R.U.R.

Koupit

Čapkovo utopistické drama, v němž se světu poprvé představilo slovo robot. Vypráví o továrně, v níž vznikají roboti, kteří pracují za lidi a umožňují tak vzniku jakéhosi ráje. Jenomže nic netrvá věčně a i roboti můžou začít myslet na sebe...

https://www.databazeknih.cz/img/books/52_/5204/r-u-r-YYg-5204.jpg 4.34078
Divadelní hry, Literatura česká, Sci-fi
Vydáno, Artur

Kniha R.U.R.

MiškaČíta19

Povedala som si, že sa budem postupne vracať k starším knihám a zároveň budem dopĺňať moje literárne medzery :/ Jednou z nich bola aj kniha R.U.R od Karla Čapka, ktorá svojou aktuálnosťou dokáže zaujať aj súčasného čitateľa. Dáva priestor k tomu, aby sa človek mohol nad sebou zamyslieť, pretože v dnešnej dobe chýba mnohým práve spomínaná ľudskosť, ktorú hľadali hrdinovia knihy. Ľudskosť, ktorá nás líši práve ako od zvierat, tak aj od výdobytkov techniky. Nezabúdajme na to, že všetko okolo nás, technika, sociálne siete či iné vymoženosti, o ktorých možno niektorí stále snívajú (a budú určite snívať) sú nám len pomocnou rukou, ktorá nám môže uľahčiť "ťažký" život.

WildEv

Kdybych psala delší komentář, tak bych zopakovala již hodně z toho, co tu bylo napsáno. Naprostý souhlas s tím, že povinná četba to není jen tak nadarmo a v mnoha směrech je ta myšlenka nadčasová. A moc dobře se četla, jako všechny knihy od Čapka.

blackoutzuzi

Opět se potvrzuje, že Karel Čapek psal nadčasová díla, která mají co nabídnout i dnešním čtenářům. R.U.R. je jedna z knih k maturitní četbě, kterou rozhodně doporučuji.

michal7852

Z neznámého důvodu jsem byl k českým autorům skeptický, ale díky Čapkovi a Kaplickémusvůj pohled na českou literaturu (tu moderní...) přehodnotím. Napsaná skvěle, zaujala i mé 18leté já, i přesto, že byla vydána před skoro 100 lety. Těšín se na další knihy, které si od Čapka přečtu.

vivalamuff

Myslím, že tvůrci amerického seriálu Westworld se nechali inspirovat u Čapka a jeho R.U.R. Tohle dílo vidí daleko do budoucnosti a já upřímně doufám, že takhle to nikdy nedopadne - aby nás nahradili roboti. Kniha se čte dobře a rychle. Doporučuji.

kikidok

Velmi hezký napsaná klasika která je vlastně lehká, ale zároveň těžká. Při čtení jsem neměla pocit, že čtu něco, na co se musím soustředit, ale když jsem se nad tématem zamyslela, byla jsem až překvapená, jak pravdivé je to, co Čapek říká. Velmi mi sedí jeho styl psaní.

Greenfingers

Drama, které nenechá snad nikoho na pochybách, že její autor si právem zaslouží označení klasik české literatury. Za klasická lze považovat díla, která si i po desetiletích od jejich vzniku zachovávají svou hodnotu, a to nejenom uměleckou. Karel Čapek ve svém humanistickém dramatu poukázal na celou řadu etických, morálních a filozofických problémů spojených s lidskou existencí. Zamýšlí se nad samotnou podstatou lidství a také vztahem člověk-stroj. Současně se zabývá otázkou technického pokroku a jeho dopadu na budoucnost naší společnosti. V mnohovrstevné mozaice, kterou autor poskládal se objevují nejenom otázky, ale zrcadlí se zde i odpovědi. Například v závěru díla, který vyznívá docela optimisticky.
Rozhodně doporučuji!

safarikmartina

Nadčasové dílo, které až mrazivě připomíná blízkou budoucnost. Děj je svižný a dobře se čte. Rozhodně stojí za přečtení, vidění jako divadelní hru nebo poslechnutí jako audioknihu.