R.U.R.

Koupit

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/big_r-u-r-YYg-5204.jpg 4.34844

Kniha R.U.R.

jakub2199

Když pro nic jiného tak pro vznik slova robot, je to pro Čechy nutná četba. Ale i bez této světové kulturní zvláštnosti jde o nádherné drama. Některé aspekty poněkud zestárly, například přístup hlavních postav k Heleně, a její můžeme říci chvílemi až naivně prostá povaha, ale v jiných rysech se jeví drama absolutně nadčasové. Otázka postavení robotů, morálnost jejich používání jako otrocké práce. Odpovědnost stvořitele nad stvořeným. Hrozba vzpory lidského vynálezu, důsledky kapitalistické obchodování bez ohledu na důsledky, které to může mít.
Rozhodně doporučuji. Jde o krátké čtení, jehož zvládnutí nebudete litovat.

kykiryki28

Čím častěji pana Čapka čtu, tím více ho obdivuji a tím více ho chci číst! Opravdu neskutečný, co všechno za svůj život vyplodil! Dílo, které má málo stran, ale tolik toho řekne.

Já jen doufám, že se jednou takového scénáře nedožiju...

vladka321

Dnes roboti a robotizace doslova pronikají do každé sféry průmyslu a tím vlastně do životů všech z nás. A nejsou zastoupeni jenom v průmyslu, ale také samozřejmě v zemědělství, zdravotnictví, logistice, administrativě a domácnostech. Jsou tak rozšířeni, že leckde jsou doslova nad únosnou mez. Lidé přicházejí o zaměstnání a roboti zasahují i do služeb vyloženě lidských a tak patrně jistě časem převezmou i zatím zcela intimní partnerské role. Nehledě na skutečnost, že v naší malé České zemičce byl nedávno otevřen první zcela automatický a bezobslužný obchod. Pan Čapek měl neuvěřitelnou fantazii.

Eva2424

Vtipné, trefné, děsivě mrazivé, má to ohromný spád a skrývá mnoho geniálních myšlenek. Obdivuji Karla Čapka, do jakých podrobností domyslel těchto 76 stran. Dlouho jsem R.U.R. oddalovala, protože sci-fi mě obecně moc nebaví, ale toto mne zcela pohltilo.

Janky6

O R.U.R.,
dílo dalo novou definici, jak vnímat všechny stroje. V dnešní době se technologie přibližuje knížce, kdy roboti dokáží mluvit a dělat skoro podobné věci.
Lidstvo by si mohlo vzít příklad, aby nikam s jejich zdokonalováním nespěchalo, ale postupovalo pomalu a opatrně.
Kniha je opět nadčasová, opět se zamyslíte. Pan Čapek byl génius a jeho úvahy a otázky, které dával do knih, byly vždy neobyčejné a stále jsou i na dnešní dobu.

Clea3112

Dílo jednoho z největších českých spisovatelů, jež potvrzuje, že géniové, kteří jsou schopni psát nadčasově a dotýkat se témat esenciální podstaty lidského bytí, jsou věční, právě stejně jako jejich díla. Je až fascinující, že R.U.R. je opravdu pro každého (bez ohledu na věk, pohlaví, národnost, dobu, v níž žije...), kdo se chce aspoň na chvíli pozastavit nad tím, jaký je smysl a životní cesta lidstva - každého jedince i jako celku.

anetinkalan

Oddychovka.

s1ombrehimawari

Čapek nikdy nezklame. To si zapište za uši a nechte tesat do kamene.

Bílá nemoc
Bílá nemoc