R.U.R.

ROSSUM´S UNIVERSAL ROBOTS.
Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi "ráje". Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe.

https://www.databazeknih.cz/images_books/52_/5204/r-u-r-mL9-5204.jpg 4.33338
Divadelní hry, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno:, Artur

Beet67
předevčírem

Nerada čtu dramata, ovšem povinná četba mě donutila. Sáhla jsem tedy po Čapkovi a vlastně to bylo poprvé, co jsem četla tohoto autora.
Dílo je jednoduše řečeno pecka. Bavilo mě to. Nehledě na to, že autor je opravdu nadčasový, protože má ve svých dílech nadhled a pravdu, k této situaci opravdu jednou dojde.

TerraNova
předevčírem

Za mě rozhodně peckové dílo. Opravdu mě čtení bavilo. Uznávám, že mě trochu odradila předehra, kde mi přišlo, že se nic moc nedělo, ale od prvního dějství mě to chytlo a já nemohla přestat číst.
Hodně věcí mě při tom praštilo do očí. Hlavně ty, které se točí kolem lidí - války, nenávist, lenost, ... Smutné na tom je, že většina a možná i všechno z toho, co se tam o lidech psalo, je pravda. Je důležité si to uvědomit, což je někdy i těžké. Podobná pocit jsem měla i u Bílé nemoci, která se taky točila okolo války a lidí, nenávisti a ješitnosti.

Marekh

Karel čapek varoval lidstvo před roboty, které nás mohou postupem času nahradit. Když to vztáhnu obecně, tak moderní technologie nás v současné době obklopují na každém kroku. Hodně knih či filmů se točí kolem robotů a také čas od času se objevují články, ve kterých je uvedeno, že se plánují zavést roboti do běžné výroby. Slovo robot vymyslel Josef Čapek.

Dramata moc nečtu, takže kdyby kniha byla napsána jako román, tak bych dal vyšší hodnocení, asi bych měl z četby větší požitek. Každopádně mne oslovil námět knihy. Kniha nepochybně vede k zamyšlení, aby si člověk uvědomil, kam mohou roboti (moderní technologie) vést, pokud se to člověku vymkne kontrole. Závěr knihy se mi líbil, měl v sobě poselství.

Citáty z knihy, které mne oslovily:

Chtěl jsem, aby se člověk stal pánem! Aby už nežil jen pro kus chleba! Chtěl jsem, aby žádná duše nepitoměla u cizích strojů, aby už nezbylo nic, nic, nic z toho zatraceného sociálního krámu! Oh, mně se oškliví ponížení a bolest, mne se protiví chudoba! Nové pokolení jsem chtěl! Chtěl jsem - myslel jsem -

Nikdo nemůže nenávidět víc než člověk člověka! Udělej kameny lidmi, a ukamenují nás!

Není-li lidí, ať jsou aspoň Roboti, aspoň stín člověka, aspoň jeho dílo, aspoň jeho podobenství!

pismeno

Tak za prvé, nemá se to číst jako kniha určená ke čtení, když je to hra, scénář. Kdo se podivuje v komentáři nad tím, že hra je hra, nechť to shlédne na divadle nebo ve filmu.

A to je ono. Mě fascinovalo, jak jednoduše je to psané a kolik to při tom dává prostoru režijní a herecké interpretaci. Jak jsem jako divák závislý na tom, co ti další v tom viděli a cítili a sdělili mi ze sebe a ne z Čapka. Nebo ne tak, aby to tam bylo přímočaře vidět, ačkoliv v mimice, intonaci, nebo filmovém pohledu to tam být vidět má. To neni slabost autora, to je schopnost - že dá prostor.

A ovšem uměl psát i jinak.

DeKo1996

Jak se říká, nikdy nesuď knihu podle obalu, tak u mě platí nikdy nesuď knihu podle žánru..
Vždy, když jsem si v knihovně půjčila nějakou divadelní hru, tak jsem přečetla pár stránek a knihu jsem odložila. Nedokázala jsem to číst, když tam byly postavy a k tomu jejich text. Ovšem když jsem se jednou půjčila tuhle knihu, tak jsem zrovna byla nemocná a rozhodla jsem se, že ji zkusím.. A bylo to naprosto dokonalé. Během jedné nebo dvou hodin jsem měla knihu přečtenou a strašně moc mě bavila.. Krásně se to četlo a příběh mě velice zaujal.
Můžu jen doporučit.

LenJen

To nebyl můj šálek čaje.
Mluva je až příliš dramatická a ano, čekala jsem jistý stupeň teatrálnosti, je to drama, ale zde byly dialogy až protivné. Mezi samými pomlkami, odmlkami a "oh" a "ah" se až skoro ztratila samotná replika.
Postavy jsou nepropracované, nerozvedené, děj od úvodu dál je zmatený. Konec dává naději jako odměnu za to, že se tím člověk prokousá.
Dvě hvězdičky za skvělý nápad a vynalézavost. A za tu a tam světlé, moudré okamžiky.
Nicméně k Čapkovi se jen tak nevrátím...

RyonMathrin

Jedna z mnoha ukázek Čapkovy geniality… další je ta, že slovo robot se přesunulo ze sfér sci-fi do reálného světa a stalo se naším denním chlebem.
Vzpoura strojů, nadčasová úvaha o lidstvu a ještě perfektní vizionářská sci-fi... A to jen na několika desítkách stránek.
I ten konec je dokonalý. Právě proto, jaký je. Nevím, jak to napsat – prostě to perfektně sedne.

Nadčasová knížka, nad kterou stojí zato popřemýšlet.

DendousSKS

„Člověk ani neví, má-li si je ošklivět, nebo - jim závidět nebo snad - je litovat."

Měňavka

Absolutně dokonalé!!!!!!Nejsem moc velký fanda sci-fi,ale tohle mne dostalo.Téma a příběh děje mne natolik strhnul, že jsem nemohla přestat číst.Těšila jsem se na konec,byla jsem tak zvědavá a pak moc překvapená /příjemně/. Velice doporučuji. Vhodné k zamyšlení nad životem, jeho cenou a hodnotami.

patrik0816

Nejenže Čapek vymyslel skvělý příběh, ale i po vědecké a filozofické stránce je R.U.R. mimořádné. Čapek řeší věci, které se alespoň v mainstreamových kruzích neřešily desetiletí a teprve v posledních několika letech se dostaly do širšího povědomí otázky, jako co nás dělá lidmi a nebo co bude, až bude umělá inteligence plně nezávislá na lidech.

Tahle kniha by byla revoluční, i kdyby jí někdo napsal letos, ne tak před téměř 100 lety! Děsí mě, když vidím ve zpravodajství robotku Sofii, která umí odpovídat na dotazy lidí a vypadá a chová se jako člověk.

Jsem jednoznačně pro technologicý pokrok, ovšem jednou až dojdeme k singularitě umělé inteligence, bojím se, že z toho jako lidská rasa nevyvázneme úplně dobře...

aardvarka

Opět jedna skvělá vize. Jen postavy si mě tak naplno nezískaly, jak to mají u Čapka ve zvyku. Je tu ale několik naprosto špičkových výjevů:
Moc jsem se nasmála pojmenování dvojice Marius a Sulla ("Oh, myslili jsme, že Marius a Sulla byli milenci.") nebo jak Nána čte noviny: „Po-sled-ní zprá-vy. V Ha-vru se u-sta-vi-la prv-ní or-or-ga-ni-zace Robotů.“ – To nic není. Tomu nerozumím.“
A vrcholová: „Ukážu vám v muzeu, co spackal za deset let dohromady. Měl to být muž, žilo to celé tři dny. Starý Rossum neměl trochy vkusu. Bylo to hrozné. Bylo to hrozné, co udělal. Ale mělo to uvnitř všechno, co má člověk. Skutečně, úžasně piplavá práce. A tehdy sem přišel inženýr Rossum, synovec starého. Geniální hlava, slečno Gloryová. Jak uviděl, co tropí starý, řekl: „To je nesmysl, vyrábět člověka deset let. Nebudeš-li ho vyrábět rychleji než příroda, pak na ten celý krám nakašlat.““

DenkaFantasy

Čapek a jeho předzvěst co kdyby... Maturita/Doporučuji

Martian

Škoda, že je to ve formě dramatu, protože jako román to mohlo být delší a mnohem propracovanější, téma je zajímavé, obzvlášť na tu dobu, ale ten velký potenciál prostě využit nebyl.

plqa

Originální kniha na tu dobu.

MrKrahujec

Tohle je vlastně (jedno z prvních i ve světě) zcela plnokrevné sci-fi a já se opravdu velice divím, že to alespoň v současné době ještě nikdo nezfilmoval. Téhle předloze by totiž úplně nejíp slušela právě současná, technicky už nijak neomezená produkce. Jen si zkuste při četbě představit, že všechny ty děsivé i monumentální scenérie, jejichž slovní popis musel Čapek pouze vložit postavám do úst, by už s počítačovou animační technikou šly natočit naplno a ještě i zesíleně! Tady by totiž lehká technická nadsázka celkovému vyznění vůbec neuškodila, dokonce přesně naopak. Jak by se dalo doslova výtvarně vyřádit jenom na záběrech utopické továrny na roboty na ostrově, nebo i na retrospektivních záběrech samotného objevu starého Rossuma, natož pak při ztvárnění závěrečné velkolepě úděsné apokalypsy (já úplně vidím ty čistě snové záběry na nekonečné zástupy okupujících robotů s miliónkrát opakovanými totožnými obličeji). Samozřejmě, film by to rozhodně nebyl levný, na tricích a efektech by se v žádném případě nesmělo šetřit, ale když uvážíme, jaké scénáristické ubohosti jsou každoročně zachraňovány velkolepými výpravami, tak tohle by myslím žádný komerční risk nebyl.

marta0912

Kniha se mi moc líbila. Nemůžu říct, že bych se s Čapkovým názorem ztotožnila, ale rozhodně mi dílo přišlo zajímavé a originální. Skvěle jsou vykresleny postavy, a hlavně jejich názory na problematiku techniky. Líbí se mi to přesvědčení, které má každá postava. Všichni jsou zapáleni pro svůj upřímný názor, ať už je jakýkoliv a nikdo nehájí názor někoho jiného. Myslím, že v tom spočívá největší kouzlo tohoto dramatu.

Dagros

Četla jsem v rámci povinné četby k maturitě a knížka se mi líbila.

petiteluuc

Miluji tuhle knihu, přečetla jsem ji jedním dechem. Doporučuji

terka6559

Kniha je zařazena mezi sci-fi, ale bohužel mám pocit, že se pomalu stává skutečností. Lidé se snaží vyvinout umělou inteligenci, ale nevím, jestli si uvědomují, že to až tak dobré být nemusí.... pan Čapek se nás podle mě snažil varovat, ale moc lidí naneštestí neposlouchá.

Carra

Nadčasové dílo. Kdoví, kdy nás podobná budoucnost bude čekat.

jan7940

Taková příjemná oddychovka na odpoledne.

Nicolka77

Ke knize, jsem se dlouho přemlouvala, abych jí vůbec dočetla. Toto pro mě nebyl ten pravý šálek kávy :)

Ginosaji

Shodou okolností jsem hru četla den předtím, než měli dávat film 'Já robot'. Do něj se mi promítaly výjevy z knihy, což bylo značně zajímavé. Zkuste to také

Babsie

Další příjemné překvapení, přestože je to drama, velmi dobře se to četlo. Čapek prostě umí. Dílo mi přišlo zajímavé a velmi emotivní, což oceňuji. Příběh je krátký, jednoduchý, temný s nadějným koncem. Průměrně dobré čtení.

MikeDV3

Opravdu Karla Čapka obdivuji za to, jak dokáže věci domýšlet až úplně dokonce. Při čtení jsem se opravdu musel zamyslet nad tím, kam ve své honbě za vývojem můžeme dospět. Je pravdou, že dialogy jsou v knize z dnešního pohledu dost úsměvné a dělalo mi někdy docela problém při čtení některým slovům porozumět, ale to je vzhledem k datu vydání knihy naprosto pochopitelné. Určitě ji všem doporučuji jako knížku k maturitě.

Lucik100

První autor z povinné četby, který se zaměřil na sci-fi a uměl s tím pracovat.

Nomia

Doporučuji se oprostit od skepse vůči českým autorům a povinné četbě. Tohle je mistrovské dílo a naprosto geniální čtivá kniha. Čapek umí!

opic 12

To bylo tenkrát...
Něco se děje,chystá se něco nového a převratného,nebo snad...
Slyším jakýsi hluk.S povzdálí se přibližují davy.Čekám pohromu,přinejmenším příjde změna,co přinese? Bude to k něčemu dobré? Co snámi bude? Kam spějeme? Šálí mě snad moje smysly na které jsem se vždy tolik spoléhal. Na nádvoří se srocují nezřetelné obrysy temných postav.Provolávají hesla.Asi něco chtějí.Asi chtějí něčeho dosáhnout.Svoje místo na slunci.Jakéhosi práva,svobod,hodnot pro plnohodnotnou existenci všech rozumových bytostí...
Za včasnou sklizen-zaslechnu skandování.To asi nebude příliš aktuální zdá se...poté zazní...za lepší budoucnost.Za naši identitu.Za to že jsem.Za naši darovanou lásku k bližnímu.Berte nás vážně,nenecháme si nic líbit.Nejsme otroky,máme vlastní myšlení,city,vášně,vzpomínky,emoce.
Jak dlouho budeme...nevíme.Jdeme dál...musíme.Tak to stále půjde.Již není křiku,dav utichá...rozechvívá se naděje.
Tohle už jsem snad někde zachytil či snad přečet nebo viděl na vlastní oči zaznamenal...ten příběh,ta skvostná zápletka jakoby už...ale ne! První vydání originálu dozvídám se je rok devatenáctidvacátý,počkat...18,19,2020 to není možné...skutečnost je neúprosná.V tom minulém století průkopnickém se něco jako bytost i slovo zároven zrodilo s názvem ROBOT.
Poselství Čapek Karel je to tak,celé roky toto drama žije a ještě hodně dlouho asi bude fungovat v různých dobách i poměrech.Nesčetněkrát ještě bude inspirací,tíživým tématem k zamyšlení i v uvozovkách nadneseně námětem slušně řečeno k vypůjčení.
Století vzrušených možností,netušených vynálezů skýtající velká pokušení techniky,pokroku...nebezpečenstva pro všechny bytosti s představivostí a nedostižnou tvůrčí fantazií.
Tak takové to tenkrát bylo...R.U.R.

Babsy

Tohle je krásná nadčasová klasika. Když se zamyslíte nad tím, kdy to bylo napsané, je to prostě boží! A ipřesto, že se jedná o starší knihu ..scifi miluji a i dnes bych RUR doporučila všema deseti.