Růže pro Algernon

Růže pro Algernon
https://www.databazeknih.cz/img/books/13_/13562/bmid_ruze-pro-algernon-CZz-13562.jpg 5 3189 3189

Růže pro Algernon si poprvé získala čtenáře jako slavná povídka, která se dočkala uvedení v nesčetných antologiích a byla přeložena do mnoha jazyků. Stejně úspěšná byla i jako televizní inscenace – a nakonec jako celovečerní film s názvem Charly. Pak Daniel Keyes svůj znepokojivý příběh rozšířil a zabydlel dalšími postavami, takže vznikl román, který obdržel od asociace Science Fiction Writes of America cenu Nebula za nejlepší science fiction roku. Fascinující příběh o odvážném (snad až příliš odvážném) experimentu s lidskou inteligencí popsal jeden kritik jako „milostný trojúhelník tvořený dvěma lidmi“. Jiné nadchla jeho obraznost, napětí nebo lidskost. Růže pro Algernon v sobě spojují všechny tyto kvality. Je to jeden z nejoriginál­nějších a zároveň nejcitlivějších románů naší doby. Skvěle přeložil Richard Podaný.... celý text

Literatura světová Romány Sci-fi
Vydáno: , Knižní klub
Originální název:

Flowers for Algernon , 1966


více info...

Přidat komentář

LuckaK.088
02.07.2024 5 z 5

Tak dlouho na mě čekala v e-knihovničce, až na ni konečně došla řada. Netušila jsem, do čeho jdu, takže po otevření jsem si říkala: "sakra, já si omylem koupila knihu v polštině", než mi došlo, že je to psáno z pohledu retardovaného člověka.
Každopádně po dočtení můžu říct, že na Charlieho Gordona jen tak nezapomenu. Charlie se dostává z jednoho extrému do druhého, a člověk si přitom klade otázku, co je vlastně lepší... Přináší inteligence štěstí? A taky nám připomíná, že být člověkem nemá nic společného s výškou IQ.

"Nevím, co je horší: nevědět, co jsi a být šťastný, nebo se stát tím, čím jsi vždycky chtěl být, a cítit se sám."

"Inteligence zbavená schopnosti dávat a přijímat cit vede k mentálnímu a morálnímu zhroucení, k neuróze, možná i k psychóze.“

IVANA0123
30.06.2024 4 z 5

(SPOILER) S touto knihou jsem se na začátku hodně trápila a nemohla se začíst. Absolutně mi nesedl styl, jakým je napsaná. Ale - a tady to ale je opravdu velké ALE - obsahově je ta kniha úžasná. Charlie Gordon je pro mě jedním z nejvíc nešťastných knižních hrdinů o kterém jsem četla. Věčný vyděděnec z normálního života. Tak trochu mi to připomínalo příběh Benjamina Buttona. Až na kratičkou chvilku nikdy nikam vlastně nepatřil a nikdo mu nerozuměl. A dar poznání, který na krátkou dobu získal mu přinesl spíše zjištění, že svět jehož se toužil stát součástí je vlastně úplně jiný a ne přátelský a krásný, jak si vysnil. A celou knihou se tak trochu táhne myšlenka, zda je lepší na chvíli něco získat a o vše opět přijít, než to neziskat vůbec. A i když si myslím, že Charlie svůj dar rozhodně nepromarnil, šťastným ho neudělal. A tak musím přiznat, že přestože to pro mě nebylo snadné čtení, jsem ráda, že jsem dala knize šanci. 4,5*
(6/24)


Kaja1
24.06.2024 5 z 5

Jak už píšou všichni pode mnou, bylo to moc pěkné čtení. Charlieho jsem si zamilovala, hlavně před pokusem, jeho souboje a vztah s Algernon byly něco úžasného. Ta dětská naivita a bezelstnost nám dospělým chybí. Děkuji ČV, že jsem knihu objevila.

jopp
23.06.2024 5 z 5

Nádherná kniha, na kterou nikdy nezapomenu. Je v ní obsaženo tolik moudrosti. Autor musel být velmi inteligentní a vnímavý člověk.

david9690
21.06.2024 5 z 5

No teda. Tohle jsem nečekal, že mě to až tak chytne a bude fakt moc zajímat. Výborné čtení, moc dobrý nápad, spousty zajímavý a podnětných myšlenek k přemýšlení. Taky ta deníková forma vyprávění příběhu mi přišla hodně zajímavá a hlavně změna myšlení a pravopisu (prudce nahoru a pak zase drsný pád zpět) Charlieho byla skvěle zachycená - tady jsem vyloženě obdivoval práci překladatele, protože tohle se mu moc povedlo.
Přečteno v rámci výzvy 2024 - Kniha, jejíž název (či autor) zazněl v seriálu Přátelé

tulipa
20.06.2024

Tato kniha mě dohnala k slzám. Každý z nás by neměl zapomenout na růži pro Algernon. K titulu jsem se dostala v rámci čtenářské výzvy pro rok 2024. Jsem za to ráda.

Hanathor
13.06.2024 5 z 5

Hodně silný příběh.
Přestože byl napsán před více než 50 lety, nese opravdu hluboké myšlenky, které lze přenést i do dnešní doby.
Opravdu zajímavé je zamyslet se nad tím, jak se navzájem vnímáme a jak se k sobě chováme.

kayu
25.05.2024 4 z 5

Původní povídku jsem nečetla, ale myslím, že právě kratší rozsah by se k tomuto příběhu hodil víc. Tady mi přišlo, že některé části neplynuly tak dobře. Jinak ale jde o velmi originální příběh se zajímavým zpracováním. Moc se mi líbilo sledovat nabývání rozumových schopností hlavního hrdiny prostřednictvím jeho písemného projevu. I když první stránky pro mě byly náročné a musela jsem se na čtení hodně soustředit.

Jara.v
11.05.2024 2 z 5

Kniha mě nebavila svým zpracováním, ale téma to je hodně silné. Je to smutná kniha vzhledem k osudu Charlieho, ale i Algernon. Nebýt výzvy, asi bych se do ní nepustila.

anovy64
11.05.2024 3 z 5

Téma zajímavé, ale způsob zpracování mi moc nesedl.

myrna0868
10.05.2024 5 z 5

Hodně dlouho jsem odkládala čtení této knihy. Díky čtenářské výzvě jsem ji konečně otevřela a rozhodně stála za to. Po počátečních kapitolách, které se hodně špatně četli jsem doufala, že takto není psaná celá kniha. Poté už jsem hltala každou stranu , ikdyž závěr byl logicky předvídatelný.

SumýšIrena
02.05.2024 1 z 5

Tak tahle kniha mě vůbec nebavila. K žádné z postav jsem nebyla schopná si najít vztah a většina z nich mi pila krev. Jednu hvězdu dávám za námět.

verden
15.04.2024 5 z 5

ĎAKUJEM Čtenářskej výzvě za túto knihu.
Vedela som, že existuje, ale nejako som ju, NETUŠÍM PREČO, mala v hlave zaradenú medzi knihami typu Jedz, modli sa, miluj (ktorú som nečítala) a inými podobnými náboženskými blábolmi, ech, chcem povedať bestsellermi (ktoré som tiež nečítala).

Tým chcem povedať, že som vôbec netušila, do čoho idem a bola som úchvátená. Očarená. Pohnutá. Zhrozená. Naštvaná. Smutná.

Neviem, či sa mi niekedy predtým stalo, že som nejakú knihu odložila alebo ani neotvorila, pretože som vedela, že na toto teraz nie som v dobrom rozpoložení. Rozhádzalo ma to. Nejde ani tak o to, že by ma obsahovo nejako zvlášť prekvapovala (svojho času som pracovala so zdravotne znevýhodnenými dospelými - áno, naschvál som politicky korektná), skôr ide o ten uhol pohľadu, ktorý nám ponúka a samozrejme o zoznámenie sa s Charliem Gordonom a jeho nezvyčajným osudom.

Musím si na záver požičať vyjadrenie Lucky podo mnou, pretože presne vystihla aj moje pocity- bolo mi cťou si knihu prečítať.

lucie2371
09.04.2024 5 z 5

Bylo mi ctí si tuto knihu přečíst. Chtěla jsem se do ní pustit již dávno ale nějak na no došlo až teď díky letošní vyzvě.
A jsem za to ráda neboť bych se k ní možná ani vůbec nedostala.

Pasáže s textem co psal Charlie jakožto negramotný se četli hodně těžko a některá slova jsem musela číst i několikrát aby mi dávali smysl.

Určitě doporučuji si knihu přečíst. Je zajímavá.

Gi-Gi
30.03.2024 5 z 5

(SPOILER) poslouchala jsem jako audioknihu namluvenou panem Potměšilem, dokonale. velmi silný příběh. Vývoj Charlieho je skvěle zaznamenán a s každým dnem znatelný, a zároveň se domnívám, že je pro Charlieho bolestný. Každé uvědomění si toho, jak se k němu kdo choval, proč a nač. Těch dobrých lidí bylo opravdu pomálu. Ze svého okolí jsem získala pocit, že mnohdy vyšší inteligence je vykoupena jakousi sociální slabostí, okolí geniům nestačí, a tak zůstávají sami, protože jim málokdo stíhá, pokud se k tomu přidá ještě určitá arogance.... je dokonáno. Zároveň v díle vidím i apel na vědce a jejich zodpovědnost za kroky, které činí. Charlie opravdu byl jen Algernon ve vyšší verzi.

Renike
05.03.2024 5 z 5

Když jsem si vybrala do čtenářské výzvy tuhle knihu, nevěděla jsem co mě čeká. Takovou knihu jsem ještě nečetla - tolik citu, bolesti, smutku, paradoxu a sily v jednom příběhu. Nezapomenutelná!

AlexandraBane
04.03.2024 5 z 5

Co k tomu říct? Hodně silný, hluboký a smutný příběh.

Mánička178
19.02.2024 5 z 5

Páni... tohle jsem tedy fakt nečekala. Titul mi byl znám, ale jeho obsah vůbec ne, a musím říct, že to je teda hodně zajímavá jízda. Ale vůbec ne veselá, proto jsem se snažila přečíst celý román raději rychle. Absolutně jsem nečekala tak neobyčejný příběh, strašně mě bolelo osamění, které musel Charlie prožívat, bylo to až mučivé :( Bože, kolik takových opuštěných a nemocných lidí asi tak je... :( Paradoxně získal přátele, když se dostal na svůj počátek... Nezapomenutelný příběh.

EliskaD
13.02.2024

Knihu jsem četla jako e-knihu a při četbě prvních řádků mě napadlo, jestli to nemám nějaké rozbité.
Aneb jak se ze šťastného, naivního a negramotného kluka stane nešťastný inteligent v krutém světě. Bylo mi z toho úzko.

Aya81
09.02.2024 5 z 5

Je mi z téhle knížky tak smutno, že o ní snad nedokážu nic napsat. Jen to, že vůbec není podstatný děj, ale to, jak na vývoji hlavní postavy poznáváme, jak nespravedlivý je svět a jaké paradoxy jsou skryty mezi řádky toho, co považujeme za důležité. Spi sladce, malá Algernon...