R.U.R.

od:


KoupitKoupit eknihu

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS.
Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/5204/r-u-r-mL9-5204.jpg 4.33475
Žánr:
Divadelní hry, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Artur
více informací...
Nahrávám...

Komentáře (286)

Přidat komentář
Ainyska
včera

Na to, že je to tak staré dílo, je velmi nadčasové a chytlavé. Dobře se čte a má to spád, kniha se mi velmi líbila a doporučuji si ji přečíst. Koneckonců jednou se to může stát i nám.

Nelíísek
09. prosince

Nadčasové dílo, pokud by se někdo více zajímal o tuto tematiku mohu vřele doporučit hru Detroit: Become Human která se hodně inspirovala tímto Čapkovým dramatem.

katushah
06. listopadu

Hezké a čtivé.

Martina852
03. listopadu

Dílo jsem si vybrala pro maturitní četbu a velice mě překvapila. Velice nadčasové dílo jako i některá další jeho tvorba. Čapek nám popisuje budoucnost, kdy lidstvo ztratí kontrolu nad svými vynálezy a zlenivý. Doufejme, že jsme se z Čapkových knih poučili a takový konec nás nepostihne.

(Měla jsem i to štěstí a při maturitě jsem si dílo vytáhla a učitelka mě ta můj přednes pochválila.) :-D

AnetaK.
02. listopadu

Super knížka!
Jednoduchá, snadná na pochopení, rychle se čte, dobrá volba pro maturanty!

ahojky1
29. října

Kniha mě velmi mile překvapila. Klasickou literaturu moc nemusím, ale toto bylo podle mě na dobu kdy to vyšlo velmi nadčasové a velmi poučné. Určitě si pustím i do jiných Čapkových knih a vám tuto knihu vřele doporučuji.

sgjoli
28. října

Čapkův styl psaní mne prostě baví. V případě tohoto dramatu šel přím na dřeň, nic zbytečně neobcházel. Je to čtivé, přímočaré a zároveň i do jisté míry mrazivé. A hlavně nadčasové, zvlášť v dnešní době plné technologií a vznikajících robotů. Drama R.U.R. rozhodně stojí za pozornost a určitě bych knihu doporučila.

mia.com
24. října

Ač má kniha svůj osobitý styl vyprávění, který mi normálně moc nepasuje, pohltil mě celý ten lehce mrazivý příběh.

hroneczek
05. října

Ke knize jsem se dostala skrz Čtenářskou výzvu a jsem za to ráda. Opět další dílo, o kterém jsem si myslela, že bude nuda a přesvědčilo mě o naprostém opaku. Za poslední dobu jsem přečetla více čapkových děl a nezbývá mi jen smeknout klobouk.
Navíc se kniha velmi snadno a rychle četla... opravdu nechápu, proč jsem si ji nepřečetla už k maturitě! :-)

theMarty
30. září

Já toho Čapka prostě žeru. Jasný myšlenky, žádné zmatečné metafory, rychle přečtený... Maturanti, berte ji!

SSTknihy
29. září

Čapek byl jednoduše vizionář. A navíc humanista a vynikající literát. To už je kombinace, která rozhodně stojí za přečtení. Copak není úžasné, že to byli právě bratři Čapkové, kdo slovo ROBOT rozšířil již téměř před 100 lety do celého světa?

Tebby
24. září

K maturitě se mi číst tato kniha nechtěla, tak jsem to dohnala aspoň teď. A příběh se mi líbil.

EvaFialova
14. září

R.U.R.= Rossum´s Universal Robots, je povedené drama, které velmi dobře poukazuje na možnou zkázu lidstva, nebezpečí, které s sebou přináší moderní technologie a lenivost člověka. Dílo a jeho myšlenka varovat před neustálým technickým pokrokem jsou dobře zpracované a stále aktuální.

„Nikdo nemůže nenávidět víc než člověk člověka! Udělej kameny lidmi, a ukamenují nás!“

Během celého čtení jsem měla mrazivý pocit, díky kterému jsem ale mohla mít ještě lepší prožitek ze samotného čtení.

„Hledá se viník. To je oblíbená útěcha v pohromách.“

„Oh, řekněte, děje se něco?“
Alquist: „Docela nic. Jen samý pokrok.“

Ran
11. září

Toto drama je brilantně napsané a četlo se mi moc dobře.

DommiP
05. září

Čapek je pro mě genius, čte se to na jeden nádech, kniha je čtivá, milá.

Gabriela.H
01. září

Od knihy jsem moc nečekala...ani nepřekvapila, ani nezklamala. Přečteno pouze z důvodu maturitní četby.

coppacabana
29. srpna

Po pěti měsících, kdy nám to moje paní profesorka zadala, konečně přečteno. (Ne, že by mi tak dlouho trvala četba, spíš donutit se knížku vyhledat a začít číst.)
Vždycky, když si čtu dramata, každým kouskem svého těla si přeju, abych jednou měla tu možnost si na to zajít do divadla a bylo by to konečně to pravé ořechové. Mám ale ráda rychlý spád děje, kterému se nevyhneme samotným formátem drama. A mám ráda to lehké hysterično, ty dialogy a i ty postavy. Ten nenápadný Čapkův humor. Budu opakovat řadu dalších komentujících a vyzdvihnu nadčasovost tohoto Čapkova díla, a vlastně celkové jeho tvorby. Pan Čapek měl tu mimořádnou dovednost si zachovat čistou hlavu a vlastního ducha, díky čemuž jeho nadčasová literatura mohla vzniknout.
Už od chvíle, kdy jsem se s ním jako s autorem seznámila a zcela pochopila podstatu jeho díla, uvažuji, proč mu nedali tu Nobelovku, kterou si dle mého názoru - a dle názorech mnohých - nepochybně zasloužil.

marta14
29. srpna

Úžasné! Je to moje první přečená divadelní hra. Zatím jsem všechny předchozí nedočetla. Ale tohle bylo skělé! Měl by si to přečíst úplně každý. Tato kniha nás varuje před roboty. A já si myslím, že jednoho dne, to bohužel dopadne tak, jako v této knize... Ale možná díky této knize tomu budeme moct zabránit.

Kačkaknihomol
28. srpna

Sice se s tím nerada chlubím, ale moje učitelka na biologii je tak trochu můj knižní guru. Samosebou, nečte YA, kterou čtu já (a někdy bych ji číst opravdu neměla), ale má zkrátka dobrej výběr, co se klasik týče. A tak mi, během vyzvednutí kytky v kabinetě, doporučila i Čapkovo R.U.R. Jelikož jsem neměla během prázdnin co číst, řekla jsem si "proč ne?". No, trochu to osvětlím.

Kámen úrazu pro mě je hlavně to, že je kniha divadelní hrou. A podle toho jsou napsané i dialogy. Zeptám se vás takhle: kdyby vám před barákem stála armáda robotů, začali byste žvanit o krásách i nekrásách bytí? Jasně že ne. A tady čpí ten problém. Myšlenky jsou postávám vkládány do úst, k tomu ta květnatá mluva. Po přečtení pochopíte. Každopádně, nezdá se to trochu otřepané?

Na přečtení mě bioložka nalákala hlavně kvůli těm robotům. Jenže, tady jsem taky zakopla. Ono je to na začátku hezky představeno a tak, jenže pak... je to hlavně o květnaté mluvě. Nebo alespoň mě to tak přišlo. Prostě to nebylo ani tak o nich, i když by to paradoxně o nich mít bylo. Nicméně, jsem jediná, kdo cítí v krvi vlastenectví za objev celosvětově známého slova "robot?

Z této knížky jsem rozpačitá. A taky trochu ochuzená. Sice jsou to prakticky přepsané dialogy, ale mně se to četlo strašně těžce, chtěla jsem to zuby nehty dočíst. Možná, kdyby se víc popisovalo než filozofovalo, možná, kdyby to byl klasický psaný román s opisy a popisy, ne jen hrubý náčrt s dialogy, by se mi to líbilo. Jinak bohužel, za mě zklamání.

immortal-party
28. srpna

budu se opakovat, ale R.U.R. je vrcholně nadčasové. je to až nepochopitelné, anebo ne? má to spád a hlubokou myšlenku. musím to vidět v divadle.

Anoell
23. srpna

Od Čapka jsem už četla Povídky z jedné kapsy, které pro mne byly hotovým utrpením, navíc nerada čtu dramata, takže jsem se celkem R.U.R. obávala... Ale naprosto zbytečně. Dílo je na svou dobu nadčasové, přímočaré, neztrácíte se v postavách... A jako bonus je to jen taková jednohubka, kterou máte za chvíli přečtenou. Doporučuji aspoň jako povinnou četbu.

Annkag
20. srpna

Takže,ano,trvalo mi to kým som sa k tomu dokopala ake prečitanė za dve hodiny a naozaj sa mi to páčilo.Karel mal úžasný nápad a páčil sa mi štýl akým nám dal najavo svoj názor na vytvorenie umelej inteligencie.

Affares
17. srpna

Pokud zde někdo Čapkovi vyčítá nedostatečnou hloubku a nepropracovanost díla, tak dle mého nepochopil poselství "knihy". Právě ona přímočarost a jasnost příběhu a kam spěje je to, co je zde hlavní. A to se podařilo Čapkovi sdělit takovým stylem, že Vás z toho mrazí.
Pokud bychom dnes knihu přepsali na moderní pojetí, jistě by byla na ideálních 300 stran, více propracovaná, znali bychom jednotlivé postavy do hloubky, ale na výsledku by to nic nezměnilo. Čapek zde zkrátka dal poselství lidstvu.

Beet67
14. srpna

Nerada čtu dramata, ovšem povinná četba mě donutila. Sáhla jsem tedy po Čapkovi a vlastně to bylo poprvé, co jsem četla tohoto autora.
Dílo je jednoduše řečeno pecka. Bavilo mě to. Nehledě na to, že autor je opravdu nadčasový, protože má ve svých dílech nadhled a pravdu, k této situaci opravdu jednou dojde.

TerraNova
14. srpna

Za mě rozhodně peckové dílo. Opravdu mě čtení bavilo. Uznávám, že mě trochu odradila předehra, kde mi přišlo, že se nic moc nedělo, ale od prvního dějství mě to chytlo a já nemohla přestat číst.
Hodně věcí mě při tom praštilo do očí. Hlavně ty, které se točí kolem lidí - války, nenávist, lenost, ... Smutné na tom je, že většina a možná i všechno z toho, co se tam o lidech psalo, je pravda. Je důležité si to uvědomit, což je někdy i těžké. Podobná pocit jsem měla i u Bílé nemoci, která se taky točila okolo války a lidí, nenávisti a ješitnosti.

Marekh
09. srpna

Karel čapek varoval lidstvo před roboty, které nás mohou postupem času nahradit. Když to vztáhnu obecně, tak moderní technologie nás v současné době obklopují na každém kroku. Hodně knih či filmů se točí kolem robotů a také čas od času se objevují články, ve kterých je uvedeno, že se plánují zavést roboti do běžné výroby. Slovo robot vymyslel Josef Čapek.

Dramata moc nečtu, takže kdyby kniha byla napsána jako román, tak bych dal vyšší hodnocení, asi bych měl z četby větší požitek. Každopádně mne oslovil námět knihy. Kniha nepochybně vede k zamyšlení, aby si člověk uvědomil, kam mohou roboti (moderní technologie) vést, pokud se to člověku vymkne kontrole. Závěr knihy se mi líbil, měl v sobě poselství.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Chtěl jsem, aby se člověk stal pánem! Aby už nežil jen pro kus chleba! Chtěl jsem, aby žádná duše nepitoměla u cizích strojů, aby už nezbylo nic, nic, nic z toho zatraceného sociálního krámu! Oh, mně se oškliví ponížení a bolest, mne se protiví chudoba! Nové pokolení jsem chtěl! Chtěl jsem - myslel jsem -

Nikdo nemůže nenávidět víc než člověk člověka! Udělej kameny lidmi, a ukamenují nás!

Není-li lidí, ať jsou aspoň Roboti, aspoň stín člověka, aspoň jeho dílo, aspoň jeho podobenství!

pismeno
08. srpna

Tak za prvé, nemá se to číst jako kniha určená ke čtení, když je to hra, scénář. Kdo se podivuje v komentáři nad tím, že hra je hra, nechť to shlédne na divadle nebo ve filmu.

A to je ono. Mě fascinovalo, jak jednoduše je to psané a kolik to při tom dává prostoru režijní a herecké interpretaci. Jak jsem jako divák závislý na tom, co ti další v tom viděli a cítili a sdělili mi ze sebe a ne z Čapka. Nebo ne tak, aby to tam bylo přímočaře vidět, ačkoliv v mimice, intonaci, nebo filmovém pohledu to tam být vidět má. To neni slabost autora, to je schopnost - že dá prostor.

A ovšem uměl psát i jinak.

DeKo1996
04. srpna

Jak se říká, nikdy nesuď knihu podle obalu, tak u mě platí nikdy nesuď knihu podle žánru..
Vždy, když jsem si v knihovně půjčila nějakou divadelní hru, tak jsem přečetla pár stránek a knihu jsem odložila. Nedokázala jsem to číst, když tam byly postavy a k tomu jejich text. Ovšem když jsem se jednou půjčila tuhle knihu, tak jsem zrovna byla nemocná a rozhodla jsem se, že ji zkusím.. A bylo to naprosto dokonalé. Během jedné nebo dvou hodin jsem měla knihu přečtenou a strašně moc mě bavila.. Krásně se to četlo a příběh mě velice zaujal.
Můžu jen doporučit.

LenJen
04. srpna

To nebyl můj šálek čaje.
Mluva je až příliš dramatická a ano, čekala jsem jistý stupeň teatrálnosti, je to drama, ale zde byly dialogy až protivné. Mezi samými pomlkami, odmlkami a "oh" a "ah" se až skoro ztratila samotná replika.
Postavy jsou nepropracované, nerozvedené, děj od úvodu dál je zmatený. Konec dává naději jako odměnu za to, že se tím člověk prokousá.
Dvě hvězdičky za skvělý nápad a vynalézavost. A za tu a tam světlé, moudré okamžiky.
Nicméně k Čapkovi se jen tak nevrátím...

RyonMathrin
22. července

Jedna z mnoha ukázek Čapkovy geniality… další je ta, že slovo robot se přesunulo ze sfér sci-fi do reálného světa a stalo se naším denním chlebem.
Vzpoura strojů, nadčasová úvaha o lidstvu a ještě perfektní vizionářská sci-fi... A to jen na několika desítkách stránek.
I ten konec je dokonalý. Právě proto, jaký je. Nevím, jak to napsat – prostě to perfektně sedne.