Venny345 Venny345 komentáře u knih

Do posledního dechu Do posledního dechu Robert Bryndza

V dnešní době je převelice těžké narazit na kvalitní thriller či detektivku, které by nebyly plné klišé situací. A proto je vždy jistota sáhnout po Bryndzově sérii s Erikou! Jako jeden z mála si uchovává vysokou úroveň psaní a také vás dokáže udržet napnuté jako kšandy až do úplného konce.
Nehledě na to, že se při četbě i pobavíte nad ironií hlavních hrdinů. Vřele doporučuji číst originální verzi, je to jakási přidaná hodnota, která vám vykouzlí tu londýnskou atmosféru přímo i vás v pokoji. :)

25.10.2020 4 z 5

Malý princ Malý princ Antoine de Saint-Exupéry

Řeknu narovinu, že Malého prince vnímáme každý úplně jinak. Někdo v tom vidí prostou pohádku a jiný zase filosofické dílo plné hlubokých myšlenek. Já se přikláním k filosofickému dílu. Ale! Podle mě, neexistuje žádný jednotný výklad knihy, jediný, kdo jí opravdu rozumí byl autor sám. My ostatní se můžeme jenom domnívat, co autor chtěl vyjádřit. Každý si najde v knize to své.
Příčí se mi vlna zprofanovasti, která kolem této knihy koluje již dlouho. Předurčuje nás k tomu, že Malý princ je to nejlepší a nejmilejší, a že ho zkrátka budeme milovat.
Já to tak nemám, nezaujala mě pohádka o kloučkovi se zlatými vlasy tak, jako mnohé čtenáře ovlivněné touto vlnou, nýbrž snaha autora o podání myšlenek jinou formou a jeho originalita. Teď se nesnažím nic shazovat, jen vyjadřuji svůj názor, který sem poněkud nezapadne, tak snad mě nikdo neukamenuje.
Dílo je to velké a těžké, proto budu hodnotit vysoce, nechci mu ubírat na hodnocení jen proto, že nezastávám ten "správný" názor. Literaturu ocenit dokážu.

15.10.2020 4 z 5

Na západní frontě klid Na západní frontě klid Erich Maria Remarque (p)

Do této chvíle jsem se setkala, krom jiného, také s knihami vystihující druhou světovou válku. Toto byla má premiéra s "velkou válkou".
Po zádech se mi proháněl mráz, na struny mých emocí hrála ta drsná slova z knihy. Naturalistické popisy umírání se mi dlouho promítaly pod víčky.
Z počátku jsem byla trochu skeptik, neb převládal popis nad přímou řečí. Ale s přibývajícími stranami jsem se s knihou sžívala více a více.
Nemohu hodnotit jinak, než 5 hvězdami. Tomu já říkám světová literatura na úrovni!

10.10.2020 5 z 5

Vendulka: Útěk za svobodou Vendulka: Útěk za svobodou Ondřej Kundra

Knihu jsem si vybrala z jednoho prostého důvodu, a tím bylo to, že se jmenuji stejně jako hlavní hrdinka knihy. Její osud se mi zaryl pod kůži, opět jsem si uvědomila, že se máme moc dobře, žijeme si v blahobytu a často si toho nevážíme. Se svou jmenovkyní jsem neustále soucítila, i přestože s ničím takovým, jako světová válka nemám díkybohu zkušenost.
Osudy Vendulky byly krásně zpracovány, osudy Jana Lukase taktéž. Ovšem ta "omáčka okolo" už nebyla tak čtivá.

05.10.2020 4 z 5

Tajemství letního odpoledne Tajemství letního odpoledne Kate Morton

Chvílemi jsem myslela, že budu potřebovat Ariadninu nit, abych se dostala ze spletitého labyrintu příběhu. Skutečně, takto zamotaný příběh jsem už dlouho nečetla.
Z počátku jsem měla problémy se začíst a měla jsem zmatek v postavách a celkově v ději, nicméně jsem se brzy chytila a příběhem jsem se nechala unášet dál a dál.
Kniha byla zajímavá, za přečtení to stojí.
P. S. Pokud vás také odrazuje začátek, vydržte, kniha vám to v dobrém vrátí.

02.10.2020 4 z 5

Velké maličkosti Velké maličkosti Jodi Picoult

Já asi úplně nevím, co bych měla napsat... po dočtení knihy jsem dlouho byla ticho, poslední věty ve mně rezonovaly ještě dlouhou dobu.
Jodi Picoult prostě umí chodit po tenkém ledě, nedá se to jinak říct. Jde vidět, kolik energie a entuziasmu vkládá do své tvorby. Doufám, že jednou se o této ženě bude psát v učebnicích literatury!

10.09.2020 4 z 5

Artemis Artemis Andy Weir

Přiznám se, nečekala jsem knihu takového rázu! Do jejích stránek jsem se ponořila naprosto s čistým štítem, na Marťana jsem vůbec nebrala zřetel, což se vyplatilo.
Chtěli byste někdy zažít ten pocit volnosti na Měsíci? Teď nemluvím jen o tom, že je tam pouze šestinová gravitace, nýbrž o tom, projít se po jeho povrchu. Artemis vám to umožní! Weirovi se povedlo vystihnout měsíční krajinu parádně, opět nechyběly zajímavosti a fakta z fyziky a chemie.
Takže! Pokud hledáte oddechovou literaturu plnou sarkasmu a nových informací, směle do toho! :)

28.08.2020 4 z 5

Carrie Carrie Stephen King

Také jste při čtení knihy cítili vztek? Já ano... Celkově ty principy, které uplatňovala Carriina matka byly absurdní. Zkrátka, když jsem o nich četla, byla jsem plná vroucí páry jako varná konvice.
Kniha byla výborně vygradovaná až do samého závěru. Nedivím se, že odstartovala Kingovu zářnou kariéru.

21.08.2020 4 z 5

Temné hlubiny Temné hlubiny Robert Bryndza

Také jsem byla stáhnuta do hlubin slov a vět další knihy s Erikou Foster...
Je až neskutečné, jak vás někteří autoři neustále překvapují, Bryndza je jedním z nich. Chvílemi jsem byla napnutá jako kšandy a jen tak tak jsem nepraskla...A konec? Výborně napsaný a hlavně smysluplný závěr knihy podtrhl exkluzivitu autora.

18.08.2020 5 z 5

Motýl Motýl Katarzyna Puzyńska

Tak, jak si motýl vybírá květiny k opylení náhodně, já jsem si zcela náhodně vybrala tuto knihu. A nelituji! Byla to snad má první kniha od polské autorky.
Příběh je neotřelý a zajímavý, jediné, co bych vytkla je to, že některé věci zůstaly nevystvětleny, což mě trochu mrzelo. Do poslední strany jsem se na ty informace těšila, přímo jsem po nich prahla, jako po vodě na Sahaře.

09.08.2020 4 z 5

Noční lov Noční lov Robert Bryndza

Z počátku jsem se chvíli obávala, že poté, co jsem přečetla výborný první díl, mě už autor nestrhne s sebou do temnot, ve kterých číhá "The Night Owl". Opět to byla moje chyba, že jsem si vůbec dovolila toto pomyslet. Bryndza je skvělý vypravěč, jenž vás do knihy vtáhne, že přestanete vnímat čas a prostor. (To mám poctivě vyzkoušeno.) Stránky vám ubíhají pod rukama, ani nevíte jak! Tomuto já říkám kvalitní detektivka s nádechem thrilleru!
P. S. Doporučuji knihu číst v originále, je to jako ta pomyslná třešnička na dortu. :)

27.07.2020 5 z 5

Pekařova dcera Pekařova dcera Sarah McCoy

Skořice, kváskový chléb, vůně čerstvých housek, to všechno jsem z knihy cítila. Zároveň jsem však cítila ten smutek, krutost, utrpení a neštěstí způsobené válkou. I přesto všechno ale Elsie projevila odvahu, loajalitu a toleranci. Nedala na předsudky a to se mi líbilo. Některé knihy na vás působí zvukomalebně, ale Pekařova dcera je doslova útokem na všechny vaše smysly. Uvidíte, že se při čtení zasmějete, bude vám do pláče, naskočí vám husí kůže a budete mít chuť na čerstvé pečivo z pravé německé pekárny. Dlouho jsem nebyla literaturou takto potěšena!
Vřele doporučuji!

14.07.2020

Kladivo na čarodějnice Kladivo na čarodějnice Václav Kaplický

Asi sem se svým hodnocením úplně nezapadnu, ale i tak bych se o něj s vámi ráda podělila.
Téma a námět, které si autor zvolil byly velmi náročné a závažné. To, co se dělo na Jesenicku a Šumpersku, bylo hotové peklo na zemi, nechť se nic takového už nikdy neopakuje! Byla to má první kniha o čarodějnických procesech. Ach, jak já jsem byla nešťastná, když jsem zjistila, že to není to pravé čtení pro mě. Většinu knihy jsem si pouštěla myšlenky na špacír a nedovedla jsem se plně soustředit. Možná, že kdyby kniha byla napsána více napínavěji a dramaticky a postupně gradovala, tak bych se od ní nemohla odtrhnout. Celou dobu četby jsem spíše měla pocit, že plavu v nekonečném moři dlouhých odstavců, které děj neposouvají kupředu.
Takto dávám jen 3 hvězdy, ale srdce mi u toho krvácí, nicméně jsem ráda, že čtení mám za sebou.

12.07.2020 3 z 5

Hedvábník Hedvábník Robert Galbraith (p)

To jsem si tak šla do knihovny a zcela spontánně jsem si půjčila tuto knihu. I přestože jsem měla zkušenost s dílem prvním a říkala jsem si, že do druhého nejdu, si mě kniha svou obálkou omotala kolem prstu.
Jelikož léto začalo, tak to chce něco oddechového, takže bod pro knihu, to bylo splněno. Na druhou stranu, detektivka by měla být napínavá a akční, což jsem z knihy necítila. Kdyby celá kniha měla takový spád, jako měl konec, byla bych spokojená a hodnotila bych mnohem výše. Tak si říkám, že třetí díl už asi vynechám, ale jak se znám, tak si ho stejně půjčím a přečtu.

03.07.2020 3 z 5

Prostá pravda Prostá pravda Jodi Picoult

S hrdostí hlásím, že jsem se protančila skrze další literární skvost od Jodi Picoult. Já tu ženu jednoduše zbožňuji! Kde bere všechny ty úžasné nápady? A jak to dokáže, že nám je tak skvěle interpretuje v poutavém románu? To mi nejspíš zůstane navždy tajemstvím.
Ale abych se vyjádřila i ke knize. Je to prosté, zkrátka si ji přečtěte, litovat nebudete! :)

25.06.2020 4 z 5

Tatérka Tatérka Alison Belsham

Velice interesantní námět, nic podobného jsem snad ještě nečetla!
Dej odsýpal, gradoval a bavil mě. Zkrátka thriller se vším všudy a ještě s přidanou hodnotou v podobě nezvyklých vražd. Originalita je zde opravdu stěžejní!
Jednu hvězdu jsem ale umazat musela, a to proto, že jsem měla pocit, že děj je vykreslen podle jakési osvědčené šablony, která je trošku předvídatelná.
Knihu ale mohu doporučit jako "oddechovou četbu".

15.06.2020 4 z 5

Na Větrné hůrce Na Větrné hůrce Emily Brontë

Něco tajemného a neidentifikovatelného mě neustále tlačilo dopředu, i když jsem se někdy ocitla v uzlu jmen, ze kterého jsem se nedokázala jen tak vymotat. Zajímavé dílo, vskutku...
Věděla jsem, že romantismus v literatuře nebude úplně to pravé ořechové pro mě, ale chtěla jsem to přeci jen zkusit, abych to mohla říct s jistotou. Teď už tedy můžu.
Uznávám, že tento román musel ve své době vyvolat rozporuplné reakce, natož když ho napsala žena, která, si kvůli tomu musela nechat mužský pseudonym. Toto dílo je jedinečné, ale se svou tajemnou krásou čeká na jiného čtenáře, než jsem já.

13.06.2020 3 z 5

Řbitov zviřátek Řbitov zviřátek Stephen King

Rok. Minimálně rok si teď dám od Kinga pauzu... byla to moje první kniha od tohoto autora, ale určitě ne poslední.
Zapůsobila na mě více, než jsem čekala. Něco tak morbidního jsem tedy ještě nečetla!
Líbilo se mi, že celý příběh byl protkán jakýmsi vláknem, které vás stále tlačilo kupředu.
Na závěr jedno malé doporučení; nedělejte stejnou chybu jako já a nedočítejte tuto knihu za bouřlivé noci plné blesků...atmosféra hororu je tím tak umocněna na druhou...

08.06.2020 4 z 5

Maryša Maryša Vilém Mrštík

Dlouho jsem nenarazila na divadelní hru, která by mě takto uchvátila! Maryša je perla mezi ženami i mezi dramaty. Líbilo se mi, že autoři z hlavní ženské role neudělali žádnou "chudinku", ba právě naopak. A to nebylo v jejich době zvyklé. Drama Maryša zcela vybočuje z řady, je originální a hlavně výborně vypracované až do posledního slova.
Když jsem četla, přímo na mě sálal ten pocit frustrace a ponížení, které si Maryša musela zažít.
Mile na mě působilo moravské nářečí.
P. S. Hluboká poklona autorům, ne všichni sourozenci se na něčem shodnou!

24.05.2020 5 z 5

Vejce a já Vejce a já Betty MacDonald

Moje první kniha od Betty MacDonaldové. Vybrala jsem si ji na doporučení, sama bych si ji pravděpodobně nevybrala. Kniha mě nezklamala, ovšem ani nenadchla. Asi nespadám do cílové skupiny čtenářů, což není chyba knihy ani autorky.
Naopak, příběh Betty je vyprávěn s humorem jí vlastním a také s nadhledem. Občas se mi cukaly koutky nad některými slovními hříčkami.
Knihu mohu doporučit dál jako odpočinkové a nenáročné čtení.

20.05.2020 3 z 5