Vendulka: Útěk za svobodou

Když známý československý fotograf Jan Lukas zmáčkl spoušť svého aparátu, mělo Vendulce Voglové zbývat několik měsíců života. Fotografie, která později udělala z dvanáctiletého děvčete symbol holokaustu, přitom nemusela vůbec vzniknout. Vendulka byla Židovka a Lukas se bál konspiračně pořízené snímky vyvolat. Kdyby u něj nacisté fotografii našli, skončil by stejně jako Vendulka a její rodina v koncentráku. Po téměř osmdesáti letech se novináři Ondřeji Kundrovi podařilo Vendulku Voglovou najít v USA, kam po válce emigrovala, a přesvědčit ji, aby o svém pohnutém životě a přátelství s fotografem Janem Lukasem vyprávěla....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/40_/406062/vendulka-utek-za-svobodou-ILk-406062.jpg 4.147
Literatura česká, Biografie a memoáry, Historie
Vydáno:, Paseka

Kniha Vendulka: Útěk za svobodou

HockeyGirl
včera

Knížka Vendulka: Útěk za svobodu jsem četla ve finále 4 dny. Je to slabá knížka a čte se sama. V knížce se píše jak o životě Vendulky před válkou, během ní i po ní. Vendulka za dobu války odjela s rodiči do Osvětimi. S matkou byla v ženské části, její otec byl v té mužské. Možná ho hned po příjezdu poslali do plynové komory nebo umřel v dalším koncentračním táboře, kam byl poslán na práce v lomu. Ale spíše to byla ta druhá varianta. Vendulka už ho s matkou, nikdy neviděla. Obě taky prošly dvěma pochody smrti, z obou utekly a tak si zachránily životy. V knize ale nejde jen o příběh Vendulky, ale také si zde můžete přečíst o životě fotografa, který nafotil i fotku, která je na obálce knihy. Je to Vendulka předtím, než je s rodiči odvezli do Terezína, ze kterého pak do Osvětimi. Jan Lukas byl Vendulčin známý, fotil jejich rodinu a také další scenérie, během války i po válce, když mohl. Nakonec se svou rodinou emigroval do Ameriky, stejně tak jako Vendulka. Autor knihy se o Vendulce dozvěděl z fotek Jana Lukase a když zjistil, že ještě žila, chtěl ji navštívit a slyšet příběh dívky, která přežila koncentrační tábory a dva (!!) pochody smrti. Vendulka byla dvakrát vdaná, její první manžel umřel na následky nemoci, s tím druhým žila už delší dobu a taky spolu měly děti.

simona5r

Ač je kniha útlá, má velkou výpovědní hodnotu. Nejen že popisuje osud Vendulky, ale také fotografa, jež dané fotky pořídil. Zároveň přibližuje dobu a poměry, ve kterých žili. A navíc je kniha autenticky doplněna fotografiemi.

MildeZ

Citlivé, dojemné a po dočtení člověk neměl daleko k tomu, aby musel zamáčknout slzu...

VladkaBU

... další z příběhů o přežití v koncentračních táborech. Jsem ráda, že paní Vendulka nakonec svůj příběh vyprávěla. Zaujala mě i zmínka o Václavu Havlovi

Lenka4

Vendulka se v knize dost ztrácí. Propojení s příběhem Jana Lukase je patrně důsledkem malého rozsahu podkladů, které měl autor k dispozici. Co by stačilo na větší reportáž, je pro knihu málo. Navíc jí moc nesluší žurnalistický styl. Pamětníci, kteří se sami rozhodnou sepsat své zážitky, mají čas a klid na rozvzpomínání, mohou si promyslet strukturu textu. Často pak bývá čtenář vtažen do událostí jejich života nejen jako svědek zvenčí, ale může sledovat i jejich vnitřní pohnutky a myšlenky. Tento rozměr v příběhu Vendulky chybí.

dagmar7365

Knih o přeživších nacistické řádění je mnoho, mohlo by se zdát, že nemají čím vyniknout, protože jde "jen" o sdělení příběhu. A přece tato vyniká. Svým úžasným zpracováním. Zachycuje osudy jak Vendulky Vogl, tak fotografa Jana Lukase. A to nejen v období 2. sv. války. Líbilo se mi, že jsou jejich osudy zasazeny do historického kontextu a byť o období 30. let 20. století a protektorátu vím víc, než se jen učí v hodinách dějepisu, přesto Ondřej Kundra předložil další, pro mě, velmi zajímavé informace.
Kniha nemá ambici ždímat emoce, chce sdělit příběh, který stojí za pozadím jedné fotografie a o to víc zasáhne.

pista53

Nápad na sepsání tohoto silného příběhu vzešel z nálezu fotky 12ti leté Vendulky Voglové, kterou objevil novinář Ondřej Kundra v archivu známého československého fotografa Zdeňka Lukase. Byl to rodinný přítel Voglových a fotka vznikla během příprav židovské rodiny do transportu do Terezína. A Ondřej Kundra se rozhodl po 80 letech Vendulku, která emigrovala po válce do USA, vyhledat.
Kniha nevypráví jen příběh Vendulky a jejích blízkých, kteří prošli Terezínem a hrůzami Osvětimi, strastiplným útěkem z pochodu smrti a odchodem do emigrace, ale je také příběhem Zdenka Lukase a potažmo i celé druhé poloviny 20. století. Je napsána velmi poutavě a zajímavě. Určitě doporučuji všem, kteří se zajímají o historii a milují knihy A. Lustiga.

Marčullkas

Téma holokaustu je vždy náročný na čtení. Příběh je napsaný poutavě.

Ondřej Kundra
česká, 1980