Vím, jak chutná vzduch

Bývalá dánská modelka Maria Hirse, nyní pracující jako psychoterapeutka, se ve své knize vrací k období, kdy jako sedmnáctiletá onemocněla mentální anorexií. V autobiografickém příběhu popisuje své myšlenky a pocity z období, kdy podlehla klamné představě, že skrze ovládnutí svého těla a hladovění dosáhne větších úspěchů a vyššího sebevědomí. Popis událostí je velice upřímný a místy až šokující. Avšak právě v tom je zřejmě největší síla této knihy, která díky tomu může čtenářům pomoci porozumět rozporuplnému duševnímu a citovému světu mladých dívek, které touha shodit pár kilo" mnohdy dovádí až na samý okraj smrti....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/44_/44303/vim-jak-chutna-vzduch-44303.jpg 4.1284
Literatura naučná, Biografie a memoáry
Vydáno, Fragment (ČR)

Aeblekinder, 2002

Kniha Vím, jak chutná vzduch

Deena_

Je neuvěřitelné, kam až se můžeme v životě dostat a co vše dokáže tělo zvládnout. Autorku obdivuji, že šla až do někdy určitě bolestivých detailů. Čte se to úplně samo a měl by si to přečíst každý.

jana2144

Není to žádný bůhvíjaký literární počin, ale jedno se tomu musi nechat - četlo se to skvěle!

Aranel15

Kniha byla dobře napsaná a dívčin pohled na její hubené tělo byl vlastně až odpudivý. Bohužel dnešní média často tlačí dívky k takovým extrémům. Škoda, že autorka více nerozepsala návrat k normálu. Myslím, že by bylo i působivé přidat nějaké fotografie, aby kniha mohla bojovat proti anorexii i autentickými obrázky.

Janulano

Je až neuvěřitelné,jak si někdo dokáže ubližovat a kazit život. Naštěstí ne všichni dopadnou úplně špatně. Věřím,že pro autorku muselo být tohle přiznání nesmírně těžké. Knížka není žádným literárním skvostem,ale to se u takového tématu asi ani nedá čekat.

1bublina

Knihu jsem přečetla za jediný den. Váhala jsem, jaké mám dát hodnocení, protože po literární stránce to byl spíše takový sloh ze střední školy. Na druhou stranu se jedná o velmi otevřenou zpověď. Nakonec ubírám ještě jednu hvězdu za to, že autorka více nerozvedla proces uzdravování. Už jsem několik knih o anorexii/bulimii četla, takže myšlenkové pochody mě tolik nepřekvapily. Stejně je ale neuvěřitelné, že někdo může být tak hubený, sám sobě se hnusit při pohledu do zrcadla a stejně se nepřinutit jíst.
ČV 2020 - Kniha od dánského autora.

MariN14

Je dobře, že v této knize autorka přesně popsala příčiny a důsledky své nemoci a její průběh. Myslím, že to může hodně pomoci těm, kteří mají k anorexii sklon.

Sova15

Útlá knížečka, ne beletrie, ale spíš deník. To nevadí, přidá to na osobitě výpovědi. První fáze, jak se stát anorektičkou je krásně popsána a asi je lehké do této nemoci sklouznout. (Za ě tedy ne, mám jídlo ráda, ale slečny, zvláště v módním průmyslu, to nemají jednoduché.) Odstašující příklad , jak nevhodnými slovy, můžete své blízké osobě udělat v hlavě zmatek a spustit i tuto chorobu.
Chybí mi ale obšírnější popis, jak se hrdinka uzdravila, jak to dokázala sama, když v nemocnici jí nepomohli - nechtěla pomoci.

heliiinka

Rychlovka na jedno odpoledne. Ale dokonale popisuje ten boj dvou protichůdných myšlenek, že prostě nejde se jen tak jít najíst. Škoda, že nebyla víc rozepsaná ta konečná uzdravovací fáze. Kdo má ve svém okolí někoho s PPP, přečtěte si to.

Musela jsem zemřít
Musela jsem zemřít