Venny345 Venny345 komentáře u knih

Vražda na blatech Vražda na blatech Catherine Shepherd

Za mě tato kniha slouží k odpočinku. Nečekejte žádný náročný děj, zápletku či podrobné vykreslení postav. Zkrátka jde o jednoduchý detektivní příběh, který rychle plyne i díky velkému písmu a krátkým kapitolám. Použiju na to otřepanou frázi: "Neurazí, nenadchne."

23.02.2021 3 z 5

Šikmý kostel Šikmý kostel Karin Lednická

Obávám se, že zde se svým komentářem úplně nezapadnu, ale ráda bych ke knize vyjádřila svůj názor. Chtělo by se říct, že přečíst knihu byl poněkud oříšek. Ne. Pro mě to byl velký ořech, který měl velmi tvrdou skořápku, kterou jsem však na konci knihy u příběhu Barky prolomila.
Do té doby mi přišel příběh plytký, těžkopádný a skoro bez dějových zvratů. Dávala jsem však knize stále šanci, když jsem si četla tolik kladných hodnocení.
Nakonec nelituji, že jsem si knihu přečetla, zase jsem mohla nahlédnout do jiného prostředí. Nicméně další díly raději nechám do daleké budoucnosti, protože nevím, zdali mám sílu na další loupání ořechů.

19.02.2021 3 z 5

Vrány Vrány Petra Dvořáková

Asi se sama stanu bílou vránou mezi většinou komentářů...
Kniha se mi nelíbila, řeknu to narovinu. Již na první straně jsem byla znechucena z nespisovné češtiny, to podle nebylo relevantní.
Příběh byl silný, nicméně nic extra propracovaného, spíše na sílu psaný smutný příběh, který vás donutí se naštvat minimálně na jednu postavu.
Ale! Bylo to prostě povrchní...navíc jsem celou dobu měla pocit, jako bych už takový příběh někde slyšela. Možná to bude tím, že to bylo psáno podle známého vzorce, který obsahuje domácí násilí, osobní problémy, pubertu a následně řešení problémů ve škole.
Nemohu knihu doporučit. Dvě hvězdy za nápad a metaforu s vránami.

11.02.2021 2 z 5

Pohřbení Pohřbení Ellison Cooper

Za přečtení kniha určitě stála! Moc se mi líbil originální nápad autorky. Obdivuji, jak dokázala děj výborně vygradovat, takže jsem prostě posledních sto stran musela číst bez přestávky. Uf, po dočtení jsem si tedy otřela kapky potu z čela, knihu s dobrým pocitem (tím, který se vám vždy vyplaví, když dočtete vážně dobrou knihu) jsem ji zaklapla a ihned šla zkontrolovat, kdy bude další díl.
Nevím, jestli jsem jediná, ale má sympatie k hlavní hrdince značně poklesla, již v prvním díle jsem její povahu a chování úplně nedokázala vystát. Druhý díl to bohužel jen prohloubil, ale to se nic neděje, ten příběh vše vyspravil.

09.02.2021 4 z 5

Chladnokrevně Chladnokrevně Robert Bryndza

Spása v podobě této knihy ke mně z internetu přicestovala teprve nedávno. Doslova jsem prahla po této knize pokaždé, když jsem míjela zavřené knihkupectví. A pak jsem to jednoho už nevydržela a objednala jsem si ji.
Série s Erikou je s každým dílem lepší a lepší. Líbí se mi dějová linka, vývoj postav a jejich vztahů, vývoj myšlení vraha(ů) (?) a také výborná gradace. Jsem hrdá, že stále se objevují detektivky, které má cenu číst a že Bryndza do své knihy zakomponoval i Slovensko, kde momentálně žije.
Nelze hodnotit jinak než 5 hvězdami!

04.02.2021 5 z 5

R.U.R. R.U.R. Karel Čapek

Děsivé, ale pravdivé! Čapek byl vizionář, nad jehož dílem nikdy nepřestanu nevěřícně kývat hlavou, jak jen mohl ve své době předpovídat věci typu robotů. Tomu já říkám literatura! Dočetla jsem hru včera a ještě stále se nemohu vzpamatovat...

24.01.2021

V kleci V kleci Ellison Cooper

Po dlouhé době konečně detektivka, která byla smysluplná a dokázala zaujmout svou sofistikovaností a neotřelostí. Ač mi hlavní vyšetřovatelka Sayer nebyla zcela sympatická, děj knihy mi vše vynahradil na 100 %!
Zápletka se pohybovala na velmi tenkém ledě oddělujícím reálnou a nereálnou zápletku. Led se však neprolomil...

22.01.2021 4 z 5

Chodila jsem kolem této knihy jako kolem horké kaše asi tak dva roky. Na konci loňského roku přišel bod zlomu a knihu jsem si ještě stihla vypůjčit. Obálka nám slibuje absolutní senzaci v podobě motivace, sebekontroly, ujasnění si priorit atd. Sliby chyby! Kniha pro mě byla velkým zklamáním, nic mi nedala a rozhodně ji nedoporučuji k přečtení. Zabiják volného času.
Abych ale nebyla jen negativní, dávám dvě hvězdy za náznaky užitečných myšlenek a rad. A taky se hodila do čtenářské výzvy 2021.

10.01.2021 2 z 5

Ve službách zla Ve službách zla Robert Galbraith (p)

Číst nebo nečíst? To jsem si říkala, když jsem si knihu donesla domů z knihovny. Po druhém díle, který mě příliš nezaujal, jsem se rozhodla dát této sérii ještě šanci, neboť vím, jakých kvalit autor dosahuje. A musím říct, že si série u mě reputaci napravila! Třetí díl byl pro mě zatím úplně nejlepší a jen díky němu si přečtu i díl následující.
Celkově je tato série zvláštní, Vymyká se klasickým dnešním detektivkám, které mají často podobnou strukturu. Galbraith má skvělý styl vyprávění a bohatou slovní zásobu, čímž pozvedne své dílo o level výše.

05.01.2021 4 z 5

Najdi Rebeccu Najdi Rebeccu Eoin Dempsey

Možná se mi to jen zdá, ale přijde mi, že autor konce svých knih příliš nenapíná, vždy to tak rychle skončí, až vám je to líto. Když však odhlédnu od konce, tak byl příběh vskutku k zamyšlení, tak jako každý příběh z války.
Stejně si ale neodpustím poznámku, že při srovnání s ostatními knihami, co jsem četla a týkaly se druhé světové války, tato kniha nedosahuje jejich kvalit.
Byla jsem na vážkách, jak hodnotit. Když jsem se podívala na svá předchozí hodnocení podobných knih, rozhodla jsem se pro tři hvězdy, čímž ale nechci říct to, abyste si knihu nepřečetli.
P. S. Dokázali jste se ztotožnit s koncem?

30.12.2020 3 z 5

Vlk samotář Vlk samotář Jodi Picoult

Já snad už napíšu na tuto autorku oslavnou píseň! Je obdivuhodné, že každá kniha od Picoult si mě dokáže získat svým způsobem. Vlk samotář nebyl výjimkou.
Tak jako existuje smečka vlků, kde má každý svou roli, tak i v knize byla každá postava důležitá a v případě absence jedné z nich by se smečka rozpadla a příběh by jednoduše nefungoval.
Až do samého konce jsem byla napnutá jak struna... Málem jsem samou zvědavostí otočila na konec, ale s veškerou silou vůle jsem to vydržela. :)

27.12.2020

Aristokratka u královského dvora Aristokratka u královského dvora Evžen Boček

Zapálím sirku a vyšlehne intenzivní, jasný plamen. Pak se trochu ustálí a následně začne pomalinku ukousávat z dřeva sirky a postupně slábne a slábne.
Nepíše se mi to moc dobře, ale z mého pohledu to je takto i s celou aristokratickou sérií. Na počátku ve mně převládalo nadšení, ale opravdu teď už skoro vyprchalo.
Plus je, že je to čtení stále odlehčené a zasmějete se občas také...

21.12.2020 3 z 5

Tiché roky Tiché roky Alena Mornštajnová

Příběh byl čtivý, styl autorky je opravdu vytříbený, a proto se kniha četla skoro sama. Oceňuji také odvahu za to, napsat pesimisticky naladěnou knihu. Ne každému se povede tu záměrnou frustraci a beznaděj vnést na listy knihy tak jako této autorce. Co se mi ale nelíbilo, tak byl "násilně" napsaný příběh, ani trochu jsem z něj necítila přirozenost. A tudíž se děj dal snadno předvídat, neboť vize knihy vám je neprodleně jasná.
Knihu můžu doporučit, pokud zrovna nemáte chuť na žádnou komedii, ale ani louskat žádný těžký psychologický román.

12.12.2020 3 z 5

Květy zla Květy zla Charles Baudelaire

Proklatě temná, ovšem vynikající poezie!

06.12.2020 4 z 5

Queen: Jak to začalo Queen: Jak to začalo Jacky Gunn

Tato kniha pro mě byla něco jako "A Kind of Magic". Skupinu Queen obdivuji a její tvorby si nesmírně vážím, a tak bylo samozřejmostí, že jsem si tuto knihu přečetla. Tolik zajímavých informací! Nechápu, jak jsem doteď mohla mít tak ovlivněné mínění o této skupině, jednak filmem, který je svým způsobem krásný, jednak tiskem. Tady jsem se dozvěděla skutečnou a neuvěřitelnou pravdu. Po celou dobu čtení mi hrály jejich písně v hlavě a poslední kapitola mě málem rozplakala.
Pokud jste tedy fanoušky skupiny Queen, neváhejte a uchopte tuto knihu. Jsem si jistá, že vám pomůže, když se budete cítit "Under Pressure".

03.12.2020 5 z 5

Noc předtím Noc předtím Lisa Jackson

V nouzi nejvyšší jsem si k četbě našla tuto knihu, nešlápla jsem vedle. Ovšem ani žádné závratné nadšení se nekonalo. Na jednu stranu příběh měl něco do sebe a byl originální, ale na stranu druhou jsem vůbec nebyla napjatá a při odhalení vraha jsem zůstala naprosto v klidu, což se mi u thrillerů obyčejně nestává.
Co vám budu povídat, už aby se zase otevřely knihovny!

28.11.2020 3 z 5

Hannibal - Zrození Hannibal - Zrození Thomas Harris

Ne, ne a ještě jednou ne. Já jsem byla tak zklamaná, když jsem do čtení musela nutit! Tento první díl jsem si půjčila, abych si mohla přečíst Mlčení jehňátek.
Ale první díl mě vůbec neoslovil! Knihu jsem dočetla vyloženě ze setrvačnosti a také proto, že nedokážu často odložit to, co rozečtu.
No, ještě uvidím, zdali se pustím do dalších dílů...

11.11.2020 2 z 5

Růže bílá, černý les Růže bílá, černý les Eoin Dempsey

Již dlouho se mi nestalo, aby na mě kniha dýchla tak jedinečnou atmosférou hned od počátku. Nevím proč, ale zimní krajina, ve které se příběh odehrával, mě uklidňoval. Ale ani přes ten sníh mě kniha nenechala chladnou. Když jsem se blížila ke konci, málem jsem ani nedýchala, jak jsem hořela zvědavostí.
Velmi pozitivní je, že příběh nebyl podle žádného známého klišé vzorce, což byla ta přidaná hodnota na závěr.

31.10.2020 5 z 5

Kříďák Kříďák C. J. Tudor

Tato kniha mi připomínala tradiční britský vánoční pudink. A proč? Jak pudink, tak tato kniha obsahují prostě všechno a občas i něco, co se do nich úplně nehodí. Nechci teď hanit britskou pochoutku, pouze mi to přišlo jako správný příměr ke knize.
Musím tedy konstatovat, že kniha byla překombinovaná a průměrná. Autorka nešetřila ani sprostými slovy, čímž knize na atraktivitě nepřidala.

27.10.2020 3 z 5

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

V dnešní době je převelice těžké narazit na kvalitní thriller či detektivku, které by nebyly plné klišé situací. A proto je vždy jistota sáhnout po Bryndzově sérii s Erikou! Jako jeden z mála si uchovává vysokou úroveň psaní a také vás dokáže udržet napnuté jako kšandy až do úplného konce.
Nehledě na to, že se při četbě i pobavíte nad ironií hlavních hrdinů. Vřele doporučuji číst originální verzi, je to jakási přidaná hodnota, která vám vykouzlí tu londýnskou atmosféru přímo i vás v pokoji. :)

25.10.2020 4 z 5