Dvůr trnů a růží

Když devatenáctiletá lovkyně Feyre zabije v lese vlka, odvleče ji podivný tvor do svého doupěte, které se ukáže být jiným světem. Tam zjišťuje, že únosce není zvíře, ale Tamlin – jedna z nesmrtelných bytostí, které kdysi vládly světu. Nenávist se postupně mění v lásku a Feyre musí přijít na způsob, jak zachránit tajuplný svět i svého únosce. ! Jak upozorňuje i sama autorka, tato série obsahuje velmi explicitní erotický obsah. Řeší se zde znásilnění, násilí na ženách, psychické problémy, promiskuita, diskriminace, problémy s alkoholem, potrat a traumatický porod, smrt blízké osoby, válka, traumata z dětství a spousty dalších věcí....celý text

https://www.databazeknih.cz/img/books/28_/286248/big_dvur-trnu-a-ruzi-5Mh-286248.jpg 4.43019

Dvůr trnů a růží / Na dvore z tŕňov a ruží 1.

Literatura světová, Pro ženy, Fantasy

Vydáno: , CooBoo

A Court of Thorns and Roses, 2015

Kniha Dvůr trnů a růží

vandalindakova
předevčírem

Dvory čtu až po celé sérii Trůnů, i po Půlměsíčním městu. Začala jsem ale celkem v blbé době před státnicemi, kdy mě to nebavilo, a přišlo mi, že příběh stojí na místě. A tak jsem knihu odložila.
A dostala se k ní znovu minimálně o půl roku později. Skončila jsem zrovna těsně v takovém tom přelomu děje, a tak jsem se i brzo začetla, protože už to vypadalo, že je to o dost zábavnější.
A nakonec to byla celkem klasická Maas, kterou jsem si užívala a žrala to. Myslím si, že jedním z kamenů úrazu bylo i to, jak je ta série provařená. Všichni vám říkají: počkej, až se objeví Rhysand! A vy furt čekáte, a už ho tam chcete, a proto vás to bez něj neba.
V začátcích mi vadilo, jak hlavní hrdinka nemůže přenést to, že nesmí jít domů, a tím pádem tam za celou tu dobu neřeší nic jiného. Když ji to pustilo, tak to teprve začalo mít gráády!
Zatím jsem si vcelku oblíbila všechny postavy, i Tamlina. Na konci je tam takový ten typ zvratu, který je hodně kontroverzní, ale jelikož se tato série propírá fakt všude, tak se něco podobného (potom co se stalo) dalo vlastně čekat.

Ms.Floyd

(+ SPOILER) No... já tedy nevím. Asi to není určitě nejhorší fantasy kniha/série, kterou jsem četla, ale za mě to tedy na tak vysoké hodnocení (87%) spíše nemá. Příběh samotný i hlavní hrdinové mi přijdou strašně ploší, bez větší hloubky a propracovanosti. Nápad je super, ale na ten počet stránek to mohlo mít klidně více hlubší myšlenku a rozhodně méně vaty, kterou jsem dost přeskakovala. Jediný důvod, proč jsem se rozhodla v sérii pokračovat, bylo zjištění, že se jeden ze záporáků stane druhem hlavní hrdinky. Rozhodně dávám černé přednost před blonďatou :D Rhys je pro mě takovým "světlým" bodem mezi všemi hrdiny.
Ten první díl je prostě za mě slabší, nicméně - pokud vám nedojde trpělivost, tak zkuste druhý díl, ten je za mě o trochu lepší.

A to vtipné upozornění autorky, že kniha obsahuje:
• explicitní erotický obsah - ehm, ať si autorka přečte nějakou pěknou harlekýnku např. od Lisy Kleypas, tam jsou explicitní erotické scény. Ve Dvoře z trnů a růží je ale fakt nečekejte;
• znásilnění - to jsem tedy v knize nepotkala, pokud nebylo zamíchané do nějaké "vaty", kterou jsem zrovna přeskočila;
• násilí na ženách - násilí tam obecně je, za mě i možná víc, ale násilí explicitně na ženách? Spíše ne..
• psychické problémy - je to fantasy o vílách... já nevím, no, tak asi asi tam některé postavy budu spíše labilnější, ale to většinou u záporáků bývá. Je třeba na to upozorňovat?
• promiskuita, diskriminace - ??? asi jsem slepá, ale nějak jsem tam ani jedno nezaznamenala.
• problémy s alkoholem - kde?
• potrat a traumatický porod - rozhodně ne v tomto dílu, a ani ve druhém se k tomu podle mého názoru neschyluje;
• smrt blízké osoby - tak o nějakých smrtích se tam píše, ale většinou to jsou vzpomínky na minulost;
• válka - ta spíše až ve druhém a třetím díle;
• traumata z dětství - tak ty už by se měly uvádět asi i u klasické Popelky, ne? ...
Tohle upozornění je více, než směšné. Chápu, že je série řazena mezi YA, ale myslím, že je to víceméně pohádka pro batolata, když vezmu v potaz, na co se dnešní YA dívá v TV/Internetu, co paří za hry a podobně.
Já osobně bych si snad představovala silnější milostnou linku (ano, doslova více sexu z lásky), než relativně časté vyvrhování vnitřností, lámání kostí, upalování zaživa, řezání a vůbec.. méně krve.

luculi

První stránky působí dojmem smíchání Popelky a Krásky a zvířete, zasazené do světa s vílami. Což jsou asi autorčiny oblíbené postavy... Nicméně první dojmy jsou jako vystřižené ze šablony, kdy jsou tu postavy, nepřátelé, ale určitým způsobem to mezi nimi jiskří. Tajemný vílí muž a chudá lidská dívka. Román pro ženy jako vyšitý, jen ne z naší doby. Upřímně to bylo jaksi zaměřené jen na vztahy a nějaký děj a příběh byl v nedohlednu.

Knihu rozhodně nebudu vychvalovat do nebes. V podstatě se tam jen řešila hlavní hrdinka, nerudná, hádavá, protivná. Zoufala nad svým osudem, místo toho, aby byla ráda, jak dopadla. Přece jen si polepšila, než se to zvrtlo z jiného konce. Vzhledem k tomu, že její přesun k vílám měl být trestem, skončila tak, že žila v přepychu a nikdo po ní nic nechtěl. Chuděrka jedna... A Tamlin se moc nechoval jako hrdý zástupce vílího rodu. Byl náladový, ale jinak kolem ní až moc skákal. Amaranthina zuřivost a síla byla málo uvěřitelná a její scény před koncem ubohé...

I samotné popisy víl s tesáky a drápy, připadala jsem si jak v nějakém upírském příběhu. Nicméně za dlouhou dobu, hodně za polovinou knihy, se to konečně začalo rozjíždět a dávat i větší smysl. Autorka to měla dobře promyšlené, ne že ne. Vcelku se to i pěkně četlo. Ale to zpracování bylo do očí bijící, s velkým nápisem young adult..

Prostě a jednoduše jde o knihu, kde se dva zamilují a bojují za svou lásku s celým světem. Aspoň tak to na mě působí. Zvlášť po Skleněném trůnu, který byl úplně jiné kafe a který byl pro mě zaručeně lepší, nemůžu říct, že Dvory mají smysl. Tohle čtení mi absolutně nic nedalo, žádný pořádný příběh, jen předělávka něčeho, co jsme četli tisíckrát. Autorka hrála hodně na romantickou strunu, zamilovanost a podobné věci, ale něco víc v tom rozhodně nenajdete. Tuto trilogii už asi dočtu, ale pokračování mě vůbec neláká.
2,5*

Toledo

Normálně tento žánr nečtu, ale přesvědčilo mě hodnocení a tak jsem se do knihy pustila. Začátek mě úplně nenadchl, ale v druhé půlce se kniha rozjela a bavilo mě to. Pěkný závěr.

Eruname

Knihu jsem začala číst a hned mě vtáhla do děje. Moc se mi líbila a musím říct, že už patří mezi mé oblíbené knihy :)

LucyBlack

Celá kniha je o ničem. Autorka jen nabrala stránky na zbytečných líbivých scénkách co zamaskují že kniha nemá žádný příběh. Postavy nemají charakter. Jsou to jen jakési archetypy vlastností do kterých se každý zamiluje. Všechny vztahy i hlavní hrdinka jsou kýč jak vrata. Nedoporučuji.

ElessaRiverbow

Dlouho jsem se Dvorům vyhýbala, ani netuším proč, ale teď trochu lituji, že jsem se k nim nedostala dříve. Nakonec jsem ji dočítala v jednu ráno a byla jsem nedočkavá, jak to dopadne. Do knihy jsem se začetla velmi rychle, děj odsýpal a já se od knihy nemohla odtrhnout. Zamilovala jsem se do popisů krajiny v Prythianu. Vztah mezi Feyre a Tamlinem byl skvělý, mám moc ráda hate-love romantiku a to jejich popichování bylo úžasné. Zatím jsem si neoblíbila Rhysanda, ale tak nějak tuším, že v dalších dílech se to změní. Stejně tak jsem moc nemusela Feyřinu rodinu, hlavně Nestu. Nejraději bych se hned pustila do dalšího dílu, ale bohužel mám doma knihy, kterým v tuto chvíli musím dát přednost.

ivetapl

Kdo mě zná ví, že čtu jen romány a erotické romány. Tudíž fantasy jde mimo mě. Ale sakra. Tohle je úžasný.
Četla jsem knihu delší dobu, ale pro mě to bylo vystoupení z ,,komfortní zóny.´´ Prostě člověk o tom víc přemýšlí a já se třeba i často koukala na mapu.

Ten příběh je úžasný. Co si budeme, žít v tom světě bych úplně nechtěla. Ale zase být vznešená víla? Prožít to alespoň takhle ne úžasný. Ten svět já fascinující. Tohle vymyslet. Strašně bych chtěla vidět jezero že světla hvězd. ️ Romantická linka tam je a je skvělá. Tamlin a Feyre spolu se mi líbili už od začátku. ️ Chvilkama jsme si říkala, jestli se nebude do jejich vztahu nějak zamotávat i Lucien. A chvilku sjem si to i lrala. To jak se popichovali...

V knize je docela slušné hnusné násilí a je třeba s tím počítat!

Takže za mě - kdo se bojí zkusit, jděte do toho! Já lituji, že jsem se do série nepustila dřív! Hltala jsem to doslova.