Prostá pravda

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru – dokud ve stodole jednoho farmáře není nalezeno mrtvé novorozeně. A dojde k ještě překvapivějšímu vývoji. Ukáže se, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze společenství Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. Když se snaží dopátrat pravdy, musí nějaký čas s Amiši žít. Jde nejen o strhující soudní drama, ale především o velmi zajímavý průhled do života Amišů, zásadní otázky rodinného života a generačních rozdílů....celý text

https://www.databazeknih.cz/images_books/61_/614/prosta-pravda-KTk-614.jpg 4.3465

Plain Truth (2000)

Vydáno:, Ikar (ČR)

Kniha Prostá pravda

Knihozrousenka

Třetí kus od této autorky. Nemyslím si tedy, že jedna hvězda znamená odpad, no nic. Odkládám a již se k této knize nevrátím, absolutně mě neoslovila a hned od začátku mi celý ten spolek byl protivný. Bohužel.

ladyka

Knížce od JP snad nejde dát jinak než plný počet hvězd, a to za témata, které si vybírá a jak o nich píše. I když u mě stále vedou Velké maličkosti, i tato kniha mě zaujala a nutila popřemýšlet - o jiném světě amišské komunity, o chápání hodnot. Přestože mi příběh přišel místy lehce vleklý a Amiška Katie trochu "nejednotná", čtení stojí za to. Ukazuje totiž různé úhly pohledu, jak se na souzený zločin dívat a jak ho hodnotit, je o hledání oné prosté pravdy. Závěr byl dle mého názoru jakýmsi popřením podstaty "amišství", o kterém se nás autorka snažila celou knihu předsvědčit, a přišel mi kontroverzní - dumám, zda to byl autorčin záměr či poukázání na to, že výjimka potvrzuje pravidlo, nebo na to, že i Amišové jsou "jen lidé". A právě to dumání mě na knihách JP baví.

VenuseV

Velmi zajímavá exkurze do života komunity Amišů. Kniha se mě chytla a přečetla jsem jí v jednom kuse :-) Druhá polovna byla už malinko překombinovaná. Konec sice překvapivý, ale čekala jsem to.

Květ

Kdyby nic jiného, tak romány této spisovatelky zaujmou vždy neotřelým námětem. V knize Prostá pravda náročné téma vraždy novorozeněte vsadila do prostředí americké sekty Amišů. Příběh vzdouvá emoce od počátku až do konce, autorka dokáže psát velmi přesvědčivě a vylíčit prostředí i postavy tak, jako byste byli mezi nimi. Knížka se mi nechtěla odkládat, přečetla jsem jedním dechem a utvrdila se v tom, že bych měla ráda celou sbírku autorčiných děl doma. Za mě doporučuji.

misssicccka

Za mně zatím nejslabší Jodi, co jsem četla. Nevím, proč, asi proto, že po Čas odejít jsem čekala nějaké překvapivé rozuzlení. Jenže...ono překvapivé bylo, ale spíše šokující.
Na knížkách Jodi Picoultové mne baví hlavně to, že jsou pro mne vždy obohacující, co se týče faktů o něčem...vlci, sloni, Amiši...tady církev, která žije tak, jak si nedokážeme představit a navíc v Americe.
Kdyby nebylo pár závěrečných stránek, dostala by ode mne kniha určitě čtyři hvězdičky (minimálně), ale ten konec.....:(, je to osobní hodnocení, opravdu subjektivní, ale vře to ve mne, nechci tu spoilovat, takže nemůžu napsat, proč to mám tak, jak to mám, snad jen podotknu, jako matka je pro mne "zatím" nepochopitelné, kde "končí a začíná" mateřská láska matky hlavní hrdinky, i když vlastně není matka hlavní hrdinky sama hlavní hrdinkou? Nevím, jen upřesním: nesympatizuji s ní. Jak říkám, nebýt závěru, byla by to pro mne dobrá-výjimečná kniha s dobrým koncem od výjimečné autorky.

SleepyAllDay

Typická Jodi.
Nahlédnutí do komunity Amišů bylo zajímavé.
Kniha se mi táhla až do soudního přelíčení.
Konec překvapivý, nečekala jsem to.

Mikako

Na to o jak závažné téma, jakým je vražda dítěte, šlo, se mi hrozně líbilo, jak byla kniha vlastně klidná. Moc mě bavilo číst o životě mezi Amiši. Až na tu pobožnost jim asi i závidím, že jsou tak nepolíbení dnešní dobou...
Na druhou stranu musím uznat, že z poslední kapitolily mi dobře nebylo...

Viviana-Mori

Tři hvězdy za to, protože od Jodi jsem četla již daleko lepší knihy. Téma je zajímavé, ale přišlo mi, že všechny hodnoty, kterých se amišové tak drží, jsou tady tak nějak pohřbeny. Mě nezajímá, jak na tom byla Katie zle, dle mě prostě lhala. Ostatním i sama sobě. Přišlo mi, že je ta holka úplně pitomá. Nejdřív lže, popírá co může a pak zase nutně chce u soudu říkat jen pravdu, protože lhát se nemá. Prostě směšné, nechtěla bych nikoho takového obhajovat. O konci radši ani nemluvím, i když tam asi nejvíc platilo heslo, že i amišové jsou jen lidi.
Jinak je kniha pěkně napsaná, čtivá, najdeme v ní lásku, přátelství, ale nelze ji upřít zdlouhavost a bohužel jsem se jako ateista nějak neuměla sžít s tak silnou pobožností. Nemohla a nechtěla bych takhle žít, jakkoli je jejich život prostý a mírumilovný.