Papíroví duchové

Carl Louis Feldman kdysi býval uznávaným fotografem. Pak ho ale obvinili z vraždy mladé ženy a následně zprostili obžaloby. Ve stáří se stal pacientem pečovatelského ústavu pro lidi postižené demencí. Nyní za ním přichází jeho dcera, aby ho vzala na výlet. Jenomže ve skutečnosti to jeho dcera není. Navíc pokud splní, co si předsevzala, Carl se už do ústavu nikdy nevrátí… Staříka dohnala minulost. Mladá žena za volantem auta je přesvědčená, že muž vedle ní je skutečný vrah, který má na svědomí smrt několika dívek včetně její sestry Rachel. Jejím cílem je zjistit, zda si Carl na vraždy pamatuje, a pokud ano, chce, aby se k nim doznal. Nejvíc jí vrtá hlavou, co se doopravdy stalo s Rachel. Vážně Carl zapomněl na to, co provedl, nebo to jen předstírá? Možná je dokonce nevinný a ona je tou, kdo lže. Ať tak či tak, mladá žena podstupuje obrovské riziko – pokud je Carl skutečně sériovým vrahem, v texaské divočině se nikdo pomoci nedovolá…...celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/37_/373065/papirovi-duchove-NBw-373065.png 3.764

Paper Ghosts: A Novel of Suspense (2018)

Literatura světová, Pro ženy, Thrillery
Vydáno:, Omega

katicaj

Zvláštní kniha, ze které mám rozporuplné pocity. Do čtení jsem se vyloženě nemusela nějak nutit, ale na jeden nádech jsem ji taky nepřečetla. Souhlasím s názorem, že knížka začala být zajímavější až ke konci. Stále nevím, co byl autorčin záměr a celkově jsem z ní taková zmatená. Měla jsem v plánu si přečíst i Černooké Zuzany, ale s takovou je asi odložím na později.

pastelka53

Černooké Zuzany se mi líbily, ale Papíroví duchové jsou pro mě mnohem lepší.

Co za blázna se vydá na výlet s potencionálním vrahem své sestry?!?! Takové rozhodnutí chtělo hodně elánu...

Dopředu mě dost hnala touha vědět, jak se hlavní postava ve skutečnosti jmenuje a také zda-li je Feldman opravdu vrahem ..

Skvělé popisy přírody, které mi v jiných knihách vadí, ale tady byly jak třešnička na dortu.

alnahu

Zvláštní kniha ani já jsem se nějak nemohla do této knihy začíst i když námět byl zajímavý přesto na mne působila kniha dost chaoticky.

ArwenAragorn

Její sestra Rachel už je řadu let nezvěstná a ona je přesvědčená, že ji a ještě další ženy zavraždil potencionální sériový vrah Carl, který nikdy nebyl odsouzen. Vydává se za jeho dceru a vyjedou spolu na výlet po místech, kde podle ní Carl zanechal své oběti a také po místech, kde fotografoval. Carl byl totiž uznávaný fotograf.
Kniha se docela dobře čte, nepostrádá napětí a zvraty, ale závěr se mi moc nelíbil, připadal mi hodně uspěchaný. Za ten ubírám jednu*.
A opět (jako u Černookých Zuzan) musím pochválit obálku.

saez

Námět byl bezesporu vynikající, ovšem místy se to vleklo, místo to kulhalo a na konci jsem musela přemýšlet, abych pochopila, co autorka zamýšlela. Nicméně jsem knihu zhltla za tři dny, což dokazuje, její kvality :-)

petula22

Knihu jsem dočetla, ale spíše díky principu, že knihy dočítám, první dvě třetiny, nuda, zmatené, až poslední třetina knihy byla zajímavá, měla spád.

josska

Knížka trochu lepší, než černooké zuzany,ale taky nic moc.Sice se četla líp,ale moc mě to nebavilo....

Dezra

Naprosto mě uchvátila. Až do konče jsem neměla ponětí, kdo co udělal nebo neudělal. Pro mě jedna z nejlepších.

TerkaM

Když jsem od autorky četla Černooké Zuzany, musím uznat, že jsem se nudila. Četla jsem ji dokonce tak dlouho, že jsem v daném měsíci v loňském roce přečetla snad jenom je. Od Papírových duchů jsem ale čekala cosi víc. Netuším proč, ale každopádně mohu potvrdit, že to bylo naplněno. Tenhle příběh mě vážně bavil a hltala jsem ho a ač bych vyjmenovala lepší thrillery, které jsem v tomto roce četla, tenhle se za nimi řadí jen těsně.

Hodně mě například bavilo i to, že vlastně celou dobu nevíte, jak se hlavní hrdinka jmenuje - autorka si z nás všech udělala takového Carla a z ženy, které někdo zabil sestru, blíže neurčitou vypravěčku, kterou si ale i tak můžete zamilovat. Mně se to skutečně hodně líbilo a pokud se vám od autorky líbily Černooké Zuzany (vlastně i kdyby se vám nelíbily, ale máte prostě jen rádi thrillery), jděte do toho.

Veve721

Když jsem si poprvé přečetla anotaci, okamžitě mě napadlo, že tuhle knížku musím mít! Autorka přišla s pořádně originálním nápadem, který musí nadchnout každého správného milovníka thrillerů. Těšila jsem se na pořádně šílenou a temnou jízdu, kdy budu napjatá při každé stránce. Jenže ono to tak drsné nakonec nebylo...

Abyste mě chápali, tahle knížka mě ve výsledku bavila. Jenže první tři čtvrtiny knížky plynou spíše pomalu, hlavní hrdinka se pitvá v minulosti a ve výsledku spíš než o smrtící jízdě s kruťáckým vrahem čteme o veselém rodinném výletu plném jídla a hraní s kameny a zvířátky. Zhodnotit výsledné dílko je pro mě složité, protože bylo pojato úplně jinak, než jsem očekávala. Na jednu stranu šlo z tématu určitě vytěžit víc a místy mi přišlo, že se autorka zabývá mnohem víc vizuální stránkou textu než obsahovou. Na druhou stranu se jí podařilo vytvořit výjimečně realistické postavy, jejichž osud čtenáře zajímá do poslední strany. A ten závěr! Nebýt toho dokonalého zakončení, váhala bych mezi třemi a čtyřmi hvězdičkami, ale takhle jsem nepochybovala ani na chvíli. Kvůli tomu konci se tuhle knížku rozhodně oplatí přečíst!

žvejka

Výborné, autorka nezklamala. Kniha sice neutíká tak jako Černooké Zuzany, nicméně se čte velmi dobře a místy z toho milého senilního staříka mrazí. Škoda jen, že závěr byl tak rychlý... S klidným svědomím doporučuji...

Arnien

Kniha mě moc bavila - už od první stránky. Chvílemi je sice děj trochu rozvláčnější, ale za dočtení až do konce rozhodně stojí! Takový závěr jsem nečekala!

Trustty

Je mi líto, ale knihu jsem odložila.......nedočteno. Na mě příliš moc zdlouhavé. Nedokázala jsem se začíst do děje. Kniha mě nebavila. Po 150 stránce odloženo. Možná až budu v důchodu a nudit se, dočtu jí :)

Áňa 998

Skvělá kniha, nedávala jsem jí příliš velké šance, ale nakonec jsem byla příjemně překvapena!

iška

Asi bych jen jinými slovy opsala komentář zuzany2599.

Janaves

Zajímavé, napínavé, dost dobré

zuzana2599

Konečně dočteno. Budu upřímná, mně se tento bestseller nelíbil. Dokonce jsem měla chuť knihu nedočíst. Snad až v poslední třetině knihy mě děj zaujal a dokonce jsem pocítila trošku napětí. Jinak mě čtení nebavilo, nedokázala jsem se vžít do děje a nepropadla kouzlu příběhu...
Snad se aspoň vám, ostatním čtenářům, budou Papíroví duchové líbit.

EngliTer

Ze začátku jsem se nemohla nějak začíst, ale zhruba od třetiny knihy mě příběh strhnul a nepustil, dokud jsem nedočetla poslední stránku. Celou dobu čtení jsem byla lehce napjatá, a popravdě jsme se i chvílemi trochu ztrácela ve jménech. Docela obdivuji autorku, že dokáže vymyslet takhle zamotaný příběh a sama se v tom neztratit.

Docela mě už od začátku zaráželo, že se hlavní hrdinka pustí do "výletu" s někým, o kom je přesvědčená, že je vrah. A navíc dobrovolně! Autorka tu zde vytvořila velmi napjatý příběh, ve kterém čtenář až do posledních stránek netuší, jak to vlastně celé bylo. Chválím poutavé popisy, díky kterým jsem si dokázala docela živě vybavit okolí a přírodu.

Docela dost často se tam skáče mezi minulostí a přítomností, ale zrovna u téhle knihy jsem to cítila jako nutnost. Velmi dobře to ukázalo život hlavní postavy, který se dobře prolnul s přítomností.

DoDidDone

Na pět hvězdiček a spokojenost to u mě vytáhl až úplný závěr. :) Do té doby jsem váhal a netušil, co si o knize samotné vůbec myslím. Srovnání s Černookými Zuzanami se ihned nabízí a já jsem se na Papírové duchy těšil, protože mě zajímalo, jestli se autorka nějak změnila a zdokonalila své psaní. Mně se totiž Černooké Zuzany líbily moc, ale trochu mě mrzel konec, který mi připadal nedotažený.
Co autorka umí perfektně a čím se odlišuje, je popis atmosféry a přírody. Umí navnadit, její knihy jsou tajemné, občas trochu strašidelné a její styl psaní je neotřelý a jedinečný. V této knize si opět vybrala prostředí Texasu, které samo o sobě působí tajemně a její popisy pouští, nočních cest po silnicích, kde jen tak nic neprojede, to akorát vylepší. V doslovu navíc autorka psala o tom, že spousta míst, která v knize navštívily hlavní postavy, skutečně existuje a navštívila je i ona samotná.
Další, co mě zaujalo, je popis vztahů. V Černookých Zuzanách se hlavní postava upínala k její nejlepší kamarádce a vzpomínání na ní a v této se zase hlavní postava upíná k sestře Rachel. Autorka popisuje zážitky z dětství, postřehy a myšlenky a umí to zakomponovat do děje tak, aby se čtenář nenudil. Umí čtenáři dokázat, že postava truchlí a někdo jí chybí a tím trpí a vy tím máte větší chuť zjistit, kdo je záporákem.

Anotace mě zaujala, ale už z té jsem poznal, že hlavní hrdinka mi bude připadat zvláštní. :D Kdo dobrovolně pojede s někým, o kom je přesvědčený, že je vrah, do odlehlé pouště? :D :) Hlavní postava (pořád píšu jen to, ale ono její skutečné jméno taky neodhalí hned na začátku) je díky tomu odvážná, taky tvrdohlavá a občas arogantní, ale vše dělá kvůli své sestře a minulosti, která ji nedovolí spát a pořád ji pronásleduje kamkoliv se pohne.

Kniha mě moc bavila. Od vzpomínání, po cestování a přemítání. :) Na konci se přidá i napětí a samotný konec konečně odhalí vraha. Líbí se mi, že zápletka není tak jednoduchá, jak se zpočátku zdá. Zaujalo mě, že konec není ani nijak velký happyend. Kniha podle mě skončila realisticky. Záhada vyřešena, ale co pak…?
Doporučuju všem, kteří rádi čtou o nevyřešených případech a spíš než popisy krve a násilí, ocení příběh postavený na psychologické rovině a špetce tajemna a nostalgie. :)