Najdi Rebeccu

Najdi Rebeccu obálka knihy
Mé hodnocení:

Christophera a Rebeccu nemohlo nic rozdělit – ani její tyranští rodiče, ani snoubenec, kterého si našla po útěku do Anglie. Ale když vypukne druhá světová válka a nacisté obsadí ostrov Jersey, je Rebecca transportována do Evropy v rámci „konečného řešení“. Christopher mezitím vstoupí dobrovolně do SS – jen tak má šanci najít ženu, kterou miluje. Ženu, jejíž poslední stopy vedou do nechvalně známého tábora Osvětim. Najdi Rebeccu je strhující příběh obětavé lásky v nejtragičtější době lidských dějin z toho nejstrašlivějšího místa…...celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/42_/424036/najdi-rebeccu-xm9-424036.jpg 4318
Literatura světová, Romány, Válečné
Vydáno, Ikar (ČR)

Finding Rebecca, 2012

Kniha Najdi Rebeccu

cori

Pohádka o hodném esesákovi, který v Osvětimi tajně zachraňuje děti, spadá do kategorie knih, kterými se poslední dobou roztrhl pytel. Kdo chce napsat čtenářský bestseller, píše o koncentračních táborech a válce, i když samotný příběh překrucuje fakta. Christopher hledá svou lásku dost nelogickým způsobem, nechá se zaměstnat v Osvětimi a teprve potom zjišťuje, jestli je živá a ve kterém táboře vůbec je. Anděl z Auschwitzu a agentka Mossadu tomu dávají korunu.

Vixiene

Najdi Rebeccu je jednou z řady válečných knih z období druhé světové války. Předně musím říct, že kniha jako taková mě docela bavila, četla se moc dobře, nicméně nic mě "netahlo" se k ní po odložení vracet. Je to jedna z těch knih, které když dočtu, tak za měsíc nevím, o čem byla (dočetla jsem ji asi před týdnem a už teď si horko těžko vzpomínám :-D). Je rozdělená na část "před válkou", "ve válce" a krapet "po válce".

Abych byla upřímná, nejvíce mě bavila asi ta část před válkou, kdy se dva ústřední hrdinové - Rebecca a Christopher poznávali, prožívali spolu dětství a postupně se do sebe zamilovávali. Christophera jsem tedy měla ráda o něco více, než Rebeccu, její chování mi místy přišlo dosti sobecké.

Nejsem člověk, který by dovedl posoudit historické hledisko, co bylo reálné nebo co bylo naopak mimo. Nicméně, i mně jakožto laikovi přišlo některé scény opravdu až moc nereálné a přitažené za vlasy. Část "po válce" mě nebavila pak už vůbec...

Čekala jsem mnohem více, ale měla jsem se pustit spíše do Růže bílá, černý les od autora, která by měla být mnohem lepší :-)

Madelisi

Červená knihovna a souhlasím s ostatními, že Christopher miloval Rebeccu více. Moc jsem mu fandila, dobrovolně se přihlásit do SS, aby ji našel. Nést riziko vlastní smrti a pak ještě fantasticky bojovat a chránit tamní vězně. Se divím, že nedostal ocenění Spravedlivý mezi národy, byla by to lepší tečka než jaké se mu dostalo.

V dějí se opakují situace použité jinde - záchrana sestry jedné vězenkyně z předsálí plynové komory a zaměstnání v Kanadě (Červená a purpurová), dítě, co přežilo plynovou komoru,...

U spousty událostí jsem si říkala, že to mu nemůže projít, že ho musí chytit,...zřejmě jsem zapomněla, že čtu červenou knihovnu.
Nelíbil se mi skok po válce - konec války by přinesl spoustu emocí, takhle jsme se dozvěděli, co se stalo, pouze v Christopherově rozhovoru pro rozhlas.

Kvituji zasazení děje do Jersey, tyto ostrovy jsou hodně neznámé i dneska, takže tato část byla velmi osvěžující.

Denisa232623

Knize dávám 3,5⭐️ Četla jsem i “Růže bílá, černý les” a můžu říct, že román najdi Rebeccu je povedenější. Nicméně celkově mám po přečtení takové smíšené pocity. Chvilkama to byl “doják” a chvilkama nereálný příběh. Co se knize nedá upřít je fakt, že je velmi čtivá. Každopádně pro někoho, kdo má na tohle téma načteno více knih to bude jedna z těch slabších knih.

helena842

Dlouho jsem uvažovala, zda po knize nakonec sáhnout, protože Růže bílá, černý les mě až tolik neuchvátil, jako jiné čtenáře. Tento román mě nakonec zaujal ještě více. Samozřejmě musí člověk vzít v potaz, že jsou některé pasáže spíše neuvěřitelné, ale řada podobných událostí se v koncentračních táborech opravdu odehrávala, jen se nestaly jednomu člověku. Jednu výtku bych však měla, a to k překladu, někdy mi vadilo, že se místo pojmu selekce používá výběr apod. Nebyly zkrátka vždy používány termíny, které jsou v rámci tohoto tématu používány.

Katynka01

Bohužel musím dát jen 3⭐ jelikož jsem čekala Teda větší příběh lásky. Prvních pár kapitol se odehrálo v minulosti a skoro celý děj knihy se odehrává v Osvětimi. Nějak mě to nenadchlo. Ale jinak příběh docela pěkný.

Mona7741

Kniha, která mě moc bavila, přiřazuji jí k těm zajímavějším co jsem kdy četla. Ale mám také nějaké drobnější námitky.... Ze začátku jsem se hned ponořila do děje z Osvětimi, ale byla jsem nečekaně zaražená tím, že min. na dalších 100 stran se děj vrátil do minulosti. Ta část mě zkraje úplně nebavila, ale pro uvedení do děje, byla nezbytná. Dále mi přišlo, že ta láska Christophera a Rebeccy byla málo procítěně popsaná, taková vlahá. Souhlasím s předchozími názory, že jsem mnohem více cítila lásku ze strany Christophera. Rebecca mi přišla poněkud chladná.
Hlavní část z Osvětimi mně brala dech a četlo se to samo. Christopher užasný a nejhrdina.
Přes veškerá dramata a drsný děj jsem čekala konec mnohem více procítěný a závěrem mi opravdu chyběl ten wau efekt. Bylo to zbytečně rychle utnuté. A čekala bych více....
Nyní se chystám na Růže bílá, černý les :) Jsem moc zvědavá.

Rodaw

NAJDI REBECCU
Hodnocení Knihánkova: 3,5 ⭐
Růže bílá, černý les byla úžasná!!! Kniha, ke které se rozhodně ještě v průběhu života vrátím :-) ... očekávání od Rebeccy tudíž byla obrovská. Ten námět - velkolepá lovestory, ve které se mladík Christopher dobrovolně přihlásí k SS a začne pracovat v Osvětimi, aby v táboře našel svou životní lásku - židovku Rebeccu - je naprosto úžasný, prostě wow... Bohužel za mě naprosto peckovní potenciál knihy nebyl naplněn. Kniha mě bavila, to zase nemůžu říci, že ne, to bych ji křivdila. Ale čekala jsem něco lepšího. Ale i přesto knihu doporučuji, ale především těm, kteří toho z války nemají tolik načteno. Věřím, že si kniha našla a najde spoustu nadšených čtenářů a přeju jí to. Pan autor má specifický styl psaní: jednoduchý, strohý, stručný, žádná omáčka:). V Růži to fungovalo perfektně, v Rebecce už tolik bohužel ne. Kniha mi přišla až moc jednoduchá - ve smyslu přímočará, hodně věcí nevysvětleno, našla jsem spoustu "ale" a "proč". Šlo se rovnou k věci, jako čtenáři jsme byli vhozeni přímo do různých situací a mně chybělo trošku obsáhlejší vysvětlení JAK. Zhruba první dvě kapitolky se odehrávají v Osvětimi - ty byly strhující, napínavé... potom se vrátíme do dětství Christophera a Rebeccy a poznáváme jejich příběh lásky. A pak se vrátíme do Osvětimi a sledujeme zoufalého (ale moc odvážného a statečného) Christophera, který se snaží Rebeccu najít a zachránit. V Osvětimi přichází i napínavé scény, kdy jsem byla napnutá. Ale jako celek - já mám prostě pocit, že se z toho dalo "vytřískat" daleko více. A i když srovnání není nutné, tak třeba knížka Na smrt - Rebecca je proti tomu pohádkou... Další věc, která mi trošku vadila, je samotná Rebecca. Nedokážu se ubránit pocitu, že ta láska nebyla vyvážená. On ji prostě miloval víc... Chrise jsem si oblíbila, k Rebecce se mi nepodařilo najít nějaké extra sympatie. Zůstala pro mě spíše neutrální postavou, ale našly se i momenty, kdy mě vyložena naštvala a přišla mi sobecká. Rozhodně jsem ráda, že jsem si Najdi Rebeccu přečetla. Kdybych měla vrátit čas, jdu do ní znovu. Ale zase jednou stačilo, vracet se k ní pravděpodobně nebudu. Doporučit můžu, ale jako silně oddechovou záležitost. Trošku "nemastné neslané", (bohužel) jsem si z této knížky na zadek nesedla... Ale na jedno přečtení - proč ne.
Více na mém YouTube :-).