Černooké Zuzany

Černooké Zuzany

Píše se rok 1995. Šestnáctiletá Tessie Cartwright, zdravá, šťastná, mladá hvězda školního týmu, je v blízkosti svého domova ve Fort Worth unesena. O více než 30 hodin později je nalezena zraněná, zbitá a částečně zahrabaná v hrobě na poli, které je pokryto kobercem z květin, známých jako černooké Zuzany. Není tam sama, v hrobě je nalezna další mrtvá studentka a kosti dalších dvou obětí. Senzacechtiví novináři oběti nazvou právě podle oněch květin, které na hrobě rostou. Jedinou z černookých Zuzan je i Tessie – jediná dívka, která přežila. Tak začíná brilantně koncipovaný a mistrně napsaný thriller Julie Heaberlin je o boji jediné křehké dívky proti všemocnému zlu. Tessiin příběh je vyprávěn ve dvou časových rovinách, jež se navzájem prolínají a po kapitolách střídají. Pohled do minulosti se točí kolem soudu s Terrellem Goodwinem, mužem, jenž je díky jejímu svědectví obviněn z únosů a vražd, současný děj se odehrává v době, kdy je Tessie 34 let, a tváří v tvář musí čelit Goodwinovi i svým pochybnostem, zda její tehdejší svědectví bylo pravdivé. Kapitoly vyprávěné dospívající Tessie se zaměřují na její sezení s psychiatrem. Dívka trvá na tom, že útočníka na vlastní oči nikdy neviděla a pamatuje si jen chvíle, kdy se napůl pohřbená musela dívat do tváře jiné mrtvé dívky. Státní zástupci však doufají, že by psychiatr mohl z její paměti dostat i další vzpomínky, které by mohly podezřelého usvědčit. Tessie však sezení u lékaře bojkotuje a odmítne se podrobit i hypnóze. Co asi skrývá? V kapitolách ze současnosti se dospělá Tessa musí rozhodnout, zda bude spolupracovat s právníky, kteří by mohly s použitím moderních testů DNA buď definitivně usvědčit, nebo naopak osvobodit Goodwina, který čeká na popravu v cele smrti. Tessa bojuje se svou pamětí i výčitkami, že možná poslala do vězení nevinného. Proč? Protože už nějakou dobu dostává výhružné zprávy a myslí se, že je posílá skutečný vrah. Nebo jsou tyto zprávy dílem někoho jiného? Do případu bylo tehdy zapleteno mnoho lidí......celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/32_/326971/cernooke-zuzany-3zh-326971.jpg 3.6223

Black-Eyed Susans (2015)

Literatura světová, Pro ženy, Thrillery
Vydáno:, Omega

Bustedka

Zuzany mají 2 zásadní chyby.
1) Nebaví - respektive mě to trochu vtáhlo až někdy po 200té stránce (takže opravdu chápu obrovské množství těch, kdo ani nedočetli - aj já byla na vážkách :-) ), 2) Žádná pointa celého příběhu, detaily a smysl. Proč se všechno stalo?
Přitom námět je vcelku dobrý. Tedy anotace i obálka mohou čtenáře dost nalákat. Jenže když se na bezmála 400 stránkách nic neděje a pořád se řeší pocity nesympatické hrdinky ve 2 časových osách, tak celkový pocit jde do kytek.
Oddechová knížka to tedy určitě není, v první části knihy je totiž docela obtížné se zorientovat. Skoky ze současnosti do roku 1995 beru jen jako autorčinu snahu o napětí, která přišla tak trochu vniveč. Nic není dotažené do detailů, pokud je možnost rozebírat nějaké téma, ať už je to trest smrti, psychologie právníků, sérioví vrazi... pár slov a povrchní popis prostě nestačí.

Evišťátko

Dokážu si představit, že by knihu někdo zfilmoval a nemuselo by to být špatné. Ale četla se mi hodně ztěžka, docela mě rozptylovalo to neustále přeskakování z minulosti do přítomnosti.

micha-ella

Roztříštěný, zpřeházený, protivný příběh, vůbec mě nezaujal.

Eduarda

Mě to naopak bavilo. Časové linie jsou osvěžující a alespoň trochu vybočují z toho roztrženého pytle podobných knih v poslední době. Jen ta pointa...

Sotek18

Opravdu jsem se snažila, ale po pár přečtených stránkách jsem knihu odložila, vůbec mě nebavila ...

Beky

Nedokázala jsem se začíst, NUDA, nic záživného, nedočetla jsem ji.

Janaves

Jedna z nejlepších knih co jsem kdy četla!

evaicka

Strašně dlouho mi trvalo, než jsem se dokázala začíst. A ani tak se mi to úplně nepovedlo .. moc napínavé se mi to taky nezdálo, jen místy a vůbec ten závěr mi přišel divný a vrah mi vůbec neseděl...

Yogini

Naprosto jsem se nedokázala vcítit do Tessie, postavy dostatečně nevykreslené, vše takové povrchové, nijaké, nudné....jsem ráda, že jsem to vůbec dočetla :)

orinka3

Střídání časových rovin je postupně natolik otravné, že z toho nemám žádný čtenářský požitek. Děj se neúměrně táhne a spisovatelka nakonec dosáhla toho, že mě konec přestal nadobro zajímat. Bohužel, nedočetla jsem. A nevím, jestli je to doslovný překlad anebo vlastní chyba překladatelky. Co jsem si všimla, bylo to tam do poloviny knihy 3x. ZEPTAT SE NA OTÁZKU. Už dítě ze ZŠ ví, že na otázky se neptáme, otázky POKLÁDÁME.

Aríka

Kniha mě bavila, styl psaní mi sedl. Jelikož jsem knihu četla při maratonu ve stolním tenise, který trval celý den, nejsem si úplně jistá některými částmi, které jsem přečetla, ale i tak si myslím, že kniha je velmi dobře dobře napsaná. Někdy jsem z ní měla až husí kůži. Doporučuji.

PavlínaAlžběta

Tak moc jsem si toužila knihu koupit a povedlo se mě sehnat v antikvariátu, teď už chápu proč. Po neustálém zviditelňování románu, jsem čekala skvělou detektivku plnou napětí i hrůzy, ovšem po dočtení mě kniha lehce zklamala. Nechci hodnotit úplně záporně, ale nemohla jsem román dočíst. Nezáživné, nečtivé, občas jsem se asi ztrácela v ději, z důvodu nevysvětlení určitých událostí a k dobrému čtení a porozumění to prostě chybělo. Hlavní hrdinka mě byla až nesympatická, nedokázala jsem se do děje začíst. Námět byl dobrý, ale zpracování nic moc. Nelíbilo, nevím zda se ke knize někdy vrátím

soukroma

Rozhodně zcela jiný thriller než dnes běžně na trhu (mj. prakticky nekrvavý, přestože mrtvol bylo dost): napětí se sice stupňuje až v druhé půli knihy, ale od samotného začátku čtenář stále urputněji dumá, co za tím vlastně je, jak to bylo a jak se to celé vyvrbí. Zdání a předpoklady klamou.
Jak jsem byla napjatá až do poslední stránky, tak mi teď po dočtení pár věcí nesedí a některé mi nebyly vysvětleny, proto 85%.

saez

Po Zuzanách jsem nerozhodně pomrkávala delší dobu, až mi je nadělil Ježíšek (děkuju Ježíšku:-)) a nespletl se. Kniha mě bavila, děj měl spád, moment překvapení i zajímavé rozuzlení.

agatha2
29.12.2017

Na knihu jsem byla hodně zvědavá, nemohu říci, že by byla špatná, ale něco mi v ní prostě chybělo.

Melaanie
28.12.2017

Hodně zajímavý příběh, který se četl sám. Přeskakování z minulosti do současnosti mi nevadilo, naopak se mi to líbí a nedělá mi problém se v tom orientovat.

J.x
26.12.2017

Knížka se mi líbila, dobře se četla, ani časové roviny mi nevadily. Jen se přikláním k názoru, že závěr potřeboval trošku dopracovat. Ale doporučuji.

Květ
25.12.2017

Podle anotace jsem čekala něco úplně jiného.... Bohužel za mě zklamání

amanek
12.12.2017

Bohužel se mi četla velmi špatně, zajímavé téma, ale styl psaní mi vůbec nesedl. Musela jsem se hodně soustředit, abych vůbec věděla co čtu.

Januletta
12.12.2017

Za mě super. Líbilo se mi, jak je napsána, hezky se četla, dobrý příběh ;) vřele doporučuji.

Yetta
08.12.2017

Příběh mě zaujal hned od první stránky, vyprávění ve více časových rovinách bylo osvěžující a pro děj přínosné. Knihu mohu doporučit pro ty, co nemají rádi příliš explicitní scény násilí, vše je popisováno jen náznakem. Co bych knize vytkla je závěr, na mě to bylo moc poklidné...

milena8281
05.12.2017

Kniha se mi líbila, námět byl jednoznačně velmi zajímavý. Závěr trochu překvapivý - Lydiina úloha a hlavně její chování mě docela překvapily. Závěr by si možná zasloužil trochu víc propracovat. Ale mají masoví vrazi motiv ke svému konání? Musí mít nějaký? Je pravda že pokud jeho obětí obvykle byly studentky, pak do toho Tessie zdánlivě nezapadá, ale podle mě se jí stala proto, že byla svědkyní Maryina únosu. Tak jsem to alespoň pochopila já.
Kniha určitě stojí za přečtení. Čte se dobře a já ji přečetla jedním dechem.

CHezunka
11.10.2017

kniha byla pro mě napínavá až do naprostého konce a moc se mi líbila :-)

111moni
10.10.2017

Velmi zajímavě napsaná kniha, neotřele,bez toho,aby jen bylo naznačeno, co se dělo. Dějové linky,které řeší život hrdinky,minulost,zločin i následky zločinu.
Kniha se mi líbila, změna od jednotvárnosti - stalo se to, vedlo k tomu to a dopadli toho, protože.Důvody vraha, který vrah má pro obyčejné lidi pochopitelné důvody,je třeba je znát?Je to kniha o uvěřitelných náhodách, o přátelství v nevraživosti, o důvěře v nedůvěře,o životě se smrtí.

kikies
03.10.2017

Moc zajímavý námět, z toho šlo rozhodně vytěžit víc, než kniha nabízí. Nedotažený konec, místy docela dost nepochopitelná hrdinka. Nebylo to vyloženě špatné, ale autorce možná ještě chybí zkušenosti. Námět a obálka si ovšem zaslouží jedničku s hvězdičkou :-)

Vojtos
03.10.2017

Ujde no.. moc se mi do toho nešlo začíst..

hana2111
28.09.2017

Jak už bylo zmíněno v jiných komentářích, i mě přišla kniha zbytečně dlouhá a místy jsem se musela do čtení nutit. Četla jsem díky kladným doporučením na internetu, ale moc nechápu, z čeho plynou.

JitkaHambi
27.09.2017

Kniha mě moc nebavila, chvílema jsem se do čtení musela nutit, ale zajímalo mě, jak to vše bylo a o to víc jsem byla zklamanà z konce-dost nedotažené, divné.Čekala jsem mnohem víc.

fis.rena
26.09.2017

Tak teda...mohlo to být o dost kratší,lépe pojaté a hlavně to mohla paní spisovatelka dotáhnout do konce nějakým vysvětlením motivu,že jo. Protože dát na konec knihy "udělal/a to/ten/ta/ono" a nic,to je pro mě tak trochu ztráta času. A je tam víc věcí,které by mě zajímaly dotažené,a to věci vztahové. Pro mě jsou tedy Zuzany spíš nic než moc. A přiznám se,že jsem u čtení několikrát i "bucla". Pěkný přebal to nezachrání...

zuzi1162
25.09.2017

Zacatek byl pecka, ale tak od tretiny zacala kvalita pribehu upadat a pak uz jsem to cetla jen abych si overila, ze jsem zaplatku odhadla spravne.