující román o autistické holčičce. Já se s Ginny úplně sžila a to toho o autismu moc nevím, jen okrajově. Skvěle napsáno je vidět, že autor čerpá ze své vlastní zkušenosti. Přečteno za 1 den. A mě asi zůstane v hlavě Ginny napořád !!!

Zorka

Příběh autistické dívky, který získal na věrohodnosti díky psaní v ich-formě. Je vidět, že autor ví, že o čem mluví. Ulpívání na jedné myšlence, neschopnost poradit si ve zdánlivě jednoduchých sociálních situacích, neschopnost vyhodnotit dopad svého jednání a navazovat "úzké vztahy", potřeba řádu, pevných pravidel - to vše je v knize moc hezky zachyceno. Příběh Ginny je opravdu knihou, která se člověku vryje do paměti - napořád.

JaneSnapeová

Ginny je nejlepší knižní hlavní hrdinka, hned jsem se s Ginny dokázala vžít, hltala jsem každou stránku. Pro mě nejlepší přečtená kniha za tento rok.

NinaStikova

Tohle je moc dobrá knížka. Dokonce i kdyby byla Ginny obyčejné děvče, kniha by neztratila na kvalitě, vhled do hrdinčiny duše je výjimečně dobře napsaný.
Musím ocenit, že postavy nejsou napsané černobílé, především Ginnyina maminka Napořád se chová jako záporačka, ač se její jednání dá pochopit. A právě tohle klopýtání je dělá realističtější.
Bacha, spoiler! Tolik jsem se bála, že svou sestřičku strčí do kufru, aby se udusila, že mi její skutečný plán zas tak hrozný nepřišel, díkybohu.

Sofós

Chvíli mi trvalo, než jsem si zvykla na specifické vyjadřování hlavní hrdinky. A potom jsem si už jen užívala skvěle napsaný příběh. Líbilo se mi nahlédnout do života autistické dívky, zkusit pochopit její vnímání světa. Tato kniha je tak zajímavá, že by byla velká škoda si ji nepřečíst

Sůvazknihovny

Opravdu úžasná sonda do mozku pracujícího jinak. Ginny mě líto nebylo, brala jsem to jako její svět a občas mě udivovaly možnosti vysvětlování si určitých slov, vět, dějů. Na to v normálním světě s naším uvažováním nepřijdete. Je vidět, že Benjamin Ludwig čerpal ze své praxe. Skvěle přiblížené téma.

anibeni

Už dlouho se mi nestalo, aby mi v jedné knize bylo všech tak líto... bylo mi líto Ginny, bylo mi líto rodičů napořád, bylo mi líto mimi panenky i miminka Wendy a bylo mi líto Larryho..
Byla to silná kniha se silným tématem a mě zůstane v hlavě hodně dlouho, možná dokonce napořád..

jittik

Ginny mi bylo moc líto, autor skvěle popsal myšlení autistů. Ze začátku jsem neměla ráda mámu Napořád, ale myslím, že bylo její chování pochopitelné. Byla to zajímavá kniha a doporučuji :)

verulik196

Ginny Napořád.. Ginny není žádná tuctová hrdinka s klasickým přemýšlením a vyjadřováním a to se samozřejmě odráží ve stylu psaní, který se mi z počátku hůř četl. Brzy jsem si ale zvykla a do příběhu se zamilovala. Za mě rozhodně palec nahoru!

JointlieKat94

Ginny.. tak tahle holka mě naprosto vtáhla do svého příběhu, chápala jsem jí, chápala jsem i to, co všechno měla v hlavě. Naprosto jsem neměla ráda její mámu napořád. Tatínek napořád byl dobrej, chápající. Tato kniha mě pohltila, a mám zájem o další, co se týkají tohoto "problému" s autismem. Skvělé. Po přečtení, když slyším M.Jacksona, vybaví se mi mé dětství, a teď už i to, jak na něj Ginny tancuje. :)

vlcka

Už dlouho jsem žádné románové hrdince tak dobře nerozuměla. Ginnyin pohled na svět je krásně napsaný, opravdový a originální. Literárně to pro mě sice není "hvězdná" kniha, ovšem Ginny sama ji výrazně zvedá. Chápu i postoj a úhel pohledu mámy a táty napořád včetně těch chyb a strachů. I když neexistují, obdivuji jiné, kteří jistě existují a takové situace dokážou ustát.

roman9276

Tohle opravdu odzbrojující román byl. Ze začátku mi dělalo dost problém se do knížky vžít, přece jenom je napsaná z pohledu dívky trpící určitou formou autismu. Ale stálo to za to, chvílema napínavý, chvílema smutný, jakmile proniknete do mozku Ginny, tak už se vám nebude chtít ven, je to takovej správnej divnotvor. Její chápání světa a pohled na něj mě nejednou rozesmál.

Killerka

Musela jsem si zvyknout na styl, kterým to je napsané a ze začátku mi Ginny šla fakt na nervy s tím "napořád". Každopádně jsem si kolikrát málem utírala slzy, bylo mi ji několikrát fakt hodně líto. Docela jsem se bála, jaký bude konec knihy a (SPOILER) v podstatě mi přišel takový nějaký nijaký. Čekala jsem větší vzrůšo.

Francesca14

Knihu jsem četla hrozně dlouho, některé dny mi jen ležela na stolku a já neměla nejmenší chuť ji číst. Myslela jsem, že ji ani nedočtu, protože ačkoliv mě to téma zajímalo, kniha mě nebavila. Nezačetla jsem se. Ale byla jsem zvědavá, jak to dopadne, Ginny jsem si vlastně docela oblíbila a vzhledem k tomu, že mě jak autismus, tak adopce zajímají, nakonec jsem u knihy vydržela. Myslím, že hlavní postava je velmi dobře a realisticky zpracovaná a že kniha je určitě zajímavá a je skrze ní možné trochu nahlédnout do tohohle světa. Její "rodiče Napořád" mě často štvali, ale myslím, že kdo si tím neprošel, nemůže to pochopit a Ginny jsem přála šťastný konec. Kniha mě sice moc nebavila, ale nelituju toho, že jsem ji přečetla.

kneslova

slušně napsaná kniha, už jsem jich na toto téma pár přečetla a tato je tak nějak v průměru, ale přesto čtivá a dobrá

Adell-ka

Moc fajn čtení o dívce s autismem, příběh mě opravdu chytil, chvílemi byl i napínavý, a myslím si že autor velmi dobře vystihl v jednání a myšlení hlavní hrdinky podstatu autismu. Super!

bararich8

Vskutku odzbrojující, tenhle pojem Ginny i celou knihu nejlépe vystihuje. Jde o velice zajímavou sondu do neobyčejných myšlenkových pochodů autistické holčičky, kterou si prostě musíte zamilovat. Už hned po dočtení poslední stránky se mi po Ginny stýská.

Mona85

Opravdu silny pribeh autisticke divky,bylo mi ji az líto.Zajimave a k zamyšlení co se jim v těch hlavičkách honí.Krasne je tam i popsaný přístup ní.

Hania932

Na tuhle knížku jsem se strašně těšila. Líbil se mi ten nápad o autismu. Knížka mě překvapila. Autor krásně psal a hezky pospsal myšlenky autistické dívky. Příběh byl zajímavý a napínavý. Ale přišlo mi že se děj v některých částech opakoval. Ale jinak to bylo hezké a příjemné čtení.

jiri77

Autor skvěle popsal myšlení a uvažování autistické dívky.Velmi zajímavé jak autisté některé věci berou úplně jinak než my a některé zvládají s přehledem. Příběh velmi čtivý a konec pro mě naprosto skvělý ,posledních padesát stran jsem přečetl jedním dechem.

klara0597

Moc pěkná,čtivá s velmi poutavým příběhem nelehkých osudu hrdinu.S,kterými proživate každou stránku knížky.Životy jednotlivých postav vás nutí přemýšlet nad jejich záměry a donutí vás se zamyslet zda-li jsou jejich postoje a rozhodnuti správná....

kristyna7552

Prostě wow! Od téhle knížky jsem toho moc neočekávala, ale jak mě překvapila! Bylo to vážně skvělé čtení. Prostě jsem knížku nemohla pustit z rukou, potřebovala jsem vědět, jak to skončí. Tolik emocí a citů vecpaných do knihy, která je ještě o autismu. Prostě klobouk dolů.

L.Helena

Úžasná knížka! Příběh autistické dívky, který autor dokázal na chlup přesně vyprávět jazykem a uvažováním hlavní hrdinky, která je hodně speciální, dostala jméno podle flašky alkoholu, v dětství byla týraná, ocitla se "napořád" již v několikáté adoptivní rodině, ale hlavně byla o hodně zodpovědnější, než mnozí "normální" dospělí, aniž by si to ona nebo její okolí uvědomovalo.
Přečteno jedním dechem. Nezbývá než dodat: "No výbordelně!"

Eleanor-ka

Pro mě to bylo poněkud zvláštní čtení. Rozhodně dost autentické. Téma této knihy je celkem netypický a autor se se zpracováním popral opravdu statečně. Některé myšlenky autistického dítěte byly dle mého věrohodné, je zajímavé co se těmto dětem běžně honí hlavou. Kniha ve mě zanechala spoustu smíšených pocitů.. nemohu říct, že bych jí četla s nadšením, ale spíše ze zvědavosti.

markettH

Naprosto perfektní. Zpočátku jsem nevěděla do čeho jdu, i když všude okolo byly na knihu pozitivní reakce. Přečtenou jsem ji měla během chvíle, protože děj krásně plynul a musela jsem se dozvědět, jak to skončí. Rozhodně můžu doporučit :-).

certik003

Tak tuhle knížku budu rozhodně doporučovat! O autismu mám jenom povrchní vědomosti, proto bylo pro mě zvolené téma hodně zajímavé. O to víc, že je kniha psaná z pohledu autistické holčičky.