R.U.R.

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS.
Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/5204/r-u-r-y1H-5204.jpg 4.33239
Divadelní hry, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Artur

Martian

Škoda, že je to ve formě dramatu, protože jako román to mohlo být delší a mnohem propracovanější, téma je zajímavé, obzvlášť na tu dobu, ale ten velký potenciál prostě využit nebyl.

plqa

Originální kniha na tu dobu.

MrKrahujec

Tohle je vlastně (jedno z prvních i ve světě) zcela plnokrevné sci-fi a já se opravdu velice divím, že to alespoň v současné době ještě nikdo nezfilmoval. Téhle předloze by totiž úplně nejíp slušela právě současná, technicky už nijak neomezená produkce. Jen si zkuste při četbě představit, že všechny ty děsivé i monumentální scenérie, jejichž slovní popis musel Čapek pouze vložit postavám do úst, by už s počítačovou animační technikou šly natočit naplno a ještě i zesíleně! Tady by totiž lehká technická nadsázka celkovému vyznění vůbec neuškodila, dokonce přesně naopak. Jak by se dalo doslova výtvarně vyřádit jenom na záběrech utopické továrny na roboty na ostrově, nebo i na retrospektivních záběrech samotného objevu starého Rossuma, natož pak při ztvárnění závěrečné velkolepě úděsné apokalypsy (já úplně vidím ty čistě snové záběry na nekonečné zástupy okupujících robotů s miliónkrát opakovanými totožnými obličeji). Samozřejmě, film by to rozhodně nebyl levný, na tricích a efektech by se v žádném případě nesmělo šetřit, ale když uvážíme, jaké scénáristické ubohosti jsou každoročně zachraňovány velkolepými výpravami, tak tohle by myslím žádný komerční risk nebyl.

marta0912

Kniha se mi moc líbila. Nemůžu říct, že bych se s Čapkovým názorem ztotožnila, ale rozhodně mi dílo přišlo zajímavé a originální. Skvěle jsou vykresleny postavy, a hlavně jejich názory na problematiku techniky. Líbí se mi to přesvědčení, které má každá postava. Všichni jsou zapáleni pro svůj upřímný názor, ať už je jakýkoliv a nikdo nehájí názor někoho jiného. Myslím, že v tom spočívá největší kouzlo tohoto dramatu.

Dagros

Četla jsem v rámci povinné četby k maturitě a knížka se mi líbila.

petiteluuc

Miluji tuhle knihu, přečetla jsem ji jedním dechem. Doporučuji

terka6559

Kniha je zařazena mezi sci-fi, ale bohužel mám pocit, že se pomalu stává skutečností. Lidé se snaží vyvinout umělou inteligenci, ale nevím, jestli si uvědomují, že to až tak dobré být nemusí.... pan Čapek se nás podle mě snažil varovat, ale moc lidí naneštestí neposlouchá.

Carra

Skvělé nadčasové dílo. Kdoví, kdy nás podobná budoucnost bude čekat...

jan7940

Taková příjemná oddychovka na odpoledne.

Nicolka77

Ke knize, jsem se dlouho přemlouvala, abych jí vůbec dočetla. Toto pro mě nebyl ten pravý šálek kávy :)

Ginosaji

Shodou okolností jsem hru četla den předtím, než měli dávat film 'Já robot'. Do něj se mi promítaly výjevy z knihy, což bylo značně zajímavé. Zkuste to také

Babsie

Další příjemné překvapení, přestože je to drama, velmi dobře se to četlo. Čapek prostě umí. Dílo mi přišlo zajímavé a velmi emotivní, což oceňuji. Příběh je krátký, jednoduchý, temný s nadějným koncem. Průměrně dobré čtení.

MikeDV3

Opravdu Karla Čapka obdivuji za to, jak dokáže věci domýšlet až úplně dokonce. Při čtení jsem se opravdu musel zamyslet nad tím, kam ve své honbě za vývojem můžeme dospět. Je pravdou, že dialogy jsou v knize z dnešního pohledu dost úsměvné a dělalo mi někdy docela problém při čtení některým slovům porozumět, ale to je vzhledem k datu vydání knihy naprosto pochopitelné. Určitě ji všem doporučuji jako knížku k maturitě.

Lucik100

První autor z povinné četby, který se zaměřil na sci-fi a uměl s tím pracovat.

Nomia

Doporučuji se oprostit od skepse vůči českým autorům a povinné četbě. Tohle je mistrovské dílo a naprosto geniální čtivá kniha. Čapek umí!

opic 12

To bylo tenkrát...
Něco se děje,chystá se něco nového a převratného,nebo snad...
Slyším jakýsi hluk.S povzdálí se přibližují davy.Čekám pohromu,přinejmenším příjde změna,co přinese? Bude to k něčemu dobré? Co snámi bude? Kam spějeme? Šálí mě snad moje smysly na které jsem se vždy tolik spoléhal. Na nádvoří se srocují nezřetelné obrysy temných postav.Provolávají hesla.Asi něco chtějí.Asi chtějí něčeho dosáhnout.Svoje místo na slunci.Jakéhosi práva,svobod,hodnot pro plnohodnotnou existenci všech rozumových bytostí...
Za včasnou sklizen-zaslechnu skandování.To asi nebude příliš aktuální zdá se...poté zazní...za lepší budoucnost.Za naši identitu.Za to že jsem.Za naši darovanou lásku k bližnímu.Berte nás vážně,nenecháme si nic líbit.Nejsme otroky,máme vlastní myšlení,city,vášně,vzpomínky,emoce.
Jak dlouho budeme...nevíme.Jdeme dál...musíme.Tak to stále půjde.Již není křiku,dav utichá...rozechvívá se naděje.
Tohle už jsem snad někde zachytil či snad přečet nebo viděl na vlastní oči zaznamenal...ten příběh,ta skvostná zápletka jakoby už...ale ne! První vydání originálu dozvídám se je rok devatenáctidvacátý,počkat...18,19,2020 to není možné...skutečnost je neúprosná.V tom minulém století průkopnickém se něco jako bytost i slovo zároven zrodilo s názvem ROBOT.
Poselství Čapek Karel je to tak,celé roky toto drama žije a ještě hodně dlouho asi bude fungovat v různých dobách i poměrech.Nesčetněkrát ještě bude inspirací,tíživým tématem k zamyšlení i v uvozovkách nadneseně námětem slušně řečeno k vypůjčení.
Století vzrušených možností,netušených vynálezů skýtající velká pokušení techniky,pokroku...nebezpečenstva pro všechny bytosti s představivostí a nedostižnou tvůrčí fantazií.
Tak takové to tenkrát bylo...R.U.R.

Babsy

Tohle je krásná nadčasová klasika. Když se zamyslíte nad tím, kdy to bylo napsané, je to prostě boží! A ipřesto, že se jedná o starší knihu ..scifi miluji a i dnes bych RUR doporučila všema deseti.

essterkaa

Krátká, poutavá, nenáročná kniha. Čapek opět nezklamal! :)

Jarushka9

Jedna z nejnadčasovějších knih, co existuje! Zhltáno za chvilku. Čapek je génius. Z jeho knih bych dokázala poskládat svou Bibli.

lenusenak

Stejně jako divadelní hra Bílá nemoc je i tato kniha je velmi nadčasová. A ráda po ni opět znovu sáhnu.

Lokina

Kniha je neuvěřitelnou nadčasovou klasikou, kterou by si měl přečíst každý, ať už jako povinnou četbu nebo vám ji jen tak doporučí váš známý. Když jsem byla mladší a měla ještě pár let do maturity, zatvrdila jsem se, že Čapka číst nebudu. Jak přibyly léta, přibyl i rozum. K. Čapek krásně a věrohodně napsal o nebezpečí a strachu z vývoje techniky. Kniha byla lehká na čtení, napínavá s varovným ponaučením na konci.

Mygli
22.12.2017

Veledílo literatury pod českou oblohou a nejen tam. Bez skrupulí - i za nadčasovost - dávám 100%..

hrabalikoval
07.12.2017

Kniizku jsem cetla po nekolikate a myslim ze stejne ne na posledy. Nadcasova kniha.

_Peprmintka_
01.12.2017

Když vše sečtu a podtrhnu - zklamání. O tomto dramatu jsem vždy slýchala nemalou chválu i mezi lidmi, kteří si v klasické četbě příliš nelibují a tak nějak automaticky jsem R.U.R. považovala za jakýsi poklad literatury, aniž bych ho vlastně vůbec četla. Dílo mi bylo nepříjemné ihned kvůli několika faktorům. Tím prvním byla přehnaná dramatičnost v dialozích. Tak nějak mi je proti srsti, když spolu lidé mluví přehnaně teatrálně, jak by v reálném životě nikdy nemluvily. Tenhle květnatý a přeumělkovaný jazyk mi naprosto kazí nádech jinak skvělého námětu. Ač je to pro divadelní hru nejspíše žádoucí, co je moc, to je moc.
Dále mi vadil nespočet naprosto zbytečných a vcelku charakterově nerozvedených postav. Snad ani nechci zmiňovat tu patlaninu vztahů mezi nimi, která byla naprosto přeromantizovaná a především nemístná, pro příběh neměla snad vůbec žádné opodstatnění.
Chyběl mi zde například důkladnější nástin výroby robotů a jejich uvažování, jejich vývoje a změny. Zrovna tahle dost podstatná část na mne byla až příliš zestručněná. Celkově na mě R.U.R. působí strašně nedovařeně a zbytečně stroze ve své hlavní myšlence, zbytečně most prostoru bylo naopak využito na bezhlavé plkání o hloupostech. Námět úžasný, to zpracování pro mě úděsné. K maturitě asi fajn, v knihovně to mít ale nepotřebuju.

Markéta ♡
25.11.2017

Jakože PANEBOŽE? Jsem absolutně nadšená! Je to kniha, kterou jsem vážně musela dočíst a nešla ani čurat (i když jsem fakt potřebovala). Kniha mě neskutečně bavila.
Hodně mých kamarádů mi říkalo, že to je fakt super knížka a já jenom, jjjjj někdy to přečtu. Samozřejmě jsem ji dočetla teď a to jenom díky maturitě, ale byla to chyba!
Měla jsem ji přečíst už předtim a teď znova a ještě několikrát!
Pecka! Jedním slovem pecka!!!

Zdeňula
19.11.2017

Pěkná kniha...

Akana
18.11.2017

Klasika, samozřejmě. Přesto se nemůžu tak docela srovnat s určitou zastaralostí. A teď nemyslím co se týče technologické předvídavosti nebo v rovině jazykové, ale spíš ideové. Mějte si mě za cynika, ale ta všespasitelnost lásky... takhle naivně se tragédie lidské civilizace rozklíčovat nedá. Ale beru v potaz dobový kontext, Čapkův jinak úctyhodný idealismus i možnost, že na divadle by byl dojem výrazně lepší. Takhle zůstává pocit, že jsem si doplnil důležitou mezeru ve vzdělání a nic víc. Na mém obdivu ke Karlu Čapkovi jako spisovateli i jako člověku to ale nic nemění.

Sarhem
31.10.2017

Asi moje nejoblíbenější drama od Čapka. Naprosto nadčasové dílo a já jen zírám, jak pan Čapek dokázal něco takového napsat v minulosti. Je to poutavé, místy i deprimující (aspoň pro mě) a srozumitelně napsané. Za mě je to drama, které by si měl každý přečíst.

Evaho73
31.10.2017

Divadelná hra, ktorá si zachováva pôvodnú aktuálnosť a myšlienkovú silu. Dielo je viacrozmerné a pri čítaní som mala pocit, že pán Čapek napísal hru nie o robotoch, ale o nás ľuďoch po tých 100 rokoch. Vplyvom rôzných autorít a technológií sa z nás stali len Roboti -
Bez vlastnej vôle.
Bez vášní.
Bez duše.
Bez lásky a vzdoru.
Záchraní nás láska ???

Analady
19.10.2017

Dílo, které by nás mělo varovat, ale člověk je tvor nepoučitelný. Stojí za to vytvářet vynálezy, které nám mají pomáhat, ale nakonec nám víc škodí? Je neuvěřitelné, čeho člověk dosáhl, tolik neuvěřitelných objevů. Ale kam nás tyto objevy dovedou? Zdá se, že k lepšímu životu ne.