1bublina 1bublina komentáře u knih

Bude to bolet, doktore? Bude to bolet, doktore? Adam Kay

Za mě opravdu perfektní kniha. Někdy smutná, někdy drsná a často velmi vtipná. Britské státní zdravotnictví nemá dobrou pověst - o tom jsem věděla dřív, než jsem začala knihu číst. Ale že je to až takto špatné.. Pro spoustu lidí určitě dobrá kniha k zamyšlení nad tím, že naše české zdravotnictví je na tom lépe, než ve spoustě vyspělejších zemích.

17.11.2020 5 z 5

Osm Osm Radka Třeštíková

Druhá kniha od autorky (první Bábovky) a tahle byla lepší. Začátek se mi moc nelíbil, protože většina postav byla velmi nesympatická - hlavně policejní vyšetřovatelé. Naštěstí jsem vydržela a knihu přečetla celou. Moc se mi líbily malé náznaky, kdo by mohl být pachatelem, a to i přesto že to mělo čtenáře zmást. Tipovala jsem úplně někoho jiného. Jak psala RadkaV., tak postav bylo tak akorát a všechny byly dobře vykreslené. Určitě zkusím i další knihy autorky.

30.10.2020 5 z 5

Manželé odvedle Manželé odvedle Shari Lapena

První polovinu knihy jsem přečetla během jednoho večera a moc mě to bavilo. V polovině se ale dozvíme, kdo za tím stojí. To mě trochu otrávilo, protože to bylo klasické klišé, které již bylo ztvárněno v mnoha filmech nebo krimi seriálech. Pak se ale dozvídáme, že to bylo ještě o trochu složitější než se zdálo, takže jsem přeci jenom chtěla dát 4 hvězdičky. Kvůli poslední kapitole ale dávám jen 3, protože to vidím jako snahu autora čtenáře co nejvíce šokovat. Jinak je ale kniha napsaná dobře, čte se dobře a nejsou tam žádné nudné nebo zdlouhavé pašáže.

26.10.2020 3 z 5

Okamžiky štěstí Okamžiky štěstí Patrik Hartl

Začala jsem Veronikou a udělala jsem dobře. Bavila mě mnohem víc než Jáchym. Ten mi přišel takový víc povrchní. Happy end vždycky potěší. Myšlenka příběhu dvou sourozenců psaná odděleně se mi moc líbila a oceňuji propojení i překvapení na konci. Myslela jsem, že mě u Jáchyma už nic nepřekvapí a přeci jenom tam něco bylo. Tohle byla poslední kniha, která mi od Hartla chyběla, tak snad napíše něco dalšího. Budu se těšit.

22.10.2020 4 z 5

Losí hovno Losí hovno Lars Simon

Kniha se četla dobře a sem tam jsem se zasmála. Ale bylo to takové nijaké. Příběh byl často přehnaný. A nebyl tam ani jeden los..

17.10.2020 3 z 5

Adrian Mole – léta v divočině Adrian Mole – léta v divočině Sue Townsend

Kniha jsem našla na zastávce v knihobudce. Nevěděla jsem, že je to 4.díl série. Začátek byl zábavný, prostředek nudný a depresivní a od návštěvy Londýna jsem to dočetla až do konce. Konec se mi líbil. Ostatní díly asi číst nebudu.
Jestli někdy vyjde Hle! Rovné kopce domoviny, určitě to číst nebudu :-)

15.10.2020 2 z 5

Stín Stín Ursula Poznanski

Jako vždy perfektní. Poznanski prostě umí psát. Líbilo se mi napínání a oddalování prozrazení jména pachatele, kdy Bea už tušila/věděla, ale nás nechávala ještě tápat. A protože nevíme, jak to dopadlo s Achimem, bude určitě ještě další díl. Těším se.

09.10.2020 5 z 5

Hotýlek Hotýlek Alena Mornštajnová

Kniha se mi líbila, ale určitě není pro každého. Pokud hledáte v knize napětí a akci, vyberte si jinou knihu. Já mám naopak ráda takové poklidné vyprávění o životě rozvětvené rodiny. Líbí se mi střídání pohledů jednotlivých postav. Zatím jsem četla Hanu a tohle je druhá kniha od autorky, ale určitě ne poslední.

03.10.2020 5 z 5

Duch domu Ashburnů Duch domu Ashburnů Darcy Coates

Moc se mi to líbilo. Nechápu, proč někdo dává knize nízké hodnocení za to, že je to "duchařina", když se kniha jmenuje "Duch domu Ashburnů". Knihu jsem přečetla za dva dny a příběh byl perfektní. Sympatická hlavní hrdinka, dobře vykreslená atmosféra a na konci to bylo opravdu napínavé. Za mě rozhodně plný počet bodů.

27.09.2020 5 z 5

Cilčina cesta Cilčina cesta Heather Morris

Skvělá kniha. Líbila se mi víc než Tatér z Osvětimi. Jak to chodilo v koncentračních táborech už jsem věděla z jiných knih, filmů nebo exkurzí se školou. O gulagu jsem nevěděla nic. Přežít koncentrační tábor muselo být hrozně těžké. A potom místo svobody a nového života po skončení války jít do gulagu na mnoho dalších let - to je absolutně nepředstavitelné. Cilka opravdu byla ten nejstatečnější člověk - jak řekl Lale.
Každý člověk, který je nespokojený v současnosti nespokojený se svým životem nebo s tím, jak to na světě chodí, by se měl přečíst tuto knihu.

15.09.2020 5 z 5

Deset malých černoušků Deset malých černoušků Agatha Christie

Ze začátku jsem měla trochu problém s množstvím postav, takže jsem si všechny vypsala na papír. Ještě než jsem si je stačila zapamatovat, začali všichni postupně umírat, takže jsem je jen přeškrtávala :-) Příběh perfektně vymyšlený. Při čtení epilogu jsem se začala bát, že se vlastně nedozvíme, kdo byl vrahem, ale.. Přečtěte si tuto knihu sami a uvidíte. Určitě stojí za to.
ČV 2020 - Kniha autora, který získal cenu E. A. Poa.

25.08.2020 3 z 5

Poppy Borůvková, narozená v pondělí Poppy Borůvková, narozená v pondělí Jennifer K. Brown

Kniha se mi moc líbila a vůbec nevadilo, že je určená pro děti. Hodila se mi do výzvy a jsem ráda, že jsem si ji vybrala. Doporučuji k přečtení dětem i dospělým.
ČV 2020 - Kniha, která má v názvu den v týdnu.

16.08.2020 5 z 5

Vím, jak chutná vzduch Vím, jak chutná vzduch Maria Hirse

Knihu jsem přečetla za jediný den. Váhala jsem, jaké mám dát hodnocení, protože po literární stránce to byl spíše takový sloh ze střední školy. Na druhou stranu se jedná o velmi otevřenou zpověď. Nakonec ubírám ještě jednu hvězdu za to, že autorka více nerozvedla proces uzdravování. Už jsem několik knih o anorexii/bulimii četla, takže myšlenkové pochody mě tolik nepřekvapily. Stejně je ale neuvěřitelné, že někdo může být tak hubený, sám sobě se hnusit při pohledu do zrcadla a stejně se nepřinutit jíst.
ČV 2020 - Kniha od dánského autora.

12.08.2020 3 z 5

Tady byla Britt-Marie Tady byla Britt-Marie Fredrik Backman

Hašteřivá babizna mi nejprve pila krev jako asi každému. Ale postupně jsem ji začala mít ráda. Já sama bych v Borgu asi nevydržela ani jeden den. Jsem totiž z "velkoměsta". Doma mám nepořádek, takže jdu koupit jedlou sodu a Faxin.
ČV 2020 - Kniha, jejíž hlavní hrdina trpí psychickou poruchou.

12.08.2020 5 z 5

Černooké Zuzany Černooké Zuzany Julia Heaberlin

Kniha mě velmi mile překvapila. Minulost a přítomnost se střídaly vždy po jedné kapitole, a to mě vždy nutilo číst dál a dál. Autorka často kapitolu zakončila něčím překvapivým a udržovala mě tak v napětí. Vraha jsem si tipla, ale jen proto, že nebylo moc z čeho vybírat. Konec byl hodně překvapivý a měl spád. Za mě opravdu povedená kniha.
ČV 2020 - Kniha, která má na obálce květinu.

11.08.2020 5 z 5

Čtyřicítka - no a co? Čtyřicítka - no a co? Mary Bard

Od autorky jsem četla všechny tři knihy. Tato byla asi nejslabší, ale i tam mě bavila. Moc se mi líbí autorky styl, kdy sice pořád fňuká, ale není to otravné. Spíš úsměvné, protože má pořád ten humorný nadhled a nikdy to nevzdává, i přesto že už jí je 40 let.
ČV 2020 - Kniha, která vás zaujala svým názvem.

03.08.2020 3 z 5

Buď sama sebou Buď sama sebou Mary Bard

Kniha se mi moc líbila. Nechápu, proč má tak nízké hodnocení. Mary Bard se rozhodně vyrovná své sestře Betty. Těžko uvěřit, že originál knihy vyšel v roce 1957. Určitě doporučuji tuto knihu přečíst všem, kteří si chtějí přečíst o běžném životě americké ženy v domácnosti v 50. letech minulého století.
ČV 2020 - Kniha s názvem vystihujícím vaši osobnost nebo náladu.

06.07.2020 5 z 5

Slasti a strasti života s doktorem Slasti a strasti života s doktorem Mary Bard

Jak už tu bylo zmíněno, styl psaní je podobný jako u autorčiny sestry Betty. Slasti i strasti života líčí s nadhledem, humorem a lehkostí, že nemáte pocit, že to autorku nějak více zasáhlo přestože to muselo být často opravdu těžké. Knihu jsem brala také jako takové okénko do minulosti - reklamy na cigarety, pacient si těsně po probuzení z narkózy může na pokoji zapálit, zdravotní sestry vaří pacientům kávu nebo masírují záda? V dnešní době už nic z toho neplatí a je opravdu zajímavé tyto rozdíly zjišťovat prostřednictvím tak milé knihy, jako je tato.
ČV 2020 - Kniha, která nesplňuje ani jedno z předešlých témat letošní výzvy.

24.06.2020 4 z 5

Veterinářka Veterinářka Gillian Hick

Kniha mě bavila a přečetla jsem ji za 2 dny. James Herriot je moje srdcovka, takže mě potěšilo, že ho autorka zmínila hned v začátku knihy. Chyběl popis krajiny, ale děj se odehrával v mnohem rychlejší době, než psal pan Herriot. Potěšil mě velký soucit veterinářky, když se často pouštěla i do předem prohraného souboje o život zvířete. Třeba kotě s červeným obojkem. Kdyby vyšlo pokračování, ráda si ho přečtu také.
ČV 2020 - Kniha, jejíž hlavní postava má vaše vysněné povolání.

24.06.2020 4 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

Po začtení do příběhu jsem už knihu nedokázala dát z ruky. V knize se střídá několik pohledů a prolíná se minulost s přítomností. Nadchly mě knihy Lindy Castillo, která píše detektivky z amišského prostředí. Tam je ale hlavní postavou náčelnice policie. Tady je hlavní postava obhájkyně Ellie, která kvůli případu musí mezi Amiši nějakou dobu žít. Proto se o životě a denní náplni Amišů dozvíme mnohem více.
Váhala jsem, jestli dát 5 hvězdiček, protože závěr mě trochu zklamal nebo spíš hodně překvapil. Ale nakonec dávám plný počet, protože kniha se výborně četla a příběh byl perfektně promyšlený.
ČV 2020 - Kniha autora, od kterého jste ještě nic nečetli.

20.06.2020 5 z 5