TVer TVer komentáře u knih

Malý život Malý život Hanya Yanagihara

(SPOILER) To byla ta nejhorší a nejdepresivnější kniha, jakou jsem kdy četla. Ani jedna stránka té kniha nebyla pozitivní, ani jediná. Vždy, když se něco pozitivního objevilo, tak to zase rychle zmizelo a to buď nemocí, nehodou, záchvatem, hádkou nebo čímkoli jiným.

Kniha se zaměřuje na Juda a při tom všem, co se o něm napříč knihou dozvíme, vyvstává jen otázka, jak se tohle všechno může přihodit jednomu člověku? Připadá mi, že si z toho autorka urobila trochu parodii s generátorem lidského neštěstí. Nestačilo to, že tam figurovali témata jako znásilňování dětí, dětská prostituce, sexuální otroctví, únos, fyzické a psychické týraní všeho druhu, autorka si řekla, že tam ještě přidá sebepoškozování, pokus o sebevraždu, úspěšnou sebevraždu, drogovou závislost, nenávist k sobě samému a kopec dalších. Neexistuje téma o lidském neštěstí, které by v knize nebylo zmíněno.

Kdybych tu knihu měla ve fyzické podobě, tak ji spálím. Teď jenom lituji, že jsem za toto vyhodila peníze.

Jude je nejnarušenějším člověkem, jaký kdy ve vymyšleném a možná i v reálném světě existoval. Přesto napříč celou knihou, celých 630 stran odmítá odbornou pomoc (dobře, až na výjimku asi posledních 5 stránek). Nevidí sám sebe jako nemocného. Zároveň vůči sobě pociťuje tolik sebenenávisti, že to snad ani není možné.

V knize se neustále děje to samé, Willem, Malcolm a Džejbí se starají o Juda, Jude si ubližuje, všichni se ho snaží donutit přestat, on si ubližuje dál, nikdo o něm nic neví a on jim to nikdy neřekne, a když na něj trošičku zatlačí, tak si dále ubližuje.

Andy a Harold ho eventuálně donutili chodit po Willemově smrti k psychiatrovi, ale za celých předešlých 30 let se jim to nepovedlo? Andy jenom při každé návštěvě počítá Judovi nové řezy, ale najednou když mají něco po 50 se konečně zatne a řekne mu, že bude docházet k psychiatrovi, jinak ho dá hospitalizovat? A to nešlo dříve?

Celá kniha má 630 stran, i když jsou to ty samé věci, které se opakuji pořád dokola a dalo se to napsat tak na 300.

Zároveň ke konci knihy autorka zabije Willema, jediného člověka, kterého Jude miloval. Vážně? To jsem chtěla hodit čtečku přes celý pokoj. Pak se tam ještě asi 100 stran plácá kolem, než Jude konečně spáchá sebevraždu, i když není možné, že to někdo nečekal po přečtení tak 30% knihy. Prostě tato kniha je pro mě jedno velké NE a lituji, že jsem jejím čtením strávila týden života.

18.03.2022 1 z 5

Rod země a krve Rod země a krve Sarah J. Maas

(SPOILER) EDIT 2024: Knihu jsem přečetla teď podruhé před vydáním CC3, a upravila jsem své hodnocení z 3 hvězdiček na 5. Podruhé, když už jsem věděla, o co se jedná a chápala politické zřízení v knize, tak se kniha četla skvěle, příběh mě chytl. Ale stále zůstavá pravdou, že poprvé je to hodně matoucí a trvá hodně dlouho se do toho dostat.

2022: Dlouho mi trvalo, než jsem konečně pochopila tu komplexní politickou situaci na Midgardu, přišlo mi, že autorka do knihy "nacpala" všechny mýtické bytosti, o kterých kdy slyšela a zároveň tam dala veškeré moderní výdobytky. Toto mi nesedlo, trochu se mi příčí představa válečníka z pohádky s mobilem a pistolí a prvních asi 200 stran jsem se s tím nevěděla úplně ztotožnit.
Zároveň je celá kniha v podstatě detektivka, kde se neustále motáme v kruhu a nedozvídáme se vlastně nic nového.
První romantická interakce mezi Huntem a Bryce nastane asi až v půlce knihy a žhavá scéna je tam všeho všudy 1, nečetla jsem knihu kvůli tomu, ale doporučení mě připravilo na něco úplně jiného, takže jsem jich čekala trochu víc. Alespoň tam mezi Huntem a Bryce bylo nějaké to napětí, ale čekala jsem více romantiky.
Poslední čtvrtina knihy se mi ale opravdu líbila.
Zároveň jsem knihu četla v angličtině a to, jak se každý navzájem oslovuje "asshole" a jak je každý muž, který se v knize nachází "alphahole"(což je předpokládám spojení alpha a asshole?) je neskutečně rušivé napříč celou knihou. Autorka nezná jiné výrazy?
Nejbizarnějši mi ale přišlo, že veškeré silné a nesmrtelné bytosti se jenom koukají na video toho, jak Bryce sama bojuje s Micahom a jak téměř zemře a nikomu nenapadne zvednou se a jít ji pomoci, takže ze slabé nicky se najednou stane neohrožená a silná bojovnice, která zachrání celý svět. Ale ano, silná hrdinka, beru, zachránilo to konec té knihy.

11.03.2022 5 z 5

Milý Edward Milý Edward Ann Napolitano

Moc hezká knížka, i když velice smutná. Každopádně se mi líbila a jsem ráda, že jsem ji přečetla.

04.03.2022 4 z 5

Kníhviazač Kníhviazač Bridget Collins

(SPOILER) kniha pro mně byla taková...meh...
čekala jsem něco kompletně jiného, těšila jsem se na fantasy, kde hlavním motivem bude vázání knih, kde budeme postupně s Emmetem odkrývat tajemství tohoto povolání. A ono se tak nestalo.
Ze začátku jsem byla hrozně zmatená, nic nebylo objasněno, proč byl takový odpor ke knihám, když bylo "legálně povolené" prodávat knihy jenom mrtvých lidí, zároveň jsem nepochopila celou tu vázačskou horečku, co to bylo, jak se to u Emmeta objevilo, kdy, co bylo spouštěčem...
Kniha měla veliký potenciál a najednou se z ní stala nějaká slabá romance bez pořádné zápletky. Nic není dotaženo, nic není dovysvětleno, takže ze začátku je člověk neskutečně zmatený, ve druhé části tedy přijde na to, co se stalo a v té třetí se už jenom plácá kolem jako ryba na suchu. Pořád jsem čekala na nějaký dobrý příběh, který ne a ne přijít.
Škoda a trochu ztráta času.

01.03.2022 2 z 5

Dvůr stříbrných plamenů Dvůr stříbrných plamenů Sarah J. Maas

(SPOILER) Kniha se mi moc líbila. Ze začátku jsem byla trochu skeptická ohledně toho, že příběh už nesměřuje na Feyre a její život, na druhou stranu, v této oblasti už nebylo co dodat. Nepotřebovala bych číst 700 stran o tom, jak je Feyre s Rhysem šťastná. Nesta mě zpočátku neuvěřitelně štvala, byla to hrozná postava, jsem ráda, že se pak její povaha a chování spravilo výcvikem a sebereflexí. Zároveň jsem ale trochu rozčarovaná z toho, jak se v první knize zmiňovalo, že pouto druha a družky je velice vzácné, ale všechny 3 sestry mají své druhy. To, že Nesta s Cassianem sou druhy dává smysl, ale odporuje to trochu té "vzácnosti" zmíněné v první knize. Trochu mě mrzí to, že autorka nijak nerozvíjela vztah mezi Elain a Lucienem, ale zase možná si na to šetří další knihu, i když si myslím, že to, jak skončila tato bylo skvělým ukončením knihy i série.
Ale jelikož je tam pořád hodně věcí nezodpovězených a otevřených, předpokládám, že další kniha bude.
Celkově se mi kniha velice líbila a rozhodně ji doporučuji.

26.02.2022 5 z 5

Dvůr mrazu a hvězd Dvůr mrazu a hvězd Sarah J. Maas

Hezká krátká knížka, od které jsem dostala přesně to, co jsem čekala :)

17.02.2022 5 z 5

Dvůr křídel a zmaru Dvůr křídel a zmaru Sarah J. Maas

(SPOILER) Kniha se mi líbila, ale první dvě se mi líbily víc.
Předtím se mi líbilo, jak začínal vztah Feyre a Rhysanda, zde to bylo trošičku táhlé, taková "rutina" ve vztahu, když to tak mám říct. Co se mi ale na tomto vztahu už v této knize nelíbí je to, že Rhysand už není "bad boy" a najednou ponechává téměř veškerá závažná rozhodnutí na Feyre, připadá mi trochu jako podpantoflák. Zároveň už opravdu nerozumím tomu, proč si všichni ukazují obhroublá gesta a vyplazují na sebe jazyky napříč celou knihou, nejmladší je tam Feyre a i té už je 20 let. Působí to hodně nevkusně, zejména pokud je "ukázala jsem mu neslušné gesto" na každé druhé stránce.
Válka proběhla strašně zrychleně a byla jsem trochu překvapená, že i když se vladaři spojili všichni a zároveň jim přišli na pomoc lidé a Miryam s Dakonem a ještě k tomu měli na své straně 3 magické silné bytosti, válku zvítězili jenom o chlup a to pomocí Amren. Konec Amren se mi nezamlouval, nedávalo to moc smysl, Feyre osvobodila její podstatu v Kotlíku, ale zároveň se jim Amrem vrátila tak, že už byla jenom vznešená víla - kde se vzala její nová podstata, její duše, její vzpomínky? Tato část mi proto neseděla.
Na druhou stranu co mi nesedělo vůbec byla Rhysova smrt. Celý čas jsem čekala, že Feyre nějak sáhne po moci Kotlíku a donutí jej přivést ho zpátky, nebo něco na ten způsob. Nelíbilo se mi, že v tomto bodě nebyla v knize žádná originalita, a Rhys byl oživen tak, jak Feyre v prvním díle. Byla to trochu nuda. Kniha mi přišla někdy uspěchaná, někdy táhlá, a to zároveň. Zároveň zajímavé částí, jako to, když Feyre pohlédla do zrcadla Uroboros, jsou opsány na 1 stránce, ale to jak Feyre narazila 3x po sobě do stromu je vylíčeno na 6 stranách.
Celkově se mi kniha líbila, ale mám pocit, že mohla být tak o 100 stran kratší a trochu zajímavější. I tak se už ale těším na poslední díl, ale zároveň se trochu bojím, že to bude už jenom fantasy slaďárna.

13.02.2022 4 z 5

Dvůr mlhy a hněvu Dvůr mlhy a hněvu Sarah J. Maas

(SPOILER) Kniha byla opravdu skvělá, nevěděla jsem se od ní odtrhnout. Nemohla jsem ani myslet na nic jiného, když jsem to četla. Hrozbě se mi líbí, jak autorka vlastně řekla, že ani v "pohádce" nemusí žena skončit s prvím mužem, do kterého se zamiluje. Romantická linka s Rhysandem vznikala pomalu a to bylo mnohem lepší než vztah s Tamlinem. I když mě konec překvapil a vůbec bych nic z toho co se udělo v posledních 3 kapitolách nečekala. Hned se pustím do další knihy.

08.02.2022 5 z 5

Dvůr trnů a růží Dvůr trnů a růží Sarah J. Maas

Jedna z nejlepších fantasy, které jsem za poslední dobu četla. Některé věci jsou trochu klišé, ale knize to vůbec neubírá. Jenom mě trochu štvala Feyre ze začátku, kdy jenom řešila jak se dostat domů, jak kdyby tam bylo o co stát. Jinak ale skvělá kniha, nevěděla jsem ji přestat číst.

04.02.2022 5 z 5

Duchové rodiny Folcroftů Duchové rodiny Folcroftů Darcy Coates

(SPOILER) Kniha se mi líbila, ale už od asi 10. Stránky jsem měla z knihy pocit, jako když jsem sledovala film The Visit. Myšlenka knihy a daného filmu mi přišla stejná, přesto jsem ale knihu zhltla za 3 dny a také jsem se trochu bála, zejména když jsem četla sama večer. Není to žádné terno, ale je to čtivá a mírně strašidelná knížka.

14.01.2022 3 z 5

Půlnoční knihovna Půlnoční knihovna Matt Haig

Z knihy jsem byla nadšená, byla i místy trochu smutná, ale moc se mi líbila. Jedna z nej knížek co jsem za poslední dobu četla.

12.01.2022 5 z 5

Neviditelný život Addie LaRue Neviditelný život Addie LaRue Victoria Schwab

Kniha se mi velice líbila, konec mě překvapil, četla se moc dobře. Příběh se nikde nevlekl a vždy jsem chtěla vědět co se stane dál. Mohu pouze doporučit.

12.01.2022 5 z 5

Sousedky Sousedky Cass Green (p)

Postava Hester mě neskutečně štvala už od začátku a štvala mě až do konce. Kniha se ze začátku trochu vlekla, ale pak se rozběhla a bylo lehčí se do ní začíst. Celkově se mi líbila i když konečné odhalení bylo jasné už tak v půlce knihy, možná i dřív.

23.12.2021 4 z 5

Mělas to vědět Mělas to vědět Jean Hanff Korelitz

(SPOILER) Z knihy jsme trochu rozpačitá. Hlavní postava podle mně konala iracionálně a snažila se před vším utíkat, vzhledem k jejímu povoláni mě zarazilo jak moc toho přehlédla za 20 let života. Když se setkala s manželovou rodinou, její myšlenkové pochody mě překvapily ještě více, protože už věděla, že jí manžel klamal absolutně ve všem, tak proč by právě o své rodině mluvil pravdu.
Knoha byla ok, ale nic převratného, znovu už bych si ji nepřečetla.

04.12.2021 3 z 5

Slušní lidé Slušní lidé J. P. Delaney (p)

Za mně asi nejlepší kniha od autora. Přečetla jsem ji v podstatě za 1 den, prostě jsem musela vědět jak to dopadne. U některých věcí bylo od začátku jasné, že se stanou, ale i tak to bylo stejně napínavé.
Rozhodně doporučuji.

25.10.2021 5 z 5

Kroniky prachu Kroniky prachu Lin Rina

Kniha pro mně byla moc pěkná oddechovka. Většinou čtu něco jiného, ale tady mě zaujala už obálka a celkově se mi kniha moc líbila. Přečetla jsem si za 3 dny, co se mi už dlouho nestalo. Rozhodné doporučuji.

20.10.2021 5 z 5

Pekárna v Brooklynu Pekárna v Brooklynu Julie Caplin

Kniha se mi líbila, i když ze začátku se tam nic moc romantického nedělo. Každopádně předtím jsem četla od autorky cukrárnu v Paříži a tato kniha byla rozhodně lepší. Jediné co se mi nelíbí je, že autorka vykresluje hlavní hrdinku jako puberťačku. Pořád zmiňuje "své hormony", až to v určitém bodě začne být neuvěřitelně otravné. Kniha je ale fajn, je to hodně oddechové čtení a čte se to téměř samo.

03.10.2021 4 z 5

Cukrárna v Paříži Cukrárna v Paříži Julie Caplin

Kniha byla hezká, dobře se četla, taká oddechovka. Někdy jsem ale měla pocit, že hlavní hrdinka ma 15 let, ne 28, chovala se někdy naprosto nevyspěle a to mně vytáčelo.

02.10.2021 4 z 5

Ukaž mi Ukaž mi Marcel Moss

Kniha se mi moc líbila. Musím se přiznat, že jsem od ní čekala trochu míň. Příjemně mě proto překvapila. Téma sociálních sítí - ano, tato kniha by měla být v dnešní době povinnou četbou, protože mnoho z těch věcí se může klidně stát.
Co bylo trochu matoucí bylo, jak autor občas nazýval postavy jménem a někdy zase příjmením, to mě zpočátku trochu matlo. Jinak absolutně dle mého must read.

27.08.2021 5 z 5

Švábi Švábi Jo Nesbø

Kniha se mi moc nelíbila. Měla jsem zmatek v postavách, zároveň mi přišlo, že se děj posouvá hodně pomalu. Nelíbilo se mi také to, že je tam spousta odstavců, které jenom zabírají místo na stránce, ale nemají absolutně žádnou funkci, nic neozřejmují, nesedí do příběhu atd. Knihu jsem ani nedočetla, trápila jsem se s ní 2 týdny a asi na 300 stránce jsem to vzdala.

21.08.2021 2 z 5