Vím, jak chutná vzduch

Bývalá dánská modelka Maria Hirse, nyní pracující jako psychoterapeutka, se ve své knize vrací k období, kdy jako sedmnáctiletá onemocněla mentální anorexií. V autobiografickém příběhu popisuje své myšlenky a pocity z období, kdy podlehla klamné představě, že skrze ovládnutí svého těla a hladovění dosáhne větších úspěchů a vyššího sebevědomí. Popis událostí je velice upřímný a místy až šokující. Avšak právě v tom je zřejmě největší síla této knihy, která díky tomu může čtenářům pomoci porozumět rozporuplnému duševnímu a citovému světu mladých dívek, které touha shodit pár kilo" mnohdy dovádí až na samý okraj smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/44_/44303/vim-jak-chutna-vzduch-44303.jpg 4.2221
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno:, Fragment (ČR)

Aeblekinder (2002)

Kniha Vím, jak chutná vzduch

Ishir

Je to až k neuvěření jak tenká je hranice mezi životem a smrtí. Obrovská poklona paní spisovatelce, že zvládla boj s anorexií sama.

snowpinkee

Klobouk dolů, že to Maria zvládla sama.
Tohle se stalo +- 20 let zpátky, v době která se nedá srovnávat s tou dnešní. Tu dnešní jsme si vystavěli samotní. Krásné slečny na titulních stranách časopisů. Photoshopu se nikdo nevyrovná.
Nicméně k tomu špatnému kroku k anorexii, stačí jedna věta při vánoční večeři. :(

Šmoulinka1980
27.02.2018

Kdysi jako studentka jsem ve škole psala práci do předmětu psychologie o poruchách příjmu potravy. Takže knih o anorexii jsem načetla opravdu hodně. Některé byly určitě lepší než tato, ale i přesto má Maria Hirse můj obdiv za to, že vybojovala vlastními silami svůj život, že to nevzdala a že ještě dovedla o svých pocitech sepsat čtivý příběh. Autorka píše o anorexii opravdu otevřeně, místy to působí jakoby bez emocí, ale i z prostého textu je cítit hluboko uložená bolest a neláska k sobě samé. Anorexie by mohla působit jako rozmar nudících se dívek, které chtějí být zajímavé a přestanou vědomě jíst, ale ve skutečnosti tomu tak není. Je to skutečně vážná psychická nemoc a její léčba je náročná, bolestivá a dlouhodobá. Ostatně jako léčba většiny psychických nemocí. Kéž je kniha nadějí pro ty dívky, které s nemocí bojují a též pro jejich blízké.

NymphMaeve
06.01.2018

Myslela jsem si, že kniha je hlavně pro teenagery, ale četla jsem ji ve svých 26 letech a i tak na mě udělala dojem. Obdivuji autorku i její odhodlání a sílu, kniha se čte rychle a snadno, měla jsem ji přečtenou za jeden večer a kousek k tomu. Opravdu super, ale že bych si z ní sedla na zadek, to ne, proto ty 4 hvězdičky :)

Kacenka_B
15.09.2017

Tato kniha je velmi zajímavá. Četla jsem ji už, když jsem byla malá a v podstatě to pro mě bylo velké ponaučení. Dočítáme se v této knize o dánské modelce, která trpí anorexií. V knize jsou výborně popsané fyzické, ale i psychické problémy hlavní postavy. Za mě jednoznačně výborná kniha na toto téma.

ElissAnn
25.01.2017

Velmi zajímavá kniha. Dočtete se příběh o anorexii a vnitřnímu hlasu. Celou dobu drzite hlavní postavě palce, aby konečně přibrala. Nevím co víc napsat. Abych po pravdě řekla,po takových kniháchjsem nabít takovou energii.... ze si i pak řekněte "Já tu nadávám na takový kraviny, ale přitom je to nic oproti tenhle problémům."

BlackJeffy
24.12.2016

Nejlepší kniha pojednávající o anorexii, která se mi dostala do rukou.

Modrásek16
28.06.2016

Zajímavá kniha, kterou jsem přečetla během dvou dnů.