Vím, jak chutná vzduch

Bývalá dánská modelka Maria Hirse, nyní pracující jako psychoterapeutka, se ve své knize vrací k období, kdy jako sedmnáctiletá onemocněla mentální anorexií. V autobiografickém příběhu popisuje své myšlenky a pocity z období, kdy podlehla klamné představě, že skrze ovládnutí svého těla a hladovění dosáhne větších úspěchů a vyššího sebevědomí. Popis událostí je velice upřímný a místy až šokující. Avšak právě v tom je zřejmě největší síla této knihy, která díky tomu může čtenářům pomoci porozumět rozporuplnému duševnímu a citovému světu mladých dívek, které touha shodit pár kilo" mnohdy dovádí až na samý okraj smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44303/vim-jak-chutna-vzduch-44303.jpg 4.1302
Literatura světová, Literatura naučná, Biografie a memoáry

Vydáno: , Fragment (ČR)

Aeblekinder, 2002

Kniha Vím, jak chutná vzduch

Jája92
01.08.2021

Knihu jsem přečetla na jeden zátah, jedná se o jakousi zpověď nešťastné dívky, která se kvůli hloupé poznámce dostane do začarovaného kruhu a velmi složitě a bolestně prožívá cestu zpět.
Škoda, že se autorka v závěru knihy nerozepsala více o návratu do běžného života.

Zorka
27.12.2020

Téma, které je stále aktuální a které by se mělo objevovat i v čítankách jako průřezové téma.

vemrazik
14.12.2020

Pro mě zkrátka fascinující téma - knížek o PPP jsem přečetla několik, tahle je jedna z prvních. Stojí za to, minimálně některé úryvky by měly být povinné pro pubertální čtenáře. Sama mívám nestandardní myšlenky týkající se vlastního obrazu, jídla a sebelásky a podobné knihy mě nutí přemýšlet o věcech z různých perspektiv - skrze příběh někoho jiného lze lépe porozumět sám sobě.

marie3541
11.11.2020

Knížku bych si asi neprečetla , kdyby nebylo této výzvy. Někdy jsem chtěla i přestat knížku číst. Ne že by byla špatně napsána . Ale někdy mi vadila drsnost příběhu. Těžko jsem stravovala údaje o váze autorky. 38 kg a méně ...nechápu , jak tohle mohla vůbec přežít. Drsný příběh.....nejsem hubená , ani silná .....a to jedno , dvě kila navíc ....jsem za ně rada...

A.K.A.R.
25.10.2020

Málo kdy, si můžeme přečíst něco od samotných aktérů děje, ale tato kniha nám to umožňuje v tom nejsurovějším světě. Tento příběh o anorektičce je velmi zajímavý v popisu sledu událostí, a i když zde není popsáno všechno o anorexii, je zde mnoho ze života těchto lidí. Způsob jakým začíná až po její porážku je strhující a dojemný. Někdy jsou samotná fakta dost silným kalibrem, avšak představa, že toto někdo skutečně prožívá je neskutečně děsivá a zajímává zároveň. Ne každý přežije anorexii, ale tato žena může s klidem prohlásit, že ano. Jsem rád, že se našel někdo, kdo napsal svůj děsivý příběh, tak dobře a poslal ho do světa. Je zprávou pro nás všechny, co naše představy a myšlení dokážou udělat s námi samými.
Určitě pět hvězd a velké doporučení pro lidi, kteří si myslí, že anorexie je i jejich nastávajícím či současným problémem. Tato kniha sice není úchvatný knižní počin, ale možná Vám pomůže ve vašem boji sami se sebou.

Deena_
13.10.2020

Je neuvěřitelné, kam až se můžeme v životě dostat a co vše dokáže tělo zvládnout. Autorku obdivuji, že šla až do někdy určitě bolestivých detailů. Čte se to úplně samo a měl by si to přečíst každý.

jana2144
03.10.2020

Není to žádný bůhvíjaký literární počin, ale jedno se tomu musi nechat - četlo se to skvěle!

Aranel15
23.09.2020

Kniha byla dobře napsaná a dívčin pohled na její hubené tělo byl vlastně až odpudivý. Bohužel dnešní média často tlačí dívky k takovým extrémům. Škoda, že autorka více nerozepsala návrat k normálu. Myslím, že by bylo i působivé přidat nějaké fotografie, aby kniha mohla bojovat proti anorexii i autentickými obrázky.