Prostá pravda

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru, dokud se ve stodole jednoho farmáře nenajde mrtvé novorozeně. Záhy se ukáže, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze sekty Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. A aby se dopátrala pravdy, musí advokátka nějaký čas s Amiši žít… Prostá pravda je nejen strhujícím soudním dramatem, ale především velmi zajímavým průhledem do života Amišů, zásadních otázek rodinného života a generačních rozdílů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/37_/376454/prosta-pravda-Rf1-376454.jpg 4.3703
Vydáno, Ikar (ČR)

Plain Truth, 2000

Kniha Prostá pravda

zimolka

Od autorky jsem už přečetla vícero knih a vždy krásně napsané,úžasné příběhy.

CarolC

Jodi prostě umí. O svém spisovatelském umu mě přesvědčila už v několika knihách, které jsem od ní četla. Amišská kultura mě fascinuje už roky, a tak když jsem zjistila, že jednu ze svých knih věnuje právě těmto lidem, bylo mi ihned jasné, že si knihu přečtu. Konec mě rozhodně překvapil a moc se mi líbilo to souznění, napříč sociálními vrstvami. Musím zmínit i mé zalíbení v tom, jak se jednotlivé postavy snažily vzájemně pochopit a být pokorní, ač to třeba ihned nešlo. Amišskou kulturu mi dokázala autorka naprosto skvěle přiblížit a hluboce na nich obdivuji, že nenechají ihned vším rozhodit, ale i tomu nejhoršímu, co se jim v životě stane nechávají většinou volný průběh a jsou s tím smíření. Jak říkám, kniha byla skvělá, ale furt tomu chyběla nějaká malinká pomyslná třešínka na dortu, abych si z příběhu sedla úplně na zadek a zůstala sedět s otevřenou pusou.

Téra471

Kniha se mi moc líbila, dozvěděla jsem se o životě amišů, a rozuzlení opravdu nečekané. Jen jsem si ze začátku těžko pamatovala postavy.

NikitaGalita

Zaujímava kniha z pohľadu, že sa dozvedám o živote Amišov. Niekedy tam bolo zbytočne veľa malých postav, ktoré dej spomalovali, napr.Lizzie. Ale ok, zápletka dobra.

hnilda3

Pecka! Miluju Jodi a její knihy, od první stránky vás zaujmou a nutí vás číst dál a dál a tahle nebyla jiná. Naprosto skvělé, konec trochu překvapil, ale ne ve zlém.

hannina

Náhled do života komunity Amišů, o jejichž existenci jsem dosud neměla tušení. A konfrontace jejich způsobu života a myšlení s americkým právním systémem v soudním procesu s amišskou dívkou obviněnou z vraždy svého novorozence. Toho líčení života Amišů tam bylo na mě přespříliš, kniha nabrala spád až v poslední čtvrtině, nicméně stála za přečtení.

helenkan

Pohled do života Amišů. O tomhle společenství se toho asi moc nepíše. Zajímavý příběh a skvěle popsaný jejich život a smýšlení. Líbilo se mi to. A navíc jsem zjistila, že se mi hodí do výzvy. Objevují se tam duchové. :-))

tittanie

Od autorky jsem už nějaké knihy četla a na této mě zaujali Amišové. Nic jsem o nich nikdy nečetla, tak jsem si říkala, že by to mohlo být zajímavé. Taky bylo jejich svět je prostě jiný. Někdy mě Katie štvala. Ale zase proč ne je to její svět a nechápe náš. Knihu jsem přečetla za den. Líbila se mi, i když nevím, jak se vypořádat s koncem. Americký soudní systém mi přijde zajímavý, ale tím, že vlastně nerozhodla porota, tak mi to přišlo takové nedokončené - myslím proces ne knihu.