Prostá pravda

Pensylvánské městečko Paradise je oázou klidu a míru – dokud ve stodole jednoho farmáře není nalezeno mrtvé novorozeně. A dojde k ještě překvapivějšímu vývoji. Ukáže se, že matkou dítěte je osmnáctiletá Katie Fisherová, neprovdaná dívka ze společenství Amišů, velmi striktní protestantské církve, jejíž členové dodržují pravidla tzv. prostého života. Oblékají se jako v 19. století, nepoužívají auta ani elektřinu a odmítají středoškolské vzdělání. Aby měla zbožná amišská dívka nemanželské dítě, a navíc ho zavraždila, je téměř vyloučené, ale proti Katii existují velice pádné důkazy. Obhajoby se ujme cynická, zatrpklá advokátka Ellie, která je s obviněnou vzdáleně příbuzná. Když se snaží dopátrat pravdy, musí nějaký čas s Amiši žít. Jde nejen o strhující soudní drama, ale především o velmi zajímavý průhled do života Amišů, zásadní otázky rodinného života a generačních rozdílů....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/61_/614/big_prosta-pravda-KTk-614.jpg 4.3751

Vydáno: , Ikar (ČR)

Plain Truth, 2000

Kniha Prostá pravda

PhoebePollard

Na Vypravěččinu úroveň se kniha pochopitelně nemůže ani podívat, ovšem i tak je to rozhodně velmi zajímavé. Náhled do mentality lidí, kteří se od nás a naší kultury tolik liší a dokonce i vcelku překvapivé závěrečné rozuzlení na místě, kdy si člověk nemyslel, že by se něco takového mohlo stát. Působivé.

tamdr

celkem se mi to líbilo i když nedosahuje kvalit Vypravěčky

Bookaholik

Začátek byl trpchu pomalejší a pro mé nezáživný, ale nemám ve zvyku knihy nedočítat, a tak jsem četla dál a jsem ráda, že jsem to udělala! Jodi miluju a tahle kniha za mě není o nic horší než jiné její knihy. Bylo zajímavé sledovat, jak Amiši přemýšlejí a co je pro ně v životě důležité.

uhnavka

Čtivé, donutí k zamyšlení, určitě doporučuju.

Kexina

Žádné velké literární dílo to není, ale byla jsem docela příjemně překvapená, jak lehce se kniha četla. Hvězdičky dolů jen za příliš velkou slaďárnu a taky mohla autorka příběh aspoň o 100 stran zkrátit, ta donekonečna se opakující smyčka už mi pak dost lezla na nervy.

Noisette73

Ano, půjdu proti proudu, ano je to Jodi a ano, nelíbilo se mi to, Ellie i celá Amišská komunita mi k srdci nepřirostli, chtěla jsem se něco dozvědět právě o Amišších, tak jsem se do knihy pustila, ale neuvědomila jsem si, že téma sekt, je pro mě až moc citlivé a já jsem vůči nim až moc vyhrazena a nesnášenlivá než, abych o tomto tématu četla.

Luci83

Katie Fischerová je amišská dívka, která je podezřelá z vraždy novorozence. Jenže je tomu vážně tak? Katie tvrdí, že žádné dítě neměla, ačkoliv podle všeho porodila a všechna lékařská vyšetření mluví proti ní. Dokonce i pitva miminka prokázala, že se narodilo živé... Dívka je však přesvědčená, že nikdy těhotná nebyla a dítě tak nebylo - nemohlo být - její. Byla snad ozářena Duchem svatým? Netušila, co se děje? Skrývala své těhotenství natolik dobře, že přesvědčila samu sebe, že doopravdy těhotná není? Byla v amnézii, když se to celé stalo?
Díky sledu událostí bude Katie obhajovat Ellie, vyhlášená filadelfská právnička, která nakonec bude hlídat Katie na každém kroku, tudíž se nastěhuje k Fischerovým na farmu...
čímž tak trochu naruší "středověký" způsob amišského života.
Odhalí Ellie pravdu krůček po krůčku? Zachrání Katie před vězením?
Dějová linka Ellie je však trochu rozmanitější. Na jedné straně hledá pravdu nebo fakta, která by hrála Katie do karet. Na straně druhé Elliina příběhu je romantická, během níž se shledá se svou dávnou láskou. Po dvaceti letech zjistí, že jiskra stále nevyhasla. Ale chce, aby tomu tak bylo? Je dobrý nápad vstoupit dvakrát do stejné řeky? Třetí strana seznamuje čtenáře se životem právničky na farmě, kde není elektřina, nesmí se používat telefony ani jiné moderní technologie, které jí, jakožto právničce, komplikují práci. A její život již není, co býval...
Výborný příběh plný zvratů, napětí a zajímavých událostí.
Rozhodně stojí za přečtení!!!

annettka1098

Kniha byla hodně zajímavá co do popisu Amišské komunity i soudního procesu. Příběh je vyprávěn z pohledu několika postav, což je v tomto případě rozhodně plus. Nicméně cca v půlce se z toho stal prvoplánový ženský cajdák (omlouvám se za tento výraz) plný klišé. Problematika Amiššské komunity a celé jejich víry je rozhodně zajímavá a jsem ráda, že jsem si knihu přečetla a něco se o ní dozvěděla. Kdyby se autorka držela tohoto tématu a Ellie zůstala více v pozadí, hodnotila bych knihu lépe. Bohužel jsem pak měla pocit, že se mi autorka snaží hrát na city a nutí mi průměrnou lovestory, o kterou jsem nestála.