Prostá pravda

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru – dokud ve stodole jednoho farmáře není nalezeno mrtvé novorozeně. A dojde k ještě překvapivějšímu vývoji. Ukáže se, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze společenství Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. Když se snaží dopátrat pravdy, musí nějaký čas s Amiši žít. Jde nejen o strhující soudní drama, ale především o velmi zajímavý průhled do života Amišů, zásadní otázky rodinného života a generačních rozdílů. méně textu

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/614/prosta-pravda-KTk-614.jpg 4.3222

Plain Truth (2000)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Bramhr

Pekna kniha,i kdyz zbytecne zdlouhava.

Scatnach

Další kniha této autorky, kterou mohu jen a jen doporučit.. Děj mne úplně pohltil a já v duchu už nadávala prostoduchosti s jakou se Katie chovala. Oceňuji exkurz do světa Amišů, který byl poučný. Líbila se mi hlavně postava advokátky a dobrý konec pro všechny přesně podle jejich měřítek a představ.

Lucky_one

Výborná, přečtená jedním dechem. :)

lidunka1

Vražda v komunitě sekty Amišů. Picould píše tak, že jsem se je stěží vracela zpět do reality. Ona prostě umí.

Danago

Je to opět skvělá Jodi Picoult. Líbila se mi možnost nahlédnout do života Amišů. Knížka se velice dobře čte. Autorka nikdy nezklame.

PetK

Zvláštní... V jiných knihách Picoult byl většinou od začátku jasný etický problém dvou různých stran, tady to bylo spíše od začátku o střetu dvou světů, filozofie, víry. Etika a rozuzlení přišlo až na konci. Vypravěčka to není, ale stále si autorka drží pro mě velmi vysokou laťku. Náhled do světa Amišů byl pro mě zajímavým rozšířením obzorů.

claudiecarmen

Jodi nezklamala. Úžasná kniha. Těším se na další. Dej Bože, ať nepřestane psát.

anibeni

Zvláštní kniha o životě, který si asi ani neumím představit... Zápletka je jasná a celou knihu jde jen o to "TO" pochopit... Ale lze pochopit Amiše..? Děj knihy se někdy zbytečně vlekl, nicméně čtení to bylo opravdu zajímavé..

Vlajdula

Nedočteno, nedokázala jsem se do knihy správně dostat. Bohužel. Takže nemůžu ani hodnotit.

1casper

Příběh je to napínavý, ale utahaný, zdlouhavý. On řekl to, ona řekla to, on řekl to. Hergot, je jasně předvídatelné od začátku, jak to bylo, jen aby se Katie vymáčkla.....jenže tak jednoduché to není. Knihu bych klidně zkrátila na polovinu....
Jsem ráda, že mi autorka dala možnost nahlédnout do života Amišů. O nich jsem doteď neměla tušení. Jsou takoví "čistí".

bubka

pěkně se četlo, ale tolik hovoru o sounáležitosti o nesobeckosti a nakonec sobectví jako hrom. a tak je to vždycky.

čekanka13

Krásně napsaná kniha, četlo se krásně.

Chytuš
17.11.2016

Nádherný příběh z nezvyklého prostředí, pro nás v ČR úplně vzdáleného, přesto jako by mi Amišská kultura a jejich myšlení byla něčím povědomá. Možná je to jejich základními morálními principy, kdy vlastně není potřeba soudů, složitých zákonů a neprůhledného právního systému, aby celá komunita věděla, co je dobré a správné, a co ne. Z jejich přístupu k odpovědnosti za všechny své činy i myšlenky bychom si měli vzít příklad... Každopádně, stejně jak na konci podotkla pro sebe Ellie, na Katii hodně dlouho nezapomenu. Rozhodně doporučuji!

Safrika
08.10.2016

Zaujalo me hned od zacatku :), rozhodne doporucuji a vrhnu se na dalsi dila teto skvele autorky! :)

Trissi
12.08.2016

Život mezi Amiši byl zdánlivě idylický, ale pod závojem zbožnosti a skromnosti planuly stejné vášně jako u jiných lidí. Pokud by Katie žila v normální rodině, její dítě by mělo milující rodiče a žilo šťastným životem. Ale protože se zamilovala do někoho, kdo nebyl Amiš, bylo jen nepříjemnou přítěží. Všichni si oddechli, že je pryč. Pro její tetu znamenal sňatek s milovaným mužem vyobcování z komunity. A na to mladá dívka, milující svou rodinu neměla odvahu. Však také dlouho nechápala, co se s ní děje a jak se to mohlo stát.

Ronfi
19.07.2016

Velmi zajímavý příběh rodiny vymykající se běžnému způsobu života lidí současné společnosti s kriminální zápletkou.Doporučuji!

markeeet86
12.07.2016

Zdlouhavé soudní líčení, kniha proto místy nudná. Nesympatická hlavní hrdinka Ellie, která mi přišla až moc dokonalá. Naopak se mi líbilo zasazení příběhu do Amišské komunity o které jsem se díky knize dověděla více.

Dandy1
05.07.2016

Opět skvělé téma k zamyšlení. Jodi jde vždy do hloubky a to se mi na jejích knihách líbí.

niknikita
24.05.2016

Jodi Picoult mne opět nezklamala a tak přehlížím trochu delší pasáže ze soudní síně, protože prostředí i děj a postavy popsala naprosto věrohodně a skvěle.

veronie
15.05.2016

Tato kniha mě zavedla do jiného světa. Světa, který je prostý, skromný a čistý. V životě Amišů není místo pro honbu za penězi a majetkem. Jsem ráda, že jsem měla možnost se o nich něco dozvědět a přečíst si tuto báječnou knihu s originálním tématem.

markéta23
19.02.2016

opět skvělá kniha od Jodi.

keselylenka
09.02.2016

Hezké čtení, inspirativní, zajímavý konec. Ačkoli se odehrála vražda, přesto mám po přečtení v hlavě vše možné, jen ne vraždu. Amiše jsem do této knihy moc neřešila, ale jestli tato kniha opravdu vypovídá o tom, jací jsou, tak si říkám, jestli by se běžný svět neměl alespoň v něčem inspirovat.

jasmína
14.01.2016

Mám rozporuplné pocity, pořád jsem tušila, kdo to udělal, ale jako matka dítěte to nikdy nepochopím, a rozhodně bych se na konci knihy zachovala jinak, než dokonalá Ellie .

Pokud hodnotím ale knihu, pro mě rozhodně nebyla rozvleklá ani nudná, to naopak !! Jen ten konec mi neudělal dobře. Prostředí Amišů - děkuji, nechci.

Leniiis
12.01.2016

Knížka nebyla špatná, ale strašně zdlouhavá. Soudní jednání se táhlo, až mě to nebavilo. Ale protože vím, že autorka píše krásně, tak budu dělat, že jsem tuhle knížku jakože nečetla :-D a dám jí ještě šanci.

Zorka
26.12.2015

Pro mě zatím neslabší kniha Jodi Picoult. Přesto je to stále ve stylu neotřelých příběhů, jak je pro J. Picoult obvyklé.

babsi66
24.12.2015

Skvělé napsáno, pěkná práce s detaily, autorka nic neponechala náhodě co se týče jednotlivých souvislostí v příběhu. Jediné, co bych vystřihla, byla linka vztahu Ellie a Coopem. V kontextu celého děje působí totiž trochu šablonovitě. Od počátku se dá tušit, jak se to asi mezi nimi vyvine. Nemohla jsem se zbavit dojmu, že autorka tuto linii zapojila jen, aby dostála nějakému "receptu" na úspěšnou knihu, v níž přeci trable s láskou hlavní postavy nemohou chybět. Nicméně tenhle kiks vyvažuje ten zbytek, který je velmi povedený.

playada
19.12.2015

nepovedlo

Lenka.Vílka
22.11.2015

Překvapivě jsem z knihy nebyla vydřená.
Téma- zajímavé jako vždy.
Styl psaní-je to Jodi, jednak než dobře to ani nejde.
Dostala jsem do příběhu na 100%? Ne.
Mnohem víc se těším na její Čas odejít, než jsem se těšila Prostou pravdu (chci si dočíst její starší knihy, které mi ještě chybí...). Ale u knihy se mi stalo to samé, co u Nejsem jako vy. Celý děj mě bavil, ale okamžiky ze soudní síně, pro mě byly slabší (to jde na moje triko, nemám ráda ten soudní faktor nikde). Ale jinak jako celek hodnotím spíš pozitivně...

buschka
19.10.2015

Jodi Picoult vždy zvolí zajímavé téma. Prostředí Amišů mě velmi zajímalo, kniha se dobře četla, místy ale rozvleklá.

wooloong
11.09.2015

Nebyla to špatná knížka, ale nepohltila mě, dokonce jsem se místy i nudila, závěr mě nijak nešokoval ani nepřekvapil a vyprchala ze mě velice rychle. S postavami jsem se nesžila a byly mi vlastně ukradené. Takže za mě chabé tři hvězdy za neobvyklé prostředí amišské komunity.