Růže pro Algernon

kniha od:


KoupitKoupit eknihu

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby. Skvěle přeložil Richard Podaný....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13562/big_ruze-pro-algernon-CZz-13562.jpg 4.72902
Žánr:
Literatura světová, Romány, Sci-fi

Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Flowers for Algernon, 1966


více info...
Nahrávám...

Komentáře (530)

Kniha Růže pro Algernon

Premek81
30. května

(+ SPOILER) Pohlcující příběh o mentálně zaostalém chlapci, který díky výzkumu a převratné operaci dostal šanci být chytrý. O člověku, jehož IQ rostlo závratným tempem, ale emoční inteligence ne a v jádru zůstával nesmělým a bezbranným klukem. O rodině, kterou rozložil příchod mentálně retardovaného syna a o matce, která si odmítala připustit realitu.

Kniha mnohokrát nutí k zamyšlení. Jsou chytří lidé šťastnější? Jací jsme pod venkovní fasádou?

uzivatel6305
30. května

Úžasné! Lidi, to si musíte poslechnout! Audioknihu čte naprosto geniálně Honza Potměšil, kterému věříte každičké slovo. Ten jeho hlas, vystihující všechny emoce i výšku té konkrétní inteligence. Řeklo by se, že je to jen takový obyčejný příběh, ale ta hloubka! Moje emoce se také zase vyřádily. Nedokážu knihu popsat, abych něco neprozradila, ale je to pohlazení. Dostává se do seznamu mých naprosto NEJ a tím pádem opravdu doporučuji.


Janadvorackova
28. května

Příběh si získal mou pozornost už kdysi dávno. Četla jsem povídku, viděla film. Námět rozebíral i jedn z dílů "Krajních mezí." K románu, který mi položil spíš více otázek, jsem se dostala až teď. Místy neuvěřitelný, když pominu fakt, že je taková operace možná... Zarazily mě jiné věci. Vracet se k němu nebudu, ale jsem ráda, že na něj došlo.

Na začátku Charlie asi musel pobírat invalidní důchod. Zajímalo by mě, jestli o něj pak přišel a musel žádat znovu, když se zdravotní stav opět změnil :). Pardon, deformace.
Přemýšlela jsem také o tom, do jaké míry si mentálně postižený uvědomuje, že je mentálně postižený (význam a souvislost s ním). A "že by chtěl být chytrý." Hlavně člověk s IQ kolem sedmdesáti, (jak je Charlie popisován).
Nikdy jsem se s tím nesetkala a to skupinu lidí s mentálním postižením znám. Nedostatek inteligence nikdy neřešili.

Ryorka
27. května

(+ SPOILER) Jak se magor stal géniem, aby se posléze stal opět magorem. Zjednodušeně, hnusně řečeno o čem knížka je. Chápu, že poselství téhle knihy je pocitech a pohledech dvou lidí v jednom člověku. Každý má naprosto odlišné vnímání světa, lidských emocí a vztahů. Ale ač jsou tyto rozdíly zjevné, autor si nedokázal pohrát více s hloubkou těchto "stavů" . Možná se to dá svést na styl jakým je knížka psaná ( deník), což uznávám mi úplně nesedlo.

Tano
26. dubna

(+ SPOILER) Nestává se mi to často, ale asi mi došla slova... Je to... zvláštní, zajímavé, originální, chvílemi znepokojivé... zrcadlo nastavené společnosti, když Charlie prozře, či je v blažené nevědomosti. Člověk je z knihy plný emocí. Určitě doporučuju přečíst, to jediné se k tomu asi dá říct :)

Las_T
30. března

Velmi šikovně a chytře napsaná sonda do duše člověka, kterému se poštěstilo být chitrí. Líbí se mi propojení intelektuální a emocionální stránky, vytváří to skvělý konflikt mezi Charlieho srdcem a hlavou. Není to úplně běžné pro tyhle starší scífka, aby tě až takhle vzaly za srdce. Otázkou už tedy jenom zůstává kdy se měl Charlie líp, zda v pekárně kde s přáteli umýval záchody, nebo když seděl doma a osamocený skládal klavírní koncert. Donutilo mě to o tom přemýšlet a to dokážou jen ty nejlepší knihy.

AnastasijaV
25. března

Miluju, naprosto MI-LU-JU tuhle knihu. Doporučuji ji všem s kým se kdy bavím o knihách. Příběh Charlieho mě pokaždé dojme úplně k slzám. Jak jsou někteří lidé zlí, a že vlastně být hloupý je lepší. Miluju.

Frizer
20. března

Nádherná kniha, naprosto vhodná pro každého. Myslím že nám byla v šesté třídě doporučena učitelem a od té doby jsem jí četl min. 3x a dvakrát viděl jako divadelní přestavení v Divadle v Celetné s geniálním Janem Potměšilem. Kniha klade skvělé otázky a předkládá hluboké myšlenky. Supr.

1 ...